• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN OMÜ REKTÖRÜ HÜSEYİN AKAN VE KENAN ERZURUMLU ARASINDAKİ GERGİNLİK BÜYÜYOR

Samsun OMÜ eski Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, görevinin bitmesine bir gün kala görevden aldığı Prof. Dr. Kenan Erzurumlu'nun yerine OMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı başkanlığına, öğretim üyeleri arasında yapılan seçimde sadece bir oy alan başka bir öğretim üyesi atadı.

11 Ağustos 2016 Perşembe 09:25
Samsun OMÜ rektörü Hüseyin Akan ve Kenan Erzurumlu arasındaki gerginlik büyüyor

Samsun OMÜ eski Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, görevinin bitmesine bir gün kala bölüm başkanlığından aldığı Prof. Dr. Kenan Erzurumlu’yu, kendi bölümündeki mesai arkadaşlarından güvenoyu almasına rağmen, ikinci kez veto etti. OMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı için yapılan ikinci seçimde 10 akademisyenden 9’unun oyunu alan Kenan Erzurumlu’nun yerine, bu seçimde sadece 1 oy alan başka bir öğretim üyesi atadı. Atanan öğretim görevlisi ise, bu atamanın ‘etik’ olmadığını söyledi.

 

ERZURUMLU TEPKİ GÖSTERDİ

OMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı'ndaki öğretim üyelerinin tercihlerini dikkate almayan Akan'a en sert tepki ise, Akan'ın görevden aldığı Erzurumlu'dan geldi. Bölüm başkanını görevden almanın fakülte dekanının yetkisinde olduğunu dile getiren Erzurumlu, daha önce dekanlar istifa ettiği için, bu yetkinin rektörün uhdesinde olduğunu söyledi. Buna rağmen Rektör Akan'ın görev süresinin dolduğuna da işaret eden Erzurumlu, 2547 sayılı yasada, "Devlet üniversitelerinde rektör, üniversite öğretim üyeleri tarafından seçilecek adaylar arasından Cumhurbaşkanınca atanır. Rektörün görev süresi 4 yıldır. Süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilirler. Ancak iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz…”  hükmü bulunduğunu vurguladı.

 

 

HUKUKEN YETKİSİ YOK

Buna göre, 8 yıl rektörlük yapan bir kişinin, fazladan rektörlük yapamayacağını dile getiren Erzurumlu, bu nedenle Rektör Akan'ın kendisinin yerine bir başka öğretim üyesini atamasının kanunen geçerli olmadığını savundu.  Görevden alınmasıyla ilgili ileri sürülen cezalarla ilgili de kesinleşmiş bir karar olmadığını dava sürecinin devam ettiğini vurgulayan Kenan Erzurumlu, bundan sonrada mücadelesinin devam edeceğini ifade etti.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

KPSS Ortaöğretim 20 Kasım 2016 sınav sonuçları bugün açıklandı

KPSS Ortaöğretim 20 Kasım 2016 sınav sonuçları bugün açıklandı KPSS Ortaöğretim 20 Kasım 2016 sınav sonuçları bugün açıklandı. Ortaöğretim düzeyinde uygulanan Kamu Personel Seçme Sınavı (2016-KPSS Ortaöğretim) sınav sonuçları sorgulama ekranı. KPSS Ortaöğretim 2016 sınav sonuçları, kaç puan hesaplama

Samsun'un Tekkeköy ilçe Belediye personeline hizmet içi eğitim

Samsun'un Tekkeköy ilçe Belediye personeline hizmet içi eğitim Samsun'un Tekkeköy ilçe Belediye personeline hizmet içi eğitim! Samsun'da yaşlı kadına çarparak ölümüne sebep olan ve kaza yerinden kaçan sürücü Amasya'nın Merzifon ilçesinde yakalandı. 

Samsun OMÜ Öğrenci Konseyi Genel Kurulu yapıldı

Samsun OMÜ Öğrenci Konseyi Genel Kurulu yapıldı Samsun OMÜ Öğrenci Konseyi Genel Kurulu yapıldı! Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Öğrenci Konseyi Genel Kurulu toplandı. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki Genel Kurulda yeni  Öğrenci Konseyi başkanı ve yönetimi seçimi yapıldı.

Samsun'da Tarımsal destekleme tebliğinde yeni değişiklikler açıklaması

Samsun'da Tarımsal destekleme tebliğinde yeni değişiklikler açıklaması Samsun'da Tarımsal destekleme tebliğinde yeni değişiklikler açıklaması! Samsun Tarım İl Müdürü Nail Kırmacı, tarıma dayalı yatırımların desteklenmesine yönelik olan tebliğdeki değişiklikler hakkında açıklamada bulundu.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET