• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA PROFESÖR DOKTOR OĞUZ UZUN, DOÇENTLİK KADROSUNA DÜŞÜRÜLDÜ

Samsun'da profesör doktor Oğuz Uzun, doçentlik kadrosuna düşürüldü! Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Oğuz Uzun, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim dalında ‘profesör’ olarak görev yaparken ‘doçentlik’ kadrosuna düşürüldü.

28 Haziran 2016 Salı 10:54
Samsun'da profesör doktor Oğuz Uzun, doçentlik kadrosuna düşürüldü

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Oğuz Uzun şunları söyledi: “21 Haziran tarihinde tarafıma yazı ile iletildiği gibi OMÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim dalında profesör olarak görev yaparken doçentlik kadrosuna düşürülmüş bulunuyorum. OMÜ tarafından yapılan öğretim üyelerine gönderilen hatalı bilgilendirme üzerine bu açıklamayı yapma zorunluluğu doğmuştur. Tıp Fakültesi Dekanlığı mahkeme kararına istinaden bu kararın alındığını tüm öğretim üyelerine e-posta yolu ile bildirmiştir.  Aslında bu olay 2011 yılında OMÜ Rektörlüğünün Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları AD’ye ilan edilen profesör kadrosu ile başlamıştır. Bu kadroya şahsım atanması gerekirken diğer adayın atanması ile hukuksal mücadele başlamış ve Samsun 1. İdare Mahkemesine yaptığımız itiraz dosyalar bilirkişiye gönderildikten ve haklı olduğun ispatlandıktan sonra bilirkişi raporları da dayanak olarak bu hatalı atamanın düzeltilmesi yönünde karar vermiştir. Bu kararı da OMÜ rektörlüğünün görmezden gelmesi üzerine yeniden dava süreci başlamış ve bir kez daha Samsun 1. İdare Mahkemesi lehime karar vermiştir. Bu karar üzerine OMÜ Rektörlüğü beni kasım 2014 tarihinde profesörlük kadrosuna atamak zorunda kalmıştır. Kısaca hakkım olan kadroyu 3 yıla yakın süre mahkeme kapılarında uğraştıktan sonra almaya başarmıştım.

 

‘MAHKEME KARARINI BEKLEMEDİLER’

Bahse konu olan son olay ise OMÜ Rektörlüğünün Danıştay’a itirazı sonucu gelişmiştir. Danıştay şubat 2016 tarihinde yerel mahkeme kararını bozma yönünde karar vermiştir. Ancak OMÜ Rektörlüğü mahkemenin verdiği kararın gerekçesini bile beklemeden derhal şahsımı profesörlükten doçentliğe düşürme yönünde karar almıştır. Bu kararın da hukuksal zemini yoktur. OMÜ Rektörlüğü tarafından bu karar alındıktan sonra Danıştay gerekçeli kararını yayınlamıştır. Danıştay’ın ilgili dairesi kısaca adayların yoğun bakım sertifikasının olup olmadığına bakılması ve her iki adayın da sertifikası var ise, dosyaların incelenip hangi adayın daha yüksek puanı var ise onun atanması yönünde karar verilmesi şeklinde bir karar vermiştir.   Kısaca dava henüz sonuçlanmadan OMÜ Rektörlüğü apar topar adeta intikam alırcasına beni profesörlükten düşürmüştür. Böyle bir olay herhalde üniversiteler tarihinde görülmüş bir olay değildir.

 

 

‘GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ’

Davanın esas meselesine dönecek olursak; davanın takıldığı nokta OMÜ rektörlüğünün ilk başvuruda oluşturduğu şike jürinin yalanlarına dayanmaktadır. Çünkü bu jüri yurtiçi ve yurtdışından aldığım yoğun bakım sertifikalarını görmezden gelmiş ve diğer adaydan OMÜ atama ve yükseltme kriterlerine göre 1000 puana yakın fazla puanımı yok saymıştır. Benim itirazım üzerine Samsun 1. İdare mahkemesi zaten bilirkişi incelemesi yaptırmış ve haklı olduğum ispatlanmıştır. Tıp Fakültesi göğüs hastalıkları yoğun bakım ünitesini kurulmasında görev almış ve kurulduğu tarih olan 2001 yılından bu yana oranın sorumlusu ve konsültanlığını yapan birisi olarak binlerce hastanın tanı ve tedavisini zaten yürüten birisiyim. Danıştay ise yoğun bakım sertifikası konusunun netleştirilmesi yönünde bir karar vermiştir. Karar dekanlığın dediği gibi Oğuz Uzun’un profesörlükten alınması değildir. Bu ise henüz hukuki anlamda netleşmemiştir ve yerel mahkeme bu konuda bir karar verecektir ve bu karar henüz verilmemiştir. OMÜ rektörlüğünün verdiği karara hukuki yolardan gerekli itirazımızı yapmış bulunuyoruz. Güneş balçıkla sıvanmaz, gerçekler elbet bir gün ortay çıkar. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

Yıldırım Holdingin Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti

Yıldırım Holdingin Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti Yıldırım Holdingin Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti. Yıldırım Holding Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti. Samsunlu işadamları Mehmet Yıldırım, Ali Rıza Yıldırım ve Yüksel Yıldırım'ın babası Garip Yıldırım 86 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Şehir Plancı adayları Samsun TSO’da

Şehir Plancı adayları Samsun TSO’da Çalışma alanı olarak Samsun’u seçen Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 4. Sınıf öğrencileri Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu ziyaret etti. 10 farklı konu çerçevesinde Samsun kentini çalışan öğrenciler, planlamalarını Başkan Murzioğlu ile paylaştı.

Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu'dan MÜSİAD'a ziyaret

Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu'dan MÜSİAD'a ziyaret Samsunspor Kulüp Başkanı İ.Erkurt Tutu, Başkan Yardımcısı Ömer Çoruh, Başkan Yardımcısı Rüştü Araboğlu, Futbol Şube Sorumlusu Metin Ateş, Muhasip Üye Ömür Tekin, MÜSİAD Samsun Şubesi Başkanı Haluk Tan ve yönetim kuruluna hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı

Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı. Ülkü Ocakları Samsun İl Başkanlığı tarafından, İlkadım ilçesinde Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi Hizmete Girdi.  

KÖŞE YAZARLARI

ANKET