• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

YUSUF ZİYA YILMAZ, SAMSUN'DA ÇERKESLERİ UYARDI

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Kafkasya kültüründeki geç evlenme alışkanlığına atıfta bulunarak Çerkes gençlerine seslenen Başkan Yılmaz,"Kafkasyalı kardeşlerime söylemek istiyorum. Geç evlenme alışkanlığınızdan vazgeçin" dedi.

25 Ekim 2016 Salı 11:59
Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun'da Çerkesleri uyardı

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), yoğun istek üzerine "Nart Ateşi" (Bir Kafkasya masalı) sahne gösterisini sanatseverler ile yeniden buluşturdu. Nart destanlarının anlatıldığı gösteride, kahramanlar SetenayGuaşe ve Sowsiriko'nun şarkı ve danslarıyla sürgün yılları aktarıldı.

 

152 YILLIK ÇERKES SERÜVENİ
Gösteri, opera ve balenin yüksek sanat anlayışıyla Çerkeslerin köklerinden gelen zengin kültür mirasını, masalsı bir hikaye olarak opera sahnesine taşıdı. Gösteride, 152 yıllık Çerkezya serüveni ve bu halkın ruhlarındaki diriliş hikayesi anlatıldı.Trajedi, gözyaşı ve ağıtlarla dolu 101 yıllık hikayede, sürgün sonrası diasporada yaşayanNartların torunları olan Çerkeslerin, kendilerine yepyeni bir gelecek kurma çabaları ve hayalleri, şarkılar, danslar ve şiirler eşliğinde Ayşe Ceylan tarafından sahneye konuldu.
Oyunun koreografisini David Khozashvili, dekor tasarımını Filiz Dinç, kostüm tasarımını Gülnur Çağlayan, ışık tasarımını ise Oğuz Murat Yılmaz üstlendi.Gösteride, Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Kafkas Halk Dansları Topluluğu, Samsun Çerkes Derneği Müzik Grubu "Ceguago", Mahalli Çerkes Dansçıları ve Ahulgoh Dans ve Müzik Topluluğu da Nart Ateşi'nin dansçılarına eşlik etti.

 

 

GÜÇLÜ OLMAZ İSEK GÜÇLÜ KÜLTÜR GELİYOR SİZİ YÖNETİYOR
Büyük beğeni toplayan Gösteri Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'dan da tam not aldı.Gösteri sonunda konuşan Başkan Yılmaz,kültürlerin yaşatılmasının yolunun iktisaden güçlü bir ülke olmaktan geçtiğini belirterek,"Kültürlerimizi yaşatıp devam ettirebilmemiz için bu coğrafyada iktisaden güçlü,ekonomik olarak güçlenmiş bir ülke olmamız gerekiyor. Bu kültürleri yaşatmanın da yok etmemenin de çaresi güçten geçiyor. Eğer iktisaden güçlü olmaz isek güçlü olan bir arabesk kültür geliyor sizin kültürünüzü unutturuyor. İktisaden güçlü olmayan hamasi böyle nutuksal kahramanlık hikayeleri ile bir yere varamayız. Çok çalışkan ve üretken olmamız lazım. İyi insan olmak ve iyi insan olmayı sürdürebilmek de iktisaden güçlü olmaktan geçiyor.Son bir yıl içinde ülkemizin başına gelen hadiselerin sebebinin de altında işte güçlenen bir Türkiye'nin önünü nasıl keseriz vardı. Bu yüzden iktisaden güçlü bir ülke güçlü bir birey olma yolunda çalışkan insanlar olup hayata daha güçlü tutunmanın mücadelesini vermek zorundayız. Hepimiz memuriyeti hedefliyoruz. Hepimiz ya askeriz ya öğretmeniz, memuruz. Ticaret yapalım. Para kazanalım.İktisaden güçlenelim. Bunlar çok önemli şeyler. Yoksa iktisaden güçlü arabesk kültür geliyor sizi yönetiyor"diye konuştu.

 


  
O ALIŞKANLIKTAN VAZGEÇİN
Son olarak Kafkasya kültüründeki geç evlenme alışkanlığına atıfta bulunarak Çerkes gençlerine seslenen Başkan Yılmaz,"Kafkasyalı kardeşlerime söylemek istiyorum. Geç evlenme alışkanlığınızdan vazgeçin. Evliliğin acelesi yok diyen genç kız ve delikanlılarımızın bu alışkanlığı artık bir kenara bırakmaları lazım"ifadelerini kullandı. Gösteriyi Başkan Yılmaz ile birlikte Başkanvekili Turan Çakır, Ak Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk,Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Zennube Albayrak,Mustafa Yurt ve çok sayıda sanatsever izledi.

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Osman Genç: Daha çok çalışma zamanı

Osman Genç: Daha çok çalışma zamanı SAYSİAD yönetimini ağırlayan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Şimdi artık kazanımlarımızı koruma değil, daha çok çalışma, üretme, ihraç etme, istihdam etme zamanıdır. Daha çok koşacağız" dedi.

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı'dan yeni doğan bebeklere sürpriz

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı'dan yeni doğan bebeklere sürpriz Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı'dan yeni doğan bebeklere sürpriz. Atakum İlçesinde dünyaya gelen bebekler için ‘Hoşgeldin Bebek’ paketleri hazırlatan Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Biz Atakum İlçesini evimiz, ilçemizde yaşayanları ailemiz olarak görüyoruz. Her yeni doğan bebeği, ailemizin bir ferdi olarak görüyor, seviniyoruz” dedi.

Samsun İlkadım'da kahramanlık türküleri hep bir ağızdan söylendi

Samsun İlkadım'da kahramanlık türküleri hep bir ağızdan söylendi Samsun İlkadım'da kahramanlık türküleri hep bir ağızdan söylendi.İlkadım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'ne bağlı Türk Halk Müziği (THM)Gençlik Korosunun hazırladığı İlahi ve Ezgilerle Kahramanlık Türküleri programına birlik ve beraberlik ruhu damga vurdu.

Samsun TSO’dan öğrencilere giyim yardımı

Samsun TSO’dan öğrencilere giyim yardımı Samsun TSO, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteğiyle, Samsun merkez ve ilçelerinde ihtiyaç sahibi öğrencilerine, 600 adet kaban ve 600 çift ayakkabı yardımında bulundu.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET