• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

DÖVME NEDEN YAPILIR, İSTENMEYEN DÖVME VÜCUTTAN NASIL SİLİNİR

Dövme neden yapılır, istenmeyen dövme vücuttan nasıl silinir. Son yıllarda özellikle genç kesim tarafından büyük ilgi gören kalıcı dövmeler zaman zaman sıkıntılara neden olabiliyor. 

20 Nisan 2017 Perşembe 15:50
Dövme neden yapılır, istenmeyen dövme vücuttan nasıl silinir

Vücudu yaptırılan kalıcı dövmelerinizden sıkıldıysanız ve sildirmek istiyorsanız bu makalemizle sizlere dövmelerinizi harhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmadan nasıl sildireceğinize dair bilgilerle yardımcı olmaya çalışacağız. 

 

Öncelikle dövme neden yapılır ya da şöyle soralım bir insan vücuduna dövme yapılmasını neden ister. Dövme kimi zaman görünen yerlere kimi zamanda vücudun görünmeyen yerlerine yapılabilmektedir. Vücudun görünen yerlerine yapılan dövmeler kimi zaman estetik görünmek kimi zaman farklı görünmek arzuları ile yaptırılabilir. Dövme bir yerde kendini ifade etme biçimi olarakta yorumlanabilir. Bazı insanlarda ise dövme yaşadığı  travmatik olaylara ve psikolojik sorunlara tepki göstermek için de yaptırılabilir.


Kimi sevgilisinin ismini dövme olarak vücuduna yaptırabilir kimi ise farklı görsellikleri.. Ancak dövme yaptıranların en büyük sorunu ise kalıcı dövmelerin vücuttan nasıl silineceği ile ilgili.. Bu sorun genellikle vücuda yapılan dövmeden sıkılma durumlarında yaşanmaktadır.  Peki istenmeyen veyahutda kurtulmak istediğimiz dövmelerden nasıl kurtulabiliriz. 

 

Kalıcı dövmelerin vücuttan silinmesi işlemi ile ilgili çeşitli metodlar var.  Bu metodları kullanırken dikkat edilecek en önemli ursur, dövme silinirken vücudumuzun dokularına zarar vermemesidir.  Lazer sistemi ile dövmeler artık vücuttan kalıcı olarak silinebiliyor. Ancak kullanılan lazer sistemi de dövmenin kalıcı olarak silinmesi açısından önem taşıyor. 

 

Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz,  dövme silme işlemlerinde lazer sistemlerinin sadece istenen hedefe yönelik lazer ışını vermeleri sayesinde çevredeki normal doku hasarının da en az düzeye indirildiğini belirterek, “Bu sayede istenmeyen yan etkilerin gelişmesi de büyük oranda önlenebiliyor” diyor. 


Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz çok renkli dövmelerde işlemin etkili olabilmesi için birden fazla lazer sisteminin seri seanslar halinde kullanılması gerektiğini belirtiyor.  Siyah dövmeler genellikle çeşitli renklerdeki dövmelerden daha iyi yanıt veriyor. Aynı şekilde amatör dövmelerden profesyonel dövmelere nazaran daha iyi sonuç alınıyor. Eski dövmelerde de yeni dövmelerden daha başarılı sonuçlar elde ediliyor. Daha önce kimyasal peeling veya dermabrazyon ya da salabrazyon yöntemi uygulanmış dövmeler ise lazer uygulamasına daha dirençli oluyor ve dövmenin tam olarak silinmesi zorlaşıyor. 

Kaynak: Samsun Kent Haber

DİĞER HABERLER

Samsun'da 32 kiloya ulaşan Yağız bebeğin tedavi masraflarını Samsun Valiliği karşılayacak

Samsun'da 32 kiloya ulaşan Yağız bebeğin tedavi masraflarını Samsun Valiliği karşılayacak Samsun'da 32 kiloya ulaşan Yağız bebeğin tedavi masraflarını Samsun Valiliği karşılayacak. Samsun'da 1.5 yaşında olmasına rağmen leptin hormonu eksikliği nedeniyle 32 kiloya ulaşan Yağız Bekte'nin tedavisini Samsun Valiliği karşılayacak.

Samsun'da lösemi hastası Ela Asel Senaç için aranan ilik İsrail'de bulundu

Samsun'da lösemi hastası Ela Asel Senaç için aranan ilik İsrail'de bulundu Samsun'da lösemi hastası Ela Asel Senaç için aranan ilik İsrail'de bulundu. Samsun'da lösemi tedavisi gören Ela Asel Senaç'a ilik müjdesi geldi.

Samsun'da emekli asker Hüseyin Yılmaz'ın bağışlanan organları 3 hastaya umut oldu

Samsun'da emekli asker Hüseyin Yılmaz'ın bağışlanan organları 3 hastaya umut oldu Samsun'da hayatını kaybeden emekli asker Hüseyin Yılmaz'ın böbrekleri Samsun'da organ bekleyen iki hastaya, karaciğeri ise Ankara'da bulunan bir hastaya nakledilecek. 

Panik atak nasıl anlaşılır: Kalp krizi mi yaşıyorsunuz yoksa panik atak mı

Panik atak nasıl anlaşılır: Kalp krizi mi yaşıyorsunuz yoksa panik atak mı Panik atak nasıl anlaşılır: Kalp krizi mi yaşıyorsunuz yoksa panik atak mı. Kimi zaman yaşanılan panik ataklar, kalp krizi geçirdiğinizi sanmanıza neden olabilir. Öyleyse panik atak nasıl anlaşılır isterseniz çoğumuzun yaşadığı bu sorunu haberimizde detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

KÖŞE YAZARLARI