• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN KAPALI CEZAEVİ'NDE KAÇ MAHKUM AFTAN YARARLANIYOR

Samsun Kapalı Cezaevi'nde kaç mahkum aftan yararlanıyor? Samsun Kapalı Cezaevi'nde 2 binin üzerinden tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Peki son af kararnamesinden kaçı aftan yararlanabilecek?

18 Ağustos 2016 Perşembe 10:18
Samsun Kapalı Cezaevi'nde kaç mahkum aftan yararlanıyor

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un 105/A'daki koşullu salıverilmeye dair ‘bir yıl’ ibaresi, ‘iki yıla’ çıkarıldı. Koşullu salıverilmesine iki yıl veya daha az süre kalan iyi halli hükümlüler için tahliye yolu açıldı. Bu şekilde tahliye edilecek hükümlüler cezalarını denetimli serbestlik yoluyla dışarıda çekecekler. Düzenlemenin Resmi Gazete'de yayınlanmasıyla Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'nda, denetimle serbestlikle tahliye edilecekler için dosya mesaisi başladı. Tahliyelerin bugün ya da yarın başlayacağı öğrenildi.  

 
BAKAN BOZDAĞ AÇIKLADI 
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Resmi Gazete'de yayımlanan 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a eklenen geçici maddeyle, 1 Temmuz 2016 tarihine kadar işlenen suçlar nedeniyle mahkum veya mahkum olacaklar bakımından iki önemli düzenleme yapıldığını kaydetti.   


İLK ETAPTA 38 BİN KİŞİ 
Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un 105/A'daki koşullu salıverilmeye dair ‘bir yıl’ ibaresinin ‘iki yıla’ çıkarıldığını ifade eden Bozdağ, buna göre, koşullu salıverilmesine iki yıl veya daha az süre kalan iyi halli hükümlülerin cezalarının, koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmının, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak infaz edilebileceğini, bunun bir yıl erken tahliye anlamına geldiğini kaydetti. Bozdağ, yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ilk etapta kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38 bin kişinin tahliye edileceğini bildirerek, "Düzenleme bir af değildir. Koşullu salıverilme tarihine kadar geçecek sürede ceza, dışarıda denetimli serbestlik olarak infaz edilecektir" ifadesini kullandı. 


ÜÇTE İKİ, YARIYA İNDİRİLDİ 
Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un 107. maddesinde düzenlenen koşullu salıvermeye ilişkin de bir düzenleme yapıldığını aktaran Bozdağ, 107. maddenin ikinci fıkrasına göre, süreli hapis cezalarına mahkum edilmiş olanların, cezalarının "üçte ikisini" infaz kurumunda çekmeleri halinde koşullu salıverilmeden yararlanabildiğini hatırlattı. Bakan Bozdağ, KHK kapsamında yapılan düzenlemeyle ‘üçte ikilik’ oranın ‘yarıya’ indirildiğini belirtti. 


DÜZENLEMENİN DIŞINDA OLANLAR 
Bozdağ, bu kapsamda, süreli hapis cezalarına mahkum olanların, cezalarının yarısını infaz kurumunda çektikleri takdirde, koşullu salıvermeden yararlanabileceğini ifade ederek, şunları kaydetti: "Ancak aşağıdaki suçları işlemiş olanlar bu düzenlemenin kapsamı dışındadır. Bu suçlar şunlardır: Kasten öldürme (madde 81,82), altsoya, üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumunda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar (madde 102,103,104,105), özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132,133,134,135,136,137,138), uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti (madde 188), devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar. Bu düzenlemenin sonucu ilk etapta kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38 bin kişi tahliye olacaktır. Düzenleme, bir af değildir. Koşullu salıverilme tarihine kadar geçecek sürede ceza, dışarıda denetimli serbestlik olarak infaz edilecektir." 


SON TARİH: 1 TEMMUZ 2016 
Bekir Bozdağ, düzenlemenin 1 Temmuz 2016'dan önce işlenmiş suçları içerdiğini, bu tarihten sonraki suçların kapsam dışında olduğunu belirterek, düzenlemenin mahkumlar, yakınları, millet ve ülke için hayırlı olmasını diledi. 


DOSYA MESAİSİ BAŞLADI 
Adalet Bakanı Bozdağ'ın açıklamalarının ardından Türkiye genelindeki Cumhuriyet Başsavcılıkları tahliye mesaisine başladı. Bu kapsamda Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı da düzenlemeden yararlanacak olanların dosyalarıyla ilgili işlemleri başlattı. 


TAHLİYE İŞLEMLERİ BAŞLIYOR 
Yeni düzenleme kapsamındaki suç türlerinden hükümlü olanlar için tahliye işlemlerinin Samsun Kapalı Cezaevi'nde bugün ya da yarın başlaması bekleniyor. Adliye kaynakları, disiplin cezası alanların düzenlemeden yararlanamayacağına da dikkat çektiler. Dosyalarla ilgili işlemlerin infaz savcılıkları ve savcılıklar tarafından yapıldığına işaret eden adliye kaynakları, dosyaların kurulu sunulmasının ardından da şartlı salıvermelerin başlayacağını belirttiler. 


2 BİNE YAKIN MAHKUM VAR 
Samsun Kapalı Cezaevi'nde halen 2 bine yakın tutuklu ve hükümlü bulunuyor. FETÖ operasyonları sonrasında cezaevlerinde yer kalmaması üzerine kısmi bir af düzenlemesinin yapılacağı gündeme gelmişti. Ancak açıklanan düzenleme kısmi bir af özelliği taşımıyor. 

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Samsun Büyükşehir Belediyesi Karadeniz 3. Kitap Fuarı”nda

Samsun Büyükşehir Belediyesi Karadeniz 3. Kitap Fuarı”nda Samsun Büyükşehir Belediyesi Karadeniz 3. Kitap Fuarı”nda. Samsun Büyükşehir Belediyesi bugün açılışı yapılan TÜYAP “Karadeniz 3. Kitap Fuarı”nda açtığı standla yerini aldı.

Samsun TSO'da girişimciler sertifikalarını aldı

Samsun TSO'da girişimciler sertifikalarını aldı Samsun TSO'da girişimciler sertifikalarını aldı. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından uygulanan “Kayıtlı İstihdam İçin Ortak Fayda Diyalog ve İşbirliği Projesi” çerçevesinde düzenlenen KOSGEB destekli “Girişimcilik” ve “Kişisel Gelişim” eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.

Osman Genç: Yeni Türkiye'nin hedefleri doğrultusunda ilerliyoruz

Osman Genç: Yeni Türkiye'nin hedefleri doğrultusunda ilerliyoruz Osman Genç: Yeni Türkiye'nin hedefleri doğrultusunda ilerliyoruz. Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Yeni Türkiye'nin hedefleri doğrultusunda şehrimizi ortak akılla, birlikte daha ileriye taşıyacağız" dedi.

Samsun'un İlkadım ilçesinde Anne Okulu Projesi'nin tanıtımı yapıldı

Samsun'un İlkadım ilçesinde Anne Okulu Projesi'nin tanıtımı yapıldı Samsun'un İlkadım ilçesinde Anne Okulu Projesi'nin tanıtımı yapıldı. "Beşik sallayan eller, dünyaya hükmeder" sözünün muhatabı annelerin geleceği şekillendirdiğini ifade eden Başkan Tok, " Çocuğun ilk öğretmeni ve eğiticisi olan annelerinin eğitimini önemsediklerini kaydetti.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET