• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ERKEN TEŞHİS SAYESİNDE YAŞAMA TUTUNDU

Erken teşhis sayesinde yaşama tutundu! Konya'da ses kısıklığı nedeniyle hastaneye giden Mehmet Yıldız, yedi ayda ortaya çıkan gırtlak, cilt ve akciğer kanserlerinden erken teşhis sayesinde kurtularak yaşama tutundu.

11 Temmuz 2016 Pazartesi 18:19
Erken teşhis sayesinde yaşama tutundu

Konya'da ses kısıklığı nedeniyle hastaneye  giden Mehmet Yıldız, yedi ayda ortaya çıkan gırtlak, cilt ve akciğer kanserinden  erken teşhis sayesinde kurtuldu.

 

    Yıldız (53), ses kısıklığı nedeniyle gittiği Necmettin Erbakan  Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde yedi ay içinde sigaraya bağlı  gırtlak, cilt ve akciğer kanseri olduğunu öğrendi.

 

   Dört operasyon geçiren ve erken teşhis sayesinde yaşama tutunan  Yıldız, boğazında açılan delikten nefes alıyor. Nefes borusunda biriken balgam  aspiratörle temizlenen, hayatta kaldığı için haline şükreden Yıldız, sağlığını  bozan sigaradan uzak durulması konusunda çevresindekilere uyarılarda bulundu.

 

    - "Şaka gibi, art arda kanser olduğumu öğrendim"

    Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 40 yıl içtiği  sigarının hayatını altüst ettiğini söyledi.

 

    Yedi ay önce ses kısıklığı nedeniyle gittiği hastaneden bir daha  çıkamadığını dile getiren Yıldız, "sanki şaka gibi art arda kanser olduğunu  öğrendiğini, kendisini ameliyat masasında bulduğunu" ifade etti.

 

    Her şeye rağmen hayatta kalmanın mutluluğunu yaşadığını anlatan  Yıldız, şöyle konuştu:

 

    "Her 'kanser' kelimesini duyduğumda şaşırmadım. Hayata sımsıkı  sarıldım. İçime atmayıp, normal yaşamıma devam ettim. Çevremdekiler bile kanser  olduğuma inanmadı. Bana 'kansersin' deseler yine şaşırmam. Kanser bana artık grip  gibi geliyor. Pozitif bir insanım ama keşke hiç sigara içmeseydim. Kimse sigara  içmesin, içerlerse benim gibi olurlar. Büyük bir özveriyle benimle ilgilenen  doktorlarıma teşekkür ederim."

 

    - "Kanser sigaradan kaynaklanıyor"

    Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana  Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Altınok, hastaya kulak burun boğaz  servisinde gırtlak kanseri teşhisi konulduğunu söyledi.

 

    Hiç vakit kaybedilmeden hareket edildiğini vurgulayan Altınok, şunları  kaydetti:

    "Hastanın gırtlağı, ses telleri, sağ akciğerin üçte biri ve ciltteki  kanserli bölge dört operasyonla alındı. Kanser, sigaradan kaynaklanıyor. Hastanın  hayatta kalmasının en büyük etkenlerinden biri de erken teşhis oldu. Akciğerin  bir kısmı alınmadan önce hastanın akciğerinde leke tespit edildi. İlk, gırtlak  kanserinin sıçraması olarak değerlendirildi. Leke olan kısım çıkarıldı. Patolojik  sonuçlarda akciğer kanseri görüldü. Bu tür kanser vakalarında erken te

Kaynak: Milliyet

DİĞER HABERLER

Naylon poşetlerin kullanılması marketlerde yasaklanıyor

Naylon poşetlerin kullanılması marketlerde yasaklanıyor Naylon poşetlerin kullanılması marketlerde yasaklanıyor. TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, Atık Yönetmeliği kapsamında naylon poşetlerin marketlerde ve mağazalarda 1 Ocak 2018'den itibaren yasaklanacağını söyledi.

Akrep zehri kanserleri hastaların umudu olacak

Akrep zehri kanserleri hastaların umudu olacak Akrep zehri kanserleri hastaların umudu olacak. Doç. Dr. Figen Çalışkan, akrep zehirlerinde bulunan bazı maddelerin kanser hücrelerine doğrudan bağlandığını ve sağlıklı hücrelere zarar vermediğini gösteren çalışmalar bulunduğunu söyledi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden Polikistik Over Sendromu açıklaması

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden Polikistik Over Sendromu açıklaması VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden Polikistik Over Sendromu açıklaması. VM Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Doğum ve Hastalıkları Kliniği’nden Op.Dr.Safiye Genç Polistik Over Sendromu hakkında bilgi verdi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Epilepsi Farkındalık Günü’nü kutladı

VM Medical Park Samsun Hastanesi Epilepsi Farkındalık Günü’nü kutladı VM Medical Park Samsun Hastanesi Epilepsi Farkındalık Günü’nü kutladı!Hastane çalışanları “Söylemekten Korkmuyorum!Ben Epilepsiyim! “ mesajı veren tshirtler giyip stand kurarak farkındalık yaratırken;hekimimiz Yrd.Doç.Dr.Hülya İnce Epilepsi Hastalığı ile ilgili sunum yapıp,hastalarıyla pasta keserek Epilepsi Farkındalım Günü’ne anlam kattı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET