• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DA UYUŞTURUCU TİCARETİ TAMAMEN BİTECEK

Samsun'da uyuşturucu ticareti tamamen bitecek! Uyuşturucuyla Mücadele kapsamında hazırlanan 2016-2018 uyuşturucu mücadele raporu yayınlandı

13 Ekim 2016 Perşembe 11:10
Samsun'da uyuşturucu ticareti tamamen bitecek

Samsun Valiliği tarafından hazırlanan raporun genel politikasında, “İnsan sağlığını ciddi şekilde tehdit etmekte olan uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığı ile mücadelede yapılacak faaliyetler hassas dengeleri içermektedir. Uyuşturucu maddelerle mücadeleyi kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin işbirliğine açık, tek merkezin eşgüdümünde sürdürebilmek son derece önemlidir. Geliştirilecek çalışmalar, ulusal ve uluslararası düzeylerde taraf olunan sözleşmeler ve ulusal mevzuatla uyumlu olarak oluşturulan yeni politika ve stratejiler çerçevesinde, çoğulcu ve çok yönlü işbirliği ve eşgüdüm içinde, etkili, verimli, hareketli bir düşünceyle yürütülmesini temel alan, insan kişiliğinin onur ve değerini, saygıyı ön planda tutan yaklaşımları benimsemelidir” denildi.

 

TEMEL HEDEFLER

Samsun’da 2016-2018 Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı kapsamında uyuşturucu trafiğinin önüne geçilmesi için finansal kaynakları amaca yönelik kullanılması, yasadışı yollarla elde edilen paraların tespit edilmesi ve önlenmesi, kurumlar arası koordinasyonun etkin şekilde devam ettirilmesi, yerel yönetimler ve STK’ların süreçte daha etkin rol alarak ortak projelerin yürütülmesinin sağlanması 2016-2018 Uyuşturucu İle Mücadele Eylem Planı’nın temel hedefleri şeklinde kaydedildi. Eylem planı doğrultusunda öncelikle uyuşturucu talebinin ve arzının azaltılmasına, uyuşturucu ile mücadelenin etkin bir biçimde sürdürülmesine, arza yönelik mücadelede uyuşturucunun ilimize girişinin engellenmesine yönelik önlemlerin arttırılmasına, uyuşturucu kullanımının tüm nüfus açısından önlenmesine, risk gruplarının korunmasına, toplum yararını gözeten değer, tutum ve davranışların geliştirilmesine, tüm kurumlardaki mevcut birimlerin yapı ve işleyişlerinin her yönden güçlendirilmesine ve kurumlar arası işbirliğinin artırılmasına, toplumun mevcut tehditler konusunda bilgilendirilmesi ile mücadele ve önleme çalışmalarına katkı verecek bir güç yaratılmasına, uyuşturucu ile mücadelede yarar sağlayabilecek bilimsel ve teknolojik donanımın geliştirilmesine, insan kaynaklarının nitelik ve nicelik olarak yükseltilmesine öncelik verileceği kaydedildi.

 

 

HEDEF ÖRNEK İL OLMAK

Uyuşturucuyla mücadelede zorunluluk olarak, uyuşturucu arz ve talebinin sonlandırılması yönünde çalışmalar yapılması, uyuşturucu kullanımı risk grubu içinde olanların uyuşturucu ile tanışmalarının ve temasının önlenmesi, uyuşturucu ile mücadelede farkındalık ve bilgilendirme çalışmalarının yapılması, Akut ve kronik aşamada bağımlı olanların tedavisi ve yeniden topluma kazandırılması için mevcut kurumsal yapıların güçlendirilmesi, tedavi sürecindeki bağımlıların toplumsal yaşama yeniden uyum ve katılımlarını sağlayacak sosyal destek projelerinin hazırlanması şeklinde belirtildi. Ayrıca misyon ve vizyon olarak ise Samsun Valiliği olarak, uyuşturucu ve uyuşturucu bağımlılığı ile mücadelede; suçtan arınmış güvenli bir toplumun gelişimine, geleceğine güvenle bakabilen, toplum ve aile içi barışın sağlandığı, karamsar yarınlara değil aydınlık yarınlara bir amaç ve idealle bakabilen, geleceğimizi emin ellere teslim edebileceğimiz gençlerimizin yetiştirilmesine katkı sağlamaktır. Bireysel ve toplumsal bütünlük ve esenlik adına Samsun ilinde gençlerimizin uyuşturucu bağımlılığı tehdidinden uzak tutulmasını sağlamak ve ulusal düzeyde bağımlılıkla mücadelede örnek il olmak diye kaydedildi.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Bakan Veysel Eroğlu ve Akif Çağatay Kılıç Samsun’a geldi

Bakan Veysel Eroğlu ve Akif Çağatay Kılıç Samsun’a geldi Bakan Veysel Eroğlu ve Akif Çağatay Kılıç Samsun’a geldi! Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, bir dizi açılış ve temel atma törenleri için Samsun’a geldi.

Samsun'da Seni anlıyorum, yanındayım etkinliği düzenlendi

Samsun'da Seni anlıyorum, yanındayım etkinliği düzenlendi Samsun'da Seni anlıyorum, yanındayım etkinliği düzenlendi! Samsun’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısı ile Maarif Hareketi Projesi kapsamında Gazipaşa İlkokulu ile Atakum Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Okulu işbirliği ile "Seni anlıyorum, yanındayım" etkinliği düzenlendi.

OKA'dan Samulaş'a faaliyet desteği

OKA'dan Samulaş'a faaliyet desteği OKA'dan Samulaş'a faaliyet desteği! Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ A.Ş. tarafından Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’na (OKA) başvurusu yapılan Doğrudan Faaliyet Destek Programı kapsamında “Kamu Kaynaklarının Verimli Kullanılması için Kurumsal Kaynak ve Süreç Yönetimi” başvurusu Ajans tarafından başarılı bulunarak desteklenmesine karar verildi. 

Samsun'da İlkadım Belediyesi Engelliler Günü'nde engelleri kaldırıyor

Samsun'da İlkadım Belediyesi Engelliler Günü'nde engelleri kaldırıyor Samsun'da İlkadım Belediyesi Engelliler Günü'nde engelleri kaldırıyor! 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde İlkadım Belediyesi tarafından Samsun'da ilk olan Engelli Araç Şarj İstasyonu açılışı düzenlenirken, 1 engelli vatandaşa akülü araç hediye edildi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET