• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ÇOCUKLARINIZA DİKKAT! OBEZİTE CAN YAKIYOR

Çocuklarınıza dikkat! Obezite can yakıyor! Van’ın İpekyolu Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Veysel Baver Acar, ülkemizde ve bölgemizde obeziteli çocuk sayısının arttığını söyledi.

13 Temmuz 2016 Çarşamba 12:14
Çocuklarınıza dikkat! Obezite can yakıyor

Van’ın İpekyolu Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Veysel Baver Acar, ülkemizde ve bölgemizde obeziteli çocuk sayısının arttığını söyledi.


Van’da ‘sağlıklı Yaşam ve Çocuk Çağında Beslenme Projesi’ kapsamında İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ‘Sağlıklı Yaşam’ aracı ile vatandaşları bilinçlendirme programı düzenledi. Van AVM önünde düzenlenen programda konuşan İpekyolu Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Veysel Baver Acar, ülkemizde ve bölgemizde obeziteli çocuk sayısının arttığına dikkat çekerek, “Bugün burada Sağlık Bakanlığımız ve Van Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün birlikte organize ettiği ‘Sağlıklı Yaşam ve Çocuk Çağında Beslenme’ konusunda halkımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Burada ‘Sağlıklı Yaşam’ aracımızda açtığımız stantla animasyon ve kamu spotlarıyla çocuk çağında beslenmeye dikkat çekmeyi amaçlıyoruz. Malum ülkemizde ve bölgemizde obeziteli çocuk sayısı artmaktadır. Bunun önüne geçmek amacıyla Sağlık Bakanlığımız Türkiye genelinde bu organizasyonu yürütmektedir. Bizlerde burada aracılık yaparak çalışma yürütüyoruz. Genel anlamda çocuklara yönelik bir proje olmasının yanında tüm halkımızı da kapsayacak şekilde yapılan bir organizasyondur” dedi.


“Halkı bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz”
Burada obezite, sağlıklı yaşam ve beslenme, fiziksel aktivite, hipertansiyon, krom kongo kanamalı ateşlenme konularında hazırladıkları kamu spotları ve animasyonları çocuklara izlettiklerini belirten Dr. Acar, “Kentin kalabalık yerlerinde belirli zamanlarda bu tarz programlarla halkı bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz. Burası bir AVM önü olduğundan ve sirkülasyon olduğundan bugün burayı tercih ettik. Sağlık Bakanlığı bu sağlıklı yaşam aracını Türkiye geneline gönderiyor. Bize de bu kapsamda bir araç gönderildi. Bizler de Halk Sağlığı Merkezi olarak bu aracımızla halka birebir ulaşmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 


“Tüm ilçelerimizi gezeceğiz”
Van’ın tüm ilçelerinde belirli günlerde bu etkinliğin devam edeceğini ifade eden Toplum Sağlığı Hizmetleri Şube Müdürü Aysel Ovalıoğlu ise, “Sağlıklı yaşam aracımızla bütün ilçelerimizi gezerek halkımız ve çocuklarımızı bilinçlendirmeyi planlıyoruz. Okullarımız açıldığında okul önlerinde benzer etkinlikler yaparak ve ailelerimize ulaşarak çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Bunu inşallah sürekli hale getirerek devam ettirmeyi planlıyoruz. Çünkü koruyucu sağlık hizmetleri maliyeti en az olan ve etkili olan yöntemlerden bir tanesidir. Talep halinde resmi kurumlarımızda ve halkın yaygın olduğu yerlerde benzer çalışmalar yapacağız. Aracımızda diyetisyenimiz var. Bu konuda eğitim almış olan arkadaşlarımız var. CD ve slayt gösterilerimiz var. Bu meyanda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Obezite nedir?

Bilindiği üzere beslenme; anne karnında başlayarak yaşamın sonlandığı ana kadar devam eden yaşamın vazgeçilmez bir ihtiyacıdır

İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli ve dengeli miktarda alıp vücutta kullanabilmesidir.

Karın doyurmak, açlığı bastırmak, canının çektiği şeyleri yemek veya içmek değildir.

Günlük yaşamda bireylerin (gebe, emzikli, bebek, okul çocuğu, genç, yaşlı, işçi, sporcu, kalp-damar, şeker, yüksek tansiyon hastalığı, solunum yolu bozuklukları vb.) yaşa, cinsiyete, yaptığı işe, genetik ve fizyolojik özelliklerine ve hastalık durumuna göre değişen günlük enerjiye ihtiyacı vardır.

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir.

Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18'i, kadınlarda ise %20-25'ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30'un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.

Günlük alınan enejjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vucutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır.

Buna paralel olarak, günümüz teknolojisindeki gelişmeler, yaşamı kolaylaştırmakla birlikte, günlük hareketleri önemli ölçüde sınırlamıştır.

Anlaşılacağı üzere obezite; besinlerle alınan enerjinin (kalori) harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması (%20 veya daha fazla) sonucu ortaya çıkan, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştı

Obezite tedavisi?

1.Tıbbi beslenme (diyet) tedavisi,

Obezitenin tedavisinde tıbbi beslenme tedavisi anahtar rol oynamaktadır. Obezitede beslenme tedavisi ile:

Vücut ağırlığının, boya göre olması gereken (BKİ= 18.5 – 24.9 kg/m2) düzeye indirilmesi hedeflenmelidir. Tıbbi beslenme (diyet) tedavisinin bireye özgü olduğu unutulmamalıdır. Başlangıçta belirlenen hedefler, bireyin olması gereken ideal ağırlığı olabildiği gibi, ideal ağırlığının biraz üzerinde de olabilir.

Uygulanacak zayıflama diyetleri yeterli ve dengeli beslenme ilkeleri ile uyumlu olmalıdır. Amaç, bireye doğru beslenme alışkanlığı kazandırılması ve bu alışkanlığını sürdürmesidir.

Vücut ağırlığı boya göre olması gereken (BKİ= 18.5 – 24.9 kg/m2) düzeye geldiğinde tekrar ağırlık kazanımı önlenmeli ve kaybedilen ağırlık korunmalıdır.

2.Egzersiz tedavisi

Egzersiz tedavisinin ağırlık kaybını sağlamadaki etkisi halen tartışmalı olsa da, fiziksel aktivitenin yağ dokusu ve karın bölgesindeki yağlanmayı azalttığı, diyet yapıldığında görülebilen kas kütle kayıplarını önlediği kesin olarak kabul edilmektedir. Egzersiz tedavisi ile, tıbbi beslenme tedavisini destekleyici nitelikte bireylerin ağırlık kazanımları engellenebilmekte, zayıflama ve tekrar ağırlık kazanmanın önlenmesi sağlanmaktadır.

Yetişkinlerin her gün ortalama 30 dakika orta şiddette egzersiz yapması önerilmektedir. Bu düzey bir aktivite günlük 840kj (200kkal) enerji tüketimini sağlar. Obez kişilerde her gün fiziksel olarak aktif olmak amaçlanmaktadır. Enerji harcaması kişinin vücut ağırlığı ve aktivite şiddetine göre değişir.

Egzersiz tedavisinin temel ilkeleri aşağıda belirtilmiştir :

Egzersizin Türü  ; Yürüyüş, Günlük Yaşam Aktivitelerinde Artış, Direnç Egzersizleri

Egzersizin Sıklığı; Her gün veya en az 5 gün/hafta

Egzersizin Süresi; 40-60 dk/günde 1 kez, 20-30 dk/günde 2 kez

Egzersizin Şiddeti; Maksimal Oksijen Tüketiminin % 50-70’i

Obez bireyde, egzersiz programının uygulanmasında dikkat edilmesi gereken en önemli konular, enerji harcamasını artırırken yaralanma riskinin en düşük düzeyde tutulmasıdır. Önerilen egzersiz programı, bireye özgü olmalı, eğlenceli, uygulanabilir ve bireyin günlük yaşam alışkanlıkları ile uyumlu olmalıdır. 

3.Davranış değişikliği tedavisi

Vücut ağırlığının denetiminde davranış değişikliği tedavisi, fazla ağırlık kazanımına neden olan yemek yeme ve fiziksel aktivite ile ilgili olumsuz davranışları olumlu yönde değiştirmeyi veya azaltmayı, olumlu davranışları ise pekiştirerek yaşam biçimi haline gelmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir. Davranış değişikliği tedavisinin basamakları:

Kendi kendini gözlemleme

Uyaran kontrolü

Alternatif davranış geliştirme

Pekiştirme, kendi kendini ödüllendirme

Bilişsel yeniden yapılandırma

Sosyal destek

4.Farmakolojik tedavi 

Obezite tedavisinde kullanılacak ilaçlar hafif ve orta derecede ağırlık fazlalığı olan bireyler için uygun değildir. Kullanılan ilaçların, sağlık yönünden güvenirliliğinin saptanmış olması, obeziteye neden olan etiyolojiye uygun bir etki göstermesi, kısa ve uzun dönemde önemli yan etkisinin olmaması ve bağımlılık yapmaması ve bu tür ilaçların mutlaka hekim tavsiyesi ve kontrolünde kullanılması gerekliliği büyük önem taşımaktadır. 

Obezite tedavisinin başarılı olması için hastanın ilaç tedavisinin yanı sıra tıbbi beslenme tedavisi ve egzersiz tedavisini sürdürmeyi kabul etmesi ve düzenli olarak kontrollere gelmesi gerekmektedir.

5.Cerrahi tedavi

Obezitede cerrahi yaklaşım temelde ikiye ayrılır. Besinlerle alınan enerjinin azaltılmasına yönelik bariyatrik cerrahide hedef, besinlerin gastrointestinal sistemde emilimlerini azaltmaktır. Bu amaçla bypass, gastroplasti, gastrik bantlama, gastrik balon vb. yöntemleri kullanılır. Rekonstrüktif cerrahide ise amaç; vücudun çeşitli bölgelerinde lokalize olmuş mevcut yağ dokularının uzaklaştırılmasıdır. Bu tedavi estetik ağırlıklıdır ve eğer hasta obezite tedavisinin gereklerini yerine getirmezse yağ birikimi tekrar gerçekleşmektedir.

Kaynak: Milliyet

DİĞER HABERLER

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden Polikistik Over Sendromu açıklaması

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden Polikistik Over Sendromu açıklaması VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden Polikistik Over Sendromu açıklaması. VM Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Doğum ve Hastalıkları Kliniği’nden Op.Dr.Safiye Genç Polistik Over Sendromu hakkında bilgi verdi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Epilepsi Farkındalık Günü’nü kutladı

VM Medical Park Samsun Hastanesi Epilepsi Farkındalık Günü’nü kutladı VM Medical Park Samsun Hastanesi Epilepsi Farkındalık Günü’nü kutladı!Hastane çalışanları “Söylemekten Korkmuyorum!Ben Epilepsiyim! “ mesajı veren tshirtler giyip stand kurarak farkındalık yaratırken;hekimimiz Yrd.Doç.Dr.Hülya İnce Epilepsi Hastalığı ile ilgili sunum yapıp,hastalarıyla pasta keserek Epilepsi Farkındalım Günü’ne anlam kattı.

Akıllı telefonlar böbrek taşı yapıyor

Akıllı telefonlar böbrek taşı yapıyor Akıllı telefonlar böbrek taşı yapıyor. Televizyon, bilgisayar, akıllı telefonlar, playstation gibi oyunlar , beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler (az su içilmesi,  fazla tuz alınması, aşırı kilo alımı) ve hareketsiz yaşam son yıllarda  taş oluşumunda dramatik bir artışa sebep olmuştur.

Kolon kanserinden koruyan besinler neler: Kolon kanseri neden olur

Kolon kanserinden koruyan besinler neler: Kolon kanseri neden olur Kolon kanserinden koruyan 10 öneri. Kolon kanserinden korunmak için hangi gıdalar tüketilmeli, neler yenilmeli. Kolon kanseri nedir, neden olur. Kolon kanseri riskini neler arttırıyor.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET