• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA ŞEYH SADİ TEKKESİ TÖRENLE AÇILDI

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Şeyh Sadi Tekkesi törenle açıldı! Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen, Şeyh Sadi Tekkesi ile Şehit ve Gazi Anı Evi düzenlenen törenle açıldı.

21 Kasım 2016 Pazartesi 16:19
Samsun'da Şeyh Sadi Tekkesi törenle açıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen, Mustafa Kemal Atatürk'ün, tarihi Havza mitingi öncesinde Samsun ahalisinin gizlice buluşup çetelerin saldırılarına karşı ilk direniş planlarının hazırlandığı Şeyh Sadi Tekkesi ile Şehit ve Gazi Anı Evi, açıldı. Tarihi külliye, düzenlenen törenin ardından ziyaretçilere kapılarını açtı. 

 

Cumhuriyet tarihinin başlangıcı olan Samsun için Sadi Tekkesi ve Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi, büyük önem taşıyor.  Düşmana karşı ilk direniş eylem planlarının gizlice hazırlandığı tarihi tekke, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ilk halk desteğine ev sahipliği yapmıştı. Tekkeyi yıllar sonra bulup gün ışığına çıkan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, yıkılmak üzere olan külliyeyi yeniden restore ettirdi.  Müzeye dönüştürülüp ışıklandırılması tamamlanan yapıda şehitler ve gaziler de unutulmadı. Vatan uğrunda şehadet şerbetini içmiş şehitlerimizin anılarının da yaşatılacağı külliye, Sadi Tekkesi ve Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi Şehitler Müzesi ve Gaziler Anı Evi olarak hizmete girdi. Açılış töreninde Kuran tilaveti okundu.

 

 

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Sadi Tekkesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Samsun için çok önemli bir gün. Bu bölgenin Samsun evleri ile donatılması önemli. Sadi Tekkesinin milli mücadelede ki yeri önemli. Şehit yakınları ve gaziler bu güzel mekan onların, anılarını taşıyacak ve aynı zamanda burayıda onlar kullanacak. Bunlar gerçek Samsun evleri. Bu evlerinin sayısı artmalı. Bu anı evinin önemi büyüktür. 15 Temmuz her şeye rağmen yaşatılacak. Samsunluların direnişi önemliydi" 

 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise yaptığı konuşmada, "Burada yaşayan herkes, bu tekkenin varliği bilir. Mustafa Kemal Atatürk geldiğinde Samsunlular direnişi kuvvetlendirmek için bu mütevazi mekanda toplanıyor ve biz bunun farkında değiliz. Hemen süratle bu işe başladık, ayrıca burada şehir ve gezi mekanı yapma kararı aldık. Bizim en kısa sürede karşıdaki binayı sahipleriyle helalleştikten sonra alarak orayı dahil etmemiz gerekiyor" dedi.

 

 

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, AK Parti Milletvekili Hasan Basri Kurt, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul ve çok sayıda davetli açılış törenine katıldı.

 

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Samsun Büyükşehir Belediyesi Taflan Çatalçam'da büyük atıksu arıtma tesisi inşaatına başlıyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi Taflan Çatalçam'da büyük atıksu arıtma tesisi inşaatına başlıyor Samsun Büyükşehir Belediyesi Taflan Çatalçam'da büyük atıksu arıtma tesisi inşaatına başlıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Taflan Çatalçam'da 20 milyon TL'lik büyük atıksu arıtma tesisi inşaatına başlayacaklarını açıkladı.

Samsun'da Yeşilyurt AVM'de düzenlenen Yarıyılda Olimpiyat Şenliği sona erdi

Samsun'da Yeşilyurt AVM'de düzenlenen Yarıyılda Olimpiyat Şenliği sona erdi Samsun'da Yeşilyurt AVM'de düzenlenen Yarıyılda Olimpiyat Şenliği sona erdi. Samsun'un Atakum ilçesinde bulunan Yeşilyurt Alışveriş Merkezinde 2017 Samsun 23. Yaz Deaflympics Oyunları tanıtım günleri kapsamında düzenlenen Yarıyılda Olimpiyat Şenliği sona erdi.

Samsun Vezirköprü'de Gelecek Gençlerde, Gençler Vezirköprü’de projesi

Samsun Vezirköprü'de Gelecek Gençlerde, Gençler Vezirköprü’de projesi Samsun Vezirköprü'de Gelecek Gençlerde, Gençler Vezirköprü’de projesi.Samsun’un Vezirköprü ilçesinde "Gelecek Gençlerde, Gençler Vezirköprü’de" projesi kapsamında Vezirköprü Gençlik Platformu’nun tüzel bir yapıya kavuşması için ilk toplantı yapıldı.

Bakan Kılıç, Samsunlu şehit Ramazan Taşkın’ın cenaze törenine katıldı

Bakan Kılıç, Samsunlu şehit Ramazan Taşkın’ın cenaze törenine katıldı Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Suriye'nin kuzeyindeki El Bab'da meydana gelen saldırıda şehit düşen Piyade Uzman Onbaşı Ramazan Taşkın, memleketi Samsun’da son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze törenine katılan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Şehit Ramazan Taşkın’ın ailesi ve yakınlarına başsağlığı diledi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET