• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

BAKLAGİLLERİN SAĞLIK AÇISINDAN EŞSİZ FAYDALARI

Et, kümes hayvanları ve balık tüketme sonrasında baklagiller yemek diğer türlerine göre daha fazla protein sağlar.

17 Kasım 2016 Perşembe 15:39
Baklagillerin sağlık açısından eşsiz faydaları

Bitkilerin yenilebilir tohumları olan fasulye, bezelye ve mercimek gibi gıdaların hepsine baklagil denir. Besin profilleriise oldukça etkileyicidir. Çoğu baklagillerin içinde demir, magnezyum ve çinko gibi mineraller yer alır. Hepsi ortak iki şey paylaşır. Protein ve lif bakımından mükemmel kaynaklardır.

 

Protein Açısından Zengin Bir Kaynak

Et, kümes hayvanları ve balık tüketme sonrasında baklagiller yemek diğer türlerine göre daha fazla protein sağlar. Fasulye, bezelye ve mercimeğin 1 fincan porsiyonunda yaklaşık 15 gram protein vardır.Tıp Enstitüsü tavsiyeleri doğrultusundaerkekler günlük 56 gram, kadınlar ise günde 46 gram protein almalıdır. Bu kurallara dayanarak, baklagillerin 1 fincan porsiyonu kadınlarda yüzde 33 ve erkeklerde günlük protein ihtiyacının yüzde 27 oranını sağlar.

 

Kalp ve Sindirim Sağlığı

Baklagiller lif kaynakları listesinin tepesinde yer alır. İçerdikleri çözünmez lif kabızlığı önler. Kan şekerini dengeli tutmaya yardımcı olur ve kandaki kolesterol seviyesini düşürür. çözünür Kadınlar için günde 25 gram ve erkekler için günde 38 gram lif gereklidir. Koroner kalp hastalığına karşı koruma ihtiyacı temelinde kardiyovasküler hastalığı önlemek için fiber yeteneği olan baklagillerden önerilen alım baklagillin türündeki life göre biraz değişir, ancak çoğu çeşitlerinin 1 fincan porsiyonunda yaklaşık 16 gram vardır.

 

Kilonuzu Yönetmenize Yardımcı Olur

Kilo vermek ya da kilonuzu korumak isterseniz kalorili olan atıştırmalıkları ve yemekleri bir kenara bırakmalısınız. Diyetisyenler kilosunu korumak isteyenlere baklagilleri önerir. Bazı diyetisyenler de kilo vermek isteyenlere baklagiller ile dolu bir program sunar. Çünkü baklagiller günlük mineral ve vitamin ihtiyacınızın çocuğunu az porsiyonda sağlayabilir. Ayrıca hızlı tokluk hissi verir. Baklagiller protein, lif ve kompleks karbonhidratlar kombinasyonu ile doludur. Yani hem az yiyerek tok kalırsınız hem de gerekli olanları vücudunuza sağlarsınız. Bir fincan baklagilin kendi içinde 1 gram yağ vardır ve toplamda 190-299 kalori içerir ama tok tutar.

 

Kilo alımını artırmak için de baklagiller önemlidir. Ancak en kolay yolu çorba ya da salata içine bir avuç atmak değildir. Birbirlerine oranlarını bağlamak için kendi yemeklerinizi burger yerine fasulye koymalısınız.  Sebze, ekmek ve yumurtanın beyazını yemelisiniz. Ayrıca kimyon, biber ya da sıcak sos ile baklagilleribirleştirerek tüketmelisiniz. Tam tahıl pirinç, mantar, biber, domates ve baharat ile bir tabak yemek hazırlayarak kısa sürede kilo alabilirsiniz. Ayrıca muz, çilek ve fasulyeyi yoğurt içine katarak kahvaltınızı bu şekilde yapabilirsiniz. Kakao tozu, muz, siyah fasulye ve yağsız sütlü çikolatayı bir güzel yiyebilirsiniz. Eğer fasulye değil de diğer baklagillerden birini tercih etmek isterseniz de nohut iyi gelebilir. Fasulye ya da nohut aşırı gaz yapabilir bu nedenle yediklerinize az az eklemelisiniz.Yararlı bitkiler için sitemize de göz atabilirsiniz. Baklagillerdeki ekstra lifi sindirimdeki tüm yan etkileri önleyecek ve sizlere kilo yapacaktır.

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Samsun'da polis okulu öğrencilerine antibiyotik kullanımı anlatıldı

Samsun'da polis okulu öğrencilerine antibiyotik kullanımı anlatıldı Samsun'da polis okulu öğrencilerine antibiyotik kullanımı anlatıldı. Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Akılcı İlaç İl Koordinatörlüğü tarafından Samsun Polis Meslek Yüksek Okulunda, "Akılcı İlaç-Antibiyotik Kullanımı" konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Çocuklarda altını ıslatma sorunu asıl tedavi edilir?

Çocuklarda altını ıslatma sorunu asıl tedavi edilir? Çocuklarda altını ıslatma sorunu asıl tedavi edilir? Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Mustafa Çağlar, “Bilinçli ya da bilinçsiz eğer bir çocuk altını ıslatıyorsa rahatsız olduğu bir durum var demektir” dedi. 

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden kanser açıklaması

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden kanser açıklaması VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden kanser açıklaması. VM Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği'nden Yrd. Doç. Dr .M. Ali Yılmaz çağımızın hastalığı kanser konusunda , "Hücrelerin, kontrolsüz bir şekilde çoğalması ve yayılması olarak olarak tanımlanan bir grup hastalıktır" dedi.

Karbonatın yüze ve cilde faydaları saymakla bitmiyor

Karbonatın yüze ve cilde faydaları saymakla bitmiyor Karbonatın yüze ve cilde faydaları saymakla bitmiyor. Karbonatın cilde olan faydaları neler. Cilt lekelerine ve sivilcelere karşı karbonat iyi geliyor. Karbonat sivilcelere karşı doğal çözüm. Karbonatın bilinmeyen faydaları. Karbonatla peeling, cilt bakımı ve yüz temizle nasıl yapılır

KÖŞE YAZARLARI

ANKET