• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN İLKADIM'DA YAPILAN CAMİ VE KÜLLİYE MİMARİSİ İLE TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLACAK

Samsun'un İlkadım ilçesine bağlı Baruthane mahallesi ile Ihlamur caddesinin bulunduğu bölgede yapımına başlanan Karadeniz'in en büyük camii ve külliyesi, mimarisi ile Türkiye'ye örnek olacak.

26 Nisan 2017 Çarşamba 14:26
Samsun İlkadım'da yapılan cami ve külliye mimarisi ile Türkiye'ye örnek olacak

Samsun'un İlkadım İlçe Belediyesi tarafından yapımına başlanan cami ve külliyenin Selçuklu mimarısı kullanılarak yapıldığı açıklandı.  

 

İlkadım ilçesinde Baruthane mahallesi ile Ihlamur caddesi üzerinde 6.5 dönümlük bir alan üzerine yapılan ve Karadeniz'in en büyük camii ve külliyesi olarak adlandırılan tesisin inşaatı son hızla sürüyor.


İslami ilimler ile birlikte ders ve sohbetlerin yapılabileceği medreseyi de bünyesinde barındıracak olan cami ve külliye inşaatı tamamlandığında inanç turizmi açısından da  önemli bir rol üstlenecek. Bünyesinde aynı zamanda 200 araçlık bir otoparkıda olacak olan cami ve külliye inşaatı ile ilgili bilgiler veren İlkadım Belediyesi Başkanı Erdoğan Tok, önemli bir tesisi Samsun'a kazandıracaklarını belirtti. 

 


Yapımı devam eden külliye ve cami inşaatının heyecanla hizmete gireceği günü beklediklerini vurgulayan Erdoğan Tok,  yaptığı açıklamada, "Baruthane Mahallesi Ihlamur Bulvarı üzerinde 6,5 dönüm alan içerisinde inşa ettiğimiz Karadeniz'in en büyük Camii ve Külliyesi'nde çalışmalar hızla  devam etmektedir. Selçuklu mimarisi kullanılarak doğal taş ve ahşap malzemelerin kullanılarak inşa edilen Camii ve Külliye, 5 bin kişilik cemaat kapasitesi, 200 araçlık otopark, toplantı salonları ve eğitim merkezleri ile dev bir eser olacak. Deniz'i gören ahşap malzeme ve kesme taş kullanılarak Türkiye'ye örnek gösterilecek Camii ve Külliye'de bayanlar için ayrı abdest ve ibadet yerleri de düşünüldü. Camii ve Külliye inşaatının tamamlanarak hizmete açıldığında İstanbul Sultanahmet ve Eyüp Sultan gibi önemli bir merkez olacak. Şehir için önemli bir merkez olacak olan Camii ve Külliye projemiz hem mimarisiyle hem de eğitim, ibadet ve dinlenme ve sosyal mekanları ile dikkat çeken bir yapı olacaktır" dedi. 

 

 

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde bulunan Leylek TOKİ ziyaretçi akınına uğruyor

Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde bulunan Leylek TOKİ ziyaretçi akınına uğruyor Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde bulunan Leylek TOKİ ziyaretçi akınına uğruyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Göçmen Leylekler Konaklama Merkezi (Leylek TOKİ), ziyaretçi akınına uğruyor. 

Erdem Erol Görele Belediyesi çalışanlarına memnuniyet eğitimi verdi

Erdem Erol Görele Belediyesi çalışanlarına memnuniyet eğitimi verdi Erdem Erol Görele Belediyesi çalışanlarına memnuniyet eğitimi verdi. Samsun'da tanınan gazeteci Erdem Erol, ERMED Eğitim ve Danışmanlık hizmetleri kapsamında Görele Belediyesi personeline Müşteri hemşehri memnuniyeti eğitimi verdi.

Samsun'un İlkadım İlçesinde 30 yıllık Unkapanı Kültür Merkezi yıkılacak

Samsun'un İlkadım İlçesinde 30 yıllık Unkapanı Kültür Merkezi yıkılacak Samsun'un İlkadım ilçesinde bulunan 30 yıllık Unkapanı Kültür Merkezi binası  yıkılarak ticaret ve alış veriş merkezi ile birlikte kültür merkezi, otopark ve spor salonlarının bulunduğu bir tesis haline dönüştürülecek. 

Samsun'da hayatını kaybeden özel harekat polisi Emre Bağcı son yolculuğuna uğurlandı

Samsun'da hayatını kaybeden özel harekat polisi Emre Bağcı son yolculuğuna uğurlandı Samsun'un Atakum ilçesi Denizevleri mahallesinde Simit Center'a giren otomobilin çarptığı özel harekat polisi Emre Bağcı, son yolculuğuna uğurlandı.

KÖŞE YAZARLARI