• 2,3180 TL

  • 2,8490 TL

  • 89,8181 TL

  • 82.905

HALK DANSLARI FESTİVALİ BAŞLIYOR

Halk Dansları Festivali başlıyor
06 Ağustos 2013 Salı 13:43

18 ülkeden 650 dansçı festival için Samsun'a geliyor..

  

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl gerçekleştirilen ve Avrupa’nın en büyük 5 halk dansları festivalinden birisi olan Uluslararası Halk Dansları Festivali”nin 32’incisi 13-21 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.
 
Uluslararası Halk Dansları Festivali ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, dünyanın farklı ülkelerinden yüzlerce dansçının 2 hafta boyunca Samsun halkı ile buluşacağını belirterek, “Geçtiğimiz yıl 7-17 Temmuz tarihleri arasında yapılması planlanan ancak yoğun yağmurun ardından yaşanan ve hepimizi yasa boğan sel felaketi nedeniyle iptal edilen festivalin 32’incisini gerçekleştireceğiz.” dedi.
     
Türk ülkelerinden katılım yapacak olan çok değerli sanatçıların her akşam sahne performansları öncesi ve sonrasında konserler vererek festivale renk katacaklarını belirten Çamaş, “Dombıra ustası Nogay sanatçısı Arslanbek Sultanbekov Kazakistan’dan festivale katılacak. Türkçe Olimpiyatları Moskova ikincisi Rida Timershaekhova Rusya Federasyonu (R.F.) Başkurdistan’dan, pop sanatçısı Gilyana Bembeeva’da R.F. Kalmuk Özerk Cumhuriyetinden katılarak katkı verecekler” dedi.
 
Festival Kortej Yürüyüşü İle Başlayacak
   
Festivalin geleneksel hale gelen “Samsun Uluslararası Halk Dansları Kortej Yürüyüşü” ile başlayacağını söyleyen Çamaş şöyle devam etti, “ Festival 13 Ağustos 2013 Salı günü saat 18:30’da 56’lar DSİ önünden başlayarak İstiklal Caddesi ve ardından Cumhuriyet Meydanı’na uzayacak kortej yürüyüşü ile start alacak. Aynı gün meydanda konser programı ve açılış gösterileri yapılacak. 13-21 Ağustos tarihleri arasında her akşam saat 19:00’da Cumhuriyet Meydanında yapılacak olan Halk Dansları gösterileri ve konser programlarının yanında festivale katılan ekipler şehrin farklı noktalarında gösteriler yapacak. Ayrıca ilçelerimizde de konserler ve halk dansları gösterileri organize edilecek. Festival 21 Ağustos 2013 Çarşamba akşamı yapılacak olan final programı ile son bulacak” 
                                        
32’inci Uluslar arası Halk Dansları Festivali'ne 18 ülkeden 650 dansçının katılarak Samsun’u renklendireceğini ifade eden Çamaş, katılacak olan ülkeleri şu şekilde açıkladı, “Kazakistan, R.F. Karaçay-Balkar, R.F. Başkurdistan, Kırgızistan, R.F. Çeçenistan, Azerbaycan, Makedonya, R.F. Çuvaşistan, Endonezya, K.K.T.C., Bosna-Hersek, Ukrayna, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan, R.F. Kuzey Osetya, Rusya’nın yanı sıra Yetenek Sizsiniz yarışması finalistlerinden Kuzeyin Uşakları grubu ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu”
 

DİĞER HABERLER

Atakum Belediyesi'nden Kardeş Şiirler ve Türküler Gecesi

Atakum Belediyesi'nden Kardeş Şiirler ve Türküler Gecesi Atakum Belediyesi ve Atakum Kent Konseyi tarafından, ”Kardeş Şiirler ve Türküler Gecesi” düzenlendi.

Samsun'da intihar temalı sinema filmi çekilecek

Samsun'da intihar temalı sinema filmi çekilecek Samsun doğumlu senaryo yazarı Tamer Baran, ilk yönetmenlik deneyimini Samsun’da gerçekleştirecek. Samsun'da 'Buraya Ait Değilim' adlı senaryoya film çekilecek.

Uyuşturucuya karşı tiyatro oyunu ağlattı

Uyuşturucuya karşı tiyatro oyunu ağlattı İlkadım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü sahneye koyduğu “Gül’ün Solduğu Gün” adlı tiyatro ile anne ve babaları uyuşturucuya karşı bilinçlendiriyor.

İdil Biret, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasına eşlik etti

İdil Biret, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasına eşlik etti Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, ’Kampüste Senfonik Akşamlar’ projesi kapsamında Samsun'da konser verdi. Dünyaca ünlü piyanist İdil Biret, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasına eşlik etti.

KÖŞE YAZARLARI