• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA TARİHİ BİNALARDA RESTORASYON SKANDALI İDDİASINA FLAŞ AÇIKLAMA

Samsun'da tarihi binalarda restorasyon skandalı iddiasına flaş açıklama! Kamuoyunda ‘restorasyon mu yıkım mı?’ şeklinde çıkan bazı söylentiler hakkında açıklamalarda bulunan Mimar Mustafa Güner, iddiaların tamamen faklı amaçlara hizmet ettiğini ve her prosedürün bakanlık seviyesinde onaylı olduğunun altını çizdi.

31 Ağustos 2016 Çarşamba 10:12
Samsun'da tarihi binalarda restorasyon skandalı iddiasına flaş açıklama

Mimar Mustafa Güner, “Burası bir özel mülktür. Aynı zamanda da tarihi bir yapıdır. Yapımı 19. yüzyıla dayanıyor. Sadece bir tekel deposu gibi değil, iyi bakıldığında o dönemin sosyoekonomik yapısını da yansıtıyor. Bildiğiniz gibi Samsun’da bundan 100 yıl önce İngiltere, Fransa, Avusturya, Macaristan, Rusya, İran, Yunanistan, Belçika, İsveç, İtalyan, Alman ve ABD olmak üzere 10’un üzerinde konsolosluk yer almaktaydı. Tütün işi ile uğraşan tüccar ve şirketlerin depoları ve işyerleri dönemin özelliklerini yansıtan belirli bir plan tipolojisine sahipler. Fakat tescilli yapının sahipleri zaman içerisinde tütüncülük işlerinin zayıflamasıyla birlikte yapıda bazı fonksiyon değişiklikleri yapmışlardır. Bu müdahale ile görülüyor ki, yapının 3 ve 4’ncü katlarını sökmüş ve zemin kat itibariyle betonarme tabliye dökülmüştür. Bizim neslimizin bildiği binanın dükkan hariç iki kat olduğudur. Fakat tarihi fotoğraflar, belgeler ve kaynaklara baktığımızda binanın ilk aslı 4 kattır” şeklinde konuştu.

 

‘TARİHE UYUYORUZ’

Açıklamalarına devam eden Mimar Güner, “Bakınız biz burada bu binanın tarihini bilirkişilerle birlikte çok dikkatli bir şekilde gün yüzüne çıkardık. Bu tarihi akademisyen ve hocalarımızın bulunduğu kurula üst yazı ile sunduk. Mesele 2 veya 4 kat olması meselesi değil, tarihi yaşatma meselesiydi. Bu anlamda kurul aslının 4 kat olduğu kararına vararak inşaat alanını ve projemizi 4 kat olarak başlattık. Tüm bu işlemlere belediyemiz de tabii oldu. Yıkım gibi çirkin kelimeleri kullananlar farklı beklentileri olan amaçsızlardır” dedi.

 

‘BAKANLIK PERSONELLERİNİ AĞIRLADIK’

İlgili yapı hakkında konunun mümkün olduğunca derinleştirildiğine dikkat çeken Mimar Güner, “Biz tüm bu işlemleri uzman bir kadroyla yaptık. Tarihe karşı olan hassasiyetimizden dolayı ağır şekilde ilerledik. Fakat bazı kötü niyetlilerin tarihle alakası olmayan farklı girişimlerinden dolayı yaptıklarımız doğruları tekrar tekrar sunduk. Sonuçta bakanlıklarımızdan da mimar ve müfettiş ağırladık. Bize teşekkür ederek gittiler. Bizim tek amacımız buranın tarihi dokusunun nesillerimize başarıyla aktarmaktır” dedi.

 

 

‘BİNANIN İÇİNİN TARİHİ BİR DEĞERİ YOKTU’

Binanın iç kısmı tarih ve yakın dönem içerisinde defalarca müdahale gördüğünü belirten Güner, “Bina için restorasyon çalışmasına başlamadan önce içinin ve dışının tüm detaylarını raporladık. İçerisinde tarihi bir doku olmadığı kanaatine varıldı. Bu kanaat kurulun da kanaatidir. Kurul kanaati olmadan çivi bile çakamazsınız. Dolayısıyla biz binanın özgün mimarisini bozmadan, içerisine kurulun da onayıyla çelik malzemeden yapı inşa edeceğiz. Günümüze kadar faal kullanılan tüm tarihi binaların inşası ve restorasyonu bu formda yapılır” şeklinde kaydetti.

 

‘RESTORASYONLARIMIZLA ANILIRIZ’

Açıklamalarına devam eden Mimar Güner, “Samsun’da halkımız ve kamuoyunun bildiği çoğu yapının restorasyonunu kurul beraberinde biz gerçekleştirdik. Bunlara örnekler vermem gerekirse başta Büyükşehir Belediyesi idari binamız,  Elmas hanım konakları, Samsun konakları, Bafra Bedesten binaları, Kadıköy paşa konakları, Konservatuar binaları, Fazıl Ahmet Paşa medresesi, Tütün depoları, Bafra belediyesi tarihi hizmet binası, Abdullah Paşa camii, Yalı camii, Pazar camii, İsa baba camii ve türbesi, Tekkeköy yel değirmeni. Bunlar gibi saymakla bitmeyecek Türkiye genelinde tarihi binaları aslına uygun restore ettik. Hepsinin altından alnımızın akıyla çıktık. Bu bizim için aynı zamanda da tarihi bir sorumluluktur” şeklinde konuştu.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Samsun'da 5 ilçede elektrik kesintisi yapılacak

Samsun'da 5 ilçede elektrik kesintisi yapılacak Samsun'da 5 ilçede elektrik kesintisi yapılacak! Samsun'a bağlı İlkadım, Canik, Atakum, Ayvacık ve Bafra ilçelerinde elektrik kesintisi yapılacak.

Samsun'da Demokrasi Şehitleri Hatıra Ormanı'nda fidan dikimi yapıldı

Samsun'da Demokrasi Şehitleri Hatıra Ormanı'nda fidan dikimi yapıldı Samsun'da Demokrasi Şehitleri Hatıra Ormanı'nda fidan dikimi yapıldı! Salıpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce projelendirilen “15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Hatıra Ormanı”na ilçe protokolü ve öğrencilerin katılımı ile fidan dikim töreni yapıldı.

Samsun'un İlkadım ilçesinde Kadınların Hakları anlatıldı

Samsun'un İlkadım ilçesinde Kadınların Hakları anlatıldı Samsun'un İlkadım ilçesinde Kadınların Hakları anlatıldı! İslam'ın kadına değer veren bir din olduğu konuşulan panelde, İlk ve ortaçağ Avrupa'sında kadının değersiz bir eşya gibi görüldüğü ifade edildi.

KPSS'siz memur alımı yapacak olan kurum ve kuruluşların tam listesi

KPSS'siz memur alımı yapacak olan kurum ve kuruluşların tam listesi KPSS'siz memur alımı yapacak olan kurum ve kuruluşların tam listesi. KPSS sınavı olmadan memur alımı yapacak olan kamu kurum ve kuruşları belli oldu. 2017 yılında kamuya 60 bin personel alımı yapılacak. KPSS memur alımı yapan devlet kurumları hangileri..

KÖŞE YAZARLARI

ANKET