• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE KİMİN SÖZÜDÜR, ANLAMI NEDİR

Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe kimin sözüdür, anlamı nedir. Binbaşı Barış Dedebağı'ın darbecilere söylediği Ya kuzgun leşe ya devlet başa sözü kime aittir anlamı nedir.

21 Temmuz 2016 Perşembe 06:23
Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe kimin sözüdür, anlamı nedir

Ya Devlet Başa Ya kuzgun Leşe anlamı nedir, kim söylemiştir. Binbaşı Barış Dedebağı'nın darbecilere bağırarak söylediği Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe sözünün anlamı merak konusu.

 

Binbaşı Barış Dedebağı'ın darbecilere söylediği Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe sözleri hangi padişaha ait. Ya Devlet Başa ya Kuzgun Leşe sözleri ne anlama geliyor. 

 

Binbaşı Barış Dedebağı'ın darbecilere bağırarak haykırdığı Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe sözlerinin II. Mahmud tarafından kullanıldığı tarih bilgilerinde yer alıyor. II. Mahmud Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe sözlerinin yanı sıra 1808’de üstadı ve baba bildiği Üçüncü Selim’in şehit edildiği gün, yine “Denize düşen yılana sarılır” sözünü de can düşmanı Rusya ile Hünkâr İskelesi ittifakını imzaladığı gün söylemiştir.

 

ORHAN ASENA'NIN YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE TİYATRO OYUNU


Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe, Orhan Asena'nın yazdığı bir tiyatro oyunudur. Yazarın Taht ve Baht Dörtlemesi (ya da Kanunî Sultan Süleyman Dörtlemesi) adını verdiği dört oyunun üçüncüsüdür. Oyunda Kanuni Sultan Süleyman'ın oğulları Bayezid ve Selim arasındaki taht kavgası anlatılmaktadır.

 

Konusu

Oyun, Hürrem Sultan'ın entrikaları sonucunda Şehzade Mustafa'nın boğdurulmasıyla başlar. Hürrem Sultan böylece tahtın kendi çocukları olan Şehzade Bayezid ile Şehzade Selim'den birine kalacağını düşünür. Ancak iki şehzadenin birbirine düşeceğini ve daha Kanunî Sultan Süleyman ölmeden taht kavgasına başlayacağını kestiremez.


Kanunî seferde iken tahtı koruma görevi Bayezid'e verilmiştir. Bu arada ortaya çıkan Düzmece Mustafa, kendisinin ölümden son anda kurtulan Şehzade Mustafa olduğunu iddia ederek halkın desteğini alır ve tahta yürümeye kalkışır. Bayezid, Düzmece Mustafa'ya işbirliği önerir ve hediyeler gönderir. Böylece onun güvenini kazanır ve yakalayıp idam ettirir. Ancak Kanuni, etrafındakilerin etkisinde kalarak, Bayezid'in aslında Düzmece Mustafa ile gerçekten işbirliği yaptığını ve Sokollu Mehmet Paşa'nın İstanbul yolunda olduğunu öğrenince korkup vazgeçtiğini düşünür. Araya Hürrem Sultan'ın girmesiyle Bayezid'i affeder ancak ona olan güveni kırılır.


İki şehzade arasındaki sürtüşmeler devam ederken, atak ve fevri karakteri Bayezid'in aleyhine sonuçlar doğurur. Ayrıca kendi lalası Lala Mustafa Paşa, taht yolunda Selim'i daha şanslı görerek çift taraflı oynamaya başlar ve Bayezid'in zor durumda kalmasına sebep olacak kararlar almasına yol açar.


Bu etkiler altında kardeşini sürekli kışkırtan biri gibi görülen Bayezid, Kanuni'nin öfkesini bir kez daha üzerine çekince Amasya Sancağı'na gönderilir. Önceleri oraya gitmek istemez. Ancak tek koruyucusu Hürrem Sultan'ın ölümüyle yalnız ve güçsüz kalmıştır. Amasya'ya gider ama burada kendini Selim'den korumak için asker toplar. Kanuni'den, topladığı askerleri dağıtması yönünde ferman gelice ordusuyla beraber Selim'in üzerine yürür. Kanunî tarafından yakalatılır ve idam ettirilir.

 

YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE ANLAMI


Başarmak için ölümün bile göze alındığını belirtmek için, “öyle bir işe girişiyorum ki beni ya imrenilecek duruma yükseltir ya da batırır, yok eder” anlamında söylenir.


Ya hep, ya hiç demektir... 
Çok kararlı durumlarda kullanılan bir deyimdir... 
Ya devletin başına geçerim, ya da kuzgunlara leş olurum


Türk kimliğini çözümlemede anahtar olacak cümlelerden biri.  Devletin yerini hiçbirşeyin tutmayacağını, devletin var olmak için olmazsa olmaz koşul olduğunu ifade eden bir söylemdir 

Kaynak: Samsun Kent Haber

Devlet

Dedebağı
13 Ekim 2016 Perşembe 18:12

Ne güzel soz

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

DİĞER HABERLER

Referandum'da (16 Nisan 2017 ) nerede oy kullanacaksınız: YSK seçmen sorgulama

Referandum'da (16 Nisan 2017 ) nerede oy kullanacaksınız: YSK seçmen sorgulama Referandum'da (16 Nisan 2017 ) nerede oy kullanacaksınız: YSK seçmen sorgulama. Başkanlık Sistemi için 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak referandum seçiminde nerede, hangi sandıkta oy kullanacağınızı öğrenmek için haberimize mutlaka göz atın

Samsun'da gençler medikal ve tıbbi aletler üretimi yapan fabrikaları ziyaret etti

Samsun'da gençler medikal ve tıbbi aletler üretimi yapan fabrikaları ziyaret etti Samsun'da gençler medikal ve tıbbi aletler üretimi yapan fabrikaları ziyaret etti. Samsun'un İlkadım ilçe Belediyesi Kent Konseyi tarafından gerçekleştirilen “Gençler Değerleriyle Buluşuyor” Projesinin ikinci etabı Samsun’da faaliyet gösteren medikal ve Tıbbi aletler üretimi yapan fabrikalara ziyaretle gerçekleştirildi.

Ehliyet sınav sonuçları yayınlandı mı: 11 Şubat ehliyet sınav sonuçları açıklandı mı

Ehliyet sınav sonuçları yayınlandı mı: 11 Şubat ehliyet sınav sonuçları açıklandı mı Ehliyet sınav sonuçları yayınlandı mı: 11 Şubat ehliyet sınav sonuçları açıklandı mı. 11 Şubat 2017 Cumartesi günü yapılan ehliyet sınav sonuçları açıklandı mı. Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanacak. Son dakika- 11 Şubat 2017 Ehliyet Sınav sonuçları açıklandı...

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması hangi kontenjanlara yapılacak

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması hangi kontenjanlara yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması hangi kontenjanlara yapılacak. MEB 20 bin 127 sözleşmeli öğretmen ataması başvuruları ne zaman alınacak. Sözleşmeli öğretmen başvuru tarihleri. 2017 MEB 20 bin 127 sözleşmeli öğretmen ataması hangi kontenjanlara yapılacak.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET