• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

ANNE OĞLUNA, BABA KIZINA BÖBREĞİNİ VERDİ

Antalya'da, kronik böbrek yetmezliği çeken biri 7 diğeri 12 yaşındaki iki kardeş, anne ve babalarından aynı anda nakledilen böbrekle hayata tutundu.

26 Temmuz 2016 Salı 15:31
Anne oğluna, baba kızına böbreğini verdi

Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde yaşayan ev hanımı Sultan Gök ile serbest meslek sahibi eşi Hasan Gök'ün (37) ilk çocukları 12 yaşındaki Saadet'e 6 yıl önce kronik böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Aile, Saadet'in hastalığına ilaçla tedavisine devam ederken çiftin Mehmet adını verdikleri bir çocuğu daha dünyaya geldi. 4 yaşına gelen Mehmet'in de ablası gibi kronik böbrek yetmezliği hastası olduğu belirlendi. Aile, her iki çocuğunun da böbrek rahatsızlığının tedavisi için hastane hastane gezmeye başladı.

 

"Nakil yapılamıyordu"
Tedavilerden olumlu sonuç alınamamasının ardından Saadet, 4 yıl önce diyalize girmeye başladı. Doktorların nakil yapılmasını söylemesi üzerine aile kızlarını Ulusal Organ Nakli Bekleme Listesi'ne yazdırdı. Küçük Mehmet'in de sağlık durumunun her geçen gün kötüye gitmesi ve diyalizin eşiğine gelmesi üzerine aile, böbrek vericisi olmak üzere harekete geçti. Fakat doktorlar hastalığın genetik olması nedeniyle anne babaya verici olamayacakları bildirildi.

 

"Müjdeli haber"
Bir kızları diyalizde gözlerinin önünde eriyen, diğer çocukları da diyalize girmesine ramak kalan Gök ailesi, çareyi bir arkadaşlarının tavsiyesiyle Medical Park Antalya Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof Dr. Alper Demirbaş'a başvurmakta buldu. Kısa sürede çocukları ve kendilerinin tetkikleri yapılan Gök ailesine organ nakli yapılabileceği müjdesi verildi. Bir hafta önce vücut yapıları nedeniyle baba Hasan Gök, kızı Saadet'e, anne Sultan Gök ise oğlu Mehmet'e böbreğini bağışladı. Aynı gün arka arkaya Prof. Dr. Alper Demirbaş ve ekibi tarafından operasyona alınan Gök ailesinin nakil işlemleri başarıyla gerçekleştirildi.

 

"Her iki nakil aynı gün"
Medical Park Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş, toplum olarak zor günler geçirdiklerini belirterek, yaptıkları naklin yaşamın devam ettiğini, insanların hastalığa karşı her türlü mücadeleyi verdiğinin gösterilmesi adına iki kardeşin böbrek naklinin önemli olduğunu kaydetti.


Saadet'in 12, Mehmet'in 7 yaşında olduğunu ve her ikisinin de aynı hastalıktan zor yıllar geçirdiğini aktaran Prof. Dr. Demirbaş, "Mehmet'in diyalize girmesine az kalmışken, Saadet ise 4 yıldır diyalize giriyordu. Acil böbrek nakli olmaları gerekiyordu, fakat diğer merkezlerde yapılan tetkiklerde nakilleri tehlikeli bulunmuş. Bize başvurdular. Yaptığımız hazırlıkların ardından anne Sultan oğlu Mehmet'e, baba kızı Saadet'e bir böbreğini bağışladı. Her iki ameliyat da aynı gün arka arkaya gerçekleştirildi. Şuan her iki çocuğumuzun da böbrek fonksiyonları normal" dedi.

 

"Sağlık durumları iyi"
Kronik böbrek yetmezliğine bağlı olarak Mehmet'te gelişim geriliği olduğunu dile getiren Prof. Dr. Demirbaş, "Sağlık durumları iyiye gidiyor. Onlar adına çok mutluyuz. Ülkemizde güzel şeyler de oluyor. Babanın iri olması nedeniyle büyük olan kızına böbrek boyutları açısından böbreğini vermesinin uygun olduğunu düşündük. Aynı hastalığa sahip iki kardeşin biri 4 yıldır diyalize giriyor, naklin ardından çocuğumuz kendini toplayacaktır. Darbe girişiminden 3 gün sonra nakli gerçekleştirdik. Umarım bundan sonra hayatları sağlıklı devam eder. Bu kadar ölümün ardından yaşama tutunan iki çocuğumuz önemli" ifadelerine yer verdi.

 

"Bir hafta içinde hayatları değişti"
Kahramanmaraş'ta yaşayan 29 yaşındaki ev hanımı Sultan Gök, kızının uzun yıllar böbrek hastalığı ile mücadele ederken, ardından dünyaya gelen oğlunun da böbrek hastası olduğunu kaydetti.
6 yıldır kızı ve oğlunun tevdisi için hastane hastane gezdiklerini dile getiren anne Gök, "Nakil olmak istiyorduk ama olmadı. Daha önceden genetik problemler nedeniyle nakil yapılamadı. 3 ay zamanımız boşa gitti. Sonra Antalya'ya geldik. Bir hafta içinde naklimiz gerçekleşti. Ben oğluma, eşim kızıma böbreğini verdi. Önemli olan çocuklarımızın hayatlarının kurtulmasıydı" diye konuştu.

 

"Her iki böbreğimi de veririm"
Kızına böbreğini veren baba Hasan Gök ise, "Çok mutlu ve huzurluyum. Gözümü kırpmadan her iki böbreğimi de çocuklarıma verebilirdim. Çocuklarımızda küçük yaşta bu hastalık ortaya çıktı. Daha önce böbreğimizi vermek istedik ama genetik olduğu için nakil olamayacağını söylediler. Arkadaşımızın tavsiyesi ile bu hastaneye geldik ve bir hafta içinde her şey değişti" dedi.

 

"Babasının böbreği ile iyileştim"
Sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu söyleyen Saadet Gök, "Babamın verdiği böbrek ile iyileştim. Şuan her şeyi yapabiliyorum. Daha önce okulda etkinliklere katılmıyordum, şimdi katılabileceğim. Suyumu rahatlıkla içebiliyorum. İleride inşallah doktor olup, hastaları sağlığına kavuşturacağım" dedi. 

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

Türkiye’nin yüzde 71.9’u hareketsiz

Türkiye’nin yüzde 71.9’u hareketsiz Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği işbirliği ile planlanan ve Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından koordine edilen “Fiziksel Uygunluk Karnesi ve Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programı” düzenlendi.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin 14 yolu

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin 14 yolu Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin 14 yolu. İlaç kullanmayı sevmiyorsanız bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için yapmanız gerekenler çok basit. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin çok basit yöntemlerini sizin için sıraladık. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin 14 önemli yolunu size haberimizde sunuyoruz.

Yatmadan 1 saat önce peynir yiyin bakın neler olacak

Yatmadan 1 saat önce peynir yiyin bakın neler olacak Yatmadan 1 saat önce peynir yiyin bakın neler olacak. Uzm. Dyt. Selahattin Dönmez, "Yatmadan en az 1 saat önce küçük bir dilim peynir tüketmek, serotonin sentezini uyararak rahat bir uyku uyumanıza destek olur" dedi.

Kemik erimesine karşı bilinmesi gereken 7 önemli uyarı

Kemik erimesine karşı bilinmesi gereken 7 önemli uyarı Kemik erimesine karşı bilinmesi gereken 7 önemli uyarı. Kemik erimesi nedir? Kemik erimesinin başlıca sebepleri nelerdir? Kemik erimesi ile ilgili tüm merak ettikleriniz haberimizde...

KÖŞE YAZARLARI