• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

BAKLAGİLLERİN SAĞLIK AÇISINDAN EŞSİZ FAYDALARI

Et, kümes hayvanları ve balık tüketme sonrasında baklagiller yemek diğer türlerine göre daha fazla protein sağlar.

17 Kasım 2016 Perşembe 15:39
Baklagillerin sağlık açısından eşsiz faydaları

Bitkilerin yenilebilir tohumları olan fasulye, bezelye ve mercimek gibi gıdaların hepsine baklagil denir. Besin profilleriise oldukça etkileyicidir. Çoğu baklagillerin içinde demir, magnezyum ve çinko gibi mineraller yer alır. Hepsi ortak iki şey paylaşır. Protein ve lif bakımından mükemmel kaynaklardır.

 

Protein Açısından Zengin Bir Kaynak

Et, kümes hayvanları ve balık tüketme sonrasında yemek diğer türlerine göre daha fazla protein sağlar. Fasulye, bezelye ve mercimeğin 1 fincan porsiyonunda yaklaşık 15 gram protein vardır.Tıp Enstitüsü tavsiyeleri doğrultusundaerkekler günlük 56 gram, kadınlar ise günde 46 gram protein almalıdır. Bu kurallara dayanarak, baklagillerin 1 fincan porsiyonu kadınlarda yüzde 33 ve erkeklerde günlük protein ihtiyacının yüzde 27 oranını sağlar.

 

Kalp ve Sindirim Sağlığı

Baklagiller lif kaynakları listesinin tepesinde yer alır. İçerdikleri çözünmez lif kabızlığı önler. Kan şekerini dengeli tutmaya yardımcı olur ve kandaki kolesterol seviyesini düşürür. çözünür Kadınlar için günde 25 gram ve erkekler için günde 38 gram lif gereklidir. Koroner kalp hastalığına karşı koruma ihtiyacı temelinde kardiyovasküler hastalığı önlemek için fiber yeteneği olan baklagillerden önerilen alım baklagillin türündeki life göre biraz değişir, ancak çoğu çeşitlerinin 1 fincan porsiyonunda yaklaşık 16 gram vardır.

 

Kilonuzu Yönetmenize Yardımcı Olur

Kilo vermek ya da kilonuzu korumak isterseniz kalorili olan atıştırmalıkları ve yemekleri bir kenara bırakmalısınız. Diyetisyenler kilosunu korumak isteyenlere baklagilleri önerir. Bazı diyetisyenler de kilo vermek isteyenlere baklagiller ile dolu bir program sunar. Çünkü baklagiller günlük mineral ve vitamin ihtiyacınızın çocuğunu az porsiyonda sağlayabilir. Ayrıca hızlı tokluk hissi verir. Baklagiller protein, lif ve kompleks karbonhidratlar kombinasyonu ile doludur. Yani hem az yiyerek tok kalırsınız hem de gerekli olanları vücudunuza sağlarsınız. Bir fincan baklagilin kendi içinde 1 gram yağ vardır ve toplamda 190-299 kalori içerir ama tok tutar.

 

Kilo alımını artırmak için de baklagiller önemlidir. Ancak en kolay yolu çorba ya da salata içine bir avuç atmak değildir. Birbirlerine oranlarını bağlamak için kendi yemeklerinizi burger yerine fasulye koymalısınız.  Sebze, ekmek ve yumurtanın beyazını yemelisiniz. Ayrıca kimyon, biber ya da sıcak sos ile baklagilleribirleştirerek tüketmelisiniz. Tam tahıl pirinç, mantar, biber, domates ve baharat ile bir tabak yemek hazırlayarak kısa sürede kilo alabilirsiniz. Ayrıca muz, çilek ve fasulyeyi yoğurt içine katarak kahvaltınızı bu şekilde yapabilirsiniz. Kakao tozu, muz, siyah fasulye ve yağsız sütlü çikolatayı bir güzel yiyebilirsiniz. Eğer fasulye değil de diğer baklagillerden birini tercih etmek isterseniz de nohut iyi gelebilir. Fasulye ya da nohut aşırı gaz yapabilir bu nedenle yediklerinize az az eklemelisiniz. için sitemize de göz atabilirsiniz. Baklagillerdeki ekstra lifi sindirimdeki tüm yan etkileri önleyecek ve sizlere kilo yapacaktır.

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Samsun'da 32 kiloya ulaşan Yağız bebeğin tedavi masraflarını Samsun Valiliği karşılayacak

Samsun'da 32 kiloya ulaşan Yağız bebeğin tedavi masraflarını Samsun Valiliği karşılayacak Samsun'da 32 kiloya ulaşan Yağız bebeğin tedavi masraflarını Samsun Valiliği karşılayacak. Samsun'da 1.5 yaşında olmasına rağmen leptin hormonu eksikliği nedeniyle 32 kiloya ulaşan Yağız Bekte'nin tedavisini Samsun Valiliği karşılayacak.

Samsun'da lösemi hastası Ela Asel Senaç için aranan ilik İsrail'de bulundu

Samsun'da lösemi hastası Ela Asel Senaç için aranan ilik İsrail'de bulundu Samsun'da lösemi hastası Ela Asel Senaç için aranan ilik İsrail'de bulundu. Samsun'da lösemi tedavisi gören Ela Asel Senaç'a ilik müjdesi geldi.

Samsun'da emekli asker Hüseyin Yılmaz'ın bağışlanan organları 3 hastaya umut oldu

Samsun'da emekli asker Hüseyin Yılmaz'ın bağışlanan organları 3 hastaya umut oldu Samsun'da hayatını kaybeden emekli asker Hüseyin Yılmaz'ın böbrekleri Samsun'da organ bekleyen iki hastaya, karaciğeri ise Ankara'da bulunan bir hastaya nakledilecek. 

Dövme neden yapılır, istenmeyen dövme vücuttan nasıl silinir

Dövme neden yapılır, istenmeyen dövme vücuttan nasıl silinir Dövme neden yapılır, istenmeyen dövme vücuttan nasıl silinir. Son yıllarda özellikle genç kesim tarafından büyük ilgi gören kalıcı dövmeler zaman zaman sıkıntılara neden olabiliyor. 

KÖŞE YAZARLARI