• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

BAKLAGİLLERİN SAĞLIK AÇISINDAN EŞSİZ FAYDALARI

Et, kümes hayvanları ve balık tüketme sonrasında baklagiller yemek diğer türlerine göre daha fazla protein sağlar.

17 Kasım 2016 Perşembe 15:39
Baklagillerin sağlık açısından eşsiz faydaları

Bitkilerin yenilebilir tohumları olan fasulye, bezelye ve mercimek gibi gıdaların hepsine baklagil denir. Besin profilleriise oldukça etkileyicidir. Çoğu baklagillerin içinde demir, magnezyum ve çinko gibi mineraller yer alır. Hepsi ortak iki şey paylaşır. Protein ve lif bakımından mükemmel kaynaklardır.

 

Protein Açısından Zengin Bir Kaynak

Et, kümes hayvanları ve balık tüketme sonrasında baklagiller yemek diğer türlerine göre daha fazla protein sağlar. Fasulye, bezelye ve mercimeğin 1 fincan porsiyonunda yaklaşık 15 gram protein vardır.Tıp Enstitüsü tavsiyeleri doğrultusundaerkekler günlük 56 gram, kadınlar ise günde 46 gram protein almalıdır. Bu kurallara dayanarak, baklagillerin 1 fincan porsiyonu kadınlarda yüzde 33 ve erkeklerde günlük protein ihtiyacının yüzde 27 oranını sağlar.

 

Kalp ve Sindirim Sağlığı

Baklagiller lif kaynakları listesinin tepesinde yer alır. İçerdikleri çözünmez lif kabızlığı önler. Kan şekerini dengeli tutmaya yardımcı olur ve kandaki kolesterol seviyesini düşürür. çözünür Kadınlar için günde 25 gram ve erkekler için günde 38 gram lif gereklidir. Koroner kalp hastalığına karşı koruma ihtiyacı temelinde kardiyovasküler hastalığı önlemek için fiber yeteneği olan baklagillerden önerilen alım baklagillin türündeki life göre biraz değişir, ancak çoğu çeşitlerinin 1 fincan porsiyonunda yaklaşık 16 gram vardır.

 

Kilonuzu Yönetmenize Yardımcı Olur

Kilo vermek ya da kilonuzu korumak isterseniz kalorili olan atıştırmalıkları ve yemekleri bir kenara bırakmalısınız. Diyetisyenler kilosunu korumak isteyenlere baklagilleri önerir. Bazı diyetisyenler de kilo vermek isteyenlere baklagiller ile dolu bir program sunar. Çünkü baklagiller günlük mineral ve vitamin ihtiyacınızın çocuğunu az porsiyonda sağlayabilir. Ayrıca hızlı tokluk hissi verir. Baklagiller protein, lif ve kompleks karbonhidratlar kombinasyonu ile doludur. Yani hem az yiyerek tok kalırsınız hem de gerekli olanları vücudunuza sağlarsınız. Bir fincan baklagilin kendi içinde 1 gram yağ vardır ve toplamda 190-299 kalori içerir ama tok tutar.

 

Kilo alımını artırmak için de baklagiller önemlidir. Ancak en kolay yolu çorba ya da salata içine bir avuç atmak değildir. Birbirlerine oranlarını bağlamak için kendi yemeklerinizi burger yerine fasulye koymalısınız.  Sebze, ekmek ve yumurtanın beyazını yemelisiniz. Ayrıca kimyon, biber ya da sıcak sos ile baklagilleribirleştirerek tüketmelisiniz. Tam tahıl pirinç, mantar, biber, domates ve baharat ile bir tabak yemek hazırlayarak kısa sürede kilo alabilirsiniz. Ayrıca muz, çilek ve fasulyeyi yoğurt içine katarak kahvaltınızı bu şekilde yapabilirsiniz. Kakao tozu, muz, siyah fasulye ve yağsız sütlü çikolatayı bir güzel yiyebilirsiniz. Eğer fasulye değil de diğer baklagillerden birini tercih etmek isterseniz de nohut iyi gelebilir. Fasulye ya da nohut aşırı gaz yapabilir bu nedenle yediklerinize az az eklemelisiniz.Yararlı bitkiler için sitemize de göz atabilirsiniz. Baklagillerdeki ekstra lifi sindirimdeki tüm yan etkileri önleyecek ve sizlere kilo yapacaktır.

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Kalp krizi bu belirtilerle geliyorum diyor: İşte kalp krizinden önce ki belirtiler

Kalp krizi bu belirtilerle geliyorum diyor: İşte kalp krizinden önce ki belirtiler Kalp krizi bu belirtilerle geliyorum diyor: İşte kalp krizinden önce ki belirtiler. Kalp krizi neden olur. Kalp krizi belirtileri ve sebepleri neler. Kalp krizi hangi belirtilerle kendini belli ediyor. Vücudunuzda bu belirtiler var ise dikkat kalp krizi geçirebilirsiniz

Samsun Halk Sağlığı 47 bin 165 öğrencinin ağız ve diş taramasını yapacak

Samsun Halk Sağlığı 47 bin 165 öğrencinin ağız ve diş taramasını yapacak Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü, 2016-2017 eğitim öğretim yılında koruyucu ağız ve diş sağlığı çalışmaları kapsamında toplam 47 bin 165 öğrencinin ağız ve diş sağlığı taramasını yapacak.

O ülkede çocukların bulunduğu araçta sigara içen anne ve babaya 450 TL ceza verilecek

O ülkede çocukların bulunduğu araçta sigara içen anne ve babaya 450 TL ceza verilecek O ülkede çocukların bulunduğu araçta sigara içen anne ve babaya 450 TL ceza verilecek. İskoçya'da özel araçta sigara içmek yasaklandı. Yasağa rağmen çocukların içinde bulunduğu araçta sigara içen anne ve babaya 450 TL ceza verilecek.

Samsun’da 47 bin öğrenciye ağız ve diş sağlığı taraması

Samsun’da 47 bin öğrenciye ağız ve diş sağlığı taraması Samsun’da 47 bin öğrenciye ağız ve diş sağlığı taraması! Samsun Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, Samsun’da 2016-2017 eğitim öğretim yılında 13 bin 906 ana sınıfı, 17 bin 75 1. sınıf ve 16 bin 184 2. sınıf öğrencileri olmak üzere toplam 47 bin 165 öğrencinin ağız ve diş sağlığı taramasının yapılacağını söyledi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET