• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ'NDE KANTİN KAVGASI

Samsun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde kantin kavgası! Samsun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde okul kantini ve çay bahçesini işleten firma sahibi, ‘kira sözleşmesi’ dolmasına rağmen okulu terk etmeyince Okul Aile Birliği ile birbirine girdi.

30 Haziran 2016 Perşembe 10:19
Samsun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde kantin kavgası

Samsun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı İsmet Bayraktar, okul kantinini ve çay bahçesini işleten firma sahibinin, kira sözleşmesi bitmesine rağmen okulu tahliye etmediğini ve ‘işgalci’ durumda olduğunu öne sürdü.

 

SÖZLEŞME 15 HAZİRAN’DA BİTTİ

İsmet Bayraktar yaptığı açıklamada, Samsun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin öğrenci sayısı bakımından Türkiye’nin üçüncü büyük okulu olduğunu, öğrenci sayısının gece okulu ile birlikte 2 bin 600 kişi olduğunu söyledi. Bu öğrenci sayısının yarısı kadar bile öğrencisi olan okullarda kantin kiralarının yaklaşık 10 bin lira civarında olduğunu dile getiren Bayraktar, "Bizim okulumuzda ise işletmecimizin en son kirası okul kantini için 2 bin, çay bahçesi için ise bin 500 yüz lira. Okulumuzun kantin ve çay bahçesinin sözleşmeleri 15 Haziran'da bitti. Dolayısıyla okul kantininin ve çay bahçesinin okul aile birliğine ya da okul idaresine teslim edilmesi gerekirken, işletmeci kimseyi muhatap almayarak okul çay bahçesini gece gündüz çalıştırıyor" diye konuştu.

 

NOTER’DEN İHTAR ÇEKTİK

İşletmecinin okul çay bahçesini tahliye etmediği gibi sözleşmede olmamasına rağmen trombolin, zıp zıp adı verilen çocuk zıplama oyunlarını da bahçeye koyduğunu ifade eden Bayraktar, bunun için de kimseden izin veya görüş alınmadığını belirtti. Okul aile birliği başkanı olarak okulun ve öğrencilerin menfaatlerini korumak zorunda olduğunu vurgulayan Bayraktar, "Bütün uğraşlarıma rağmen okul kantini ve çay bahçesinin tahliyesi için prosedürlere takılıyorum. Okul aile birliği olarak karar aldık. Noterden ihtar da çektik. Taşınmazların tahliyesi için süre verdik. Ancak karşı tarafın umurunda bile değil. İcra dairesinden taşınmazların tahliyesini istedik. Ancak onlar da bizden mahkeme kararı istediler” dedi.

‘MİLLİ EĞİTİM'E DE GİTTİM’

Okul kantininin işletmeci tarafından terk edilmemesi üzerine Mili Eğitim Müdürlüğü'nün avukatlarıyla da görüştüğünü, avukatların böyle bir konuya girmelerinin yetkileri olmadığını söylediklerini ve ‘kendiniz avukat tutun’ dediklerini belirten Bayraktar, “Kaymakamlığın 2016 yıl itibariyle ihale onay belgesi de burada. Kiranın en az 50 bin lira olması gerekiyor. Buyurun bakın. Buna da uymuyorlar” diye konuştu.

‘KANUNSUZCA ÇALIŞTIRIYOR’ İDDİASI

Okul aile birliği başkanlığı görevini okul ve öğrencilerin faydasına gönüllü olarak yaptığını belirten İsmet Bayraktar, "Devletime soruyorum: Okul senin öğrenci senin, yer senin. Sözleşmesi bitmiş olduğu halde taşınmazları kanunsuzca çalıştıran işletmecilere hiç bir yaptırımın yok mu? Okul ve öğrencilerinin menfaatleri adına çalışan biz okul aile birliğinin önüne engeller mi koyacaksın? Devlet, kanunlara uyanların mı yoksa uymayanların mı yanındadır?” diye dert yandı.

İŞLETMECİDEN İDDİALARA CEVAP

Öte yandan Gazete Gerçek’e açıklamalarda bulunan Samsun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okul kantini ve çay bahçesi işletmecisi Tahsin Çiftçi, tüm iddiaları ret etti. İhale kanununun beş yılda bir düzenlendiğini ve hali hazırdaki sözleşmesinin 2012 yılında yapıldığını dolayısıyla ihale onay belgesinin en erken 2017’de geçerli olacağını, iddia eden Çiftçi, tüm bu iddialara ve okul aile birliğinin noterden çektiği ihtarnameye karşılık, noter kanalıyla cevap verdiğini söyledi.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Osman Genç Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi toplantısına katıldı

Osman Genç Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi toplantısına katıldı Osman Genç Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi toplantısına katıldı. Canik Belediyesi Başkanı Osman Genç, Ankara'da düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Halk Oylaması Tanıtım Toplantısı'na katıldı.

Türk Ocakları Samsun Şubesi'nden Millet ve Milliyetçilik konferansı

Türk Ocakları Samsun Şubesi'nden Millet ve Milliyetçilik konferansı Türk Ocakları Samsun Şubesi'nden Millet ve Milliyetçilik konferansı. Türk Ocakları Samsun Şubesi tarafından “Millet ve Milliyetçilik” başlıklı konferans düzenlendi. 

Mehmet Aydın ve DJ Hopdedik Ayhan Samsunlularla buluştu

Mehmet Aydın ve DJ Hopdedik Ayhan Samsunlularla buluştu Canik Belediyesi tarafından düzenlenen "Bi' Dolu Medya" konulu etkinlikte ünlü sunucu Mehmet Aydın ve ünlü DJ Hopdedik Ayhan Samsunlularla buluştu. Oldukça renkli geçen etkinlikte, radyo-gazetecilik bölümü öğrencileri hem uygulamalı öğrendi hem de eğlendi

Samsun EMŞAV şehitler için 158'inci mevlit programı düzenledi

Samsun EMŞAV şehitler için 158'inci mevlit programı düzenledi Samsun EMŞAV şehitler için 158'inci mevlit programı düzenledi. Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Vakfı (EMŞAV) Karadeniz Temsilciliği tarafından şehitler için 158. mevlit okutuldu.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET