• 2,7935 TL

  • 3,2043 TL

  • 115,994 TL

  • 85.327,80

ncekiler Sonrakiler

EN ÇOK GÖRÜLEN MESLEK HASTALIKLARI

Kuaförler, hemşireler, inşaat işçileri risk altında..

03 Aralık 2012 Pazartesi 11:45
En çok görülen meslek hastalıkları

Allerjik kontakt dermatit(egzema) en sık görülen meslek hastalıklarındandır. Kuaförler, hemşireler, temizlikçiler, mutfak işlerinde çalışanlar, inşaat işçileri ve metal endüstrisinde çalışanlarda kontakt dermatit görülme oranı yüksektir.
Medical Park Samsun Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Yüksel Oltulu “Allerjik Kontakt Dermatit” hakkında bilgi verdi. Dr. Oltulu “Allerjik kontakt dermatit deri ile temas eden çeşitli maddelerin sebep olduğu bir hastalıktır. Derinin zararlı sayılan bir uyarana karşı verdiği yanıttır. Uyaranın gerçekten zararlı olması gerekmez. Allerjik kontakt dermatite neden olan maddelere alerjen denir. Eğer bir kişi bu alerjene karşı duyarlı ise, bu allerjen ile temas edildiğinde kaşıntı ve küçük su dolu kabarcıklara neden olmaktadır.” diye konuştu.
Dr. Yüksel Oltulu “Genellikle deri ödemlidir ve su dolu kabarcıklar vardır. Bu kabarcıklar patlayarak, pullanma ve kabuklanma ile kaplıdır. Daha sonra deri rengi koyulaşır ve deri kabalaşır. Allerjik kontakt dermatiti diğer döküntülerden ayırmak zordur.” şeklinde konuştu.
Hangi mesleklerde daha çok görülür?
Allerjen madde ile ilk temas sonrası organizmada alerjene karşı duyarlılığın artacağını belirten Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Yüksel Oltulu “Duyarlılık gelişme süresi ortalama 14-21 gündür. Allerjik kontakt dermatit en sık görülen meslek hastalıklarındandır. Temizlikçiler, kuaförler, hemşireler, mutfak işlerinde çalışanlar, inşaat işçileri ve metal endüstrisinde çalışanlarda kontakt dermatit görülme oranı yüksektir. Derinin travmatize ve enfekte olması halinde allerjenin deriyi geçişi artar ve duyarlılık çok daha kolay gelişir. Özellikle lokal olarak uygulanan ilaçlara bağlı olarak allerjik kontakt dermatit gelişme riski yüksektir. Bazı kişilerde allerjik kontakt dermatit oluşumuna genetik yatkınlık vardır.”dedi. 
Kadınlarda erkeklerden biraz daha sık rastlanır
Dr. Oltulu “Kontakt allerjen bir maddeye önceden duyarlanmış kişilerde, aynı madde ile ikinci veya daha sonraki temaslardan 24-48 saat sonra alerjik kontakt dermatit ortaya çıkar. Göz kapakları, boyun ve genital bölge en kolay kontakt dermatit gelişen bölgeler iken avuç içi, ayak tabanı ve saçlı deri daha dirençlidir. Allerjik kontakt dermatit her yaşta görülebilir. Çevresel faktörler nedeniyle kadınlarda erkeklerden biraz daha sık rastlanır. Bir allerjene karşı meydana gelen duyarlılık haftalarca, yıllarca hatta aşırı duyarlılıkta bütün bir ömür boyu devam edebilir. Kontakt duyarlılığı olan kişilerde allerjen ile tekrar temas sıklığına ve temas süresine bağlı olarak dermatit'te akut alevlenme ve iyileşme dönemleri izlenir.” diye konuştu.
Allerjik kontakt dermatitin seyrinde; yaş ve tedaviye uyumu gibi kişisel faktörlerde önemli rol oynadığını vurgulayan Dr. Yüksel Oltulu” Stres, tetikleyici bir faktör olarak dermatitin seyrini etkileyebilir. Reaksiyona neden olan maddeden uzak kalınmalıdır.” diye ifade etti.
Tedavide dikkat edilmesi gerekenler
Medical Park Samsun Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Yüksel Oltulu “Kontakt dermatit tedavisinin esası, sebebinin ortaya konarak etkenle temastan kaçınmaktır. Tamamen uzak durabilmek bazen zor olabilmektedir. Allerjik kontakt dermatitin teşhisi için PATCH testi yapılması gerekmektedir. Kontakt dermatit yerleşmiş olan kişilerde birkaç ay süreli tedavi gerekebilmektedir. Topikal steroidli kremler ve nemlendiriciler derinin iyileşmesinde kaşıntı ve kızarıklığın düzelmesinde kullanılmaktadır. Topikal steroidli kremler doktorunuzun önereceği şekilde; doğru yerlere ve doğru zamanlarda kullanımı önem gösteren içerikleri birbirinden farklı kremlerdir. Çok şiddetli kontakt dermatit gelişen kişilerde sistemik yolla verilen streoidler, Sistemik Siklosporin gibi diğer tedavi seçenekleri gerektirebilir. Allerjik kontakt dermatit hastalığına yakalanan kişilerin Dermatoloji uzmanına gözükmleri gerekmektedir.” dedi.
 
 

DİĞER HABERLER

Ameliyat olmak için İspanya’dan Samsun’a geldi

Ameliyat olmak için İspanya’dan Samsun’a geldi Hem yurt içinden hem de yurt dışından tedavi olmak için hastalar Samsun Büyük Anadolu Hastanesi’ne geliyorlar.

Sağlıkçılara 4 yılda 1 yıl Yıpranma Payı mı geliyor?

Sağlıkçılara 4 yılda 1 yıl Yıpranma Payı mı geliyor? Sağlıkçılara 4 yılda 1 yıl Yıpranma Payı mı geliyor? Kamu Sağlık Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, 1 Mayıs işçi bayramı nedeniyle önemli açıklamalarda bulundu. Sendika Genel Başkanı Karataş, sağlık çalışanlarının haklarıyla ilgili son dakika yaptığı açıklamalarda sağlıkçılara 4 yılda 1 yılda yıpranma payı verilmesi geretiğini söyledi. İşte Kamu Sağlık Sen Genel Başkanı Ümit Karataş'ın önemli açıklamalarını sizler için kaleme aldık.

Dünya devi ilaç firması Nurofen’in üreticisi Reckitt Benckiser'da skandal olay

Dünya devi ilaç firması Nurofen’in üreticisi Reckitt Benckiser'da skandal olay Dünya devi ilaç firması Nurofen’in üreticisi Reckitt Benckiser'da skandal olay yaşandı. Avusturulya menşeili dev firmanın 4 farklı isimle çıkardığı ilaçların bileşenlerinin bir biriyle aynı olduğu öğrenildi. Reckitt Benckiser, Federal Mahkeme tarafından 3.64 milyon TL para cezasına çarptırılacak. Dünya sağlık piyasasından skandala yol açan Reckitt Benckiser'ın piyasadan çekilip çekilmeyeceği merak konusu oldu.

Tıbbi Sülük tedavisi nedir? Tıbbi Sülük tedavisi nasıl yapılır? Tıbbi Sülük tedavisi nerede yapılır?

Tıbbi Sülük tedavisi nedir? Tıbbi Sülük tedavisi nasıl yapılır? Tıbbi Sülük tedavisi nerede yapılır? Tıbbi Sülük tedavisi nedir? Tıbbi Sülük tedavisi nasıl yapılır? Tıbbi Sülük tedavisi nerede yapılır? Geleneksel olan sülük tedavisi son dönemlerde sosyete kliniklerinde ünlü olmaya başladı. Bir çok ünlü ismin yaptırdığı tedavi büyük riskler taşıyor. Koca karı tedavisi olarakda bilinen geleneksel tedavi yöntemi sülükler eğer birden fazla kişide kullanılırsa hepatit B ve hepatit C hastalıklarına yol açabilir? Sülük tedavisi hangi hastalıklarda kullanılır

KÖŞE YAZARLARI