• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SRC SINAV SONUÇLARI - 11 HAZİRAN 2016 SRC SINAV SONUÇLARI SORGULA

SRC sınav sonuçları - 11 Haziran 2016 SRC sınav sonuçları sorgula. SRC belgesi nedir. SRC sınav sonuçları açıklandı mı. SRC 11 Haziran 2016 sınav sonuçları

24 Haziran 2016 Cuma 16:43
SRC sınav sonuçları - 11 Haziran 2016 SRC sınav sonuçları sorgula

SRC sınav sonuçları - 11 Haziran 2016 SRC sınav sonuçları sorgula. SRC belgesi nedir. SRC sınav sonuçları  açıklandı mı. SRC 11 Haziran 2016 sınav sonuçları

 

SRC sınav sonuçları erişime açıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla birlikte SRC sonuçları erişime açıldı. Adaylar e-Devlet üzerinden SRC sonuçlarına ulaşabiliyorlar. Sizlere sunacağımız bağlantılar üzerinden sizler de SRC sonuçlarınızı sorgulamak istiyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz.
SRC BELGESİ NEDİR?

SRC belgesi, yük ve yolcu taşımacılığı yapmak isteyen tüm ticari araç sürücülerinin almakla yükümlü oldukları bir belgedir. Bir başka açıklamayla karayolu taşımacılığı yapacak olan tüm sürücüler mesleki yeterlilik belgesi olarak da bilinen SRC belgesini almak zorundadır. Bu belgeyi kamyonet, kamyon, panelvan, minibüs, otobüs, çekici gibi ticari araç kullanan şoförler alır.

Karayolu taşıma kanununa göre eşya, yolcu gibi şeyleri taşıyan bir diğer deyişle ticari olan taşıtı sevk ve idare eden kişide bulunması gereken belgelerin neler olduğunu sıralarsak; bu belgelerden ilki sürücü belgesi (ehliyet), ikincisi mesleki yeterlilik belgesi yani SRC belgesi, üçüncüsü ise psikoteknik raporudur. Örnek vermek gerekirse ülkemizde bu belgenin adı SRC belgesi iken, Amerika'da aynı işlevi CDL belgesi görür. Farklı isimlere sahip olsalar da, ticari taşımacılık yapan her birey bu belgeyi almakla yükümlüdür. SRC belgesi için T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan sınava girilmelidir.

 

SRC SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 


SRC SINAV TARİHLERİ

Ulaştırma Bakanlığı tarafından Yolcu ve Yük taşımak isteyen ticari araç sürücülerinin girmiş olduğu SRC sınavı yılda 3 kez yapılmaktadır.

2016 yılında,

1. SRC Sınavı 6 Şubat Tarihinde yapıldı.

2. SRC Sınavı 11 Haziran tarihinde yapıldı.

3. SRC sınavı 8 Ekim tarihinde yapılacak.

8 Ekim 2016 tarihinde yapılacak olan yılın son SRC sınavının başvuru tarihi 25 Temmuz 2016 tarihinde başlayacak. Sınav katılım ücreti ise 35 TL.

ADAYLARIN KATILACAĞI SRC SINAVLARI VE ŞARTLARI

SRC1 Sınavı : Uluslararası yolcu taşımacılığı yapacak adayların girmesi gerekiyor. Bu sınava girecek adayların ehliyet sahibi olması şart. Otobüs kullanacak adayların 26, minibüs kullanacak olan adayların ise 19 yaşında olması gerekiyor

SRC2 Sınavı: Yurtiçinde yolcu taşımacılığı yapacakların girmesi gereken sınav.

SRC3 Sınavı: Uluslararası eşya, kargo taşıyacakların girmesi gereken sınav.

SRC4 Sınavı: Yurtiçinde eşya veya kargo taşıyacakların girmesi gereken sınav.

SRC5 Sınavı: Tehlikeli madde ve tıbbi atık taşıyan araçları kullanacakların girmesi gereken bir sınav. SRC5 Sınavına girebilmek için SRC3 ve SRC4 belgesinin olması ve sınava girecek olan adayların 63 yaşını geçmemiş olması gerekiyor.


SRC1 BELGESİ NEDİR, NE İŞE YARAR?

SRC1 belgesi uluslararası taşımacılık yapan olan sürücülerin almakla yükümlü olduğu mesleki yeterlilik belgesidir.

SRC2 BELGESİ NEDİR, NE İŞE YARAR?

SRC2 belgesi ise yurt içinde yolcu taşımacılığı yapacak vatandaşların almak zorunda olduğu belgedir. Şunu da belirtmek gerekirse; SRC1 belgesi alan kişiler aynı zamanda SRC2 belgesi de almış sayılırlar. Bunun dışında yeniden başvuruda bulunarak SRC2 belgesi almalarına gerek bulunmamaktadır.

SRC3 BELGESİ NEDİR, NE İŞE YARAR?

Uluslararası eşya, kargo taşımak isteyen kişilerin almakla yükümlü oldukları belge ise SRC3 belgesidir.

SRC4 BELGESİ NEDİR, NE İŞE YARAR?

Şayet eşya ve kargo taşımacılığı yurt içinde yapılacaksa SRC4 belgesi sahibi olunmalıdır. SRC1 ve SRC2 belgelerinde geçerli olan durum SRC3 ve SRC4 belgeleri için de geçerlidir. Yani SRC3 belgesi almış ticari araç sürücüleri SRC4 belgesi almış sayılmaktadırlar. Harici olarak tekrardan SRC4 belgesi almak için başvuruda bulunmalarına gerek yoktur.

SRC5 BELGESİ NEDİR, NE İŞE YARAR?

Bunların haricinde son olarak ise SRC5 belgesi bulunmaktadır. SRC5 belgesi tehlikeli madde taşıyan araç sürücüleri tarafından alınır. Her türlü tehlikeli madde taşıyan araçları kullanacak kişiler SRC5 belgesi almakla yükümlüdür.

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince hazırlanan “Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği" yürürlüğe girdiğinden “Araç sahibi olsun veya olmasın, ticari taşıt kullanma belgesi sahibi olan bütün şoförlerin SRC belgesi alma zorunluluğu vardır. SRC belgesi olarak nitelendirilen yeni ticari araç sürücü belgesi olmayan ticari araç sürücülerinin araçlarını kullanamayacakları Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıkça belirtilmiştir.

Kaynak: Haber7

DİĞER HABERLER

Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'i ziyaret etti

Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'i ziyaret etti Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi OMÜ Rektörü Sait Bilgiç'i ziyaret etti. Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Saitektör Bilgiç'i ziyaret etti. Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Yu Hong Yang ve beraberindeki heyet, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç'i makamında ziyaret etti.

Spectral filminde Recep Tayyip Erdoğan'ı andıran görüntü şok etti

Spectral filminde Recep Tayyip Erdoğan'ı andıran görüntü şok etti Spectral filminde Recep Tayyip Erdoğan'ı andıran görüntü şok etti. Spectral isimli filmde Recep Tayyip Erdoğan görüntüsü mü var. Spectral filminde duman içerisinden çıkan görüntünün Recep Tayyip Erdoğan olduğu iddia edildi.

Samsun'un Canik ilçesinde yatırım yağmuru

Samsun'un Canik ilçesinde yatırım yağmuru Kırsal bölgelere yatırımlarla topyekün gelişimi amaçlayan Canik Belediyesi, Düvecik'te önceki gün temeli atılan 1.3 milyon liralık iki yatırımın ardından Kozlu'da da bir açılışa imza attı.

Samsun'da yapılan Canik Yerel Ekonomi Platformu örnek gösterildi

Samsun'da yapılan Canik Yerel Ekonomi Platformu örnek gösterildi İstanbul'da düzenlenen 2. Uluslararası Yerel Kalkınma ve Finans Kongresi'ne Canik damgasını vurdu. Samsun Yerel Ekonomi Kalkınma Platformu ve Ekonomi Çalıştayı örnek gösterilen Canik Belediyesi adına kongreye davetli olarak katılan Başkan Yardımcısı Alican Usta'nın, "Şehir ve Ekonomi" konulu sunumu beğeni kazandı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET