• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN BÜYÜK BAŞARI: İLK 3'E GİRDİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nden büyük başarı: İlk 3'e girdi! Samsun Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulan Sabek İŞGEM,  ülkedeki toplam 27 İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) arasında en başarılı ilk 3 arasında girdi.

13 Ekim 2016 Perşembe 15:15
Samsun Büyükşehir Belediyesi'nden büyük başarı: İlk 3'e girdi

İş fikrine sahip olmasına rağmen sermayesi olmayan girişimcilerin işletme kurmalarını kolaylaştırmak ve desteklemek amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulan Sabek İŞGEM,  ülkedeki toplam 27 İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) arasında en başarılı ilk 3 arasında girdi. 9 yılda kuruluştan mezun olan 15 işletmenin 12'si markalaşarak üretime devam ediyor. 

 

Türkiye'de yeni kurulan işletmelerin başarısızlığı yüzde 60 ile yüzde 80 arasında değişiyor. Bu oran iş geliştirme merkezleri ortamında ise yüzde 10’a düşüyor. Bu da İşletmelerin başlangıçta karşılaşacakları riskleri en aza indiren bir iş kurma modeli olan İŞGEM'lerin girişimciler için ne kadar önemli ve faydalı olduklarını gözler önüne seriyor.


 
Özelleştirme İdaresi ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanlığı'nın sektörlerde üretim ile başarılı iş adamı sayısını artırmak ve yerel ekonomiyi güçlendirmek amacıyla 10 yıldır kuruluşuna öncülük ettiği 27 İŞGEM,  başarılı çalışmalara imza atıyor. Girişimci yetiştirenlerden bir tanesi de 2006 yılında Samsun Büyükşehir Belediyesi himayesinde kurulan Sabek İŞGEM.  

 

 

Türkiye'de en iyi ve en başarılı İŞGEM'ler arasında Sabek İŞGEM; 3. sırada yer alıyor. Dünya Gazetesi'nin verilerine göre ilk sırada Van yer alırken, Tarsus ise ikinci konumda. Samsun'u ise Adana ve Eskişehir takip ediyor. 26 işliğin bulunduğu Derebahçe mahallesindeki Sabek İŞGEM, 9 yıldır üretici girişimcilere destek veriyor. 

 

 

KOBİ'lere yönelik 17 projeyi hayata geçiren kurum, 15 işletmeyi mezun etti. Bunlardan 12'si, kendi tesislerini kurup markalaşarak üretimlerine aralıksız devam ediyor.  Hâlihazırda ise 24'ü imalatçı ve 2'si hizmetler sektörü olmak üzere 26 işletme, tam zamanlı 105 çalışanı ile faaliyet gösteriyor. 

 

 

Türkiye’nin 7. İş Geliştirme Merkezi olan Sabek İŞGEM, Samsun’da yeni girişimcilerin en zayıf oldukları iş kurma aşamasında desteklenerek, bu zor aşamayı sağlıklı bir şekilde aşmalarını ve ayakta kalmalarını sağlamak hedefiyle Özelleştirme Sosyal Destek Projesi kapsamında KOSGEB, Özelleştirme İdaresi ve Dünya Bankası'ndan alınan hibe ile kurulmuştu. 

 


Sabek İŞGEM, 2019'a kadar işlik sayısını 26'dan 51’e çıkarmayı hedefliyor. Kuruma 15 yeni başvuru yapılırken, bu sayının yakın zamanda 30’a çıkacağı öngörülüyor. Doluluk oranının yüzde 100 olduğu SabekİŞGEM'de 21 yeni işletme hizmet ve destek alıyor. Başarılı çalışmalar sonucu işletmelerin toplam satışları bir önceki yıla göre yüzde 20 oranında arttı. Firmalaraıortama 40 ile 60 ay misafir edip hizmet veren kurum, 2 yıl sonra mezun işletme sayısını 30'a çıkaracak. 

 

İŞGEM işletmeleri tarafından piyasaya sürülen toplam yeni ürün/hizmet sayısının toplam işletme sayısına oranı yüzde 10, toplam patent ve faydalı  model başvurularının işletme sayısına oranı yüzde 20, firmalar tarafından yapılan toplam marka başvurularının işletmelerine oranı ise yüzde 60'a ulaştı.  

 

Girişimcilere iş kurmada yardım etmeyi, başarılı işletmelerin kurulmasını, işletmeleri büyütmeyi, yeni iş ve istihdam olanakları sağlamayı, güvenli ve rekabetçi iş ortamı oluşturmayı ve yerel ekonomiyi desteklemeyi ilke edinen İŞGEM'ler, KOBİ’leri risklerden koruyarak onlara işletme geliştirme koçluğu, yönetim danışmanlığı, destek ağlarına ulaşım, finans kaynaklarına erişim imkânı, uygun koşullarda iş yeri mekânı, ortak ofis ekipmanı, tanıtım, ofis hizmetleri, kuruluş ve işletme giderleri gibi destekler veriyor. Uygun görülen iş fikri sahiplerine ihtiyaç duydukları konularda eğitimler verip, girişimcileri sektörleriyle ilgili ihalelerden, malzeme alımlarından haberdar ediyor. Ayrıca uluslararası kalite standartlarında üretim yapmalarına yardımcı olarak,  yerli ve yabancı fonları faydalanmalarını sağlıyor. 

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Samsun'da OMÜSEM seminerlere devam ediyor

Samsun'da OMÜSEM seminerlere devam ediyor Samsun'da OMÜSEM seminerlere devam ediyor. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (OMÜSEM) “Günlük Hayatta Stres ve Stres Yönetimi” semineri ve “Satış Teknikleri” eğitim programlarını kamu kurum çalışanları, özel sektör çalışanları ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirdi. 

Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bin 500 aileye kıyafet yardımı

Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bin 500 aileye kıyafet yardımı Samsun'un Tekkeköy ilçesinde bin 500 aileye kıyafet yardımı. Samsun'un Tekkeköy ilçe Belediyesi Hayır Çarşısı bin 500 aileye yılda 3 kere kıyafet yardımı yapıyor.

Samsun'un Canik ilçesinde ödüllü ses yarışması düzenledi

Samsun'un Canik ilçesinde ödüllü ses yarışması düzenledi Samsun'un Canik ilçesinde ödüllü ses yarışması düzenledi. Canik Belediyesi tarafından kültür-sanat faaliyetleri kapsamında bu yıl 2.'si düzenlenen "Sahne Senin" Ödüllü Ses Yarışması, bu yıl da dolu dolu gerçekleşti. Birbirinden güzel sesler, dinleyenlere muhteşem bir akşam yaşatırken, jüri üyeleri seçim yapmakta oldukça zorlandı.

Samsun İlkadım’da Her Anne Bir Okuldur eğitim programı başladı

Samsun İlkadım’da Her Anne Bir Okuldur eğitim programı başladı Samsun İlkadım’da Her Anne Bir Okuldur eğitim programı başladı. İlkadım Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Her Anne Bir Okuldur” projesi ilk eğitimine başladı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET