• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN VALİSİ İBRAHİM ŞAHİN, SAMSUN KENT HABER'E YAZDI

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Kent Haber'e yazdı. Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Kent Haber için kaleme aldığı köşe yazısında İlkadım kenti Samsun'u anlattı. Samsun Valisi İbrahim Şahin'in kaleminden işte Samsun..

24 Haziran 2016 Cuma 15:07
Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Kent Haber'e yazdı

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Kent Haber için kaleme aldığı köşe yazısında İlkadım kenti Samsun'u anlattı.

 

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Kent Haber'de yazdığı köşe yazısında Samsun'un Kurtuluş Savaşı'nın simge kenti olduğuna vurgu yaptı.

 

Köşe yazısında Samsun'un Karadeniz'in en büyük şehri olduğunu belirten Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun'un aynı zamanda denizi, ormanları, yaylaları ile bir doğa cenneti olduğunu vurguladı. Samsun Valisi İbrahim Şahin, 'İlkadım Kenti Samsun' başlıklı köşe yazısında Samsun'un ekonomik potansiyellerine vurgu yaptı.

 

İşte Samsun Valisi İbrahim Şahin'in Samsun Kent Haber için kaleme aldığı köşe yazısı

 

 ‘İLKADIM KENTİ SAMSUN’

Samsun, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş tarihinde bir ilk adım kentidir. Kurtuluş Savaşımızın simge kenti olan ve Atatürk’ün doğum günüm dediği 19 Mayıs tarihiyle herkesin zihninde yer almış bir kenttir.

 

Karadeniz’in en büyük şehri olan Samsun, Ülkemizin kara-deniz-hava ve demiryolu ulaşımına sahip sayılı kentlerinden biridir. Sahip olduğu alternatifli ulaşım altyapısı ile Anadolu’nun Karadeniz Bölgesi üzerinden dünyaya açılan kapısıdır. Yani Karadeniz’de dört ulaşım altyapısı özelliğine sahip olan tek şehirdir.

 

Bizim “Güneşin Doğduğu Şehir” anlayışı ile amacımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yılı olan 2023’de, Samsun’un Türkiye’nin ilk on kenti arasındaki yerini belirginleştirmek ve pekiştirmektir.

 

Samsun, denizi, ormanları, yaylaları ile bir doğa cennetidir. Karadeniz ile kıyı uzunluğu yaklaşık 213 km.yi bulan ilimizde doğuda Terme, batıda Yakakent'e kadar uzanan sahil şeridinde geniş doğal plaj alanları yer almaktadır.

 

Mavi ve yeşilin kucaklaştığı, kentin sahil ve denizle yaklaşık kırk kilometre boyunca uzandığı ve her yerinden denize girilebildiği, sosyal altyapısı, üniversitesi, düzenleme alanları ve tarihe tanıklık etmiş Bandırma Vapuru ve Gazi Müzesi gibi kültür varlıkları, önümüzdeki günlerde açılışı gerçekleştirilecek olan üç boyutlu ‘Panorama 1919’ müzesi, Karadeniz’in tek kayak ve kış turizmi merkezi iddiasını taşıyan Ladik Akdağ tesisleri, Havza Termal Turizm Merkezi, Bafra Kuş Cenneti gibi turizm altyapısına sahip potansiyelleriyle yakın gelecekte kuzeyin turizm merkezi olmaya adaydır.

 

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Ramsar Sözleşmesi ile koruma altına alınmış dünyadaki nadir doğal alanlardan biridir. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti yaklaşık 352 farklı kuş türüne ev sahipliği yapan bir alandır. Burası adeta kuş cennetidir. Hedefimiz, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ni çok hızlı bir şekilde Samsun’un nadide bir değeri haline dönüştürmektir.

 

Diğer taraftan Samsun gerçekten tarımsal potansiyel olarak baktığımızda, çok önemli değerlere sahiptir. İlimiz Türkiye’nin en büyük akarsularından Yeşilırmak ve Kızılırmak’ın can kattığı, Çarşamba ve Bafra Ovalarının verimli topraklarıyla Türkiye’nin önde gelen önemli tarım bölgelerindendir.

 

Samsun, Karadeniz’in ve Karadeniz’e kıyı ülkelerin kıyıyla bağlantısında bir lojistik transfer ve ithalat-ihracat merkezi olmayı hedeflemektedir. Samsun Lojistik Köy, Samsun Şehir Merkezinin yaklaşık 15 km doğusunda, Tekkeköy İlçesi yakınında kurulmaktadır. Lojistik köy sadece Samsun’un değil, Türkiye’nin hatta dünyanın önemli lojistik merkezlerinden biri olacağına inandığımız bir çalışmadır.

 

Samsun, sağlık sektörünün kamu ve özel yatırımlarla zenginleştiği, tıbbi alet üretiminde ülke genelinde merkez konumuna gelmiş ve ilaç üretiminde önemli potansiyeli olan bir il olup, 'Sağlık Kenti Samsun' kavramı içerisinde kendisini bu alanda geliştirmeye çalışan bir kenttir.

 

Samsun fuarcılık geçmişi olan bir şehirdir. 1963 yılı Temmuz ayında ilk fuarla tanışmış ve 1980 yılında ziyaretçi sayısı 1 milyon olmuştur. Samsun Fuar ve Kongre Merkezi geçtiğimiz yıl Oto Show Fuarı ile hizmete girmiş ve ziyaretçi sayısı yüz bin civarında gerçekleşmiştir. TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde geçtiğimiz yıl inşaat, kitap, mobilya-dekorasyon  ve tarım konularında fuarlar düzenlenmiştir. 2016 yılı içerisinde de İnşaat, 2.Oto Show, Tarım ve Gıda fuarları düzenlenecektir.

 

Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay KILIÇ’ın talimatları doğrultusunda, önemli bir spor potansiyeli olan ilimizin spor alt yapısı hızlı bir şekilde yenilenmektedir. Tamamlanan yatırımlarla birlikte Samsun, bir çok ulusal ve uluslararası spor müsabakalarına ev sahipliği yapmıştır. Tamamlanacak olan diğer yatırımlarla da ev sahipliği yapmaya devam edecektir.

 

2017’de Deaflympics İşitme Engelliler Olimpiyatları Samsun’da yapılacak ve bu yaz olimpiyatları dolayısıyla 120 ülkeden 6 bin civarında insan gelecek. Toplam 6 bin kişi ile beraber 10 bin spor adamı gelecek. Bu çok önemli bir rakamdır. Bu organizasyon, Türkiye’de gerek katılımcı ülke bazında, gerek branş bazında, gerekse sporcu ve idareci sayıları olarak yapılan en büyük organizasyon olacaktır.

 

420 dönüm dolgu sahası üzerine inşa edilen ‘Golf Antrenman Sahası ve Golf Akademisi’nin önümüzdeki günlerde tamamlanması beklenmektedir.

 

Geçmişten aldığımız enerji ve birikimlerle bu günü en doğru ve gerçekçi yaklaşımlarla anlayıp kavramakta ve sahip olduklarımıza yeni imkânlar da ekleyerek yakın ve uzun geleceği bu birikimlere göre kurgulamaktayız. Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ün Milli Mücadeleyi başlattığı ve kurtuluşun ilk adımlarını attığı şehir olma gurur ve sorumluluğuyla ülkemizin kalkınma hamlelerinde öncü bir kent olma görev ve heyecanını yaşamakta ve bu yolda yoğun bir gayretle çalışmaktayız.

 

İçişleri Bakanlığı´nda kaymakam adayı olarak atanmamın ardından ilk görev yerimin Kavak ilçesi olması nedeniyle Samsun’un benim gönlümde apayrı yeri vardır. Konya, Kars, Bitlis ve Kastamonu’ya bağlı ilçelerde kaymakamlık yaptıktan sonra,  İçişleri Bakanlığı´nda Hukuk Müşavirliği, İçişleri Bakanlığı Kriz Merkezi’nde Sekreterya Başkanlığı, Ulaştırma Bakanlığı´nda Bakan Danışmanlığı, PTT Genel Müdürlüğü, Ulaştırma Bakanı Müsteşarlığı ve TRT Genel Müdürlüğü görevinde bulundum.

 

Samsun’la ikinci buluşmam, 16.09.2014 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Valiler kararnamesi ile Samsun Valiliğine atanmamla gerçekleşti. Bugüne kadar büyük bir keyifle çalıştığım ‘İlkadım Kenti Samsun’, emekli olduktan sonra yaşamayı düşündüğüm şehirdir.

 

 

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Yusuf Ziya Yılmaz, Sivas'ta konuştu: Başkanlık Sistemi ile iki başlılık sona erecek

Yusuf Ziya Yılmaz, Sivas'ta konuştu: Başkanlık Sistemi ile iki başlılık sona erecek Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Sivas’ta düzenlenen AK Parti Siyaset Akademisinde yaptığı konuşmada Başkanlık Sistemi ile birlikte Cumhurbaşkanının, devletin ve yürütmenin başı olacağını ve yürütmedeki iki başlılığın sona ereceğini söyledi.

Samsun'da güneş açtı vatandaşlar deniz kenarına akın etti

Samsun'da güneş açtı vatandaşlar deniz kenarına akın etti Samsun'da güneş açtı vatandaşlar deniz kenarına akın etti. Samsun'da havanın bugün güneşli geçmesi vatandaşlara kış ayında nefes aldırdı.

Şehit yakınları dikkat! Sevindiren haber geldi

Şehit yakınları dikkat! Sevindiren haber geldi Şehit yakınları dikkat! Sevindiren haber geldi. Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Vakfı(EMŞAV) Karadeniz Temsilcisi Bilal Erim, Yükseköğretim Kurulu(YÖK) tarafından alınan 'özel öğrenci statüsü' kararının şehit çocukları ve eşleri bakımından güzel bir haber olduğunu belirtti.

İshak Taşçı, köy okullarındaki çocuklara mont hediye ediyor

İshak Taşçı, köy okullarındaki çocuklara mont hediye ediyor İshak Taşçı, köy okullarındaki çocuklara mont hediye ediyor. Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, eski köy yeni mahalle olan mahallelerdeki okullarda miniklere mont dağıtıyor. Başkan Taşçı, “Bir mont ile bir çocuğu ısıtıyoruz. Paylaşarak da yürekleri ısıtıyoruz” dedi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET