• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

EVLİLİK PROGRAMLARINA SERT TEPKİ: MANUKYAN'A NİYE KIZDIK Kİ

Evlilik programlarına sert tepki: Manukyan'a niye kızdık ki. Samsun Haber Gazetesi köşe yazarı Osman Kara, televizyonlarda yayınlanan evlilik programlarını "Rezil evlilik programları. Manukyan’a niye kızdık ki" diyerek eleştirdi.

06 Ekim 2016 Perşembe 18:52
Evlilik programlarına sert tepki: Manukyan'a niye kızdık ki

Evlilik programlarına sert tepki: Manukyan'a niye kızdık ki. Samsun Haber Gazetesi köşe yazarı Osman Kara, televizyonlarda yayınlanan evlilik programlarını "Rezil evlilik programları. Manukyan’a niye kızdık ki" diyerek eleştirdi. 

 

Samsun Haber Gazetesi köşe yazarı Osman Kara, Manukyan'a niye kızdık ki başlıklı köşe yazısında evlilik programlarını eleştirdi.

 

İşte Osman Kara'nın Manukyan'a niye kızdık ki başlıklı o köşe yazısı

 

Hiç aklıma gelmezdi günün birinde bir zamanların ünlü patroniçesi “Matild Manukyan’a niye kızdık ki?” diye soracağım. Türkiye’de değerlerin değersizleşmeye başladığı seksenli yılların sadece ünlü bir patroniçesi değildi Matild, aynı zamanda ülke çapında önde gelen vergi rekortmenlerinden de birisiydi. O yıllarda pazarlama sektöründeki müthiş canlanma mıydı yoksa onun vergi konusundaki titizliği miydi bu rekoru kırdıran, hiç bilinmedi.

 

Beni yıllar içinde “Manukyan’a niye kızdık ki?” noktasına getiren sebeplerin başında anlı şanlı televizyonlarımızdaki Meksika dizilerine taş çıkartan entrikaların da payı var ama asıl etken şu her biri diğerinden daha rezil evlilik programları. Tüm kurumların ve değerlerin alt üst edilmesi, aşk gibi bir yüce duygunun ve evlilik gibi bir kutsal kurumun reyting ve para uğruna ayaklar altına alınması “halkın tercihi, halkın isteği” diye savunuluyor.

 

Aydının ve sanatçının topluma karşı sorumluluğunun en başında “halkın istediğini” değil, ahlakın ve güzelliğin örneklerini sunmak gelir. “Halkın her isteğini karşılamak” halkın geleneklerine ve genel ahlaka ters hiçbir davranışa mazeret teşkil etmez. Aksi halde hiçbirimizin Matilt’ten farkımız kalmaz ve onlara kızmaya hakkımız ve yüzümüz olmaz.

 

Hayır, kurumsal sansürün peşinde değilim. Yayıncının ahlaki sorumluluğunun ve toplumun bu tür ucuz senaryolara pirim vermemesinin çabasındayım. Bir hafta, evet, sadece bir hafta bu tür yayınları izlememek, dahası bu tür yayınların ısrarlı yapımcısı ve yayıncısı televizyon kanallarını boykot etmek, sorunu kökünden halleder. Ne yazık ki böylesine gerekli bir boykotu yürütecek sivil örgütlenmemiz de hassasiyetimiz de yok.

 

Yeri gelmişken, iki laf da reklamcılara etmeliyim. Dilimizi bozuyorlar, kullandıkları Türkçe bildiğimiz ve Türkçe değil, bir başka, bir ucube Türkçe. Aile ve arkadaşlık algılarımızı yerle bir ediyorlar. Torununun çikolatasını aşıran dede(!), sevgilisinin bisküvisine el koyan âşık, tanımadığının çerezine sinsice el atan adam tiplemeleri bizim geleneklerimize ve ahlak anlayışımıza indirilmiş sinsi darbelerdir. Bir parfüm kokusuna bir erkeğin koluna giren genç kız tipi şuuraltımıza yerleştiriliyor.

 

Hayır; halk istemiyor. Biz “halk istiyor” gerekçesi arkasında kendi ucuzluğumuzu pazarlıyoruz ve halkın değerlerini tahrip ediyoruz. Aydın ve sanatçı sorumluluğu böyle ucuz gerekçelerin arkasına sığınmayı değil yeri gediğinde halkın isteğine karşı bile haysiyetlice direnmeyi gerektirir. Aydın olmanın onuru bu zorluğu göğüsleyebilmekle doğru orantılıdır.

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Halima başörtüsüyle podyuma çıktı, Amerika'yı kasıp kavurdu

Halima başörtüsüyle podyuma çıktı, Amerika'yı kasıp kavurdu Halima başörtüsüyle podyuma çıktı, Amerika'yı kasıp kavurdu. ABD'de düzenlenen bir güzellik yarışmasında dikkatleri üzerine çeken başörtülü manken Halima Aden, güzelliğiyle Amerika'yı kasıp kavuruyor.

Hadise, Hakan Sabancı için Ölürüm Sana'yı söyledi

Hadise, Hakan Sabancı için Ölürüm Sana'yı söyledi Hadise, Hakan Sabancı için Ölürüm Sana'yı söyledi. Hadise, Hakan Sabancı'nın Kanlıca'daki yalısında düzenlenen partiye katıldı. Dj kabinine giren Hadise, Sabancı için "Ölürüm Sana" şarkısını çaldı.

Şarkıcı İlyas Yalçıntaş, VİP aracında uyudu

Şarkıcı İlyas Yalçıntaş, VİP aracında uyudu Şarkıcı İlyas Yalçıntaş, VİP aracında uyudu. 'İncirler olana kadar' şarkısıyla üne kavuşan İlyas Yalçıntaş, yoğun konser maratonuna dayanamayarak aracının içinde uyuyakaldı.

Sahnede bayılan Bahar Candan'a Kerimcan'dan anında müdahale

Sahnede bayılan Bahar Candan'a Kerimcan'dan anında müdahale Sahnede bayılan Bahar Candan'a Kerimcan'dan anında müdahale! İşte Benim Stilim yarışmacılarından Bahar Candan, Bülent Ersoy taklidi yaparak sahnede bayılınca, Kerimcan Durmaz duruma el attı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET