• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN VALİSİ İBRAHİM ŞAHİN: HOBİ BAHÇESİNİN MİMARI BENİM

Samsun Valisi İbrahim Şahin: Hobi Bahçesinin mimarı benim. Samsun Valisi İbrahim Şahin, Atakum ilçesinde yapılan Hobi Bahçesinde inceleme yaparak, "Hobi Bahçesi projesi fikrinin mimarı benim" dedi.

29 Haziran 2016 Çarşamba 16:01
Samsun Valisi İbrahim Şahin: Hobi Bahçesinin mimarı benim

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Atakum ilçesinde bulunan Hobi Bahçesinde incelemelerde bulundu. Samsun Valisi İbrahim Şahin, Hobi Bahçesinin Türkiye'ye örnek olacak bir proje olduğunu söyledi.

 

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Valiliği ve Atakum Belediyesi işbirliği ile hayata geçirilen Hobi Bahçesini inceledi. Vali İbrahim Şahin, Hobi Bahçesinin aynı zamanda afet durumunda sığınma ve korunma yeri olarakda hizmet vereceğini açıkladı. 

 

 

 

Atakum ilçesi İstiklal Mahallesinde Türkiye’ye örnek olacak, hem doğa ile iç içe, hem de afet durumunda sığınma ve korunma yeri olarak hizmet verecek olan Hobi Bahçesi yerinde incelemelerde bulunan Samsun Valisi İbrahim Şahin, yaptığı açıklamada "Arkadaşlar bu konteynerler Van’daki depremde geçici konut olarak kullanılan konteynerlerdi. 100 adet konteyneri, Ladik ilçemize stok edilmek üzere göndermişlerdi.  Ben Samsun’da kamu görevlileri, emekli olanlar, özellikle arsa problemi ve apartmanda yaşayan insanlar için Hobi Bahçesi yapalım ve diğer taraftan konteynerleri değerlendirelim diye bu projeyi kaymakam arkadaşlarla paylaşmıştım. Bu Hobi Bahçesi projesi fikrinin mimarı benim. Daha sonra Atakum Belediye Başkanımız İshak Taşçı bu projeye sahip çıktı. Şuan içinde bulunduğumuz 41 konteynerlik alan oluştu.  Atakum Belediyemiz tarafından kanalizasyon, alt yapı, su ve konteynerlerin önüne bahçe yapılarak hobi bahçemizde nezih bir ortam oluşturuldu. 41 tane konteynerler için belli kriterler getirildi. 560 kişi Atakum Belediyesine müracaat etti. Şehit ailelerimizi kuranın dışında bıraktık. Onlar hiçbir şekilde kuraya tabi tutulmadan istedikleri vakit konteynerler kendilerine teslim edilecektir. Bunun dışında bazı kısıtlar vardı. Elli yaşını geçmiş olacak, Samsun’da hiçbir bahçesi olmayacak ve noter huzurunda gerçekleştirilecekti. Hiçbir şekilde eleştiri ve olumsuzluk olmadı.Burası güvenli bir alan olacak. Burada vatandaşımızın şehir stresinden uzaklaşarak toprakla uğraşacağı, ruhsal ve fiziksel açıdan rahatlama hissedeceği yaşam alanlarının oluşturulması hedeflenmektedir. Burası imkânı olmayan vatandaşlarımıza doğal tarım yapma olanağı oluşturabilecek, organik sebze ve meyve yetiştirerek yaşama zenginlik katabilecek nitelikte bir çalışmadır. Çekilen kuralar sonucunda vatandaşlar konteynerlere yerleşip, konteynerlerin ön tarafında bulunan bahçe kısmını da tarım amaçlı olarak kullanmaya başladı. Konteynerler vatandaşlara 2 yıllığına verildi. Proje yaklaşık olarak 350 bin TL'ye mal oldu. Atakum Belediyemiz yan tarafımızda bulunan ormanlık alanın yanında arsa tahsis etti. Geri kalan 59 konteyner da o bölgeye yerleştirilecektir. Bu projeyi yerinde gören diğer belediye başkanlarımızın da hoşlarına gitti.  Bu önemli bir projeydi. Terme Belediye Başkanımız da bu işe sıcak baktı . Terme Belediyemiz ile İl Afet Acil Durum Müdürlüğümüz arasında imzalanacak protokol ile Kozluk bölgesinde 15 bin 174 metrekarelik alana hobi bahçesi kurulacak. Buraya ön tarafından 90 metrekarelik bahçesi olan 52 konteyner yerleştirilecek. Alanda oyun parkı, yapay göl, spor sahası, yeşil alan, sosyal yaşam alanı ve botanik bahçe olacak" dedi.

 

 

 

Samsun Valisi İbrahim Şahin, Atakum ilçesinde yapılan Hobi Bahçesi'nin diğer ilçelerede yapılacağını kaydederek, şunları dile getirdi.

 

"Konteynerleri verirken iki tane şart koştuk. Birincisi, çok dikkatli bir şekilde konteynerlere bakacak nihayetinde bu konteynerler devletin malıdır. İkincisi ise, Allah göstermesin olağanüstü bir sel felaketi ve deprem olduğunda 24 saat içerisinde anahtarlarını bize teslim edecekler ki, mağdur durumda olan vatandaşlarımıza biz bu konteynerleri kullandıralım. Bu uygulamayı Samsun’un diğer ilçelerine de yayacağız. Burası örnek bir uygulama, inşallah bunu Samsun’da başardığımızda belki diğer illerimizdeki Valilerimiz, Belediye Başkanlarımız bu çalışmalara evet derler. Bu Samsun’da başlattığımız Türkiye’ye örnek olacak Hobi Bahçesi projesi hem doğa ile iç içe olunacak, hem de afet durumunda sığınma ve korunma yeri olarak hizmet verecektir. Bu aynı zamanda ciddi sosyal sorumluluk projesidir. Emeği geçen arkadaşlarımı kutluyorum. Başta Atakum Belediye Başkanımızı, Büyükşehir Belediye Başkanımızı, AFAD Başkanımızı, Samsun’daki İl Afet ve Acil Durum Müdürümüz ve çalışan arkadaşlarımız gerçekten bu işe gönül verdiler. Onlara teşekkür ediyorum. Hak sahibi olan vatandaşlarımız güle, güle kullansınlar.” dedi. 

 

 

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Vali İbrahim Şahin, Samsun halkına teşekkür etti

Vali İbrahim Şahin, Samsun halkına teşekkür etti Samsun Valisi İbrahim Şahin, Cumhuriyet Meydanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen toplu açılış törenine katkıda bulunan tüm kurumlara ve yoğun ilgi gösteren Samsun Halkına teşekkür etti.

Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası'ndan MÜSİAD'a ziyaret

Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası'ndan MÜSİAD'a ziyaret Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası'ndan MÜSİAD'a ziyaret. Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Yılmaz, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte MÜSİAD Samsun Şubesi Başkanı Haluk Tan ve yönetim kuruluna hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

Yıldırım Holdingin Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti

Yıldırım Holdingin Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti Yıldırım Holdingin Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti. Yıldırım Holding Kurucusu Garip Yıldırım vefat etti. Samsunlu işadamları Mehmet Yıldırım, Ali Rıza Yıldırım ve Yüksel Yıldırım'ın babası Garip Yıldırım 86 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Şehir Plancı adayları Samsun TSO’da

Şehir Plancı adayları Samsun TSO’da Çalışma alanı olarak Samsun’u seçen Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 4. Sınıf öğrencileri Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu’nu ziyaret etti. 10 farklı konu çerçevesinde Samsun kentini çalışan öğrenciler, planlamalarını Başkan Murzioğlu ile paylaştı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET