• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ'NDE KANTİN KAVGASI

Samsun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde kantin kavgası! Samsun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde okul kantini ve çay bahçesini işleten firma sahibi, ‘kira sözleşmesi’ dolmasına rağmen okulu terk etmeyince Okul Aile Birliği ile birbirine girdi.

30 Haziran 2016 Perşembe 10:19
Samsun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde kantin kavgası

Samsun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı İsmet Bayraktar, okul kantinini ve çay bahçesini işleten firma sahibinin, kira sözleşmesi bitmesine rağmen okulu tahliye etmediğini ve ‘işgalci’ durumda olduğunu öne sürdü.

 

SÖZLEŞME 15 HAZİRAN’DA BİTTİ

İsmet Bayraktar yaptığı açıklamada, Samsun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin öğrenci sayısı bakımından Türkiye’nin üçüncü büyük okulu olduğunu, öğrenci sayısının gece okulu ile birlikte 2 bin 600 kişi olduğunu söyledi. Bu öğrenci sayısının yarısı kadar bile öğrencisi olan okullarda kantin kiralarının yaklaşık 10 bin lira civarında olduğunu dile getiren Bayraktar, "Bizim okulumuzda ise işletmecimizin en son kirası okul kantini için 2 bin, çay bahçesi için ise bin 500 yüz lira. Okulumuzun kantin ve çay bahçesinin sözleşmeleri 15 Haziran'da bitti. Dolayısıyla okul kantininin ve çay bahçesinin okul aile birliğine ya da okul idaresine teslim edilmesi gerekirken, işletmeci kimseyi muhatap almayarak okul çay bahçesini gece gündüz çalıştırıyor" diye konuştu.

 

NOTER’DEN İHTAR ÇEKTİK

İşletmecinin okul çay bahçesini tahliye etmediği gibi sözleşmede olmamasına rağmen trombolin, zıp zıp adı verilen çocuk zıplama oyunlarını da bahçeye koyduğunu ifade eden Bayraktar, bunun için de kimseden izin veya görüş alınmadığını belirtti. Okul aile birliği başkanı olarak okulun ve öğrencilerin menfaatlerini korumak zorunda olduğunu vurgulayan Bayraktar, "Bütün uğraşlarıma rağmen okul kantini ve çay bahçesinin tahliyesi için prosedürlere takılıyorum. Okul aile birliği olarak karar aldık. Noterden ihtar da çektik. Taşınmazların tahliyesi için süre verdik. Ancak karşı tarafın umurunda bile değil. İcra dairesinden taşınmazların tahliyesini istedik. Ancak onlar da bizden mahkeme kararı istediler” dedi.

‘MİLLİ EĞİTİM'E DE GİTTİM’

Okul kantininin işletmeci tarafından terk edilmemesi üzerine Mili Eğitim Müdürlüğü'nün avukatlarıyla da görüştüğünü, avukatların böyle bir konuya girmelerinin yetkileri olmadığını söylediklerini ve ‘kendiniz avukat tutun’ dediklerini belirten Bayraktar, “Kaymakamlığın 2016 yıl itibariyle ihale onay belgesi de burada. Kiranın en az 50 bin lira olması gerekiyor. Buyurun bakın. Buna da uymuyorlar” diye konuştu.

‘KANUNSUZCA ÇALIŞTIRIYOR’ İDDİASI

Okul aile birliği başkanlığı görevini okul ve öğrencilerin faydasına gönüllü olarak yaptığını belirten İsmet Bayraktar, "Devletime soruyorum: Okul senin öğrenci senin, yer senin. Sözleşmesi bitmiş olduğu halde taşınmazları kanunsuzca çalıştıran işletmecilere hiç bir yaptırımın yok mu? Okul ve öğrencilerinin menfaatleri adına çalışan biz okul aile birliğinin önüne engeller mi koyacaksın? Devlet, kanunlara uyanların mı yoksa uymayanların mı yanındadır?” diye dert yandı.

İŞLETMECİDEN İDDİALARA CEVAP

Öte yandan Gazete Gerçek’e açıklamalarda bulunan Samsun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okul kantini ve çay bahçesi işletmecisi Tahsin Çiftçi, tüm iddiaları ret etti. İhale kanununun beş yılda bir düzenlendiğini ve hali hazırdaki sözleşmesinin 2012 yılında yapıldığını dolayısıyla ihale onay belgesinin en erken 2017’de geçerli olacağını, iddia eden Çiftçi, tüm bu iddialara ve okul aile birliğinin noterden çektiği ihtarnameye karşılık, noter kanalıyla cevap verdiğini söyledi.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Osman Genç: Daha çok çalışma zamanı

Osman Genç: Daha çok çalışma zamanı SAYSİAD yönetimini ağırlayan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Şimdi artık kazanımlarımızı koruma değil, daha çok çalışma, üretme, ihraç etme, istihdam etme zamanıdır. Daha çok koşacağız" dedi.

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı'dan yeni doğan bebeklere sürpriz

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı'dan yeni doğan bebeklere sürpriz Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı'dan yeni doğan bebeklere sürpriz. Atakum İlçesinde dünyaya gelen bebekler için ‘Hoşgeldin Bebek’ paketleri hazırlatan Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Biz Atakum İlçesini evimiz, ilçemizde yaşayanları ailemiz olarak görüyoruz. Her yeni doğan bebeği, ailemizin bir ferdi olarak görüyor, seviniyoruz” dedi.

Samsun İlkadım'da kahramanlık türküleri hep bir ağızdan söylendi

Samsun İlkadım'da kahramanlık türküleri hep bir ağızdan söylendi Samsun İlkadım'da kahramanlık türküleri hep bir ağızdan söylendi.İlkadım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'ne bağlı Türk Halk Müziği (THM)Gençlik Korosunun hazırladığı İlahi ve Ezgilerle Kahramanlık Türküleri programına birlik ve beraberlik ruhu damga vurdu.

Samsun TSO’dan öğrencilere giyim yardımı

Samsun TSO’dan öğrencilere giyim yardımı Samsun TSO, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteğiyle, Samsun merkez ve ilçelerinde ihtiyaç sahibi öğrencilerine, 600 adet kaban ve 600 çift ayakkabı yardımında bulundu.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET