• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

ERKEN TEŞHİS SAYESİNDE YAŞAMA TUTUNDU

Erken teşhis sayesinde yaşama tutundu! Konya'da ses kısıklığı nedeniyle hastaneye giden Mehmet Yıldız, yedi ayda ortaya çıkan gırtlak, cilt ve akciğer kanserlerinden erken teşhis sayesinde kurtularak yaşama tutundu.

11 Temmuz 2016 Pazartesi 18:19
Erken teşhis sayesinde yaşama tutundu

Konya'da ses kısıklığı nedeniyle hastaneye  giden Mehmet Yıldız, yedi ayda ortaya çıkan gırtlak, cilt ve akciğer kanserinden  erken teşhis sayesinde kurtuldu.

 

    Yıldız (53), ses kısıklığı nedeniyle gittiği Necmettin Erbakan  Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde yedi ay içinde sigaraya bağlı  gırtlak, cilt ve akciğer kanseri olduğunu öğrendi.

 

   Dört operasyon geçiren ve erken teşhis sayesinde yaşama tutunan  Yıldız, boğazında açılan delikten nefes alıyor. Nefes borusunda biriken balgam  aspiratörle temizlenen, hayatta kaldığı için haline şükreden Yıldız, sağlığını  bozan sigaradan uzak durulması konusunda çevresindekilere uyarılarda bulundu.

 

    - "Şaka gibi, art arda kanser olduğumu öğrendim"

    Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 40 yıl içtiği  sigarının hayatını altüst ettiğini söyledi.

 

    Yedi ay önce ses kısıklığı nedeniyle gittiği hastaneden bir daha  çıkamadığını dile getiren Yıldız, "sanki şaka gibi art arda kanser olduğunu  öğrendiğini, kendisini ameliyat masasında bulduğunu" ifade etti.

 

    Her şeye rağmen hayatta kalmanın mutluluğunu yaşadığını anlatan  Yıldız, şöyle konuştu:

 

    "Her 'kanser' kelimesini duyduğumda şaşırmadım. Hayata sımsıkı  sarıldım. İçime atmayıp, normal yaşamıma devam ettim. Çevremdekiler bile kanser  olduğuma inanmadı. Bana 'kansersin' deseler yine şaşırmam. Kanser bana artık grip  gibi geliyor. Pozitif bir insanım ama keşke hiç sigara içmeseydim. Kimse sigara  içmesin, içerlerse benim gibi olurlar. Büyük bir özveriyle benimle ilgilenen  doktorlarıma teşekkür ederim."

 

    - "Kanser sigaradan kaynaklanıyor"

    Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana  Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Altınok, hastaya kulak burun boğaz  servisinde gırtlak kanseri teşhisi konulduğunu söyledi.

 

    Hiç vakit kaybedilmeden hareket edildiğini vurgulayan Altınok, şunları  kaydetti:

    "Hastanın gırtlağı, ses telleri, sağ akciğerin üçte biri ve ciltteki  kanserli bölge dört operasyonla alındı. Kanser, sigaradan kaynaklanıyor. Hastanın  hayatta kalmasının en büyük etkenlerinden biri de erken teşhis oldu. Akciğerin  bir kısmı alınmadan önce hastanın akciğerinde leke tespit edildi. İlk, gırtlak  kanserinin sıçraması olarak değerlendirildi. Leke olan kısım çıkarıldı. Patolojik  sonuçlarda akciğer kanseri görüldü. Bu tür kanser vakalarında erken te

Kaynak: Milliyet

DİĞER HABERLER

Türkiye’nin yüzde 71.9’u hareketsiz

Türkiye’nin yüzde 71.9’u hareketsiz Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği işbirliği ile planlanan ve Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından koordine edilen “Fiziksel Uygunluk Karnesi ve Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programı” düzenlendi.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin 14 yolu

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin 14 yolu Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin 14 yolu. İlaç kullanmayı sevmiyorsanız bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için yapmanız gerekenler çok basit. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin çok basit yöntemlerini sizin için sıraladık. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin 14 önemli yolunu size haberimizde sunuyoruz.

Yatmadan 1 saat önce peynir yiyin bakın neler olacak

Yatmadan 1 saat önce peynir yiyin bakın neler olacak Yatmadan 1 saat önce peynir yiyin bakın neler olacak. Uzm. Dyt. Selahattin Dönmez, "Yatmadan en az 1 saat önce küçük bir dilim peynir tüketmek, serotonin sentezini uyararak rahat bir uyku uyumanıza destek olur" dedi.

Kemik erimesine karşı bilinmesi gereken 7 önemli uyarı

Kemik erimesine karşı bilinmesi gereken 7 önemli uyarı Kemik erimesine karşı bilinmesi gereken 7 önemli uyarı. Kemik erimesi nedir? Kemik erimesinin başlıca sebepleri nelerdir? Kemik erimesi ile ilgili tüm merak ettikleriniz haberimizde...

KÖŞE YAZARLARI