• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN OMÜ REKTÖRÜ HÜSEYİN AKAN VE KENAN ERZURUMLU ARASINDAKİ GERGİNLİK BÜYÜYOR

Samsun OMÜ eski Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, görevinin bitmesine bir gün kala görevden aldığı Prof. Dr. Kenan Erzurumlu'nun yerine OMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı başkanlığına, öğretim üyeleri arasında yapılan seçimde sadece bir oy alan başka bir öğretim üyesi atadı.

11 Ağustos 2016 Perşembe 09:25
Samsun OMÜ rektörü Hüseyin Akan ve Kenan Erzurumlu arasındaki gerginlik büyüyor

Samsun OMÜ eski Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, görevinin bitmesine bir gün kala bölüm başkanlığından aldığı Prof. Dr. Kenan Erzurumlu’yu, kendi bölümündeki mesai arkadaşlarından güvenoyu almasına rağmen, ikinci kez veto etti. OMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı için yapılan ikinci seçimde 10 akademisyenden 9’unun oyunu alan Kenan Erzurumlu’nun yerine, bu seçimde sadece 1 oy alan başka bir öğretim üyesi atadı. Atanan öğretim görevlisi ise, bu atamanın ‘etik’ olmadığını söyledi.

 

ERZURUMLU TEPKİ GÖSTERDİ

OMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı'ndaki öğretim üyelerinin tercihlerini dikkate almayan Akan'a en sert tepki ise, Akan'ın görevden aldığı Erzurumlu'dan geldi. Bölüm başkanını görevden almanın fakülte dekanının yetkisinde olduğunu dile getiren Erzurumlu, daha önce dekanlar istifa ettiği için, bu yetkinin rektörün uhdesinde olduğunu söyledi. Buna rağmen Rektör Akan'ın görev süresinin dolduğuna da işaret eden Erzurumlu, 2547 sayılı yasada, "Devlet üniversitelerinde rektör, üniversite öğretim üyeleri tarafından seçilecek adaylar arasından Cumhurbaşkanınca atanır. Rektörün görev süresi 4 yıldır. Süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilirler. Ancak iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz…”  hükmü bulunduğunu vurguladı.

 

 

HUKUKEN YETKİSİ YOK

Buna göre, 8 yıl rektörlük yapan bir kişinin, fazladan rektörlük yapamayacağını dile getiren Erzurumlu, bu nedenle Rektör Akan'ın kendisinin yerine bir başka öğretim üyesini atamasının kanunen geçerli olmadığını savundu.  Görevden alınmasıyla ilgili ileri sürülen cezalarla ilgili de kesinleşmiş bir karar olmadığını dava sürecinin devam ettiğini vurgulayan Kenan Erzurumlu, bundan sonrada mücadelesinin devam edeceğini ifade etti.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Samsun'da Gazeteci Mehmet Gençali’nin babası Ahmet Gençali toprağa verildi

Samsun'da Gazeteci Mehmet Gençali’nin babası Ahmet Gençali toprağa verildi Samsun'da Gazeteci Mehmet Gençali’nin babası Ahmet Gençali toprağa verildi! Gazeteci Mehmet Gençali’nin babası Ahmet Gençali geçirdiği kalp krizi sonucu 83 yaşında vefat etti. Gençali bugün toprağa verildi.

Başkan Yılmaz başarılı dansçıları ödüllendirdi

Başkan Yılmaz başarılı dansçıları ödüllendirdi Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bir Kafkasya Masalı Nart Ateşi gösterisindeki performanslarıyla herkesi mest eden Büyükşehir Belediyesi Kafkas Halkoyunları Ekibi’ni başarı belgesi ile ödüllendirdi.

Samsun'da servis şoförlerine eğitim semineri verildi

Samsun'da servis şoförlerine eğitim semineri verildi Samsun’un Alaçam ilçesinde öğrenci servis şoförlerine eğitim semineri verildi.

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı’dan hacılara ziyaret

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı’dan hacılara ziyaret Hac vazifesini tamamlayarak memleketlerine dönen Atakumluları ziyaret eden Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, hacılara Kur’an-ı Kerim ve Türk bayrağı hediye etti.

KÖŞE YAZARLARI