• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN’DAN TRABZON’A YOL HİKAYESİ

Samsun’dan Trabzon’a yol hikayesi! Gazete HaberTürk Pazar eki yazarı Ömür Akkor, Samsun’dan Trabzon’a bir yol hikâyesi hazırladı.

11 Temmuz 2016 Pazartesi 11:04
Samsun’dan Trabzon’a yol hikayesi

Türkiye içinde uzun zamandır seyahat etmemin önemli nedenlerinden biri de meslek liseleri... Mustafa Koç’un başlattığı “Meslek lisesi, memleket meselesi” düsturu ile ulaşabileceğim her okulu ziyaret ediyorum. İşte bu sebeple son zamanlarda yaptığım en iyi seyahatlerden birini de Orta Karadeniz’e yaptım. Ünye Turizm Otelcilik Meslek Lisesi’nde eğitmen şef olarak çalışan dostlarım Orhan ve Ayşegül Aydoğan’ın davetiyle gittiğim okulda eğitimler sonrası 2 gün daha kalarak Samsun’dan Trabzon’a bir yol hikâyesi hazırladım. Yeme içme noktaları bir yana sadece arabayla gezmek için bile bu yola mutlaka çıkın.

 

Lezzet Döner 1925 Samsun

1925’ten beri Saathane Meydanı’nda hizmet veriyor. Bölgenin en önemli lokantalarından biri ve dönerini odun ateşinde pişiriyor. Samsun için yazacak birçok nokta var ama onu başka yazıya bırakarak yola revan oluyorum.

 

Göğceli Camii Çarşamba

Türkiye’nin en güzel ve en eski ahşap camilerinden biri. 1206’da inşa edilen caminin önündeki revak ise 1335’te eklenmiş. Yalnızca kestane ağaçlarından kalaslarla yapılan camide, çivi dahil olmak üzere hiçbir bağlantı elemanı kullanılmamış. Tamamen birbirine geçme sitemiyle yapılan caminin tavan işlemeleri de görülmeye değer.

 

Deniz Pide / Terme

Karadenizde ‘pide’ deyince duracaksın ama Terme deyince iki kere duracaksın çünkü Terme Karadeniz’in pidesiyle anılan birkaç ilçesinden biri. Çorum Hatap unu, yerli Terme tereyağı, Terme peyniri, ev yoğurdundan ekşi ayranı gerçekten çok çok lezzetli.

 

Hidolim / Terme

Halil İbrahim Dondurma Limonata’nın kısaltılmışı olan Hidolim, Terme’de limonata içine konulan bir top dondurmanın ismi. Buz kıvamına getirilen limonata, su bardağının içinde dondurmayla servis ediliyor. Başlangıçta emin olamasam da bir kaşıkla ikna olup “İşte bu” diyorum. Gerçekten ilginç bir birleşim mutlaka deneyin.

 

 

Ünye

Gördüğüm en güzel yerlerden biri... Eski evleri ve özellikle sahildeki 2 kilometrelik çamlık yürüyüş yolu mutlaka görülmeli. Şehirlerde hele de deniz kenarlarında böyle ufak bir ormana rastlamak kolay değil. Şehirden geçerken burada mutlaka yürüyüp sonundaki deniz fenerinde bir çay için.

 

Pelit Park Pide / Ünye

Enfes Ünye manzarası ve enfes Karadeniz pideleri için en doğru adres. Yöresel mutfak tariflerinin bulunduğu mönüsünde özellikle mevsiminde giderseniz Karadeniz otları ve bu otlardan yapılma enfes lezzetleri de bulabilirsiniz.

 

Bolaman’da kahvaltı

Zaman dursun istersiniz ya, orada yaşayacağınız da öyle bir an. Bin yıl sürsün isteyeceksiniz. Yediğiniz, içtiğinizin bir önemi yok. Aldığınız nefese, denize, ağaçlara, doğaya şükredeceksiniz. Biz kahvaltıyı Yıldız Otel’in sahilinde yaptık belirtmek isterim.

 

Yason Kilisesi

Yason Burnu’nda yer alan kilise, 1868’de yörede yaşayan Gürcüler ve Rumlar tarafından yapılmış. Yılda 320 gün güneşin batışını ve doğuşunu kilisenin üzerinde bulunduğu Yason Burnu’ndan izleyebilirsiniz.

 

Vonalı Celal Turşucusu Perşembe

“Her şeyin turşusu mu olur?” diyenlerdenseniz burada gerçekten her şeyin turşusu olduğunu görebilirsiniz. Bir balık lokantası olan Vonalı Celal’in enfes turşularının namı, diyarları aşmıştır. Hatta burası için ‘dünyanın en iyi manzaralı turşucusu’ da denilebilir.

 

Denizciler Dondurma Aktaşlar Pide / Ordu

Üç kuşaktır devam eden Denizciler Dondurma’nın yanık sütlü dondurması, gerçekten çok lezzetli. Uzun süre kaynatılıp yoğunlaştırılan süt, bakır kazanda dibi tutunca ortaya enfes tatta sütlü dondurma çıkıyor. Aktaşlar’ın pidesi de Ordu’daki diğer önemli gastronomik noktalardan biri. Yıllar önce gittiğimde yumurtasız yediğim pideyi hâlâ neden yumurtasız yediğimizi anlamadım, bu konuda çok pişmanım.

 

Fındık ve Kiraz Turşusu Giresun

Dünyanın en güzel ve en kaliteli fındığı burada. İsmini Rumca ‘kiraz’ anlamına gelen ‘kyras’dan aldığı söylenen Giresun’un kiraz turşusundan yapılan kavurması da efsanedir. Turşuya rastlar mısınız bilmem ama fındık almayı sakın unutmayın.

 

42 Numaralı Çay / Tirebolu

Meşhur 42 numaralı çayın fabrikasının önünden geçtiğiniz bu rotada mutlaka bir çay molası verin. Benim gibi bir çay tiryakisi için biraz az aromalı ve hafif gelse de Türkiye’nin en popüler çayı denebilir. Geldik bu seyahatin sonuna, haftaya sizler için yeni bir rota daha hazırlayacağım. Dilerseniz bize ulaşarak rotalara katkıda bulunabilir ya da öneriler sunabilirsiniz.

 

Ömür AKKOR / GAZETE HABERTÜRK - PAZAR

Kaynak: Habertürk

DİĞER HABERLER

Bakan Veysel Eroğlu ve Akif Çağatay Kılıç Samsun’a geldi

Bakan Veysel Eroğlu ve Akif Çağatay Kılıç Samsun’a geldi Bakan Veysel Eroğlu ve Akif Çağatay Kılıç Samsun’a geldi! Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, bir dizi açılış ve temel atma törenleri için Samsun’a geldi.

Samsun'da Seni anlıyorum, yanındayım etkinliği düzenlendi

Samsun'da Seni anlıyorum, yanındayım etkinliği düzenlendi Samsun'da Seni anlıyorum, yanındayım etkinliği düzenlendi! Samsun’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısı ile Maarif Hareketi Projesi kapsamında Gazipaşa İlkokulu ile Atakum Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Okulu işbirliği ile "Seni anlıyorum, yanındayım" etkinliği düzenlendi.

OKA'dan Samulaş'a faaliyet desteği

OKA'dan Samulaş'a faaliyet desteği OKA'dan Samulaş'a faaliyet desteği! Samsun Büyükşehir Belediyesi SAMULAŞ A.Ş. tarafından Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’na (OKA) başvurusu yapılan Doğrudan Faaliyet Destek Programı kapsamında “Kamu Kaynaklarının Verimli Kullanılması için Kurumsal Kaynak ve Süreç Yönetimi” başvurusu Ajans tarafından başarılı bulunarak desteklenmesine karar verildi. 

Samsun'da İlkadım Belediyesi Engelliler Günü'nde engelleri kaldırıyor

Samsun'da İlkadım Belediyesi Engelliler Günü'nde engelleri kaldırıyor Samsun'da İlkadım Belediyesi Engelliler Günü'nde engelleri kaldırıyor! 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde İlkadım Belediyesi tarafından Samsun'da ilk olan Engelli Araç Şarj İstasyonu açılışı düzenlenirken, 1 engelli vatandaşa akülü araç hediye edildi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET