• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN VALİSİ İBRAHİM ŞAHİN, DARBE GİRİŞİMİ GECESİ POLİSE VUR EMRİ VERDİ

Samsun Valisi İbrahim Şahin, darbe girişimi gecesi polise vur emri verdi! Darbe girişiminin yaşandığı akşam, Samsun Valisi İbrahim Şahin, polise vur emri verdiğini söyledi.

27 Temmuz 2016 Çarşamba 14:19
Samsun Valisi İbrahim Şahin, darbe girişimi gecesi polise vur emri verdi

Samsun Valisi Şahin,15 Temmuz akşamı darbe girişimini öğrendikleri o andan itibaren yaşananları ve bilinmeyenleri anlattı. "Cumhurbaşkanı'nın televizyona bağlanmasının" darbeyi engellediğini söyleyen Şahin, "O akşam Bakan Kılıç ve Çavuşoğlu, önemli  kararlar aldı ve Samsun'da kriz çok iyi yönetildi" dedi.

 

Gençlik ve Spor Bakanı A. Çağatay Kılıç ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ilk darbe girişimi belirtilerini öğrendiklerinde derhal kriz masası kurduklarını söyleyen Samsun Valisi İbrahim Şahin, "İlk kararımız Vilayette mi duralım, yoksa konuta mı gidelim oldu. Konutu daha güvenilir bulduk. Polis takviyesi aldık ve telefon trafiği başladı. O andan itibaren asker inerse ne yaparız, onun önlemlerinni almaya başladık. Herkes telefondaydı, kilit noktaları harekete geçirip, kim bizle kim değil onu tespit etmeye çalıştık" dedi.


Vali Şahin, o gece yaşadıklarını basına yansımadığını çünkü, 11 gündür meydanlarda ve yapılan operasyonlarla ilgili çalışmaların takipçisi olduğunu belirterek, anbean yaşananları şöyle anlattı: 

 

BAKAN KILIÇ KRİZİ  ÇOK İYİ YÖNETTİ

Öncelikle konuta gidip, askeri yetkilileri aramaya başladık. Bakan Kılıç ve Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, telefonla görüşmelere başladı. Basına yansımadı ama o akşam Sayın Çavuşoğlu'nun konutunun üzerine de helikopterler gelmiş. Onunla ilgili önlem alınmasını istedi. Bakanımız Çağatay Kılıç ise yetkilileri arayıp tedbirleri almamızı istedi. Ben askeri yetkilileri tek tek aradım. Baktım komutanlarımız 'telefonlara çıkıyor ve gayet samimiler. Ancak Garnizon Komutanı dönmedi. O nedenle hemen Sahra Sıhhıye'de polisle tedbir aldık.

 


ASKER İNSE KAN DÖKÜLÜRDÜ

O akşam asker kente inmeye kalksaydı, çok kan akardı diyen Vali Şahin, "Sayın Cumhurbaşkanımız televizyona bağlanınca aslında darbe girişimi engellenmiş oldu. Bu arada asker inerse ne yaparız onun planlarını konuştuk Bakan Kılıç ve Çavuşoğlu ile. İkisi de çok soğukkanlıydı. Hatta erken saatlerdi güvenli bir yerden mi yönetelim krizi diye öneri bile geldi. bakanlarımıza. Ama her iki bakanımız, kesinlikle hemen meydana inmeliyiz. Ne olacaksa olur, tedbirlerimizi alalım dediler ve aynen uyguladık. Jandarma Alay Komutan vekili Vural Yıldırım da bizle geldi. Eğer asker inseydi biz meydanlarda olacaktık ve hedeftik elbette. Kan dökülebilirdi. Çünkü kesinlikle direnecektik. Ama bunu göze aldık. İnanın meydandaki kalabalık müthişti. Yara yara girdik içeri. Hatta Albay Yıldırım'a tepki olur mu diye düşündük çok şükür, halkımız neyin ne olduğunun bilincindeydi. 


POLİSİMİZ ÇOK KARARLIYDI

Polise talimat verdim. Eğer aksi bir durum gelişirse, gereğini yapın dedim. O nedenle biz çok net kararlar aldık. Alay Komutan vekili geldiğinde o nedenle 'bizi almaya geldiklerini' düşünüp' mermileri silahlarının ağızlarına verdiler. Garnizon Komutanı'nın telefonlarıma bakmaması bizi tedirgin etti ama her şeye hazırlıydık. Polis bir an olsun kışlayı göz hapsinden çıkarmadılar. Bir hareket olsa, çatışma çıkabilirdi. Çünkü bu talimatı verdim. İzin vermeyin darbe girişimine dedim. Çok şükür kan akmadı Samsun'da. Tüm ülkede darbe girişimine karşı direnirken hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Onlar demokrasi kahramanlarımız". 


OPERASYONLAR ARALIKSIZ SÜRECEK

Samsun'da biz ilk tedbir olarak 15 Temmuz'da kim ne yapmış onu izledik, ona göre de operasyonlarımız başladı. Tüm hareketlenmeyi  takip ettik. Şimdi de uzantılarını kamu bağlantılarını, yargıdaki yapılanmalarına girdik. Sayın Cumhuriyet Başsavcımız ve Emniyet Müdürümüz gece gündüz çalışıyor. Ankara'dan gelen listeler, bizlerin hazırladıkları var, yapılacak operasyonlar ve gözaltılar var. Bu süreç devam edecek. Çünkü bunların her türlü bağlantılarını temizlememiz gerekiyor. Her yere sızmışlar. İşadamları bağlarını  da araştırıyoruz. Tüm destek verenler için gereği yapılacak. Çünkü Türkiye bir daha böyle bir hainlik yaşamamalı".

Kaynak: Hedef Halk

DİĞER HABERLER

Şehir Plancı adayları Samsun TSO’da

Şehir Plancı adayları Samsun TSO’da Çalışma alanı olarak Samsun’u seçen Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 4. Sınıf öğrencileri Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu ziyaret etti. 10 farklı konu çerçevesinde Samsun kentini çalışan öğrenciler, planlamalarını Başkan Murzioğlu ile paylaştı.

Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu'dan MÜSİAD'a ziyaret

Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu'dan MÜSİAD'a ziyaret Samsunspor Kulüp Başkanı İ.Erkurt Tutu, Başkan Yardımcısı Ömer Çoruh, Başkan Yardımcısı Rüştü Araboğlu, Futbol Şube Sorumlusu Metin Ateş, Muhasip Üye Ömür Tekin, MÜSİAD Samsun Şubesi Başkanı Haluk Tan ve yönetim kuruluna hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı

Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı Samsun'da Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi açıldı. Ülkü Ocakları Samsun İl Başkanlığı tarafından, İlkadım ilçesinde Şehit Fırat Çakıroğlu Kütüphanesi Hizmete Girdi.  

Şuan saat kaç: Saatler ileri mi alındı: Cep telefonları neden saat değişikliği yaptı

Şuan saat kaç: Saatler ileri mi alındı: Cep telefonları neden saat değişikliği yaptı Şuan saat kaç: Saatler ileri mi alındı: Cep telefonları neden saat değişikliği yaptı. Türkiye'de saat kaç sorusu bugün gündem oldu. Avrupa gece yarısından itibaren yaz saati uygulamasına geçti. Android telefonlar ise saatleri otomatik olarak ileri aldı. Peki şuan saat kaç, Türkiye'de şuan saat kaç..

KÖŞE YAZARLARI

ANKET