• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN TARIM MESLEK LİSESİ YIKILIYOR

Samsun Tarım Meslek Lisesi yıkılıyor! Hukuk mücadelesi sonunda eski yerine taşınması kararlaştırılan Tarım Meslek Lisesi'nin, alana 2 yeni okul yapılacağı gerekçesiyle yıkımına başlandı. Eski Okul Aile Birliği Başkanı Nihal Gülpınar, ''Mahkeme kararı uygulanmadığı için yeniden suç duyurusunda bulunduk'' dedi

25 Ekim 2016 Salı 10:52
Samsun Tarım Meslek Lisesi yıkılıyor

Samsun'da 2013 yılında Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından imar planı değişikliğiyle ''Protokol Camii'' yapılmak istendiği için boşaltılarak Gelemen'e taşınan Samsun Tarım Meslek Lisesi'nin, okulda yeniden eğitim öğretim başlaması yönünde Danıştay'dan alınan karara rağmen okulun yıkımına başlandı.

 

Okulun yıkıldığını öğrenen ve 3 yıldır davanın takipçisi olan eski okul aile birliği, eski öğrencilerle veliler okula gelerek yıkıma tepki gösterdi. CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz de okula gelerek yıkıma karşı çıkan vatandaşlara destek oldu. Vatandaşlar okula gelmeye başlayınca yıkımı yapan dozerin alandan uzaklaştırılması da dikkatleri çekti.

 

ÇOK ÜZGÜNÜZ
Okulun geri gelmesine yönelik açılan davayı kazandıklarını ve mahkemenin verdiği kararın uygulanmasını talep ettiklerini söyleyen eski Okul Aile Birliği Başkanı Nihal Gülpınar, ''Okulun taşınması kararının birebir Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nin aldığı kararla ilişkili olduğuna dair Danıştay kararı mevcut, biz de dolayısıyla mahkemeyi kazanmış olduk. Eski Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, kazanılan davalarda haklı olduğumuzu, okulun gerekli tadilatı yapılarak öğrencilerin geri taşınmasını ve yeniden eğitime başlamasını belirten bir resmi yazı yazmıştı. Devletin resmi makamında oturan bir müdürün imzasına güvenerek biz de eylül ayında eğitimin başlamasını büyük bir hevesle bekledik. Bu süreç içinde şu anki müdürle 1 kere görüştük, devlette devamlılığın esas olduğunu kararın arkasında durarak hukuki işlemi sonlandıracağını ümit ettik. Ama umduğumuz gibi olmadı. Bugün buraya geldiğimizde okulun ek binalarında yıkımın başladığını gördük. Bu da bizi son derece üzdü'' ifadelerini kullandı.

 

YENİDEN SUÇ DUYURUSU
Okulun taşınması kararına uyulmadığı için de savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen Gürpınar, açıklamarını şu şekilde sürdürdü: ''2015 yılında okula geri taşınma kararı alınmıştı, normalde kararların 30 gün içerisinde uygulanması gerekli. Bugün yıkımın durması için yeniden suç duyurusunda bulunduk. Burada çocukların ne kadar mağdur olduğunu iyi biliyorum. Biz burayı bıraktığımızda okul eğitim görülür vaziyetteydi. Bilerek isteyerek okulun harabeye çevrilmesine göz yumuldu.''

 

HUKUK TANINMIYOR
Üst mahkemenin verdiği kararla okulda 2016-2017 eğitim öğretim yılında eğitimine kaldığı yerden devam edilmesi gerektiğini söyleyen CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz de, ''Ancak bugün aldığımız haber öyle olmadığını, birilerinin hukuku tanımayarak sabah kepçelerle okulun yıkımına başlandığını öğrendik ve buraya geldik. Bunlar doğru işler değil. Mahkeme hangi kararı verdiyse onu takip etmek gerekiyor. Mahkeme kararı sadece bizi değil, milli eğitim müdürünü, valiyi ve herkesi bağlıyor. Samsun'un duyarlı insanları okuluna sahip çıkarak durumu mahkemeye taşıdıysa, yargı da haklı bulduysa artık bunun karşısında kimsenin durmaması gerekiyor. Okulun fiziki imkanları yeterli değilse takviye yapılabilir, ama yer değiştirmesi ve başka bir şey kabul edilemez. Mahkemeler bir karar verir biz buna uyarız. Ama adeta hukuk yokmuş gibi kararların arkasından dolanarak tavır sergilemek doğru değil. İl milli eğitim müdürünü ve bu alanda görev yapan herkesi sorumluluğa davet ediyorum'' diye konuştu.

 

YIKIMA ENGEL OLMAYIN
Yıkıma itiraz eden vatandaşların okulu incelemeleri sırasında okula gelerek eski okul aile birliği üyeleriyle görüşen Samsun İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Değirmenci de, okulun yıkılarak 2 yeni okul yapılacağını söyleyerek, ''Okulun projeleri hazır, bu alana Mesleki Teknik Lise olarak 24 ve 32 derslik çok güzel iki okul yapıyoruz. Projeleri bakanlığımız gerçekleştiriyor, resmi kararlar alındı hiçbir sıkıntı yok. Arkadaşlara engel olmayın, yıkım bitsin. Çünkü ocak ayında temelleri atılacak. Buraların şu anda tamiri mümkün değil. Binalar iki yıla bitecek, eğer burada olursanız yaşarsanız görürsünüz'' sözlerini kaydetti.

Zerrin SOMUNCU

Kaynak: Haber Gazetesi

DİĞER HABERLER

Yıldırım Holdingin Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti

Yıldırım Holdingin Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti Yıldırım Holdingin Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti. Yıldırım Holding Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti. Samsunlu işadamları Mehmet Yıldırım, Ali Rıza Yıldırım ve Yüksel Yıldırım'ın babası Garip Yıldırım 86 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Şehir Plancı adayları Samsun TSO’da

Şehir Plancı adayları Samsun TSO’da Çalışma alanı olarak Samsun’u seçen Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 4. Sınıf öğrencileri Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu ziyaret etti. 10 farklı konu çerçevesinde Samsun kentini çalışan öğrenciler, planlamalarını Başkan Murzioğlu ile paylaştı.

Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu'dan MÜSİAD'a ziyaret

Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu'dan MÜSİAD'a ziyaret Samsunspor Kulüp Başkanı İ.Erkurt Tutu, Başkan Yardımcısı Ömer Çoruh, Başkan Yardımcısı Rüştü Araboğlu, Futbol Şube Sorumlusu Metin Ateş, Muhasip Üye Ömür Tekin, MÜSİAD Samsun Şubesi Başkanı Haluk Tan ve yönetim kuruluna hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı

Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı. Ülkü Ocakları Samsun İl Başkanlığı tarafından, İlkadım ilçesinde Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi Hizmete Girdi.  

KÖŞE YAZARLARI

ANKET