• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUNLULAR DİKKAT: DENİZDE BOĞULMAMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT

Samsunlular dikkat: Denizde boğulmamak için bunlara dikkat! Samsun Yüzme ve Sualtı Sporları Kulübü Başkanı ve Türkiye Su Sporları Federasyonu İl Temsilcisi Serdar Bostancı, serinlemek için denize giren vatandaşların boğulma tehlikesi yaşamamaları için yapmaları gerekenleri anlattı

04 Ağustos 2016 Perşembe 09:24
Samsunlular dikkat: Denizde boğulmamak için bunlara dikkat

Artan boğulma vakalarının önlenmesi ve vatandaşların bilinçlenmesi için Gazete Gerçek’e konuşan Samsun Yüzme ve Sualtı Sporları Kulübü Başkanı ve Türkiye Su Sporları Federasyonu İl Temsilcisi Serdar Bostancı, “Suda aniden bir boğulma söz konusu değildir. Boğulma olayı aslında aşama aşamadır. Bunlar öncelikle şaşkınlık ve panik halinde suya battığında bilinçli olarak nefesin tutulması, su yüzüne çıktığında tekrar nefes alınması, su altındayken soluk borusuna su girmesinden kaynaklı yeniden nefes tutulması, bu yüzden kanda artan karbondioksit ve akciğerlere su girmesi, bilincin kaybolması ve ölüm. Aşamalar bunlardır. Bu aşamalar esnasında yapılması gerekenler hayati öneme sahiptir” şeklinde konuştu.

 

BOĞULMA TEHLİKESİNDE NE YAPMALIYIZ?

Boğulmanın aniden değil, aşamalar şeklinde ilerlediğini kaydeden Serdar Bostancı, “Bir kere kesinlikle ve kesinlikle panik halini almayacağız. Bilinmelidir ki, su bizi boğmaz. Panik bizi boğar. Panikleyen insanın kan basıncı hızlanır, nefes alıp vermeleri hızlanır. Hızlanan nefes alıp verme ihtiyacı daha fazla su yutulmasına sebep olur. İkincisi, suda asla dik durmayacağız. Eğer suya balık şeklinde yatar yani paralel şekilde durursak, su bizi hareketsiz de olsak batırmaz.  Dolayısıyla yere basma refleksi göstermeyeceğiz. Yere basma refleksi gösteren bir kişi, daha hızlı batacak ve daha hızlı su yutacaktır. Mutlaka suya paralel duracağız” dedi.

 

 

AKINTILAR İNSAN BOĞAR MI?

Açıklamalarına devam eden Serdar Bostancı, Samsun sahillerinde bolca görülen RİP akıntısı hakkında da hayati bilgiler verdi. Aslında her hangi bir akıntının insanı boğmayacağını kaydeden Bostancı,“Öncelikle RİP akıntısının ne olduğunu bilmemiz lazım. RİP akıntısı denizde oluşan ve kısmi bir deniz suyunun ani yer değiştirme halidir. Sahillere vuran dalgalar denizin normal haliyken, köpüklü iki dalga arasında dalgasız bir alan varsa işte orada tehlikeli bir RİP akıntısı olma ihtimali muhtemeldir” şeklinde kaydetti.

 

RİP AKINTISINDA NE YAPACAĞIZ?

RİP akıntısına maruz kalındığı durumda neler yapılması gerektiğini açıklayan Serdar Bostancı, “Bir kere en öncelikle yapmamız gereken asla panik bir hal almayacağız. Akıntı sizi ne tarafa çekiyorsa, refleks gösterip tersine kulaç atmayacağız. RİP akıntısı kıyıya dik olur. Dolayısıyla şiddetli bir çekim gücü vardır. Ne kadar kulaç atarsak atalım bu akıntıya karşı koyamayız. Bu akıntıdan kurtulmamız için evvela yere basma refleksi göstermeyeceğiz. Denize paralel bir pozisyon alarak akınrıdan kıyıya doğru değil, sağa veya sola doğru yüzeceğiz. Şunu unutmayın. Akıntı sizi denizin dibine çekmez. Çok çok kıyıdan uzaklaştırır” dedi.

 

 

YÜZME BİLEN DE BOĞULUR MU?

Yüzme bilen vatandaşların bile boğulabildiğini kaydeden Serdar Bostancı, “Bakınız önceki gün bir doktor kardeşimiz zıpkınla avlanırken boğuldu. Dolayısıyla boğulma vakaları maalesef yüzme bilenlerde de oluyor. Boğulmalar öncelikle yüzme bilmeyenlerin derinliğini, taban yapısını bilmedikleri sularda serinlemek istediğinde olur. Ancak yüzme bilenler de akıntı, dibi balçık zemin, travma, kramp, alkol, ilaç kullanımı, suda riskli hareketler, senkop, epilepsi, kalp hastalıkları ve su sporları kazaları gibi sebeplerden suda boğulabilirler. Özellikle çocuklarımızla beraber suda bulunmalı ya da onları yakından takip etmeliyiz. Çünkü onlar daha çabuk paniğe kapılabilir, şaka yaparken zarar görebilirler. Havuz ortamında ise ya yanında olmalı ya da yakın gözlem yapmalıyız. Havuzlardaki aksesuarlar, devir daim makineleri ve bunların havuz içi boşlukları büyük tehlike oluşturmaktadır” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Samsun OMÜ Öğrenci Konseyi Genel Kurulu yapıldı

Samsun OMÜ Öğrenci Konseyi Genel Kurulu yapıldı Samsun OMÜ Öğrenci Konseyi Genel Kurulu yapıldı! Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Öğrenci Konseyi Genel Kurulu toplandı. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki Genel Kurulda yeni  Öğrenci Konseyi başkanı ve yönetimi seçimi yapıldı.

Samsun'da Tarımsal destekleme tebliğinde yeni değişiklikler açıklaması

Samsun'da Tarımsal destekleme tebliğinde yeni değişiklikler açıklaması Samsun'da Tarımsal destekleme tebliğinde yeni değişiklikler açıklaması! Samsun Tarım İl Müdürü Nail Kırmacı, tarıma dayalı yatırımların desteklenmesine yönelik olan tebliğdeki değişiklikler hakkında açıklamada bulundu.

Samsun'un Atakum ilçesinede hem öğrenecekler hem kazanacaklar

Samsun'un Atakum ilçesinede hem öğrenecekler hem kazanacaklar Samsun'un Atakum ilçesinede hem öğrenecekler hem kazanacaklar! Atakumlu kadınlara kendi işlerinin patronu olma şansı verecek olan Atakum Belediyesi Feretiko Kursu önümüzdeki günlerde başlıyor. Kurs alanında incelemelerde bulunan Başkan Taşçı, “Kadınlar hem kültürel bir değeri yaşatacaklar hem de meslek sahibi olarak ev ekonomilerine ciddi katkı sağlayacaklar” dedi.

Samsun'da liseli öğrenciler TSO'yu ziyaret etti

Samsun'da liseli öğrenciler TSO'yu ziyaret etti Samsun'da liseli öğrenciler TSO'yu ziyaret etti! Samsun Taflan Yalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi muhasebe 10. sınıfı öğrencileri, Samsun Ticaret ve Ticaret Odası’nı(TSO) ziyaret ederek, kurumun yapısı ve işleyişi hakkında bilgi aldı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET