• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN OLAĞANÜSTÜ HAL (OHAL) BÜROSUNA PARALEL ŞİKAYETİ YAĞIYOR

Samsun Olağanüstü Hal (OHAL) Bürosuna paralel şikayeti yağıyor! Türkiye genelinde 21 Temmuz Perşembe günü 3 aylık OHAL ilan edilmesinin ardından Samsun Valiliği bünyesinde oluşturan OHAL bürosu hummalı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor

26 Temmuz 2016 Salı 11:17
Samsun Olağanüstü Hal (OHAL) Bürosuna paralel şikayeti yağıyor

Türkiye'de 3 ay süreli olağanüstü hal kararı alınmasının ardından Samsun Valiliği'nde oluşturulan OHAL Bürosu 4 gündür hummalı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Valiliğin 1'inci katında oluşturulan OHAL bürosu iki ayrı odada tam bir gizlilik içerisinde, Vali Yardımcısı Mehmet Ali Karatekeli başkanlığında çalışma yapıyor.

 

PARALEL İHBARLARI ARTTI

OHAL kararının ilan edildiği son 4 günde, tüm ihbar ve şikayetleri sıkı bir şekilde takip eden ve güvenlik birimleri ile koordineli olarak çalışan OHAL Bürosu'na şimdiye kadar, çok sayıda ihbar mektupu ve dilekçe ulaştığı öğrenildi. Söz konusu şikayet mektuplarında kamu kurum ve kuruluşlarında açığa alınmayan paralel devlet yapılanması mensubu olduğu iddia edilen kişilerle ilgili şikayetler yapıldığı da belirtiliyor. OHAL Bürosu’nun da tüm bu şikayetleri titizlikle inceledikten sonra, üst yazıyla üst birimleri aktardıkları ve Vali İbrahim Şahin’in de sık sık bilgilendirildiği öğrenildi.

 

OHAL YETKİLERİ NELER?

TBMM'de kabul edilen ve 3 ay sürecek OHAL kararı kapsamında oluşturulan OHAL Büroları'nın sokağa çıkmayı sınırlamak veya yasaklamak, belli yerlerde veya belli saatlerde kişilerin dolaşmalarını ve toplanmalarını, araçların seyirlerini yasaklamak, kişilerin; üstünü, araçlarını, eşyalarını aratmak ve bulunacak suç eşyası ve delil niteliğinde olanlarına el koymak, gazete, dergi, broşür, kitap, el ve duvar ilanı ve benzerlerinin basılmasını, çoğaltılmasını, yayımlanmasını ve dağıtılmasını, bunlardan olağanüstü hal bölgesi dışında basılmış veya çoğaltılmış olanların bölgeye sokulmasını ve dağıtılmasını yasaklamak veya izne bağlamak; basılması ve neşri yasaklanan kitap, dergi, gazete, broşür, afiş ve benzeri matbuayı toplatmak gibi çok sayıda yetkisi bulunuyor.

 

TOPLANTILARDA SIKI TAKİPTE

OHAL kapsamında gerek görüldüğü taktirde kapalı ve açık yerlerde yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasaklamak, ertelemek, izne bağlamak veya toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yapılacağı yer ve zamanı tayin, tespit ve tahsis etmek, izne bağladığı her türlü toplantıyı izletmek, gözetim altında tutmak veya gerekiyorsa dağıtma yetkisi de yer alıyor.

 

 

PARTİLER SAAT 17.00’DE KAPANIYOR

Öte yandan OHAL kararının ardından Samsun’da siyasi partilerin il ve ilçe büroları da saat 17.00’den itibaren kapatılmaya başlandı. Valiliğin bu konuda siyasi partilere tavsiye kararında bulunduğu herhangi bir zorlamada bulunmadığı belirtildi.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Muhsin Yazıcıoğlu'nu andı

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Muhsin Yazıcıoğlu'nu andı Canik Belediyesi, 8 yıl önce helikopter kazasında yaşamını yitiren Büyük Birlik Partisi'nin Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun ismini Yavuzselim'de yapılan Kültür Merkezi'ne verdi. Başkan Osman Genç, "Rahmetli Yazıcıoğlu'nun, Türk siyasetine kazandırdıkları asla unutulmayacaktır" dedi.

Salıpazarı'ndan tarihin yeniden yazıldığı yer Çanakkale'ye yolculuk

Salıpazarı'ndan tarihin yeniden yazıldığı yer Çanakkale'ye yolculuk Salıpazarı'ndan tarihin yeniden yazıldığı yer Çanakkale'ye yolculuk. Salıpazarı Belediyesi ve Salıpazarı Tanıtım Turizm Derneğinin, bu vatanın nasıl kazanıldığının daha iyi anlaşılması için her yıl geleneksek olarak gerçekleştirdiği Çanakkale gezileri sürüyor.

Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'i ziyaret etti

Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'i ziyaret etti Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'i ziyaret etti. Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Saitektör Bilgiç'i ziyaret etti. Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Yu Hong Yang ve beraberindeki heyet, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç'i makamında ziyaret etti.

Spectral filminde Recep Tayyip Erdoğan'ı andıran görüntü şok etti

Spectral filminde Recep Tayyip Erdoğan'ı andıran görüntü şok etti Spectral filminde Recep Tayyip Erdoğan'ı andıran görüntü şok etti. Spectral isimli filmde Recep Tayyip Erdoğan görüntüsü mü var. Spectral filminde duman içerisinden çıkan görüntünün Recep Tayyip Erdoğan olduğu iddia edildi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET