• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SASKİ, SAMSUNLU VATANDAŞLARI UYARDI: TUVALETE PEÇETE ATMAK YASAK

SASKİ, Samsunlu vatandaşları uyardı: Tuvalete peçete atmak yasak! Samsun Su ve Kanalizasyon İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Kanalizasyon Daire Başkanı Muhlis Yeşilyurt vatandaşları kanalizasyona ve tuvaletlere çöp atmamaları konusunda uyardı

25 Temmuz 2016 Pazartesi 10:52
SASKİ, Samsunlu vatandaşları uyardı: Tuvalete peçete atmak yasak

ASKİ Kanalizasyon Daire Başkanı Muhlis Yeşilyurt, “SASKİ olarak bizi muzdarip eden iki çok önemli konu var. Bunları aşabilirsek yıllık 1 Milyon lira bütçe artırabilir, tasarruf sağlayabiliriz” dedi. Arıtılmak üzere terfi merkezinde toplanıp arıtma tesisine pompalanan kanalizasyon atıklarının arasındaki insan dışkısı dışındaki maddeler dikkat çekti.


PEÇETE ATMAK YASAK

Terfi merkezi sorumlusu yaptığı açıklamada, “İnsanlar tuvaletlerine yoğun olarak peçete atıyorlar. İşte bakın, peçete de var, çocuk bezi de. Pompalar sürekli arızalanıyor. Terfiyi zorlaştırıyor” diye belirtti. Kanalizasyon Daire Başkanı Muhlis Yeşilyurt konu hakkında Gazete Gerçek’e detaylı teknik bilgi aktararak vatandaşları uyardı. Yeşilyurt yaptığı açıklamada, “Tuvalete kesinlikle peçete atmamalıyız. Bu zaten kanunen yasaktır. Terfi merkezine gittiniz, incelediniz. İnsan dışkı atıkları dışındaki yabancı maddeleri gördünüz değil mi? Ne arasak var. Çocuk bezi, hijyenik kadın pedi, tomar olmuş ve suda erimeyen ucuz tuvalet kağıtları, çorap vs. Bunları tuvalete bırakmak tamamen çağ dışı ve aynı zamanda da kanun dışıdır” diye kaydetti.

 


TERFİ MERKEZLERİ, ÇALIŞMAZ HALE GELİYOR

Daire Başkanı Yeşilyurt, “Bu atıklar yüzünden terfi merkezimiz sorunsuz çalışmakta zorluk çekiyor. Dolayısı ile kanalizasyon suyunu artıma merkezine pompalamakta güçlük çekiyoruz. Normal şartlarda bu basit bir olay ama yabancı maddelerin atılması tüm işimizi zorlaştırıyor. Çok önemli ve yasa dışı bir konu daha var. Konutların çatılarına yağan yağmur suyunu kanalizasyona veriyorlar. Bu da tamamen yasak ve çağ dışıdır. Büyük de cezası var. Biz ceza kesme taraftarı değiliz ama bu gidişle mecbur kalacağız’ dedi.

 

 

‘YAĞMUR SUYU BEREKETTİR’

Yeşilyurt, “Yağmur suyu, kanalizasyon suyu değildir. Tertemiz ve doğaya yarayışlı bir sudur. Siz apartmanınızın yağmur suyu giderini tutup da kanalizasyona bağladığınızda bizim terfi merkezimize inanılmaz bir yoğunlukla hücum ediyor. Halbuki terfi merkezinin işi sadece kanalizasyon pisliğini terfi etmektir. Yağmur suyu geldiğinde mecbur o da arıtmaya terfi ediliyor. Maalesef tertemiz olan ve doğaya karışması gereken yağmur suyu kanalizasyona karışıyor ve gereksiz yere farklı kimyasallarla arıtılıyor. Bu hem masraf hem de çağ dışıdır” diye ifade etti.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda trafik polislerinden ceza yağmuru

Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda trafik polislerinden ceza yağmuru Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda trafik polislerinden ceza yağmuru. Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, şüpheli araçlar ve motosikletler üzerinde uygulama yaptı.

Havzalılar Buluşması Tirit Gecesi İstanbul’da düzenlendi

Havzalılar Buluşması Tirit Gecesi İstanbul’da düzenlendi İstanbul’da Havza Belediyesi, Küçükçekmece Belediyesi ve Havza Dernekler Federasyonu (HADEF) işbirliği ile “Havzalılar Buluşması Tirit Gecesi” düzenlendi.

Yusuf Ziya Yılmaz, Sivas'ta konuştu: Başkanlık Sistemi ile iki başlılık sona erecek

Yusuf Ziya Yılmaz, Sivas'ta konuştu: Başkanlık Sistemi ile iki başlılık sona erecek Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Sivas’ta düzenlenen AK Parti Siyaset Akademisinde yaptığı konuşmada Başkanlık Sistemi ile birlikte Cumhurbaşkanının, devletin ve yürütmenin başı olacağını ve yürütmedeki iki başlılığın sona ereceğini söyledi.

Samsun'da güneş açtı vatandaşlar deniz kenarına akın etti

Samsun'da güneş açtı vatandaşlar deniz kenarına akın etti Samsun'da güneş açtı vatandaşlar deniz kenarına akın etti. Samsun'da havanın bugün güneşli geçmesi vatandaşlara kış ayında nefes aldırdı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET