• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN TOPTEPE'DE TARİHİ MEZAR BULUNDU

Samsun Toptepe'de tarihi mezar bulundu! Samsun'un Canik ilçe Belediyesi'ne ait bir kepçenin yaptığı kazıda Toptepe Tümülüsü'nde tarihi mezar bulundu.

30 Ağustos 2016 Salı 11:29
Samsun Toptepe'de tarihi mezar bulundu

Canik Belediyesi, Toptepe Tümülüsleri’nde Sancaktepe projesi kapsamında çevre düzenlemesi ve kafe çalışması başlattı. 3. derece sit alanı olan bölgede yapılacak olan çalışma için geçtiğimiz yıl Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’ndan izin alan belediye ekipleri, geçtiğimiz hafta başlattığı çalışmada tarihi mezar buldu. Helenistik dönemine ait olduğu ve milattan önce 1. yüzyıl ile milattan sonra 1. yüzyıla ait olduğu yönünde tahminlerde bulunan mezarla ilgili Müze Müdürlüğü ekipleri devreye girdi. Tarihi mezarın etrafında belediye ekipleri çalışmaları durdurulurken, mezara yakın bir bölgede Zeki Gedikli’ye ait olan villanın hemen yanında özel bir kepçenin çalışma yapması da dikkat çekti. Müze Müdürlüğü ekiplerince mezarın girişi temizlenerek içine girildiği kaydedildi. Mezarın içinin boş olduğu dile getirilirken, kendi döneminde soyulmuş olabileceği iddia edildi.

 

TÜMÜLÜS MEZAR ORTAYA ÇIKTI

Mezarla ilgili açıklama yapan Müze Müdürü Necati Kodalak, “Canik İlçesi, Hasköy Toptepe Mahallesi’ndeki üçüncü derece sit alanında Samsun Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunun 05.12.2015 tarihi ve 1423 sayılı kararına istinaden çevre düzenlemesi ve kafe inşaatı çalışması başlatılmıştı. Bu çalışmalar devam ederken buradaki tümülüsün kuzey batı yönde girişi olan konglomera kesme blog taşlarda oluşturulmuş beşik tonu çatılı sistemde ortalama 2.20 metre yüksekliğinde ve 12.50 metre uzunluğunda bir dromos ve tekrar konglomera kesme blog taşlarda oluşturulmuş beşik tonulu bir tavana sahip 2.80 metre ve 2.50 metre ebatlarında tümülüs mezar ortaya çıkmıştır” dedi.

 

 

CANİK BELEDİYESİ ÇALIŞMALARI DURDURDU

Kodalak, “Mezarın içinde sadece birkaç parça kemik bulundu. Milattan önce 1. yüzyıl veya milattan sonra 1. yüzyılda Helenistik döneminde olduğu tahmin edilen mezarın yine kendi döneminde açılarak içinin boşaltıldığı düşünülüyor. İçeride bulunan birkaç parça kemik üzerinde daha sonra yapılacak olan inceleme ile mezarın bir kadın veya erkeğe mi ait olduğunu belirleyeceğiz. Mezar içinde ve etrafında yapacağımız çalışma sonrasında mezarı korumaya alarak teşhire açacağız. Müdürlük olarak çalışmalarımız devam edene kadar belediyenin çalışmaları durduruldu. Çalışmalarımız sona erdikten sonra Tabiat Varlıkları Koruma Kuruluna sunacağımız. Rapor doğrultusunda kurul buradaki belediye çalışması iznini tekrardan değerlendirerek çalışma izinlerinde değişikliğe gidecek” diye belirtti.

 

 

Haber: Sezer Sezer

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Samsun Piazza AVM'de Habib Demirel rüzgarı esecek

Samsun Piazza AVM'de Habib Demirel rüzgarı esecek Samsun Piazza AVM'de Habib Demirel rüzgarı esecek. Karadeniz’in en büyük alışveriş ve sosyal yaşam merkezi Samsun Piazza, Kadınlar Kulübü etkinlikleri kapsamında 31 Mart Cuma günü Dr. Habib Demirel'i ağırlayacak. “Kaderden Aşka Eldeki ve Yüzdeki Gizem” sohbeti ile Piazza ziyaretçileri ile buluşacak olan Demirel, el ve yüz çizgilerinden geleceği okuyacak.

Başkan Tok Regaip Kandil’inin huzur getirmesi temennisinde bulundu

Başkan Tok Regaip Kandil’inin huzur getirmesi temennisinde bulundu Başkan Tok Regaip Kandil’inin huzur getirmesi temennisinde bulundu. İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, mesajında Regaip Kandil’inin tüm İslam alemine ve insanlığa barış ve huzur getirmesi temennisinde bulundu.

Hasan Togar’dan Regaip kandili mesajı

Hasan Togar’dan Regaip kandili mesajı Hasan Togar’dan Regaip kandili mesajı. Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar üç ayların başlangıcı ve Regaip kandili dolayısı ile bir mesaj yayınladı.

Vali İbrahim Şahin, Samsun halkına teşekkür etti

Vali İbrahim Şahin, Samsun halkına teşekkür etti Samsun Valisi İbrahim Şahin, Cumhuriyet Meydanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen toplu açılış törenine katkıda bulunan tüm kurumlara ve yoğun ilgi gösteren Samsun Halkına teşekkür etti.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET