• 2,2395 TL

  • 2,8786 TL

  • 87,7618 TL

  • 77.305

SAMSUNDA İLK OTOMOBİLLER..

Samsunda ilk otomobiller..
31 Temmuz 2013 Çarşamba 00:52

Samsun'un ilk otomobiline ait fotoğraflara bakıyorsunuz..


1936 yılında Samsunda bulunan binek otomobiller ve sahipleri ile ilgil bir araştırma yapan tarihçi Baki Sarısakal, ilginç veriler elde etti.

Samsun'un ilk otomobiline ait fotoğraflara ulaşan Sarısakal, 'Samsun'da Unutulmayan Olaylar' kitabında bu çalışmasına da yer verdi.
 
Sarısakal, 1936 yılları ile diğer yıllarda Samsunda bulunan araç sayısını, sahiplerini ve otomobillerini ortaya çıkardı.

1936 yılında Samsunda araç sahibi olan kişi ve araçları kitapta şu şekilde belirtildi.
 
 
Ford marka araç sahipleri:
 
Tahsin kızı Mukaddes Ali Aydın, Arif kızı Hatice(Kara Hüseyin), Nuri Abdik(Mursel Akar), Kadir Çamlıbel, Hamiye Köroğlu ve Fatma Tanyer, İsmail kızı Ayşe Borvalı, İlyas oğlu Mehmet Özgür, Ahmet Ütgür

Fiat marka araç sahipleri:

Köroğlu Mehmet, Ömer Lütfü Şalvarlı

Doç marka araç sahipleri:

Mustafa Orak, Asım Enser eşi Şeziye Enser

Chevrolet marka araç sahipleri:
 
Salih Sürener, Mehmet Erturan

Pontiac marka araç sahipleri: Raifoğlu Süleyman
 

DİĞER HABERLER

Türkiye'de inek sütü alerjisi yüzde 2

Türkiye'de inek sütü alerjisi yüzde 2 Doç. Dr. Ayhan Söğüt, Türkiye’de inek sütü alerjisi sıklığının yüzde 2 civarında olduğunu söyledi.

TUS Genel Başkanından özelleştirme tepkisi

TUS Genel Başkanından özelleştirme tepkisi Türk Ulaşım Sen (TUS) Genel Başkanı Şerafeddin Deniz, Samsun-Çarşamba Havalimanı’nın özelleştirilmesi halinde çalışan 130 kişinin işten çıkarılacağını söyledi.

Tekkeköy'e diş polikliniği açıldı

Tekkeköy'e diş polikliniği açıldı Samsun Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Tekkeköy Polikliniği, yedi üniteyle Tekkeköy Belediyesi Eğitim Kültür ve Sağlık Merkezinin ikinci katında hizmete başladı.

Tülay Bakır, Taşçı'yı ziyaret etti

Tülay Bakır, Taşçı'yı ziyaret etti Adalet ve Kalkınma Partisi Samsun Milletvekili Prof.Dr. Tülay Bakır, "Atakum ilçemizde AK Parti belediyeciliğinin farkı ortaya konmuştur" dedi.

KÖŞE YAZARLARI