• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

AHMET KAYA'NIN BUGÜN DOĞUM GÜNÜ: DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN GÖZÜM

Ahmet Kaya'nın bugün doğum günü: Doğum günün kutlu olsun gözüm. Sanatçı Ahmet Kaya yaşasaydı bugün 59 yaşında olacaktı. Ahmet Kaya'nun bugün doğum günü. Ahmet Kaya'nın Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili İbo Show'da söylediği sözler

28 Ekim 2016 Cuma 17:56
Ahmet Kaya'nın bugün doğum günü: Doğum günün kutlu olsun gözüm

Ahmet Kaya'nın bugün doğum günü: Sensiz geçmiyor bu günler biliyor musun. Sanatçı Ahmet Kaya yaşasaydı bugün 59 yaşında olacaktı. Ahmet Kaya'nun bugün doğum günü. Ahmet Kaya'nın Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili İbo Show'da söylediği sözler

 

16 yıl önce hayatını kaybeden sanatçı Ahmet Kaya’nın bugün doğum günü... Ahmet Kaya'nın yıllar önce İbrahim Tatlıses'in sunduğu "İbo Show" programında Mustafa Kemal Atatürk hakkında söylediği sözler sosyal medyada yeniden gündem oldu.

 

"İbo Show" programında İbrahim Tatlıses'in "Mustafa Kemal Atatürk'ü bir de Ahmet Kaya'nın ağzından dinleyelim; bakalım o bize nasıl anlatacak Atatürk'ü" şeklinde konuşmasının ardından sözü alan Ahmet Kaya, Atatürk hakkında şu sözleri anlatmıştı:"OLGUNLAŞABİLECEK EN ÜST DÜZEYDE BİR KİMLİKTİR ATATÜRK"

"Şimdi, tabi bir tek gerçek var ki hakikaten de emperyalizme karşı, daha doğrusu 7 düvele karşı savaşmış; kanın, gözyaşının, işgallerin çok yoğun olduğu; köşe bucak her tarafın paylaşıldığı bir zamanda ortaya çıkıp 'ben bu ülkeyi kurtarmak istiyorum, benimle birlikte olmak isteyen insanlar bir adım öne adım atsın' dediği zaman binlerce insan, ama o zamanki yani milyonlarca insan Mustafa Kemal'le birlikte herkes bu konuda ortak bir karar almışlardır. Yalnız o, yani büyük komutanlığın ötesinde duyarlı bir devlet adamı, duyarlı bir kişilik, yani olgunlaşabilecek en üst düzeyde bir kimliktir Mustafa Kemal Atatürk."

"YURTSEVERLİK MİRASINI ÖLENE DEK TAŞIYACAĞIZ"

Kaya, sözlerinin devamında Atatürk'ün bu ülkeyi ne kadar çok sevdiğini ve onun bıraktığı yurtseverlik mirasını ölene dek taşıyacağını şu sözlerle ifade ediyor: "Zaten komutanlık öyle kolay bir iş değil. Yani insanlar savaşlara önderlik yapmakla yalnız komutan olmazlar. İnsanın en büyük komutanlığı, en büyük ruhu ülkesini ve ülkesinin insanlarını sevmesidir. Atatürk bu ülkeyi çok seviyordu. Başından beri seviyordu. Sonuna kadar da sevdi. Bizim ondan devir alığımız bir tek şey var; politik bir takım işlemlerin, karışıklıkların yaşandığı özellikle bu dönemlerde kimseye pek fazla pabuç bırakmadan -en başta sevgili öğretmenlerimize söylüyorum, ki onlar bu konuda bize önderlik eden insanlar, şu anki konuşmamızda bunları anlatmamıza neden olan insanlar, bize kimlik/kişilik veren insanlar; onların da önderliğinde biz onun bıraktığı gerçekten yurtseverlik mirasını ölene kadar taşıyacağız. Ve bu ülke başlangıçta nasıl seviliyorsa sonsuza kadar da insanların sevdiği bir ülke olarak kalacaktır."

 

Bugün Türkiye'nin karanlık dönemlerinde 6 yaşında babasının bağlamasını eline alarak yola çıkan Ahmet Kaya'nın doğum günü...
Ahmet Kaya, Adıyaman'dan Malatya'ya daha sonra da ailesinin İstanbul'a göç etmesiyle ortaöğretimden sonra bu işi profesyonelliğe dökmeye karar verdi. Küçük bir yerleşim yerinden büyük bir şehre taşınmanın ve alışmanın sıkıntılarını yaşadı. Bu sıkıntılarını bir belgeselde şöyle dile getirdi: "Onlarla konuşmuyordum çünkü onlarla konuşamıyordum. Giyimleri başkaydı, konuşmaları başkaydı. Onlar gibi konuşmaya çalışıyordum. Mesela terziye gidip, onlar gibi pantolon diktirmeye filan başlamıştım. Terzinin yaptırdığı pantolonların üzerime uymadığını görüyordum. Onlara yakışıyordu bana yakışmıyordu. Bir kız vardı bizim okulda; herkesin bir aşkı vardır, çocukluk aşkı. Bir gün gittim dedim ki: 'Biraz seninle konuşak beş dakika, kaçıyorsun hep...' Bana dedi ki: 'Rica ederim.' Öyle bir ağrıma gitti ki: 'Ben de sana rica ederim,' dedim.. Ben o zaman anlamını bilmiyordum, yani onu bir küfür zannettim."

 

Uzun uğraşlar sonucu çıkardığı 'Ağlama Bebeğim' albümünün sansürden geçmesinin gazetelere yansıması, eserin duyulmasını sağladı; daha sonra ki çıkışı 1985 yılında yapılıp 1986'da piyasaya çıkan 'Şafak Türküsü' oldu. Onu en çok yaralayan durum 'vatan hainliği'yle suçlanması oldu. 1999 yılında özel bir gecede ödülünü almak için sahneye çıkan Ahmet Kaya, 'Kürtçe klip çekeceğim' dediği için kendisini aydın olarak gören bir grup tarafından linç edilmek istendi. Sonrasında gelen tehdit telefonları ve mektuplar sonrasında eşiyle birlikte memleketi terk etmek zorunda kaldı...

 

28 Ekim 1957 doğumlu Ahmet Kaya, sürgüne gönderilmiş diğer aydınlarımız, sanatçılarımız gibi "Memleketim" diyerek 16 Kasım 2000'de Fransa'da yaşamını yitirdi....


'6 yaşında bana bağlama aldığı için belkide en büyük suçlu babamdır' diyen Ahmet Kaya bugün doğum gününde anılıyor...

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

45 yaşındaki eski haber sunucusu Defne Samyeli gençlere taş çıkartıyor

45 yaşındaki eski haber sunucusu Defne Samyeli gençlere taş çıkartıyor 45 yaşındaki eski haber sunucusu Defne Samyeli gençlere taş çıkartıyor. Eski haber sunucusu Defne Samyeli, yaşına rağmen fiziği ve güzelliği ile bu ara gündemden düşmüyor. Samyeli Instagram paylaşımlarıyla da adeta yıllara meydan okuyor.

Demet Şener, İbrahim Kutluay'ın belgelerini mahkemeye sundu

Demet Şener, İbrahim Kutluay'ın belgelerini mahkemeye sundu Demet Şener, İbrahim Kutluay'ın belgelerini mahkemeye sundu. Demet Şener ve İbrahim Kutluay çiftinin dünkü boşanma davasında sesler koridorlardan duyuldu. Şener, aldatılmanın belgelerini mahkemeye sunduğu için gergin anlar yaşanmış.

Erkan Petekkaya acilen ameliyata alındı! Erkan Petekkaya sağlık durumu

Erkan Petekkaya acilen ameliyata alındı! Erkan Petekkaya sağlık durumu Erkan Petekkaya acilen ameliyata alındı! Erkan Petekkaya sağlık durumu. Ünlü oyuncu Erkan Petekkaya, rol aldığı 'Paramparça' dizisinin bitmesinin ardından soluğu hastanede aldı. Yakışıklı oyuncu böbrek taşı nedeniyle ameliyata alındı.

Yalçın Çakır canlı yayında kalp krizi geçirdi

Yalçın Çakır canlı yayında kalp krizi geçirdi Yalçın Çakır canlı yayında kalp krizi geçirdi. Türk televizyonlarının deneyimli sunucularından Yalçın Çakır, canlı yayında kalp krizi geçirdi. Hastanedeki tedavisi devam eden Çakır'ın durumuyla ilgili net bir bilgi yok.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET