• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN BÜYÜKŞEHİR İTFAİYESİ AĞUSTOS AYINDA 3600 OLAYA MÜDAHALE ETTİ

Samsun Büyükşehir İtfaiyesi Ağustos ayında 3600 olaya müdahale etti! Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, Samsun itfaiye hizmetlerinin her geçen gün daha da gelişerek, tüm bölgeye güven verdiğini kaydetti

08 Eylül 2016 Perşembe 10:14
Samsun Büyükşehir İtfaiyesi Ağustos ayında 3600 olaya müdahale etti

İtfaiye Daire Başkanı Zengin, Bütün şehir yasasıyla birlikte Samsun genelindeki tüm istasyonların daha da büyüdüğünü ve artık tüm bölgeye ve komşu illere güven verdiğini kaydetti. Bütün şehir yasasının hayata geçmesiyle beraber ilçe itfaiye istasyonlarının da Büyükşehir’e bağlandığını kaydeden Zengin, “Bildiğiniz gibi 30 Mart 2014 itibariyle tüm ilçe ve köyler Samsun Büyükşehir Belediye’si hizmetine tabi oldu. Bu değişiklikle itfaiye birimleri de bize katıldı. Bize katılan itfaiye birimlerimizi komple baştan yapılandırdık. Aracından tutun yerleşkesine kadar, ekipman ve ihtiyaçlarına kadar önce bir çalışma yaptık. Şuan bazı eksiklerimiz olsa da öncesine göre tüm ilçe istasyonlarımız azımsanmayacak seviyede çok iyi durumda” dedi.

 

‘STARTEJİK OLARAK YAPILANDIK’

Gazete Gerçek’e özel açıklamalarda bulunan Zengin, “Samsun il geneli ve 17 ilçe 5 ana merkezden yönetiliyor. Biz bu planlamayı yaparken tüm stratejik unsurları göz önünde bulundurduk. Bu merkezleri birbirine bağlayan tüm yolları etüt ettik. Hangi noktaya hangi noktadan daha seri ulaşabiliriz en baştan planladık ve buna göre yapılandık. Tabi bu yapılanmada nüfus yoğunluğunu da dikkate aldık. Hala bazı stratejik planlarımız var” diye belirtti.

 

‘BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZ HASSAS DAVRANIYOR’

Açıklamalarına devam eden Zengin, “30 Mart sonrasında yeni yapılanma sürecinde sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yılmaz, bizim ekipman ve ihtiyaç noktamızda hassas davranıyor. Bizden ve itfaiyecilikten bir şey esirgemiyor. Bu bizim için büyük avantaj. Bu sayede biz de hızlıca yapılanmayı ve ihtiyaçlarımızı karşılamayı başarıyoruz. Bu bizim için ve Samsun halkı için gerçekten büyük avantajdır” diye kaydetti.

 

‘YANGIN İHBAR HATTI DA YENİDEN YAPILANIYOR’

Hizmetin daha hızlı ulaşması ve olası riskleri azaltmak anlamında 110 numaralı yangın ihbar hattının önümüzdeki dönemde 112 ile birleşeceğini söyleyen Zengin’ Türkiye artık bazı bölgelerde daha iyi koordine olabilmek maçıyla tüm hatları 112’ye sevk etti ve birleştirdi. Bu anlamda bölgemizde de yeni bir yapılanma var. Bu bizim için ve halkımız için büyük bir avantaj olacak. Riskleri ve risk sonuçlarını da azaltacak. Zaten tüm ihbar hatlarının ayrı olması olay anında ve sonrasında zaman kaybına sebep oluyor. Bu düzenleme ile bu ortadan kalkacak” diye belirtti.

 

‘ARAÇ VE GEREÇLERİMİZ TAM VE HAZIR’

Bütün şehir yasasından sonra araç gereç ihtiyaçlarının çoğunu karşıladıklarını kaydeden Zengin, ‘Tabi itfaiyecilik hassas bir iştir. Bu anlamda bizim 253 çalışanımız ve tam teşekküllü 51 aracımız var. Bu araçlar teknolojik donanım açısından çağın araçlarıdır. Tüm imkanları vardır. Bunların tedarik aşaması ciddi maliyetlerdir. Fakat Sayın Başkan Yılmaz bu noktada gerçekten duyarlı” diye konuştu.

 

 

‘AĞUSTOS AYINDA 3600 OLAYA GİTTİK’

Açıklamalarına devam eden Zengin, “Ağustos ayı içerisinde tam 3600 olaya müdahil olduk. Bunlar trafik kazaları, yangın, intihar vakaları, değişik güvenlik tedbirlerini de kapsıyor. Yani istasyonumuzdan Ağustos ayı içinde tam 3600 kez çıkış almışız. Bu gerçekten iyi bir rakam. Biraz daha detay vermem gerekirse tam 1319 yangına gittik. Bunların 92’si işyeri, 333’ü mesken, 147 araç diğerleri de çöp, ot gibi diğerleri olarak belirttiğimiz kısımdır. Buna göre en çok 113 olay olarak merkez sonrasında ise Bafra 54 ve Çarşamba 43 yangın olarak kayda geçti” dedi.

 

‘DAR SOKAKLAR EN BÜYÜK HANDİKAP’

Samsun’un özellikle Canik ve İlkadım ilçesinde çok fazla ulaşılamayan nokta olduğunu kaydeden Zengin, “Samsun’da İlkadım ve Canik ilçelerinde çok fazla dar ve işgal edilmiş kontrolsüz sokaklar var. Bu anlamda gerçekten çok zorluk çekiyoruz. Bu zorluğu az da olsa kolaylamak maçıyla dar sokaklara girebilsin diye ufak itfaiye aracı da aldık. Ama yine de dar olan sokaklarda araç park edenler dikkat etmelidir. Yangının ve afetin şakası yoktur. Biz ne kadar hızlı ulaşırsak, vatandaşlarımızın hayatta kalma ihtimali o kadar artar” şeklinde konuştu.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Samsun Büyükşehir Belediyesi Karadeniz 3. Kitap Fuarı”nda

Samsun Büyükşehir Belediyesi Karadeniz 3. Kitap Fuarı”nda Samsun Büyükşehir Belediyesi Karadeniz 3. Kitap Fuarı”nda. Samsun Büyükşehir Belediyesi bugün açılışı yapılan TÜYAP “Karadeniz 3. Kitap Fuarı”nda açtığı standla yerini aldı.

Samsun TSO'da girişimciler sertifikalarını aldı

Samsun TSO'da girişimciler sertifikalarını aldı Samsun TSO'da girişimciler sertifikalarını aldı. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından uygulanan “Kayıtlı İstihdam İçin Ortak Fayda Diyalog ve İşbirliği Projesi” çerçevesinde düzenlenen KOSGEB destekli “Girişimcilik” ve “Kişisel Gelişim” eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.

Osman Genç: Yeni Türkiye'nin hedefleri doğrultusunda ilerliyoruz

Osman Genç: Yeni Türkiye'nin hedefleri doğrultusunda ilerliyoruz Osman Genç: Yeni Türkiye'nin hedefleri doğrultusunda ilerliyoruz. Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Yeni Türkiye'nin hedefleri doğrultusunda şehrimizi ortak akılla, birlikte daha ileriye taşıyacağız" dedi.

Samsun'un İlkadım ilçesinde Anne Okulu Projesi'nin tanıtımı yapıldı

Samsun'un İlkadım ilçesinde Anne Okulu Projesi'nin tanıtımı yapıldı Samsun'un İlkadım ilçesinde Anne Okulu Projesi'nin tanıtımı yapıldı. "Beşik sallayan eller, dünyaya hükmeder" sözünün muhatabı annelerin geleceği şekillendirdiğini ifade eden Başkan Tok, " Çocuğun ilk öğretmeni ve eğiticisi olan annelerinin eğitimini önemsediklerini kaydetti.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET