• 2,2244 TL

  • 2,7581 TL

  • 86,0603 TL

  • 83.282

SAMSUNDA İLK OTOMOBİLLER..

Samsunda ilk otomobiller..
31 Temmuz 2013 Çarşamba 00:52

Samsun'un ilk otomobiline ait fotoğraflara bakıyorsunuz..


1936 yılında Samsunda bulunan binek otomobiller ve sahipleri ile ilgil bir araştırma yapan tarihçi Baki Sarısakal, ilginç veriler elde etti.

Samsun'un ilk otomobiline ait fotoğraflara ulaşan Sarısakal, 'Samsun'da Unutulmayan Olaylar' kitabında bu çalışmasına da yer verdi.
 
Sarısakal, 1936 yılları ile diğer yıllarda Samsunda bulunan araç sayısını, sahiplerini ve otomobillerini ortaya çıkardı.

1936 yılında Samsunda araç sahibi olan kişi ve araçları kitapta şu şekilde belirtildi.
 
 
Ford marka araç sahipleri:
 
Tahsin kızı Mukaddes Ali Aydın, Arif kızı Hatice(Kara Hüseyin), Nuri Abdik(Mursel Akar), Kadir Çamlıbel, Hamiye Köroğlu ve Fatma Tanyer, İsmail kızı Ayşe Borvalı, İlyas oğlu Mehmet Özgür, Ahmet Ütgür

Fiat marka araç sahipleri:

Köroğlu Mehmet, Ömer Lütfü Şalvarlı

Doç marka araç sahipleri:

Mustafa Orak, Asım Enser eşi Şeziye Enser

Chevrolet marka araç sahipleri:
 
Salih Sürener, Mehmet Erturan

Pontiac marka araç sahipleri: Raifoğlu Süleyman
 

DİĞER HABERLER

Sokaktan Haber Var projesi basına tanıtıldı

Sokaktan Haber Var projesi basına tanıtıldı Elveren İnsanlar (Elvin) Derneği basın mensuplarıyla bir araya gelerek Sokaktan Haber Var projesi hakkında bilgiler verdiler.

Karadeniz kıyılarında 50 kilometrelik rüzgar uyarısı

Karadeniz kıyılarında 50 kilometrelik rüzgar uyarısı Meteoroloji, Karadeniz kıyıları ile Marmara ve Kıyı Ege ile Orta ve Doğu'da 30 ila 50 kilometre hızla esecek rüzgar uyarısı yaptı.

SOR-DER, Aytekin Girgin'den destek istedi

SOR-DER, Aytekin Girgin'den destek istedi Sosyal Sorumluluk Projeleri Uygulama Derneği (SOR-DER) Başkanı Nurşen Öztürk ve yönetim kurulu üyeleri, Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin’i ziyaret etti.

Vali Şahin, Öğretmenler Günü mesajı yayınladı

Vali Şahin, Öğretmenler Günü mesajı yayınladı Samsun Valisi İbrahim Şahin, öğretmenliğin onurlu bir meslek olduğunu belirterek, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.

KÖŞE YAZARLARI