• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUNLULAR DİKKAT: DENİZDE BOĞULMAMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT

Samsunlular dikkat: Denizde boğulmamak için bunlara dikkat! Samsun Yüzme ve Sualtı Sporları Kulübü Başkanı ve Türkiye Su Sporları Federasyonu İl Temsilcisi Serdar Bostancı, serinlemek için denize giren vatandaşların boğulma tehlikesi yaşamamaları için yapmaları gerekenleri anlattı

04 Ağustos 2016 Perşembe 09:24
Samsunlular dikkat: Denizde boğulmamak için bunlara dikkat

Artan boğulma vakalarının önlenmesi ve vatandaşların bilinçlenmesi için Gazete Gerçek’e konuşan Samsun Yüzme ve Sualtı Sporları Kulübü Başkanı ve Türkiye Su Sporları Federasyonu İl Temsilcisi Serdar Bostancı, “Suda aniden bir boğulma söz konusu değildir. Boğulma olayı aslında aşama aşamadır. Bunlar öncelikle şaşkınlık ve panik halinde suya battığında bilinçli olarak nefesin tutulması, su yüzüne çıktığında tekrar nefes alınması, su altındayken soluk borusuna su girmesinden kaynaklı yeniden nefes tutulması, bu yüzden kanda artan karbondioksit ve akciğerlere su girmesi, bilincin kaybolması ve ölüm. Aşamalar bunlardır. Bu aşamalar esnasında yapılması gerekenler hayati öneme sahiptir” şeklinde konuştu.

 

BOĞULMA TEHLİKESİNDE NE YAPMALIYIZ?

Boğulmanın aniden değil, aşamalar şeklinde ilerlediğini kaydeden Serdar Bostancı, “Bir kere kesinlikle ve kesinlikle panik halini almayacağız. Bilinmelidir ki, su bizi boğmaz. Panik bizi boğar. Panikleyen insanın kan basıncı hızlanır, nefes alıp vermeleri hızlanır. Hızlanan nefes alıp verme ihtiyacı daha fazla su yutulmasına sebep olur. İkincisi, suda asla dik durmayacağız. Eğer suya balık şeklinde yatar yani paralel şekilde durursak, su bizi hareketsiz de olsak batırmaz.  Dolayısıyla yere basma refleksi göstermeyeceğiz. Yere basma refleksi gösteren bir kişi, daha hızlı batacak ve daha hızlı su yutacaktır. Mutlaka suya paralel duracağız” dedi.

 

 

AKINTILAR İNSAN BOĞAR MI?

Açıklamalarına devam eden Serdar Bostancı, Samsun sahillerinde bolca görülen RİP akıntısı hakkında da hayati bilgiler verdi. Aslında her hangi bir akıntının insanı boğmayacağını kaydeden Bostancı,“Öncelikle RİP akıntısının ne olduğunu bilmemiz lazım. RİP akıntısı denizde oluşan ve kısmi bir deniz suyunun ani yer değiştirme halidir. Sahillere vuran dalgalar denizin normal haliyken, köpüklü iki dalga arasında dalgasız bir alan varsa işte orada tehlikeli bir RİP akıntısı olma ihtimali muhtemeldir” şeklinde kaydetti.

 

RİP AKINTISINDA NE YAPACAĞIZ?

RİP akıntısına maruz kalındığı durumda neler yapılması gerektiğini açıklayan Serdar Bostancı, “Bir kere en öncelikle yapmamız gereken asla panik bir hal almayacağız. Akıntı sizi ne tarafa çekiyorsa, refleks gösterip tersine kulaç atmayacağız. RİP akıntısı kıyıya dik olur. Dolayısıyla şiddetli bir çekim gücü vardır. Ne kadar kulaç atarsak atalım bu akıntıya karşı koyamayız. Bu akıntıdan kurtulmamız için evvela yere basma refleksi göstermeyeceğiz. Denize paralel bir pozisyon alarak akınrıdan kıyıya doğru değil, sağa veya sola doğru yüzeceğiz. Şunu unutmayın. Akıntı sizi denizin dibine çekmez. Çok çok kıyıdan uzaklaştırır” dedi.

 

 

YÜZME BİLEN DE BOĞULUR MU?

Yüzme bilen vatandaşların bile boğulabildiğini kaydeden Serdar Bostancı, “Bakınız önceki gün bir doktor kardeşimiz zıpkınla avlanırken boğuldu. Dolayısıyla boğulma vakaları maalesef yüzme bilenlerde de oluyor. Boğulmalar öncelikle yüzme bilmeyenlerin derinliğini, taban yapısını bilmedikleri sularda serinlemek istediğinde olur. Ancak yüzme bilenler de akıntı, dibi balçık zemin, travma, kramp, alkol, ilaç kullanımı, suda riskli hareketler, senkop, epilepsi, kalp hastalıkları ve su sporları kazaları gibi sebeplerden suda boğulabilirler. Özellikle çocuklarımızla beraber suda bulunmalı ya da onları yakından takip etmeliyiz. Çünkü onlar daha çabuk paniğe kapılabilir, şaka yaparken zarar görebilirler. Havuz ortamında ise ya yanında olmalı ya da yakın gözlem yapmalıyız. Havuzlardaki aksesuarlar, devir daim makineleri ve bunların havuz içi boşlukları büyük tehlike oluşturmaktadır” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Samsun Büyükşehir Belediyesi Karadeniz 3. Kitap Fuarı”nda

Samsun Büyükşehir Belediyesi Karadeniz 3. Kitap Fuarı”nda Samsun Büyükşehir Belediyesi Karadeniz 3. Kitap Fuarı”nda. Samsun Büyükşehir Belediyesi bugün açılışı yapılan TÜYAP “Karadeniz 3. Kitap Fuarı”nda açtığı standla yerini aldı.

Samsun TSO'da girişimciler sertifikalarını aldı

Samsun TSO'da girişimciler sertifikalarını aldı Samsun TSO'da girişimciler sertifikalarını aldı. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından uygulanan “Kayıtlı İstihdam İçin Ortak Fayda Diyalog ve İşbirliği Projesi” çerçevesinde düzenlenen KOSGEB destekli “Girişimcilik” ve “Kişisel Gelişim” eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.

Osman Genç: Yeni Türkiye'nin hedefleri doğrultusunda ilerliyoruz

Osman Genç: Yeni Türkiye'nin hedefleri doğrultusunda ilerliyoruz Osman Genç: Yeni Türkiye'nin hedefleri doğrultusunda ilerliyoruz. Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Yeni Türkiye'nin hedefleri doğrultusunda şehrimizi ortak akılla, birlikte daha ileriye taşıyacağız" dedi.

Samsun'un İlkadım ilçesinde Anne Okulu Projesi'nin tanıtımı yapıldı

Samsun'un İlkadım ilçesinde Anne Okulu Projesi'nin tanıtımı yapıldı Samsun'un İlkadım ilçesinde Anne Okulu Projesi'nin tanıtımı yapıldı. "Beşik sallayan eller, dünyaya hükmeder" sözünün muhatabı annelerin geleceği şekillendirdiğini ifade eden Başkan Tok, " Çocuğun ilk öğretmeni ve eğiticisi olan annelerinin eğitimini önemsediklerini kaydetti.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET