• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN OLAĞANÜSTÜ HAL (OHAL) BÜROSUNA PARALEL ŞİKAYETİ YAĞIYOR

Samsun Olağanüstü Hal (OHAL) Bürosuna paralel şikayeti yağıyor! Türkiye genelinde 21 Temmuz Perşembe günü 3 aylık OHAL ilan edilmesinin ardından Samsun Valiliği bünyesinde oluşturan OHAL bürosu hummalı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor

26 Temmuz 2016 Salı 11:17
Samsun Olağanüstü Hal (OHAL) Bürosuna paralel şikayeti yağıyor

Türkiye'de 3 ay süreli olağanüstü hal kararı alınmasının ardından Samsun Valiliği'nde oluşturulan OHAL Bürosu 4 gündür hummalı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Valiliğin 1'inci katında oluşturulan OHAL bürosu iki ayrı odada tam bir gizlilik içerisinde, Vali Yardımcısı Mehmet Ali Karatekeli başkanlığında çalışma yapıyor.

 

PARALEL İHBARLARI ARTTI

OHAL kararının ilan edildiği son 4 günde, tüm ihbar ve şikayetleri sıkı bir şekilde takip eden ve güvenlik birimleri ile koordineli olarak çalışan OHAL Bürosu'na şimdiye kadar, çok sayıda ihbar mektupu ve dilekçe ulaştığı öğrenildi. Söz konusu şikayet mektuplarında kamu kurum ve kuruluşlarında açığa alınmayan paralel devlet yapılanması mensubu olduğu iddia edilen kişilerle ilgili şikayetler yapıldığı da belirtiliyor. OHAL Bürosu’nun da tüm bu şikayetleri titizlikle inceledikten sonra, üst yazıyla üst birimleri aktardıkları ve Vali İbrahim Şahin’in de sık sık bilgilendirildiği öğrenildi.

 

OHAL YETKİLERİ NELER?

TBMM'de kabul edilen ve 3 ay sürecek OHAL kararı kapsamında oluşturulan OHAL Büroları'nın sokağa çıkmayı sınırlamak veya yasaklamak, belli yerlerde veya belli saatlerde kişilerin dolaşmalarını ve toplanmalarını, araçların seyirlerini yasaklamak, kişilerin; üstünü, araçlarını, eşyalarını aratmak ve bulunacak suç eşyası ve delil niteliğinde olanlarına el koymak, gazete, dergi, broşür, kitap, el ve duvar ilanı ve benzerlerinin basılmasını, çoğaltılmasını, yayımlanmasını ve dağıtılmasını, bunlardan olağanüstü hal bölgesi dışında basılmış veya çoğaltılmış olanların bölgeye sokulmasını ve dağıtılmasını yasaklamak veya izne bağlamak; basılması ve neşri yasaklanan kitap, dergi, gazete, broşür, afiş ve benzeri matbuayı toplatmak gibi çok sayıda yetkisi bulunuyor.

 

TOPLANTILARDA SIKI TAKİPTE

OHAL kapsamında gerek görüldüğü taktirde kapalı ve açık yerlerde yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasaklamak, ertelemek, izne bağlamak veya toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yapılacağı yer ve zamanı tayin, tespit ve tahsis etmek, izne bağladığı her türlü toplantıyı izletmek, gözetim altında tutmak veya gerekiyorsa dağıtma yetkisi de yer alıyor.

 

 

PARTİLER SAAT 17.00’DE KAPANIYOR

Öte yandan OHAL kararının ardından Samsun’da siyasi partilerin il ve ilçe büroları da saat 17.00’den itibaren kapatılmaya başlandı. Valiliğin bu konuda siyasi partilere tavsiye kararında bulunduğu herhangi bir zorlamada bulunmadığı belirtildi.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Samsun Yeşilyurt AVM'de Olimpiyat Şenlikleri başladı

Samsun Yeşilyurt AVM'de Olimpiyat Şenlikleri başladı Samsun Yeşilyurt AVM'de Olimpiyat Şenlikleri başladı. Samsun Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Yeşilyurt Alışveriş ve Yaşam Merkezi(AVM) işbirliği ile “Yarıyılda Olimpiyat Şenliği” başladı

Hasan Togar, öğrencilerin karne heyecanını paylaştı

Hasan Togar, öğrencilerin karne heyecanını paylaştı Tekkeköy Kaymakamı Günay Öztürk, Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar ve ilçe protokolü birinci yarı yıl tatili karne programında öğrencilere karne dağıtarak öğrencilerin heyecanına ortak oldu.

İshak Taşçı, Osmanlı hamamları çalışmalarını inceledi

İshak Taşçı, Osmanlı hamamları çalışmalarını inceledi İshak Taşçı, Osmanlı hamamları çalışmalarını inceledi. Atakum Belediyesi tarafından yapımına başlanan Osmanlı Hamamları projesinin inşaatı hızlı bir şekilde devam ediyor. Atakum Belediyesi Osmanlı Hamamları projesinin inşaat alanını gezerek mühendislerden bilgi alan Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Projenin tamamlanmasının ardından yerli ve yabancı turistleri ilçemize çekecek önemli bir işe imza atmış olacağız” dedi.

Samsun Piazza AVM'den çocuklara karne hediyesi

Samsun Piazza AVM'den çocuklara karne hediyesi Samsun Piazza AVM'den çocuklara karne hediyesi. Küçükten büyüğe herkesin buluşma noktası olan Samsun Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi, sömestr tatili boyunca tüm çocukları eğlencenin zirvesine çıkartacak. Piazza’da 21 – 29 Ocak tarihleri arasında her gün saat 12.00’dan 19.00’a kadar dünyanın en ünlü tasarım objelerinden olan Lego’nun 4 farklı teması minik ziyaretçilerin buluşma noktası olacak.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET