• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN OMÜ REKTÖRÜ HÜSEYİN AKAN VE KENAN ERZURUMLU ARASINDAKİ GERGİNLİK BÜYÜYOR

Samsun OMÜ eski Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, görevinin bitmesine bir gün kala görevden aldığı Prof. Dr. Kenan Erzurumlu'nun yerine OMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı başkanlığına, öğretim üyeleri arasında yapılan seçimde sadece bir oy alan başka bir öğretim üyesi atadı.

11 Ağustos 2016 Perşembe 09:25
Samsun OMÜ rektörü Hüseyin Akan ve Kenan Erzurumlu arasındaki gerginlik büyüyor

Samsun OMÜ eski Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, görevinin bitmesine bir gün kala bölüm başkanlığından aldığı Prof. Dr. Kenan Erzurumlu’yu, kendi bölümündeki mesai arkadaşlarından güvenoyu almasına rağmen, ikinci kez veto etti. OMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı için yapılan ikinci seçimde 10 akademisyenden 9’unun oyunu alan Kenan Erzurumlu’nun yerine, bu seçimde sadece 1 oy alan başka bir öğretim üyesi atadı. Atanan öğretim görevlisi ise, bu atamanın ‘etik’ olmadığını söyledi.

 

ERZURUMLU TEPKİ GÖSTERDİ

OMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı'ndaki öğretim üyelerinin tercihlerini dikkate almayan Akan'a en sert tepki ise, Akan'ın görevden aldığı Erzurumlu'dan geldi. Bölüm başkanını görevden almanın fakülte dekanının yetkisinde olduğunu dile getiren Erzurumlu, daha önce dekanlar istifa ettiği için, bu yetkinin rektörün uhdesinde olduğunu söyledi. Buna rağmen Rektör Akan'ın görev süresinin dolduğuna da işaret eden Erzurumlu, 2547 sayılı yasada, "Devlet üniversitelerinde rektör, üniversite öğretim üyeleri tarafından seçilecek adaylar arasından Cumhurbaşkanınca atanır. Rektörün görev süresi 4 yıldır. Süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilirler. Ancak iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz…”  hükmü bulunduğunu vurguladı.

 

 

HUKUKEN YETKİSİ YOK

Buna göre, 8 yıl rektörlük yapan bir kişinin, fazladan rektörlük yapamayacağını dile getiren Erzurumlu, bu nedenle Rektör Akan'ın kendisinin yerine bir başka öğretim üyesini atamasının kanunen geçerli olmadığını savundu.  Görevden alınmasıyla ilgili ileri sürülen cezalarla ilgili de kesinleşmiş bir karar olmadığını dava sürecinin devam ettiğini vurgulayan Kenan Erzurumlu, bundan sonrada mücadelesinin devam edeceğini ifade etti.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Samsun'da OMÜ ile Milli Eğitim Müdürlüğü öğrencileri birlikte eğitecek

Samsun'da OMÜ ile Milli Eğitim Müdürlüğü öğrencileri birlikte eğitecek Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Samsun Valiliği arasında “Eğitimde İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Samsun Ticaret Borsası LÖSAM'ın çağrısına sessiz kalmadı

Samsun Ticaret Borsası LÖSAM'ın çağrısına sessiz kalmadı Samsun Ticaret Borsası LÖSAM'ın çağrısına sessiz kalmadı. Samsun Ticaret Borsası’nın üyeleri, Lösemili ve Kan Hastalıklı Çocuklar Derneği’nin (LÖSAM) çağrısına sessiz kalmadı. Borsa üyeleri LÖSAM’a kucak açıp, ihtiyaçlarının karşılanması için yardımda bulundu. LÖSAM Başkanı Prof.Dr.Davut Albayrak, yardımsever işadamlarına birer teşekkür belgesi verdi.

Samsun'da bu sefer engelliler dolandırıcılık uyarısında bulundu

Samsun'da bu sefer engelliler dolandırıcılık uyarısında bulundu Samsun'da bu sefer engelliler dolandırıcılık uyarısında bulundu. Türkiye Sakatlar Derneği(TSD) Samsun Şube Başkanı Hayriye Hakyemezoğlu, telefonla arayıp “engelliler yararına tiyatro düzenlediklerini” söyleyerek bilet satmak isteyenlere vatandaşların itibar etmemesi gerektiğini söyledi.

Samsun Bafra'da öğrencilere terör uyarısı

Samsun Bafra'da öğrencilere terör uyarısı Samsun Bafra'da öğrencilere terör uyarısı. Samsun’un Bafra ilçesinde, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından öğrenciler terör konusunda bilgilendirildi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET