• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ BAYRAM ÖNCESİ SÜRÜCÜLERİ UYARDI

Samsun İl Emniyet Müdürlüğü yaklaşan Kurban Bayramı öncesi aşırı hız ve emniyet kemeri gibi hayati önem taşıyan trafik kuralları konularında sürücüleri uyardı.

07 Eylül 2016 Çarşamba 18:08
Samsun Emniyet Müdürlüğü bayram öncesi sürücüleri uyardı


Kurban Bayramı öncesi ve sonrasında 100 binlerce araç yollara çıkacak. Kimi memleketlerine kimi ise tatil yörelerine gidecek olan vatandaşların herhangi bir can ve mal kaybına uğramaması için İl Emniyet Müdürlüğü'nden bazı uyarılar yapıldı.
Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Ülkemizin gündemini sürekli meşgul eden trafik kazalarında her yıl binlerce insanımız hayatını kaybetmekte, on binlercesi ise yaralanmakta veya sakat kalmaktadır. Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle trafik yoğunluğunda artış olacağı öngörüldüğünden, vatandaşlarımızın huzurlu ve güvenli bir şekilde seyahat etmelerini sağlamak üzere gerekli tedbirler planlanarak uygulamaya konulmuştur. Mevcut ekiplerimize ilave takviye ekipler oluşturularak, gerek resmi gerekse sivil ekiplerimizle trafik akışı takip edilerek gerektiğinde müdahale edilmek suretiyle trafik güvenliği sağlanmaya çalışılacak, kural ihlali yaparak yol kullanıcıları açısından tehlikeli davranışlar sergileyen sürücüler hakkında gerekli cezai işlemler uygulanacaktır. Bu kapsamda; sivil ekipler oluşturularak sabit ve seyir halinde olmak üzere radarla hız kontrolü, standart dışı akaryakıt (10 numara yağ) kullanımı, şehirlerarası otobüs terminallerinde otobüslerde yedek şoför bulunup bulunmadığı, yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlarda şoförlerin hız kurallarına, çalışma ve dinlenme sürelerine uyup uymadıkları, emniyet kemeri kullanımı, bozuk veya standart dışı ışık donanımı konularında denetimlere ağırlık verilecektir. Bununla birlikte denetim noktalarında uykusuzluk ve yorgunluk belirtilerinin yoğunlaştığı saatlerde sürücülerin kısa süreli olarak araçtan inerek kan dolaşımının düzenlenmesi ve araç içindeki havanın tazelenmesi, sürücünün uyku ve yorgunluğunun giderilmesine yönelik kısa süreli dinlendirme uygulamaları yapılacaktır. Bununla birlikte Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ve Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü sorumluluk güzergahında her 10 km’ye bir ekip düşecek şekilde planlama yapılmış olup ayrıca sivil denetim araçları ile radarla hız kontrolü, yakın takip ihlalleri, şerit izleme ihlalleri, kavşaklarda geçiş kuralları ihlalleri, kırmızı ışık ihlalleri konularında denetimler yapılacaktır" denildi. 

Bilimsel araştırmaların, ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında yolcu ve sürücülerin yüzde 25’inin araç dışına fırladığı ve bunun sonucunda her üç kişiden birinin öldüğü, emniyet kemeri kullanmanın trafik kazaları sonucunda meydana gelen ölümlerde yüzde 45, ağır yaralanmalarda ise yüzde 50 oranında azalma sağladığını ortaya koyduğu belirtilen açıklamada şu uyarılara yer verildi: "Emniyet kemerinin frenleme veya çarpışma anındaki işlevi; yolcuların ileri hareketini engelleyerek araç içerisinde direksiyon, cam veya diğer yolcularla çarpışmasını önlemek, aracın takla atması gibi durumlarda ise araçtan dışarı savrulmayı engellemektir. Bununla birlikte 10 yaşından küçük çocukların arka koltukta oturtulmaları ve emniyet kemerinin bağlanması, eğer varsa çocuk koltuğu veya bebek puseti kullanılması da güvenlik açısından son derece önemlidir. Trafik kazalarının en önemli nedenlerinden biri de hız limitlerine uyulmamasıdır. Yalnızca 'aşırı hızlı araç kullanmak' değil, hız limitlerinin biraz üstündeki hızlarda araç kullanmakta acı sonuçlar doğurabilir. Hızın, seyir esnasında sürücü davranışına, sürücülerin görme ve algılama yeteneğine, kaza durumunda ise yaralanma ve ölüm riski oranına etkileri hafife alınamayacak derecede yüksektir. Yapılan araştırmalar, 30 km/s hızla gerçekleşen bir çarpışmanın araç içerisinde bulunan bir insanın vücuduna etkisinin 1. kattan düşmeye; 90 km/s hızda ise 10. kattan düşmeye eşdeğer olduğunu göstermektedir. Yine yapılan bilimsel araştırmalar 80 km/s hızla giden bir araçta yolculuk yapanların olası bir kazada ölme ihtimalinin, 30 km/s hızla giden bir araçtakilere göre 20 kat daha fazla olduğunu ortaya çıkarmıştır. Trafikte güvenli bir seyahat için sürücülerimize bazı hususları hatırlatmakta yarar görüyoruz. Hız limitlerine uyun ve her, 3 saatte bir mola vermeyi unutmayın, uykusuz, yorgun ve alkollü olarak kesinlikle araç kullanmayın. Emniyet kemerinizi mutlaka takın ve araçtaki diğer yolcuların da takmasını sağlayın. 10 yaşından küçük çocuklarınızı mutlaka arka koltuğa oturtun ve emniyet kemerlerini bağlayın. Köprü üstü, viraj, tünel, tepe üstleri ve sollama yasağı olan diğer yerlerde kesinlikle sollama yapmayın. Önünüzde seyreden aracı her zaman güvenli takip mesafesinde izleyin. Araç kullanırken dikkatinizi dağıtacak şeylerle ilgilenmeyin. Aracınıza kapasitesinin üzerinde yük ve yolcu almayın. Araç kullanırken sürekli sol şeridi işgal etmeyin. Araç kullanırken telefon görüşmesi yapmayın. Telefon görüşmesi yapmanız gerektiğinde aracınızı güvenli bir yerde durdurduktan sonra görüşmenizi yapın. Yola çıkmadan önce aracınızın bakımlarını yaptırın ve eksikliklerini tamamlayın. Trafik kurallarına, trafik işaret ve işaretçilerine uyun. Tüm halkımızın kazasız, huzurlu bir bayram tatili geçirmesini dileriz." 

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

Yıldırım Holdingin Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti

Yıldırım Holdingin Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti Yıldırım Holdingin Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti. Yıldırım Holding Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti. Samsunlu işadamları Mehmet Yıldırım, Ali Rıza Yıldırım ve Yüksel Yıldırım'ın babası Garip Yıldırım 86 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Şehir Plancı adayları Samsun TSO’da

Şehir Plancı adayları Samsun TSO’da Çalışma alanı olarak Samsun’u seçen Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 4. Sınıf öğrencileri Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu ziyaret etti. 10 farklı konu çerçevesinde Samsun kentini çalışan öğrenciler, planlamalarını Başkan Murzioğlu ile paylaştı.

Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu'dan MÜSİAD'a ziyaret

Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu'dan MÜSİAD'a ziyaret Samsunspor Kulüp Başkanı İ.Erkurt Tutu, Başkan Yardımcısı Ömer Çoruh, Başkan Yardımcısı Rüştü Araboğlu, Futbol Şube Sorumlusu Metin Ateş, Muhasip Üye Ömür Tekin, MÜSİAD Samsun Şubesi Başkanı Haluk Tan ve yönetim kuruluna hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı

Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı. Ülkü Ocakları Samsun İl Başkanlığı tarafından, İlkadım ilçesinde Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi Hizmete Girdi.  

KÖŞE YAZARLARI

ANKET