• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN OMÜ'DE PROFESÖR DOKTOR KENAN ERZURUMLU GÖREVDEN ALINDI

Samsun OMÜ'de Profesör Doktor Kenan Erzurumlu görevden alındı! Görevi sona eren OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, bir gün öncesinden Prof. Dr. Kenan Erzurumlu’yu görevinden aldı. Akan, Erzurumlu’nun yerine başka bir isimi getirmek için seçime gitmek istedi fakat yeterli çoğunluk sağlanamadığı için seçim gerçekleşemedi

06 Ağustos 2016 Cumartesi 10:30
Samsun OMÜ'de Profesör Doktor Kenan Erzurumlu görevden alındı

OMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanlığını görevini yürüten ve Rektör Hüseyin Akan ile bazı uygulamalardan dolayı mahkemelik olan Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, bölüm başkanlığından oldu. Rektör Hüseyin Akan, görevine veda etmeden bir gün önce perşembe günü Erzurumlu’nun görevine son verdi. Rektör Akan, Erzurumlu’nun görevine son verdiğini belirten yazısında, “18.09.2014 tarihinde Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığına atandığınız tarihten bugüne kadar iki defa kademe ilerlemesi durdurulma cezası ve bir defa da kınama cezası verilmiştir” dedi.

 

GÖREVİNE SON VERİLDİ

Rektör Akan imzalı yazıda, “Dekanlığımızca açılmış bulunan soruşturmada, 2015 yılı akademik faaliyetleri ile 2016-2019 yılları için anabilim dalı hedefleri hakkındaki 09.03.2016 günü saat: 13:30 - 16:00 saatleri arasında yapılan toplantıda ‘Genel Cerrahi Anabilim Dalı Akademik Faaliyetleri’ hakkında bilgi vermediğiniz, ‘Yükseköğretim Kurumlarında Akademik Kurulların Oluşturulması ve Bilimsel Denetim Yönetmeliği’nin 5/c maddesi gereğince her ay yapılması gereken ‘Anabilim Dalı Akademik Kurul Toplantıları’nın düzenli olarak yapılmadığı gerekçesiyle hakkınızda açılan disiplin soruşturması sonucunda ‘uyarma’ cezası aldığınız kesinleşmiş olduğu anlaşılmıştır. Açıklanan nedenler dikkate alınarak OMÜ Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümüne bağlı Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığını yürütmede verimli olamadığınız yönünde kesin kanaat oluştuğundan Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı göreviniz 04.08.2016 tarihinden itibaren sonlandırılmış bulunmaktadır” diye belirtildi.

 

ERZURUMLU: ‘DAYANAKLAR GERÇEK DIŞI’

Hüseyin Akan’ın yazısına cevap veren Genel Cerrahi eski Anabilim Dalı Başkanı Kenan Erzurumlu ise,“İlgili yazınız ile tarafıma göndermiş olduğunuz görevden alınma yazısında göstermiş olduğunuz dayanaklar çarpıtılmış ve/veya gerçek dışıdır. Tamamen art niyetli olduğuna inandığım bu kararınız için, tarihe ve devlet hafızasına not düşmek istiyorum. Hali hazırda tarafınızdan şahsıma yönlendirilen, bir kademe ilerlemesi, bir kınama ve bir uyarı cezası iddianızın aksine kesinleşmemiş olup cezai itiraz sürecindedir. Gerekli yasal girişimler verilmiş olup sonuç beklenmektedir. İtiraz sonucu yüksek disiplin kurulu tarafından tastik edilen bir adet ‘kademe ilerlemesinin durdurulması’ cezası mahkeme aşamasındadır. Yazınızın aksine, 09.03.2016 tarihinde ‘Genel Cerrahi Anabilim Dalı Akademik Faaliyetleri’ hakkında bilgi vermediğim iddiası ile açılan soruşturmada suçsuz bulunduğumdan cezaya gerek görülmemiştir” dedi

 

‘TAÇ GİYEN BAŞ AKILLANIR’

Ayrıca Erzurumlu, “Aynı soruşturmacı tarafından, akademik kurul toplantılarının düzenli olarak yapılamadığı gerekçesiyle tarafıma verilen uyarma cezasına itiraz etmiş bulunuyorum. Bu konuda soruşturmacı, ana bilim dalımızdan hiç kimsenin ifadesine dahi başvurmamıştır. Yasal itirazımı yapmış bulunmaktayım. Süreç devam etmektedir. Halen sonuç alınamamıştır. Dolayısıyla kesinleşmemiştir. Akademik kurul toplantılarının düzenli olarak yapılmaması gerekçesiyle soruşturmacı tarafından şahsımla beraber 4 anabilim dalında da uyarı cezası istenmesine karşılık diğer anabilim dalları hakkında herhangi bir tasarrufta bulunulmamıştır. Bu durum art niyetli olduğunuzu düşündürmektedir. 8 senelik rektörlük döneminizin son iki gününde, benimle verimli çalışamayacağınızı (!) anlamış olmanızı takdirle karşılıyorum. Bu durum, size daha önce söylediğim ‘koltuk-makamların insanların kişiliğine çok şey kattığı, bazı kişilerin makam ve koltukla adam oldukları’ görüşümü desteklemektedir. Keza, eski bir atasözümüzün de haklılığını göstermektedir: Taç giyen baş akıllanır. Sizinki biraz geç oldu ve rektörlüğünüzün son iki gününe geldi ama olsun. Bu da bir şeydir” diye cevap verdi.

 

 

‘HAKKIMI HELAL ETMİYORUM’

Tüm yasal haklarının saklı olduğunu dile getiren Erzurumlu, geçen süreç içerisinde kendisinin çok mücadele ettiğini ve bundan sonrada mücadelesinin devam edeceğini ifade etti. Veda turlarında olan Akan’ın helallik istediğini kaydeden Erzurumlu, “Bu dünyada ve öbür dünyada hakkımı helal etmiyorum” diye konuştu.

 

Görevinin sona ermesine bir gün kala Erzurumlu’nun görevine son veren Rektör Hüseyin Akan’ın ‘Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı’ için seçim yapmak istediği fakat bunu gerçekleştiremediği öğrenildi. Çünkü 11 üyesi bulunan seçime biri dekan yardımcısı olmak sadece üç kişi katıldı. Diğer 8 kişi seçime katıldığı için seçim gerçekleştirilemeyerek ertelendi. Bölüm başkanlığı seçiminin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni atayacağı rektörün göreve başlaması ile yapılacağı belirtildi.

 

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Yılmaz Özdil'in Samsun'da yapacağı imza günü iptal edildi

Yılmaz Özdil'in Samsun'da yapacağı imza günü iptal edildi Yılmaz Özdil'in Samsun'da yapacağı imza günü iptal edildi. Yılmaz Özdil'in Samsun'da düzenlenen Karadeniz 3. Kitap Fuarında yapacağı imza günü iptal edildi.

Nilhan Osmanoğlu Samsunlulara Osmanlı’yı anlattı

Nilhan Osmanoğlu Samsunlulara Osmanlı’yı anlattı Nilhan Osmanoğlu Samsunlulara Osmanlı’yı anlattı. Samsun'a gelen 2. Abdülhamid Han’ın 5. kuşak torunu Nilhan Osmanoğlu, Sultanın Dilinden Osmanlı konferansında Payitaht Abdülhamid dizisi ile ilgili konuştu.

Samsun'da Kent İçi Güvenli Ulaşım projesi'ne onay verildi

Samsun'da Kent İçi Güvenli Ulaşım projesi'ne onay verildi Samsun'da, Makina Mühendisleri Odası(MMO) Samsun Şubesi'nin valilik öncülüğünde başlattığı, Büyükşehir Belediyesinin destek verdiği “Kent İçi Güvenli Ulaşım” projesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da onay gördü. 

İladım Belediyesi Tokat İHL öğrencilerini ağırladı

İladım Belediyesi Tokat İHL öğrencilerini ağırladı İladım Belediyesi Tokat İHL öğrencilerini ağırladı. İlkadım Belediyesi Tokat İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencilerine İlkadım gezdirildi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET