• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

ERKEN TEŞHİS SAYESİNDE YAŞAMA TUTUNDU

Erken teşhis sayesinde yaşama tutundu! Konya'da ses kısıklığı nedeniyle hastaneye giden Mehmet Yıldız, yedi ayda ortaya çıkan gırtlak, cilt ve akciğer kanserlerinden erken teşhis sayesinde kurtularak yaşama tutundu.

11 Temmuz 2016 Pazartesi 18:19
Erken teşhis sayesinde yaşama tutundu

Konya'da ses kısıklığı nedeniyle hastaneye  giden Mehmet Yıldız, yedi ayda ortaya çıkan gırtlak, cilt ve akciğer kanserinden  erken teşhis sayesinde kurtuldu.

 

    Yıldız (53), ses kısıklığı nedeniyle gittiği Necmettin Erbakan  Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde yedi ay içinde sigaraya bağlı  gırtlak, cilt ve akciğer kanseri olduğunu öğrendi.

 

   Dört operasyon geçiren ve erken teşhis sayesinde yaşama tutunan  Yıldız, boğazında açılan delikten nefes alıyor. Nefes borusunda biriken balgam  aspiratörle temizlenen, hayatta kaldığı için haline şükreden Yıldız, sağlığını  bozan sigaradan uzak durulması konusunda çevresindekilere uyarılarda bulundu.

 

    - "Şaka gibi, art arda kanser olduğumu öğrendim"

    Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 40 yıl içtiği  sigarının hayatını altüst ettiğini söyledi.

 

    Yedi ay önce ses kısıklığı nedeniyle gittiği hastaneden bir daha  çıkamadığını dile getiren Yıldız, "sanki şaka gibi art arda kanser olduğunu  öğrendiğini, kendisini ameliyat masasında bulduğunu" ifade etti.

 

    Her şeye rağmen hayatta kalmanın mutluluğunu yaşadığını anlatan  Yıldız, şöyle konuştu:

 

    "Her 'kanser' kelimesini duyduğumda şaşırmadım. Hayata sımsıkı  sarıldım. İçime atmayıp, normal yaşamıma devam ettim. Çevremdekiler bile kanser  olduğuma inanmadı. Bana 'kansersin' deseler yine şaşırmam. Kanser bana artık grip  gibi geliyor. Pozitif bir insanım ama keşke hiç sigara içmeseydim. Kimse sigara  içmesin, içerlerse benim gibi olurlar. Büyük bir özveriyle benimle ilgilenen  doktorlarıma teşekkür ederim."

 

    - "Kanser sigaradan kaynaklanıyor"

    Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana  Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Altınok, hastaya kulak burun boğaz  servisinde gırtlak kanseri teşhisi konulduğunu söyledi.

 

    Hiç vakit kaybedilmeden hareket edildiğini vurgulayan Altınok, şunları  kaydetti:

    "Hastanın gırtlağı, ses telleri, sağ akciğerin üçte biri ve ciltteki  kanserli bölge dört operasyonla alındı. Kanser, sigaradan kaynaklanıyor. Hastanın  hayatta kalmasının en büyük etkenlerinden biri de erken teşhis oldu. Akciğerin  bir kısmı alınmadan önce hastanın akciğerinde leke tespit edildi. İlk, gırtlak  kanserinin sıçraması olarak değerlendirildi. Leke olan kısım çıkarıldı. Patolojik  sonuçlarda akciğer kanseri görüldü. Bu tür kanser vakalarında erken te

Kaynak: Milliyet

DİĞER HABERLER

Medical Park Samsun Hastanesinden kısırlık nedenleri ile ilgili önemli açıklama

Medical Park Samsun Hastanesinden kısırlık nedenleri ile ilgili önemli açıklama Medical Park Samsun Hastanesinden kısırlık nedenleri ile ilgili önemli açıklama. Kısırlık neden olur. Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Safiye Genç, kısırlık nedenleri ile ilgili açıklama yaptı.

Çocuk sahibi olacaklar dikkat! Kadınlar kaç yaşında doğum yapmalı

Çocuk sahibi olacaklar dikkat! Kadınlar kaç yaşında doğum yapmalı Çocuk sahibi olacaklar dikkat! Kadınlar kaç yaşında doğum yapmalı! Kısırlığın çiftler arasında gittikçe yaygınlaşan bir problem olduğunu belirten Op. Dr. Safiye Genç, çiftlerde kısırlığın biyolojik, psikososyal, ekonomik ve kültürel olarak önemli sorunlar oluşturduğunu söyledi.

Emine Çan: AIDS'e karşı tek çare tek eşlilik

Emine Çan: AIDS'e karşı tek çare tek eşlilik Emine Çan: AIDS'e karşı tek çare tek eşlilik! Samsun Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Emine Çan, "HIV virüsüyle savaşmanın en etkili yolu, ondan korunmaktır. Tek çare tek eşliliktir” dedi. 

Samsun Havza Ülkü Ocakları köy okullarına diş fırçası ve macun dağıttı

Samsun Havza Ülkü Ocakları köy okullarına diş fırçası ve macun dağıttı Samsun Havza Ülkü Ocakları köy okullarına diş fırçası ve macun dağıttı! Samsun'un Havza ilçesinde bulunan Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Havza İlçe Başkanlığı "Ağız ve Diş Sağlığı Haftası" sebebiyle Gidirli Köy okuluna diş fırçası, diş macunu ve kırtasiye malzemesi dağıttı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET