• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA ŞEYH SADİ TEKKESİ TÖRENLE AÇILDI

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Şeyh Sadi Tekkesi törenle açıldı! Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen, Şeyh Sadi Tekkesi ile Şehit ve Gazi Anı Evi düzenlenen törenle açıldı.

21 Kasım 2016 Pazartesi 16:19
Samsun'da Şeyh Sadi Tekkesi törenle açıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen, Mustafa Kemal Atatürk'ün, tarihi Havza mitingi öncesinde Samsun ahalisinin gizlice buluşup çetelerin saldırılarına karşı ilk direniş planlarının hazırlandığı Şeyh Sadi Tekkesi ile Şehit ve Gazi Anı Evi, açıldı. Tarihi külliye, düzenlenen törenin ardından ziyaretçilere kapılarını açtı. 

 

Cumhuriyet tarihinin başlangıcı olan Samsun için Sadi Tekkesi ve Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi, büyük önem taşıyor.  Düşmana karşı ilk direniş eylem planlarının gizlice hazırlandığı tarihi tekke, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ilk halk desteğine ev sahipliği yapmıştı. Tekkeyi yıllar sonra bulup gün ışığına çıkan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, yıkılmak üzere olan külliyeyi yeniden restore ettirdi.  Müzeye dönüştürülüp ışıklandırılması tamamlanan yapıda şehitler ve gaziler de unutulmadı. Vatan uğrunda şehadet şerbetini içmiş şehitlerimizin anılarının da yaşatılacağı külliye, Sadi Tekkesi ve Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi Şehitler Müzesi ve Gaziler Anı Evi olarak hizmete girdi. Açılış töreninde Kuran tilaveti okundu.

 

 

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Sadi Tekkesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Samsun için çok önemli bir gün. Bu bölgenin Samsun evleri ile donatılması önemli. Sadi Tekkesinin milli mücadelede ki yeri önemli. Şehit yakınları ve gaziler bu güzel mekan onların, anılarını taşıyacak ve aynı zamanda burayıda onlar kullanacak. Bunlar gerçek Samsun evleri. Bu evlerinin sayısı artmalı. Bu anı evinin önemi büyüktür. 15 Temmuz her şeye rağmen yaşatılacak. Samsunluların direnişi önemliydi" 

 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise yaptığı konuşmada, "Burada yaşayan herkes, bu tekkenin varliği bilir. Mustafa Kemal Atatürk geldiğinde Samsunlular direnişi kuvvetlendirmek için bu mütevazi mekanda toplanıyor ve biz bunun farkında değiliz. Hemen süratle bu işe başladık, ayrıca burada şehir ve gezi mekanı yapma kararı aldık. Bizim en kısa sürede karşıdaki binayı sahipleriyle helalleştikten sonra alarak orayı dahil etmemiz gerekiyor" dedi.

 

 

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, AK Parti Milletvekili Hasan Basri Kurt, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul ve çok sayıda davetli açılış törenine katıldı.

 

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'i ziyaret etti

Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'i ziyaret etti Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'i ziyaret etti. Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Saitektör Bilgiç'i ziyaret etti. Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Yu Hong Yang ve beraberindeki heyet, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç'i makamında ziyaret etti.

Spectral filminde Recep Tayyip Erdoğan'ı andıran görüntü şok etti

Spectral filminde Recep Tayyip Erdoğan'ı andıran görüntü şok etti Spectral filminde Recep Tayyip Erdoğan'ı andıran görüntü şok etti. Spectral isimli filmde Recep Tayyip Erdoğan görüntüsü mü var. Spectral filminde duman içerisinden çıkan görüntünün Recep Tayyip Erdoğan olduğu iddia edildi.

Samsun'un Canik ilçesinde yatırım yağmuru

Samsun'un Canik ilçesinde yatırım yağmuru Kırsal bölgelere yatırımlarla topyekün gelişimi amaçlayan Canik Belediyesi, Düvecik'te önceki gün temeli atılan 1.3 milyon liralık iki yatırımın ardından Kozlu'da da bir açılışa imza attı.

Samsun'da yapılan Canik Yerel Ekonomi Platformu örnek gösterildi

Samsun'da yapılan Canik Yerel Ekonomi Platformu örnek gösterildi İstanbul'da düzenlenen 2. Uluslararası Yerel Kalkınma ve Finans Kongresi'ne Canik damgasını vurdu. Samsun Yerel Ekonomi Kalkınma Platformu ve Ekonomi Çalıştayı örnek gösterilen Canik Belediyesi adına kongreye davetli olarak katılan Başkan Yardımcısı Alican Usta'nın, "Şehir ve Ekonomi" konulu sunumu beğeni kazandı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET