• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN OMÜ REKTÖRÜ HÜSEYİN AKAN VE KENAN ERZURUMLU ARASINDAKİ GERGİNLİK BÜYÜYOR

Samsun OMÜ eski Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, görevinin bitmesine bir gün kala görevden aldığı Prof. Dr. Kenan Erzurumlu'nun yerine OMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı başkanlığına, öğretim üyeleri arasında yapılan seçimde sadece bir oy alan başka bir öğretim üyesi atadı.

11 Ağustos 2016 Perşembe 09:25
Samsun OMÜ rektörü Hüseyin Akan ve Kenan Erzurumlu arasındaki gerginlik büyüyor

Samsun OMÜ eski Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, görevinin bitmesine bir gün kala bölüm başkanlığından aldığı Prof. Dr. Kenan Erzurumlu’yu, kendi bölümündeki mesai arkadaşlarından güvenoyu almasına rağmen, ikinci kez veto etti. OMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı için yapılan ikinci seçimde 10 akademisyenden 9’unun oyunu alan Kenan Erzurumlu’nun yerine, bu seçimde sadece 1 oy alan başka bir öğretim üyesi atadı. Atanan öğretim görevlisi ise, bu atamanın ‘etik’ olmadığını söyledi.

 

ERZURUMLU TEPKİ GÖSTERDİ

OMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı'ndaki öğretim üyelerinin tercihlerini dikkate almayan Akan'a en sert tepki ise, Akan'ın görevden aldığı Erzurumlu'dan geldi. Bölüm başkanını görevden almanın fakülte dekanının yetkisinde olduğunu dile getiren Erzurumlu, daha önce dekanlar istifa ettiği için, bu yetkinin rektörün uhdesinde olduğunu söyledi. Buna rağmen Rektör Akan'ın görev süresinin dolduğuna da işaret eden Erzurumlu, 2547 sayılı yasada, "Devlet üniversitelerinde rektör, üniversite öğretim üyeleri tarafından seçilecek adaylar arasından Cumhurbaşkanınca atanır. Rektörün görev süresi 4 yıldır. Süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilirler. Ancak iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz…”  hükmü bulunduğunu vurguladı.

 

 

HUKUKEN YETKİSİ YOK

Buna göre, 8 yıl rektörlük yapan bir kişinin, fazladan rektörlük yapamayacağını dile getiren Erzurumlu, bu nedenle Rektör Akan'ın kendisinin yerine bir başka öğretim üyesini atamasının kanunen geçerli olmadığını savundu.  Görevden alınmasıyla ilgili ileri sürülen cezalarla ilgili de kesinleşmiş bir karar olmadığını dava sürecinin devam ettiğini vurgulayan Kenan Erzurumlu, bundan sonrada mücadelesinin devam edeceğini ifade etti.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Samsun'da 11 bin kişi Kuran- Kerim Meali Okuyarak sınava hazırlanıyor

Samsun'da 11 bin kişi Kuran- Kerim Meali Okuyarak sınava hazırlanıyor Samsun'da 11 bin kişi Kuran- Kerim Meali Okuyarak sınava hazırlanıyor. İlkadım Belediyesi Başkanı Erdoğan Tok,  Samsun genelinde Pazar günü yapılacak olan yaklaşık 11 bin kişinin Kur'an- Kerim okuyarak hazırlandığı sınava katılanlara başarılar diledi.  Tok,  organize ettikleri bilgi ve kültür yarışmasının insan hayatına yön verdiğini sonuçlarının çok faydalı olacağını kaydetti.

İlkadım Belediyesi Başkanı Erdoğan Tok'tan istikrar için evet

İlkadım Belediyesi Başkanı Erdoğan Tok'tan istikrar için evet İlkadım ilçesini karış karış gezerek halk oylaması öncesi vatandaşların neden 'evet' demesi gerektiğini anlatan İlkadım Belediyesi Başkanı Erdoğan Tok, Köy statüsünden kurtularak mahalle kimliği kazanan yeni mahallelerde referandum çalışmalarını sürdürüyor.

Mete Yarar ve Cansu Canan Özgen Samsun OMÜ'de

Mete Yarar ve Cansu Canan Özgen Samsun OMÜ'de Mete Yarar ve Cansu Canan Özgen Samsun OMÜ'de. Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar ve Habertürk televizyonu sunucusu Cansu Canan Özgen, “Hasbihâl Gençlik Sohbetleri” çerçevesinde düzenlenen, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Gençlik Konseyi’nin iş birliğinde programlanan “Genç Gündem Hayata Dair Sohbetler” adlı etkinliğe konuk oldu.

Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen'e Haluk Tan’a ziyaret

Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen'e Haluk Tan’a ziyaret Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen'e Haluk Tan’a ziyaret. Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen’den MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan’a hayırlı olsun ziyareti.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET