• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN KIZILIRMAK DELTASI KUŞ CENNETİNDE BULUNAN LEYLEK TOKİ ZİYARETÇİ AKININA UĞRUYOR

Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde bulunan Leylek TOKİ ziyaretçi akınına uğruyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Göçmen Leylekler Konaklama Merkezi (Leylek TOKİ), ziyaretçi akınına uğruyor. 

11 Mayıs 2017 Perşembe 20:01
Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde bulunan Leylek TOKİ ziyaretçi akınına uğruyor

Samsun'da Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde bulunan yuvalarına dönen leylekler, ilgi odağı oluyor. Kızılırmak Deltası Kuş Cennetinde leylekler için oluşturulan Leylek TOKİ Kuş Cenneti'ni görmeye gelenlerin ziyaretçi akınına uğruyor.


Türkiye’nin en büyük sulak alanlarından Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Göçmen Leylekler Konaklama Merkezi (Leylek TOKİ), ziyaretçi akınına uğruyor. 
    

Şehre gelip deltayı gezenlerin en çok ziyaret ettikleri alanların başında gelen Leylek TOKİ, son iki ay içinde yüzlerce kişiyi ağırladı. Mevsimi geldiği için yeniden yuvalarına dönen leylekler, doğaseverlere muhteşem bir görsel şölen sunuyor.
    

Kızılırmak Nehri’nin taşıdığı alüvyonların oluşturduğu Kızılırmak Deltası, Türkiye’nin en büyük deltalardan da birisi. 56 bin hektara sahip Kuş Cenneti’nin Bafra ilçesine bağlı Doğan mahallesindeki 20 dönümlük ormanlık bölgesi, leyleklerin evi oldu. Çeşitli büyüklüklerdeki yüze yakın leylek yuvasının bulunduğu Leylek TOKİ yerli veya yabancı her yaştan insanın ilgisini çekiyor.  

 

 


 

Göçmen kuşların dünyadaki göç güzergahı olması sebebiyle Kızılırmak Kuş Cenneti, kuşların konaklama istasyonu vazifesi görüyor. Havaların ısınmasıyla Çad, Etiyopya ve Sudan başta olmak üzere çok sayıdaki Orta Afrika ülkesinden sürüler halinde yola çıkan leylekler, Akdeniz’i boydan boya uçarak mart ayı başında deltaya vardı.  Erkek leylekler önden gelip yuvaları tamir ederken, dişi leyleklerin de gelmesiyle bölge sesleri ve görüntüleriyle adeta canlandı. 

 

 


  
Leyleklerin görmek için deltaya gelen ziyaretçilerin sayısı günden güne artarken,  toki sakinleri ise bu durumdan oldukça memnun görünüyor. Leyleklerle zaman geçirip, Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen izleme kulesinde leylekleri yakından gözlemleme fırsatı yakalayan ziyaretçiler, hatıra fotoğrafı çekmeyi ihmal etmiyor. Çok sayıdaki leylek, Samsun’da 4 ay konakladıktan sonra tekrar göç edecek.
   

UNESCO’nun geçici listesine giren Kızılırmak Kuş Cenneti’ni Dünya turizmine tanıtmak için büyük çaba harcayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, şehre gelen misafirleri kuş cennetini görmeye davet ediyor. Yaban hayatı koruma sahası ve sit alanı olan bölgede hayvanlarla doğada iç içe zaman geçirme imkânı sunan delta, tanıtım faaliyetleriyle daha çok turisti ağırlamaya hazırlanıyor. 

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Erdem Erol Görele Belediyesi çalışanlarına memnuniyet eğitimi verdi

Erdem Erol Görele Belediyesi çalışanlarına memnuniyet eğitimi verdi Erdem Erol Görele Belediyesi çalışanlarına memnuniyet eğitimi verdi. Samsun'da tanınan gazeteci Erdem Erol, ERMED Eğitim ve Danışmanlık hizmetleri kapsamında Görele Belediyesi personeline Müşteri hemşehri memnuniyeti eğitimi verdi.

Samsun'un İlkadım İlçesinde 30 yıllık Unkapanı Kültür Merkezi yıkılacak

Samsun'un İlkadım İlçesinde 30 yıllık Unkapanı Kültür Merkezi yıkılacak Samsun'un İlkadım ilçesinde bulunan 30 yıllık Unkapanı Kültür Merkezi binası  yıkılarak ticaret ve alış veriş merkezi ile birlikte kültür merkezi, otopark ve spor salonlarının bulunduğu bir tesis haline dönüştürülecek. 

Samsun'da hayatını kaybeden özel harekat polisi Emre Bağcı son yolculuğuna uğurlandı

Samsun'da hayatını kaybeden özel harekat polisi Emre Bağcı son yolculuğuna uğurlandı Samsun'un Atakum ilçesi Denizevleri mahallesinde Simit Center'a giren otomobilin çarptığı özel harekat polisi Emre Bağcı, son yolculuğuna uğurlandı.

Yusuf Ziya Yılmaz'dan kaçak yapı uyarısı: Asla geçit verilmeyecek

Yusuf Ziya Yılmaz'dan kaçak yapı uyarısı: Asla geçit verilmeyecek Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  Atakum Belediyesi'ne yaptığı ziyarette Samsun'da kaçak yapılaşmaya asla geçit vermeyeceklerini açıkladı.

KÖŞE YAZARLARI