• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN OLAĞANÜSTÜ HAL (OHAL) BÜROSUNA PARALEL ŞİKAYETİ YAĞIYOR

Samsun Olağanüstü Hal (OHAL) Bürosuna paralel şikayeti yağıyor! Türkiye genelinde 21 Temmuz Perşembe günü 3 aylık OHAL ilan edilmesinin ardından Samsun Valiliği bünyesinde oluşturan OHAL bürosu hummalı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor

26 Temmuz 2016 Salı 11:17
Samsun Olağanüstü Hal (OHAL) Bürosuna paralel şikayeti yağıyor

Türkiye'de 3 ay süreli olağanüstü hal kararı alınmasının ardından Samsun Valiliği'nde oluşturulan OHAL Bürosu 4 gündür hummalı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Valiliğin 1'inci katında oluşturulan OHAL bürosu iki ayrı odada tam bir gizlilik içerisinde, Vali Yardımcısı Mehmet Ali Karatekeli başkanlığında çalışma yapıyor.

 

PARALEL İHBARLARI ARTTI

OHAL kararının ilan edildiği son 4 günde, tüm ihbar ve şikayetleri sıkı bir şekilde takip eden ve güvenlik birimleri ile koordineli olarak çalışan OHAL Bürosu'na şimdiye kadar, çok sayıda ihbar mektupu ve dilekçe ulaştığı öğrenildi. Söz konusu şikayet mektuplarında kamu kurum ve kuruluşlarında açığa alınmayan paralel devlet yapılanması mensubu olduğu iddia edilen kişilerle ilgili şikayetler yapıldığı da belirtiliyor. OHAL Bürosu’nun da tüm bu şikayetleri titizlikle inceledikten sonra, üst yazıyla üst birimleri aktardıkları ve Vali İbrahim Şahin’in de sık sık bilgilendirildiği öğrenildi.

 

OHAL YETKİLERİ NELER?

TBMM'de kabul edilen ve 3 ay sürecek OHAL kararı kapsamında oluşturulan OHAL Büroları'nın sokağa çıkmayı sınırlamak veya yasaklamak, belli yerlerde veya belli saatlerde kişilerin dolaşmalarını ve toplanmalarını, araçların seyirlerini yasaklamak, kişilerin; üstünü, araçlarını, eşyalarını aratmak ve bulunacak suç eşyası ve delil niteliğinde olanlarına el koymak, gazete, dergi, broşür, kitap, el ve duvar ilanı ve benzerlerinin basılmasını, çoğaltılmasını, yayımlanmasını ve dağıtılmasını, bunlardan olağanüstü hal bölgesi dışında basılmış veya çoğaltılmış olanların bölgeye sokulmasını ve dağıtılmasını yasaklamak veya izne bağlamak; basılması ve neşri yasaklanan kitap, dergi, gazete, broşür, afiş ve benzeri matbuayı toplatmak gibi çok sayıda yetkisi bulunuyor.

 

TOPLANTILARDA SIKI TAKİPTE

OHAL kapsamında gerek görüldüğü taktirde kapalı ve açık yerlerde yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasaklamak, ertelemek, izne bağlamak veya toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yapılacağı yer ve zamanı tayin, tespit ve tahsis etmek, izne bağladığı her türlü toplantıyı izletmek, gözetim altında tutmak veya gerekiyorsa dağıtma yetkisi de yer alıyor.

 

 

PARTİLER SAAT 17.00’DE KAPANIYOR

Öte yandan OHAL kararının ardından Samsun’da siyasi partilerin il ve ilçe büroları da saat 17.00’den itibaren kapatılmaya başlandı. Valiliğin bu konuda siyasi partilere tavsiye kararında bulunduğu herhangi bir zorlamada bulunmadığı belirtildi.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Samsun'da liseli öğrenciler TSO'yu ziyaret etti

Samsun'da liseli öğrenciler TSO'yu ziyaret etti Samsun'da liseli öğrenciler TSO'yu ziyaret etti! Samsun Taflan Yalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi muhasebe 10. sınıfı öğrencileri, Samsun Ticaret ve Ticaret Odası’nı(TSO) ziyaret ederek, kurumun yapısı ve işleyişi hakkında bilgi aldı.

Samsun'un İlkadım ilçe Belediyesi Mevlit Kandil'i özel programı düzenleyecek

Samsun'un İlkadım ilçe Belediyesi Mevlit Kandil'i özel programı düzenleyecek Samsun'un İlkadım ilçe Belediyesi Mevlit Kandil'i özel programı düzenleyecek! 11 Aralık Pazar günü Gürbüz Camii'nde İlkadım Belediyesi ve Son Peygamber Platformu ve Çevre Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (ÇEYDER) tarafından Mevlit Kandili Programı düzenlenecek.

Canik Belediye Başkanı Osman Genç: Her gencin hayalleri ve hedefleri olmalı

Canik Belediye Başkanı Osman Genç: Her gencin hayalleri ve hedefleri olmalı Canik Belediye Başkanı Osman Genç: Her gencin hayalleri ve hedefleri olmalı! Canik Belediyesi tarafından eğitime destek kapsamında Canik İMKB Anadolu Lisesi'ne kazandırdığı ve şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk’ün adını taşıyan Edebiyat Atölyesi bugün düzenlenen bir törenle açıldı. Canik Belediye Başkanı Osman Genç,” Her gencin hayalleri hedefleri olmalı. Bu hayallerimizi kendimiz,şehrimiz ve ülkemiz için gerçekleştirmeliyiz” dedi.

İhsan Şenocak Atakum İHL öğrencileri tarafından büyük bir coşku ile karşılandı

İhsan Şenocak Atakum İHL öğrencileri tarafından büyük bir coşku ile karşılandı İhsan Şenocak Atakum İHL öğrencileri tarafından büyük bir coşku ile karşılandı! Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi, öğrencilerini yazar, gazeteci ve akademisyenlerle buluşturmaya devam ediyor.  Öğrencilerine yönelik akademik çalışmalara aralıksız devam eden Atakum İmam Hatip Lisesi, Dr. İhsan Şenocak’a ağırladı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET