• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN KIZILIRMAK DELTASI 1 BUÇUK MİLYON TURİST ÇEKECEK

Samsun Kızılırmak Deltası 1 buçuk milyon turist çekecek. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'ni Samsun turizmine kazandırmak için çalışma başlatıldı. Samsun Valiliği deltaya 5 yıl içinde 1.5 milyon turist çekmeyi hedefliyor.

28 Haziran 2016 Salı 14:03
Samsun Kızılırmak Deltası 1 buçuk milyon turist çekecek

Türkiye'nin en önemli sulak alanlarından, 400 farklı kuş türünden 352'sinin yaşadığı Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde çevre düzenleme çalışmaları ve turizme yönelik yatırımlar devam ediyor. Uluslararası RAMSAR sözleşmesi kapsamında korunan deltanın kent turizmine canlılık katacağı belirtilirken, 5 yıl sonra 1.5 milyon turistin ziyaret ettiği bir mekan haline dönüşeceği ifade ediliyor. Türkiye'deki en büyük manda sürüsü ve yabani yılkı atlarının da yaşadığı deltanın doğal yapısı bozulmadan turizme kazandırılması planlanıyor. Kuş cennetine doğal yaşamla uyumlu olması için Jandarma Komutanlığı tarafından atlı süvari birlikleri konuşlandırılırken, okullardan her gün buraya taşınan 7'nci sınıf öğrencilerine uygulamalı tabiat dersi veriliyor. 

 

DÜNYA gazetesine Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde devam eden düzenlemeleri anlatan Samsun Valisi İbrahim Şahin, cennettte 5 yıl sonra araç trafiğine tamamen kapalı, tüfek sesinin asla duyulmadığı, ailelerin çocuklarıyla birlikte gün boyunca sıkılmadan vakit geçirebildiği, farklı kuş türlerini yakından görebildikleri bir ortam yaratacaklarını belirterek, "Burayı toplamda 1.5 milyon yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bir cennete dönüştürüyoruz. Geçen yıl Samsun'u 429 bin 250 turist ziyaret etti. Deltanın yeni yüzü Samsun turizmine canlılık getirecek" dedi.

 

 

Güvenliği atlı süvari birliği sağlayacak

Samsun'un doğu kıyı şeridinde 19 Mayıs ilçesi ve Bafra ilçesi sınırları içinde yer alan toplam 55 bin hektarlık alanda yapılan çalışmaların öncelikli olarak doğal yaşama uyumlu bir şekilde gerçekleşeceğini aktaran Şahin, bölgeye petrokimya ürünü sokmamak için deltaya giden ana yolların tamamen betonla kaplandığını bildirdi. Kuş cennetinin giriş ve çıkışında Jandarma Komutanlığı'na bağlı güvenlik kapılarının olduğunu kaydeden Samsun Valisi İbrahim Şahin, "Komutanlık doğal yaşama uyumlu olması için bir de atlı süvari birliği kurdu. Cennetin güveliğini bu birlik sağlayacak. Deltada biliyorsunuz yabani yılkı atları da yaşıyor. Hem onların olsun hem de tüm yaşayan canlılara uyumlu olması amacıyla böyle bir şey düşündük. Eskiden siz arabanızla stabilize yolda seyrederken sesten ve kalkan tozdan canlılar ürküyorlardı" dedi.

 

‘Leylektoki'ler için seyir terası kurduk

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Türkiye'de yaşayan 400 farklı kuş türünden 352'sinin Kızılırmak Deltası'nda yaşadığını vurgulayarak, "Bunların bir kısmı burada sürekli yaşarlarken, bir kısmı göç ederken uğruyor, bir kısmı ise yavrularını doğurmak için uğruyor. Deltadaki termal hava akımı kuşları buraya çekiyor. Burası leyleklerin de çokça konuşlandığı bir bölge. Başka bölgelerde bir ağaçta bir leylek yuvası varken, burada bir ağaçta 10 tane leylek yuvası görebilirsiniz. Biz bunlara ‘leylektoki' adını verdik. Buraya gelen insanlar leyleklerin yaşantısını gözlemleyebilsinler diye seyir terası kurduk" dedi.

 

 

Yörenin ürünleri tanıtılacak 

Samsun Valisi İbrahim Şahin, deltada yaşayan insanların maddi kazanç elde etmesi için yörede üretilen ürünlerin sergilendiği bir satış reyonu kurduklarını belirterek, "Göllerin birinde yer alan adaya dinlenme çadırı ve ahşaptan konaklama alanı da yapıldı. Kuş cenneti ahşap yürüyüş koridorlarıyla çevrelendi. Araçlarıyla gelen insanlar belli bir yerden sonra kendilerine burada tahsis edilecek golf araçları, bisikletler veya yürüyerek cenneti gezebilecekler" şeklinde konuştu.

 

Öğrencilere her gün uygulamalı habitat dersi 

Samsun'da eğitim gören 7'nci sınıf öğrencilerinin her gün bir okul olmak üzere deltaya taşındığını belirten Vali Şahin, "Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne bağlı yetkililer ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi son sınıf öğrencileri 7'nci sınıf öğrencilerine uygulamalı olarak habitat dersi veriyor. Yetkililerimiz burada öğrencilere hem ders veriyor hem de ödev. Sabah dersin ardında öğle yemeği yeniyor ve sonrasında günü oyunla bitiriyorlar. Buradaki asıl amacımız öğrencileri sınıf baskısından uzaklaştırmak" dedi. 

 

Türkiye'nin en büyük manda sürüsü burada yaşıyor 

Bölgenin doğal bir habitatı olduğunu belirten Şahin, Türkiye'nin en büyük manda sürüsü burada yaşıyor. 17 bin baş manda var. Bu mandalar deltanın içindeki 7 gölde yaşıyor. Mandalar yazın göle girerek çamura bulanıyorlar. Buradaki çamur onlar için doğal bir güneş kremi aslında. Yine bu gölde çok sayıda balık türü yaşıyor. Eskiden buralarda elektrikli avlanma yapılıyordu. Artık bu bölgenin tamamında avcılık kesinlikle yasak" diye konuştu. - Ercan ÜSLÜ

Kaynak: Dünya Gazetesi

DİĞER HABERLER

Samsun'da Şehit Fethi Sekin için hatıra ormanı yapılacak

Samsun'da Şehit Fethi Sekin için hatıra ormanı yapılacak Samsun'da kahraman  Şehit Fethi Sekin için hatıra ormanı yapılacak. Aydınlar Ocağı Samsun Şube Başkanı Doç. Dr. Taner Tunç, Samsun’da “Şehit Fethi Sekin” adında bir hatıra ormanı kuracaklarını söyledi.

MÜSİAD Samsun Şubesi, Samsun Valisi Şahin'i ziyaret etti

MÜSİAD Samsun Şubesi, Samsun Valisi Şahin'i ziyaret etti MÜSİAD Samsun Şubesi, Samsun Valisi Şahin'i ziyaret etti. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Samsun Şube Başkanı  Haluk Tan ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Samsun Valisi İbrahim Şahin’i ve aMilliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Taner Takin’ i ziyaret etti.

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar'dan öğrencilere hediye kitap

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar'dan öğrencilere hediye kitap Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Tekkeköy TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen Karadeniz 3. Kitap fuarından ‘Evliya Çelebi Gezici Halk Kütüphanesinin’ yanında ilçede eğitim öğretim gören öğrencilere hediye etmek üzere kitap aldı.

5 ülkeden İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’a çok özel ziyaret

5 ülkeden İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’a çok özel ziyaret 5 ülkeden İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’a çok özel ziyaret. İspanya, İtalya, Almanya, Yunanistan ve Finlandiya ülkelerinin okullarından gelen yönetici, öğretmen ve öğrencilerden oluşan 19 kişilik heyet İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’u ziyaret etti.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET