• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN OMÜ REKTÖRÜ HÜSEYİN AKAN VE KENAN ERZURUMLU ARASINDAKİ GERGİNLİK BÜYÜYOR

Samsun OMÜ eski Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, görevinin bitmesine bir gün kala görevden aldığı Prof. Dr. Kenan Erzurumlu'nun yerine OMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı başkanlığına, öğretim üyeleri arasında yapılan seçimde sadece bir oy alan başka bir öğretim üyesi atadı.

11 Ağustos 2016 Perşembe 09:25
Samsun OMÜ rektörü Hüseyin Akan ve Kenan Erzurumlu arasındaki gerginlik büyüyor

Samsun OMÜ eski Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, görevinin bitmesine bir gün kala bölüm başkanlığından aldığı Prof. Dr. Kenan Erzurumlu’yu, kendi bölümündeki mesai arkadaşlarından güvenoyu almasına rağmen, ikinci kez veto etti. OMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı için yapılan ikinci seçimde 10 akademisyenden 9’unun oyunu alan Kenan Erzurumlu’nun yerine, bu seçimde sadece 1 oy alan başka bir öğretim üyesi atadı. Atanan öğretim görevlisi ise, bu atamanın ‘etik’ olmadığını söyledi.

 

ERZURUMLU TEPKİ GÖSTERDİ

OMÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı'ndaki öğretim üyelerinin tercihlerini dikkate almayan Akan'a en sert tepki ise, Akan'ın görevden aldığı Erzurumlu'dan geldi. Bölüm başkanını görevden almanın fakülte dekanının yetkisinde olduğunu dile getiren Erzurumlu, daha önce dekanlar istifa ettiği için, bu yetkinin rektörün uhdesinde olduğunu söyledi. Buna rağmen Rektör Akan'ın görev süresinin dolduğuna da işaret eden Erzurumlu, 2547 sayılı yasada, "Devlet üniversitelerinde rektör, üniversite öğretim üyeleri tarafından seçilecek adaylar arasından Cumhurbaşkanınca atanır. Rektörün görev süresi 4 yıldır. Süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilirler. Ancak iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz…”  hükmü bulunduğunu vurguladı.

 

 

HUKUKEN YETKİSİ YOK

Buna göre, 8 yıl rektörlük yapan bir kişinin, fazladan rektörlük yapamayacağını dile getiren Erzurumlu, bu nedenle Rektör Akan'ın kendisinin yerine bir başka öğretim üyesini atamasının kanunen geçerli olmadığını savundu.  Görevden alınmasıyla ilgili ileri sürülen cezalarla ilgili de kesinleşmiş bir karar olmadığını dava sürecinin devam ettiğini vurgulayan Kenan Erzurumlu, bundan sonrada mücadelesinin devam edeceğini ifade etti.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Metro Turizm'den flaş açıklama: Muavin hamile kadını tekme tokat dövdü mü?

Metro Turizm'den flaş açıklama: Muavin hamile kadını tekme tokat dövdü mü? Metro Turizm'den flaş açıklama: Muavin hamile kadını tekme tokat dövdü mü? Metro Turizm'den yapılan açıklamada, “Metro Turizm Muavini Hamile Kadını Tekme Tokat Dövdü” haberlerinin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Sadık Aydın Samsun PEDER’in yeni başkanı oldu

Sadık Aydın Samsun PEDER’in yeni başkanı oldu Sadık Aydın Samsun PEDER’in yeni başkanı oldu. Türkiye Polis Emeklileri Sosyal Yardımlaşma Derneği (PEDER) Samsun Şubesi'nin yeni başkanı emekli polis memuru Sadık Aydın oldu.

İlkadım İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne Fevzi Çalışıcı getirildi

İlkadım İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne Fevzi Çalışıcı getirildi İlkadım İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne Fevzi Çalışıcı getirildi. İlkadım İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü görevine atanan Ziraat Mühendisi Fevzi Çalışıcı, hedefinin çıtayı daha yukarılara çıkarmak olduğunu söyledi. 

Osman Genç: Değerlerimizi bilen bir gençlik hedefliyoruz

Osman Genç: Değerlerimizi bilen bir gençlik hedefliyoruz Osman Genç: Değerlerimizi bilen bir gençlik hedefliyoruz. Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Hayatın her alanında çocuklarımıza milli ve manevi değerlerimizi öğretmenin, benimsetmenin çabası içindeyiz. Hedefimiz, değerlerini bilen bir gençlik" dedi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET