• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN ESNAFINDAN OHAL AÇIKLAMASI

Samsun esnafından OHAL açıklaması! Samsun'un İlkadım ilçesinde bulunan esnaflar 15 Temmuz Darbe Girişiminin ardından yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında alınan 90 günlük OHAL yasasını değerlendirdi.

21 Temmuz 2016 Perşembe 15:20
Samsun esnafından OHAL açıklaması

Samsun’da esnaflar Olağanüstü Hal yasasının ekonomiyi ve küçük esnafları ne denli etkilediği hakkında düşüncelerini anlattı.

 

Samsun'un İlkadım ilçesinde esnaflar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıkladığı OHAL için "Geç alınmış bir karar" dedi. Samsun’da telefoncular, işletmeciler, terziler, tuhafiyeciler, ve bunlar gibi tüm esnaflar darbe girişiminden ve bunun üzerine gelen bu Olağanüstü hal yasasında oluşan ekonomik inişler ve çıkışlardan olan tepkilerini gösterdi.

 

"OHAL İÇİN GEÇ BİLE KALINDI"

Batuhan Keleş (21) telefoncu: Asında bu devletin düzenlediği bir oyun askerimizi ve polisimizi birbirine düşürüldü. Bu oyun ticaretimizi turizmimizi ve yaptığımız işi tamamen etkilemiştir. Ülkemizde son 4 günde turizmde  %50’lik bir düşüş var. Halk ve baştaki bunun farkında ve olan üstü hal çıktığı zamanda her kez tetikte olacak ve bizde iş yapamayacağız. Şuan insanlar büyük firmalarda alışveriş yapıyor ve bu para İstanbul’la oradan da yurt dışına çıkıyor, biz yurt dışına bağlı bir ülkeyiz. Ben telefoncuyum sen gelip benden alsan, ben karşı kafeden bir çay içsem, karşı kafe çay parası ile gidip bir paket sigara alsa 3, esnaf birden kazanır. Ama ticaret büyük firmalar büyük firmalar tarafından işgal edildiği zaman büyük firmalar kazanır. Hem ülkenin hem de turizmin kısıtlanmasını sağlar. Ben bu darbe gününden bu yana tam 1400 TL zarar ettim ve benim gibi bir çok esnaf bu şekilde zarar etti. Bu yüzden OHAL’in bizim zararımız olacağını düşünüyorum.

 

İsmet Sezgin (55) esnaf: Olağanüstü Hal Yasası geç bile kaldı. Esnaf kesinlikle bu yasadan etkilenmez. Zararlı olan esnaflarda farklı esnaflardır. O düşünceye sahip insanlardır. Kendini bilen insan, kendini bilen vatandaş hiçbir zaman böyle bir yasaya karşı koymaz. O yasa çıkmasa 15 temmuz devam eder.

 

Serkan Aktürk (35) kafe işletmecisi: Olağanüstü Hal Yasası küçük esnafı etkileyeceğini düşünmüyorum. Ekonomik olarak olmasa da ruhsal olarak etkiledi. Çünkü OHAL deyince insanlarda acaba ne olacak düşüncesi var. İnşallah 3 ay boyunca OHAL yasasında bir olumsuzluk yok. Her şey için hayırlı olsun ama ben fazla bir şey olacağını düşünmüyorum

 

Refik Yıldız(30) telefoncu: şu anda yasa yeni çıktı, çok fazla neyin ne olacağı belli değil ama sonuç itibariyle şöyle devletin hükümetin bunu nasıl kullanacağını daha ön göremediğimiz için nasıl olacağını bilemiyoruz ama bu sistem kötüye kulanılabilecek bir sistem olduğu için insanlar tedirgin insanlar para harcamaz harcamıyolarda ticaret yavaş ilerliyor. Bunun en basit örneği darbe girişimi olduğu gece ATM'lerin önünde insanlar paralarını kurtarmak için çabaladılar insanlar şu günlerde sadece mecburi harcamalarını yapıyor o yüzden OHAL yasasın gelmesi biz küçük esnaflar için tehlikeli

 

Hüseyin Şen(61) çay ocağı işletmecisi: Olan Üstü hal yasası hicbi şekilde ekonomiyi etkilemez aksine halkımız için daha iyi olur.Ben kesiinlikle destekliyorum hata geç kalınmış bir karar diye düşünüyorum.Ben bir AK Partili değilim ben MHP'liyim ama gönülden destekliyorum güzel bir temizlik olur.Türkiye için yapılan herşey ortada ben destekliyorum.

HABER: Ahmet ALTÜRK- Kübra KARTAL

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Suat Kılıç Samsun'un Bafra ilçesinde şehitleri andı

Suat Kılıç Samsun'un Bafra ilçesinde şehitleri andı Eski Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Samsun'un Bafra ilçesinde şehitler için düzenlenen mevlüt programına katıldı.

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Muhsin Yazıcıoğlu'nu andı

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Muhsin Yazıcıoğlu'nu andı Canik Belediyesi, 8 yıl önce helikopter kazasında yaşamını yitiren Büyük Birlik Partisi'nin Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun ismini Yavuzselim'de yapılan Kültür Merkezi'ne verdi. Başkan Osman Genç, "Rahmetli Yazıcıoğlu'nun, Türk siyasetine kazandırdıkları asla unutulmayacaktır" dedi.

Salıpazarı'ndan tarihin yeniden yazıldığı yer Çanakkale'ye yolculuk

Salıpazarı'ndan tarihin yeniden yazıldığı yer Çanakkale'ye yolculuk Salıpazarı'ndan tarihin yeniden yazıldığı yer Çanakkale'ye yolculuk. Salıpazarı Belediyesi ve Salıpazarı Tanıtım Turizm Derneğinin, bu vatanın nasıl kazanıldığının daha iyi anlaşılması için her yıl geleneksek olarak gerçekleştirdiği Çanakkale gezileri sürüyor.

Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'i ziyaret etti

Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'i ziyaret etti Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'i ziyaret etti. Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Saitektör Bilgiç'i ziyaret etti. Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Yu Hong Yang ve beraberindeki heyet, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç'i makamında ziyaret etti.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET