• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ÇOCUKLARDA YAZ İSHALİNE DİKKAT ÖLÜME NEDEN OLUYOR

Çocuk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Sabri Acar, ishalin, bebek ve çocuklarda özellikle yaz aylarında daha sık görülen önemli bir şikayet olduğunu söyledi.

08 Ağustos 2016 Pazartesi 18:26
Çocuklarda yaz ishaline dikkat ölüme neden oluyor

Çocuk Sağlığı Bölümü’nden Prof. Dr. Sabri Acar, bebek ve çocuklarda ishal konusunda bilgi verdi. Acar, “İshal; bebek ve çocuklarda her mevsimde karşımıza çıkmakla birlikte, özellikle yaz aylarında daha sık görülen önemli bir şikayettir. Dünyada her yıl, 5 yaşından küçük çocuklarda bir milyara yakın ishal vakası görülmekte ve bu çocukların 2,5 milyona yakını ölmektedir. Ölümlerin en büyük sebebi ishal ile su sıvı kaybıdır. Özellikle 2 yaşın altındaki bebeklerde ishalden ölüm daha sıktır. İshal; bebek ve çocuğun her zaman yapmakta olduğu gaita (kaka) sayısının ve kıvamının artmasıdır. Anne sütü alan ufak bebeklerde günlük gaita sayısı 6-7 defa, kıvamları ise biraz yumuşak olabilir. Büyük çocuklarda ise günlük gaita sayısı 1-2 ise normal kabul edilebilir. Yeter ki gaita kıvamı çok sulu olmasın, adeta parçasından akar hale gelmesin. İshalde gaitanın sayısı kadar, rengi, kokusu ve içeriği de çok önemlidir. Anne sütü olan bir bebek sağlıklı iken altın sarısı renginde gaita yaparken, ishal mikrobik bir hal alacak olursa, yeşil- kahverengi, pis kokulu, sümüklü bir hale dönüşebilir. Hatta bazı virutik ve mikrobik ishallerde gaita içinde kan ve mukus (sümüksü bir yapı) olabilir. Örneğin: dizanteri ve tifo gibi. İshalde bağırsak içinde ilerleyen yiyecek ve içecekler kalması gereken süreden daha az bağırsakların içinde kalırlar. Böylece yiyecekler yeterince emilemez, sindirilemez olurlar” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Et, sucuk, salam kolon kanseri riskini arttırıyor

Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Et, sucuk, salam kolon kanseri riskini arttırıyor Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Et, sucuk, salam kolon kanseri riskini arttırıyor. Et, Salam, sucuk tüketenler dikkat: Dünya Sağlık Örgütü salam, sucuk, sosis, pastırma gibi işlenmiş et ürünlerinin özelikle kolon kanseri riskini artırdığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı ameliyatlarda en sık yapılan hataların raporunu yayınladı

Sağlık Bakanlığı ameliyatlarda en sık yapılan hataların raporunu yayınladı Sağlık Bakanlığı ameliyatlarda en sık yapılan hataların raporunu yayınladı. Ameliyatlarda en sık yapılan hatalar neler. Sağlık Bakanlığı'nın hastanelerde gerçekleşen ameliyatlarda yapılan hataları belirlemek amacıyla kurduğu Güvenlik Raporlara Sistemine 74 bin 383 hata bildirimi yapıldı.

Cilde mucize dokunuş: Fraksiyonel Karbondioksit Lazer

Cilde mucize dokunuş: Fraksiyonel Karbondioksit Lazer Cilde mucize dokunuş: Fraksiyonel Karbondioksit Lazer. VM Medical Park Samsun Hastanesi Dermotoloji Kliniği'nden Uzm.Dr. Yüksel Oltulu, Derinin yenilenmesini sağlayan Fraksiyonel Karbondioksit Lazer  Tedavisinin , Sivilce sonrası izlerin tedavisinde, yara, yanık, kesik izleri, çatlak ,ince kırışıklıklar ve yüzeysel lekelerin giderilmesinde oldukça etkili bir yöntem olduğunu söyledi.

Yumurtanın mucize faydaları var: İşte yumurtanın bilinmeyen faydaları

Yumurtanın mucize faydaları var: İşte yumurtanın bilinmeyen faydaları Yumurtanın mucize faydaları var: İşte yumurtanın bilinmeyen faydaları. Yumurtanın faydaları nedir. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi yumurta bakın nelere faydalı..

KÖŞE YAZARLARI

ANKET