• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN TERME'DE SOYA YETİŞTİRİCİLİĞİ HASAT TARLA GÜNÜ ETKİNLİĞİ YAPILDI

Samsun'un Terme ilçesinde Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması Programı (ÇATAK) kapsamında Soya Yetiştiriciliği Hasat Tarla Günü etkinliği yapıldı.

27 Ekim 2016 Perşembe 20:15
Samsun Terme'de Soya Yetiştiriciliği Hasat Tarla Günü etkinliği yapıldı

Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması Programı (ÇATAK) kapsamında Terme ilçesinde “Soya Yetiştiriciliği Hasat Tarla Günü” etkinliği yapıldı. 


Terme ilçesi Orta Söğütlü Mahallesi Kazmalı mevkiinde Sefer Gürler’e ait demonstrasyon bahçesinde soya hasadı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen tarla günü programına Terme Kaymakamı Vekili Recep Aydın, Samsun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Vekili Nail Kırmacı, Terme İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Tuncay Demir, Çarşamba Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Osman Akman, ziraat mühendisleri, tarım danışmanları ve çiftçiler katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Tuncay Demir, Terme’de soya üretimine büyük önem verdiklerini ifade ederek, “Samsun ilinde 33 bin-34 bin dekar alanda soya üretimi yapılmaktayken, ilçemizde 18 bin 500 dekarlık bir payla üretim yapılıyor. ÇATAK Projesi ile birlikte aktif olarak tarımın, üretimin içerisinde olan özellikle çeltik, soya üreticilerimize bu kapsamda iyi bir destek vererek bu üretimin içerisinde kalmasını sağlamayı hedefledik. Soya bizim için önemli bir ürün. İnşallah ÇATAK Projesi ile birlikte bu alanlar artarak, üretimlerin devamını temenni ediyoruz” dedi.


Samsun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Vekili Nail Kırmacı, soyanın ülke için önemli bir ürün olduğunu, bu ürünün üretiminin yaygınlaştırılmasının büyük önem taşıdığını söyledi. Kırmacı, “Bafra ve Çarşamba ovamız tarımsal anlamda niteliğini koruması gereken yerlerden olurken, bu ovaları sadece tarım dışı değil, tarımsal faaliyetlerle de kirletiyoruz. ÇATAK Projesi de bu konuda duyarlı olunmasını sağlamaktadır. Tarımsal kaynaklarımızın korunması, sularımızın kirlenmemesi yönünde duyarlı olmamız ve bir hassasiyet kazanmamız gerekmekte. Soya gerçekten ülkemizin ihtiyacı olan bir ürün. Protein değeri oldukça yüksek bir ürün. Bu ürünü ithal etmek durumunda kalmaktayız. Bulunduğumuz bölge soya yetiştiriciliği açısından mükemmel uyum sağlayan bir bölge. Bu anlamda soya üretimini artırmak için çalışmalar yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu tarla günü de bizim sesimizi duyurmamıza ciddi bir vesile oluyor” diyerek katılımcılara teşekkür etti. 


Terme Kaymakamı Vekili Aydın da soya üretimi için çiftçilere gerekli teşviklerin sağlanması gerektiğini ifade etti. Yapılan konuşmaların ardından temsili hasat töreni gerçekleştirildi. Hasat esnasında Kaymakam Vekili Recep Aydın ve Samsun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Vekili Nail Kırmacı biçerdövere binerek, hasat hakkında bilgiler aldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

Samsun'da 11 bin kişi Kuran- Kerim Meali Okuyarak sınava hazırlanıyor

Samsun'da 11 bin kişi Kuran- Kerim Meali Okuyarak sınava hazırlanıyor Samsun'da 11 bin kişi Kuran- Kerim Meali Okuyarak sınava hazırlanıyor. İlkadım Belediyesi Başkanı Erdoğan Tok,  Samsun genelinde Pazar günü yapılacak olan yaklaşık 11 bin kişinin Kur'an- Kerim okuyarak hazırlandığı sınava katılanlara başarılar diledi.  Tok,  organize ettikleri bilgi ve kültür yarışmasının insan hayatına yön verdiğini sonuçlarının çok faydalı olacağını kaydetti.

İlkadım Belediyesi Başkanı Erdoğan Tok'tan istikrar için evet

İlkadım Belediyesi Başkanı Erdoğan Tok'tan istikrar için evet İlkadım ilçesini karış karış gezerek halk oylaması öncesi vatandaşların neden 'evet' demesi gerektiğini anlatan İlkadım Belediyesi Başkanı Erdoğan Tok, Köy statüsünden kurtularak mahalle kimliği kazanan yeni mahallelerde referandum çalışmalarını sürdürüyor.

Mete Yarar ve Cansu Canan Özgen Samsun OMÜ'de

Mete Yarar ve Cansu Canan Özgen Samsun OMÜ'de Mete Yarar ve Cansu Canan Özgen Samsun OMÜ'de. Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar ve Habertürk televizyonu sunucusu Cansu Canan Özgen, “Hasbihâl Gençlik Sohbetleri” çerçevesinde düzenlenen, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Gençlik Konseyi’nin iş birliğinde programlanan “Genç Gündem Hayata Dair Sohbetler” adlı etkinliğe konuk oldu.

Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen'e Haluk Tan’a ziyaret

Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen'e Haluk Tan’a ziyaret Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen'e Haluk Tan’a ziyaret. Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen’den MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan’a hayırlı olsun ziyareti.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET