• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'UN HAVZA İLÇESİNDE YOL YAPIM ÇALIŞMALARININ YARISI TAMAMLANDI

Samsun'un Havza ilçesinde yol yapım çalışmalarının yarısı tamamlandı! Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatmak üzere çıktığı Samsun’da ilk durağı olan Havza’da sürdürülen yol yapım çalışmalarının yarısı tamamlandı.

15 Ağustos 2016 Pazartesi 14:45
Samsun'un Havza ilçesinde yol yapım çalışmalarının yarısı tamamlandı

Cumhuriyet tarihi boyunca yol sıkıntısı çeken ilçede Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Havza Şube Müdürlüğü,  ilçede 2 yılda 40 milyon TL’lik yatırımla 70 km yol yaparak önemli bir başarıya imza attı.

 

Türkiye’nin Karadeniz’e ilk açılışı kapısı olan Samsun’un Havza ilçesinde Büyükşehir Belediyesi yatırımları devam ediyor. İlçe merkezi ile mahalleleri arasındaki ulaşım alt sorunlarını kalıcı şekilde ortadan kaldırmak için yoğun çalışma yürüten Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Havza Şube Müdürlüğü, 24 ayda 30 mahallede 40 km beton yol, 14 mahallede 18 km sıcak asfalt yol ve 5 mahallede 12 km satih kaplama yol olmak üzere toplamda 70 km yol yaptı. Yol yapım çalışmaları için de 40 milyon TL para harcandı.

 

 

Sadece 2016 yılında 13 mahallede yaptığı 20 kilometrelik yol yapımını tamamlayan Havza Fen İşleri Müdürlüğü, 14 mahalledeki çalışmalarını ise sürdürüyor. Bunun yanında müdürlük, Bekdiğin mahallesi çıkışında ve Yukarı Yavucak mahallesi geçişinde parke yol ve kaldırım, Dereköy’de meydan çalışmalarına ise yakın zamanda başlayacak. 2016-2018 yılları arasında da ilçede yol yapım bakım onarım çalışmaları, asfalt yama bakım onarımı ve Ata Yolu’nda Kemer Köprü yapımı için 18 milyon TL’lik yatırım yapılacak.

 

 

BÜYÜK ÖNDER’İN YOLUNA KÖPRÜ YAPILIYOR

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’dan başlattığı milli mücadelenin ilk esrarengiz yolculuğunu gün ışığına çıkarmaya çalışan Samsun Büyükşehir Belediyesi, Havza’dan Amasya sınırına kadar geçtiği 2,5 kilometrelik tarihi yolu koruma altına alarak gelecek kuşaklara aktarmayı hedefliyor. Güzergah üzerindeki kültürel eserleri rotayı turizm ögesi haline getirmek isteyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Havza-Suluova arasındaki beton yol çalışmalarını tamamladı. İhalesi yapılarak inşaatı devam eden Atayolu Kemer Köprüsü’nde de çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

 

 

Turizmin en önemli öğesi olacak proje ile ilgili değerlendirmede bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Milli mücadele yıllarında kurmaylarıyla birlikte 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak bastıktan sonra 25 Mayıs 1919’da Havza’ya geçerek, milli mücadeleye ilişkin ilk çalışmalarını burada yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a gelişinden Amasya’ya geçişine kadar olan süreçte kullandığı gerçek yol, maalesef gerektiği şekilde korunamayıp, tanıtılamadı. Bu nedenle Ata Yolu Rotası’nı koruyup hem günümüz insanlarına hem de gelecek nesillere tanıtmak, anlatmak ve miras bırakmak için çalışmalar başlattık. Uzun zamandır Ata Yolu ile ilgili yoğun mesai harcıyoruz.  Güzergah üzerinde yer alan menfez, köprü, han, sanat yapıları ve o 1919’dan günümüze ulaşan konut kalıntıları tespit ederek, kültürel ve doğal yapıların korunması ve turizme açılması için çalışma yürütüyoruz. Milli Mücadele’nin ilk güzergahını doğal haliyle koruyup turizme kazandıracağız.” dedi. 

 

 

Tarihi Ata Yolu Projesi ile rota üzerindeki menfez, köprü, han, sanat yapıları ve o günden kalan bina kalıntılarının doğal dokusunun aynen kalması için yol güzergahını koruma altına almayı amaçladıklarını ifade eden Başkan Yılmaz, “Sonuç olarak Ata Yolu Rotası’nı, güzergah üzerinde yer alan kültürel değerlerin korunması yanında turizm ögesi haline getirmeyi hedefliyoruz.  Be nedenle yol güzergahında yer alan 5 Göz Un Fabrikası’nın tarihini anlatacağız. Ayrıca Sekiz 8 Göz Un Fabrikası ve bu fabrika sınırları içinde yer alan Bayram Çonoğlu Evi'ni de koruma altına alacağız. “ ifadelerini kullandı.

 

 

KÖPRÜDEN İLK GEÇİŞ YAKINDA

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün makam aracı olarak kullandığı otomobilin orijinaline sadık kalınarak benzerini yaptırdıklarını hatırlatan Başkan Yusuf Ziya Yılmaz,  Ata Yolu Köprüsü’nün yapımının tamamlanmasının ardından yapacakları açılışta ilk geçişi bu araçla yapacaklarını kaydetti.  Başkan Yılmaz, “Ata Yolu Kemer Köprü inşaatı sürüyor. Büyük kısmı tamamlandı. Ay sonuna kadar da tamamıyla bitirmiş olacağız. Bu tarihi yolu birbirine köprü ile bağlamış olacağız. Açılışın ardından ilk geçişi de Büyük Önderimizin makam aracının benzeriyle yapacağız. Bütün bu çalışma ve yatırımlarımızın sebebi hem tarihi mirasa sahip çıkmak ve yaşatmak hem de milli mücadelenin ilk yolculuğunu turizm öğesi haline getirmektir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu'dan MÜSİAD'a ziyaret

Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu'dan MÜSİAD'a ziyaret Samsunspor Kulüp Başkanı İ.Erkurt Tutu, Başkan Yardımcısı Ömer Çoruh, Başkan Yardımcısı Rüştü Araboğlu, Futbol Şube Sorumlusu Metin Ateş, Muhasip Üye Ömür Tekin, MÜSİAD Samsun Şubesi Başkanı Haluk Tan ve yönetim kuruluna hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı

Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı. Ülkü Ocakları Samsun İl Başkanlığı tarafından, İlkadım ilçesinde Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi Hizmete Girdi.  

Şuan saat kaç: Saatler ileri mi alındı: Cep telefonları neden saat değişikliği yaptı

Şuan saat kaç: Saatler ileri mi alındı: Cep telefonları neden saat değişikliği yaptı Şuan saat kaç: Saatler ileri mi alındı: Cep telefonları neden saat değişikliği yaptı. Türkiye'de saat kaç sorusu bugün gündem oldu. Avrupa gece yarısından itibaren yaz saati uygulamasına geçti. Android telefonlar ise saatleri otomatik olarak ileri aldı. Peki şuan saat kaç, Türkiye'de şuan saat kaç..

Suat Kılıç Samsun'un Bafra ilçesinde şehitleri andı

Suat Kılıç Samsun'un Bafra ilçesinde şehitleri andı Eski Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Samsun'un Bafra ilçesinde şehitler için düzenlenen mevlüt programına katıldı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET