• 2,3267 TL

  • 2,7797 TL

  • 89,9092 TL

  • 85.806

Öncekiler Sonrakiler

SAMSUNDA İLK OTOMOBİLLER..

Samsunda ilk otomobiller..
31 Temmuz 2013 Çarşamba 00:52

Samsun'un ilk otomobiline ait fotoğraflara bakıyorsunuz..


1936 yılında Samsunda bulunan binek otomobiller ve sahipleri ile ilgil bir araştırma yapan tarihçi Baki Sarısakal, ilginç veriler elde etti.

Samsun'un ilk otomobiline ait fotoğraflara ulaşan Sarısakal, 'Samsun'da Unutulmayan Olaylar' kitabında bu çalışmasına da yer verdi.
 
Sarısakal, 1936 yılları ile diğer yıllarda Samsunda bulunan araç sayısını, sahiplerini ve otomobillerini ortaya çıkardı.

1936 yılında Samsunda araç sahibi olan kişi ve araçları kitapta şu şekilde belirtildi.
 
 
Ford marka araç sahipleri:
 
Tahsin kızı Mukaddes Ali Aydın, Arif kızı Hatice(Kara Hüseyin), Nuri Abdik(Mursel Akar), Kadir Çamlıbel, Hamiye Köroğlu ve Fatma Tanyer, İsmail kızı Ayşe Borvalı, İlyas oğlu Mehmet Özgür, Ahmet Ütgür

Fiat marka araç sahipleri:

Köroğlu Mehmet, Ömer Lütfü Şalvarlı

Doç marka araç sahipleri:

Mustafa Orak, Asım Enser eşi Şeziye Enser

Chevrolet marka araç sahipleri:
 
Salih Sürener, Mehmet Erturan

Pontiac marka araç sahipleri: Raifoğlu Süleyman
 

DİĞER HABERLER

Türk Standartları Enstitüsünde deprem 80 kişi görevden alındı

Türk Standartları Enstitüsünde deprem 80 kişi görevden alındı Türk Standartları Enstitüsünde(TSE) deprem. TSE'nin Kocaeli'nin Çayırova ilçesindeki kampüsü ile İzmir ve İstanbul'daki kampüslerinde aralarında şube müdürlerinin de bulunduğu 80 kişi görevden alındı.

Samsun'un Canik ilçesinde gençler koruma altında

Samsun'un Canik ilçesinde gençler koruma altında SAMSUN HABER - Canik Belediyesi, gençleri zararlı alışkanlıklardan ve madde bağımlılığından kurtarmak için örnek bir çalışma başlattı.

Samsunlu öğrenciler Bursa’dan dereceyle döndüler

Samsunlu öğrenciler Bursa’dan dereceyle döndüler SAMSUN HABER - Bursa’da yapılan 4. Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivalinden derece ile dönen Çocuk Hakları İl Çocuk Komitesi üyesi çocuklar, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı’yı ziyaret etti.

Samsun'da su nakil hattına kaya engeli

Samsun'da su nakil hattına kaya engeli Samsun'da Suat Uğurlu Barajı’ndan Çakmak İçme Suyu Barajı’na su aktarmak için yapılan boru hattı güzergahındaki kayalık alan nedeniyle çalışmalar geçici olarak durdu.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET