• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN İL MÜFTÜSÜ VEYSEL ÇAKI KURBAN BAYRAMI UYARISI

Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı Kurban Bayramı uyarısı! Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, Kurban Bayramı öncesinde kurban vekaleti verecek kişilerin vekalet vereceği kurumlara dikkat etmesi gerektiğini belirtti

01 Eylül 2016 Perşembe 09:59
Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı Kurban Bayramı uyarısı

Darbe girişiminin ardından bazı kurum ve kuruluşların FETÖ ile bağlantısı olduğu ortaya çıkmıştı. Örgüte himmet aldı altında kaynak sağlanan bu kurum ve kuruluşların geçmişte Kurban Bayramlarında da aktif bir şekilde çalıştıkları ve örgüte büyük maddi destek sağladıkları kaydediliyor. Özellikle vekaleten kurban kesecek olan vatandaşlara karşı uyarılarda bulunan Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı ise, “Yaşanan son olaylardan ders alınıp vekaleten kurban kesen organizasyonlar çok iyi seçilmeli. Farklı yapılara hizmet edenlere vatandaşlarımız kanmamalı ve devletin resmi kurumları ile gerçekten devlet ve İslamiyet adına hizmet yapan kurum ve kuruluşlara vekalet verilmeli. Verilen vekaletin ardından ise kurbanların nerede ve nasıl kesildiği ve ne şekilde dağıtım yapıldığı ile ilgili de detaylı bilgi alınmalıdır. Türkiye Diyanet Vakfı’nın maddi ve manevi sorumluluğunda bizler varız. Nerede ve nasıl kesildiğinin bilgisini veriyoruz” dedi.

 

ET YARIŞINA GİRİLMEMELİ

Kurban ibadetinin mali bir ibadet olduğu kadar dini bir ibadet olduğu da unutulmaması gerektiğini dile getiren Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, “Kurban kesecek kadar mali durumu iyi olan herkes Hanefi Mezhebine göre kurban kesmesi vaciptir. Her ibadette olduğu gibi Kurban ibadetinde de samimiyet ve ihlas çok önemlidir. Bir et yarışına girilmemeli. Bu ibadetin temelinde insanların et ihtiyacını karşılamak olduğu kadar, kurban kesemeyen ve et dahi alamayan komşuya da kurban eti dağıtmak gerekmektedir. Maalesef günümüzde kalabalıklar içerisinde yalnızlıkları yaşıyoruz. İnsanlar hep kendisi için ağlıyor, başkası için ağlayanlar yok. Kurban Bayramı yoksul yetim ve komşularla gönül bağı kurmak için önemli bir fırsattır” diye kaydetti.

 

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Kurban kesimlerinde dikkat edilmesi gerektiğini de ifade eden Müftü Çakı, “Kurban keserken hayvanlara eziyet edilmemeli. İbadet ruhu ile bağdaşmayan ve modern dünyaya izah edemeyeceğimiz görüntülerle karşılaşıyoruz. Acemi kasapların eline verilen kurbanla hayvan adeta eziyet çekerek hiç istenmeyen görüntüler karşımıza çıkıyor. Vatandaşlarımız bu konuda dikkat ederek işin ehli olan kasaplarla kurban kesimlerini yapmalılar. Kurban kesiminin ardından vatandaşlarımız çevre kirliliği konusunda da dikkat etmeliler. Özellikle parklarda ve bahçelerde kesilen kurbanların atık malzemeleri ortada bırakılıyor ve çevre kirletiliyor. Bunlara vatandaşlarımız çok dikkat etmeli ve ibadet yapayım derken çevreyi kirletmemeli” diye belirtti.

 

 

YOL ÇIKACAKLARA TRAFİK UYARISI

Bayram tatilinin uzun olması ile araçlarıyla yola çıkacak vatandaşlara da uyarılarda bulunan Çakı, “Her bayramda maalesef trafik canavarları ortaya çıkarak insanlar hayatlarını kaybediyor. Yüzlerce insanımız bayram yolunda ölüyor. Vatandaşlarımız trafik kurallarına riayet ederek kendi canlarına veya başkalarının canlarına kıymamalı. İnsanları evlatlarından veya anne babalarından ayırmak kadar kötü bir şey yoktur. İnsanlar sevdiklerine kavuşmak için çıktıkları yolda dikkat etmeli ve sağ salim sevdiklerine kavuşmalılar. Bu bayramda da yolların kan gölüne dönmemesi için kurallara riayet ederek araç kullanılmalı” şeklinde konuştu.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Samsun Vezirköprü'de 24 ev restore edilecek

Samsun Vezirköprü'de 24 ev restore edilecek Samsun Vezirköprü'de 24 ev restore edilecek. Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Sokak Sağlıklaştırma Projesi kapsamında 24 evin daha restore edileceği bildirildi.

Samsun Tanıtım Günleri’nde Kavak rüzgarı

Samsun Tanıtım Günleri’nde Kavak rüzgarı Samsun Dernekler Federasyonu (SADEF) tarafından İstanbul Maltepe Sahil Yolu Miting Alanında düzenlenen "9. Samsun Tanıtım Günleri" etkinliğinde Kavak Belediyesi’nin standı fuarın gözdesi haline geldi.

Samsun Tanıtım Günleri Fuarının gözdesi Atakum oldu

Samsun Tanıtım Günleri Fuarının gözdesi Atakum oldu İstanbul'da devam eden Samsun Tanıtım Günlerine damgasını vuran Atakum Belediyesi standı, gurbetçi Samsunluların buluşma noktası haline geldi.

Samsun'da raylı sistemde samkart yükleme ve ücret iade cihaz montajları hız kazandı

Samsun'da raylı sistemde samkart yükleme ve ücret iade cihaz montajları hız kazandı Samulaş, yoğunluk olan istasyonlarda Samkart yükleme ve ücret iade cihaz montajlarını hızlandırdı.

KÖŞE YAZARLARI