• 2,3267 TL

  • 2,7797 TL

  • 89,9092 TL

  • 85.806

SAMSUNDA İLK OTOMOBİLLER..

Samsunda ilk otomobiller..
31 Temmuz 2013 Çarşamba 00:52

Samsun'un ilk otomobiline ait fotoğraflara bakıyorsunuz..


1936 yılında Samsunda bulunan binek otomobiller ve sahipleri ile ilgil bir araştırma yapan tarihçi Baki Sarısakal, ilginç veriler elde etti.

Samsun'un ilk otomobiline ait fotoğraflara ulaşan Sarısakal, 'Samsun'da Unutulmayan Olaylar' kitabında bu çalışmasına da yer verdi.
 
Sarısakal, 1936 yılları ile diğer yıllarda Samsunda bulunan araç sayısını, sahiplerini ve otomobillerini ortaya çıkardı.

1936 yılında Samsunda araç sahibi olan kişi ve araçları kitapta şu şekilde belirtildi.
 
 
Ford marka araç sahipleri:
 
Tahsin kızı Mukaddes Ali Aydın, Arif kızı Hatice(Kara Hüseyin), Nuri Abdik(Mursel Akar), Kadir Çamlıbel, Hamiye Köroğlu ve Fatma Tanyer, İsmail kızı Ayşe Borvalı, İlyas oğlu Mehmet Özgür, Ahmet Ütgür

Fiat marka araç sahipleri:

Köroğlu Mehmet, Ömer Lütfü Şalvarlı

Doç marka araç sahipleri:

Mustafa Orak, Asım Enser eşi Şeziye Enser

Chevrolet marka araç sahipleri:
 
Salih Sürener, Mehmet Erturan

Pontiac marka araç sahipleri: Raifoğlu Süleyman
 

DİĞER HABERLER

Samsun'da pankartla evlenme teklifi

Samsun'da pankartla evlenme teklifi SAMSUN HABER- Samsun’da bir genç, hazırlattığı pankart ile giyim firmasında çalışan kız arkadaşına iş çıkışı pankartla evlenme teklifinde bulundu.

Samsun Haber- Sağlıklı yaşam yürüyüşü yapıldı

Samsun Haber- Sağlıklı yaşam yürüyüşü yapıldı SAMSUN HABER- Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ‘Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı’ kapsamında yürüyüş düzenlendi.

Samsun'un yeni nüfusu açıklandı

Samsun'un yeni nüfusu açıklandı SAMSUN HABER- Samsun'un yeni nüfus rakamları açıklandı. TÜİK 2014 yılı ‘Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçları’na göre, Samsun'un nüfusu 2014 yılında 8 bin 179 kişi artarak, 1 milyon 269 bin 989'a ulaştı.

Son seçim anketinde HDP İstanbul'da MHP'yi geçti

Son seçim anketinde HDP İstanbul'da MHP'yi geçti ORC Araştırma Şirketi'nin İstanbul'da gerçekleştirdiği seçim anketi MHP'yi şok etti. Yapılan son seçim anketinde HDP, MHP'yi geçti. İşte ORC'nin İstanbul ve Ankara'da gerçekleştirdiği son seçim anketinin sonuçları.

KÖŞE YAZARLARI