• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

ERKEN TEŞHİS SAYESİNDE YAŞAMA TUTUNDU

Erken teşhis sayesinde yaşama tutundu! Konya'da ses kısıklığı nedeniyle hastaneye giden Mehmet Yıldız, yedi ayda ortaya çıkan gırtlak, cilt ve akciğer kanserlerinden erken teşhis sayesinde kurtularak yaşama tutundu.

11 Temmuz 2016 Pazartesi 18:19
Erken teşhis sayesinde yaşama tutundu

Konya'da ses kısıklığı nedeniyle hastaneye  giden Mehmet Yıldız, yedi ayda ortaya çıkan gırtlak, cilt ve akciğer kanserinden  erken teşhis sayesinde kurtuldu.

 

    Yıldız (53), ses kısıklığı nedeniyle gittiği Necmettin Erbakan  Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde yedi ay içinde sigaraya bağlı  gırtlak, cilt ve akciğer kanseri olduğunu öğrendi.

 

   Dört operasyon geçiren ve erken teşhis sayesinde yaşama tutunan  Yıldız, boğazında açılan delikten nefes alıyor. Nefes borusunda biriken balgam  aspiratörle temizlenen, hayatta kaldığı için haline şükreden Yıldız, sağlığını  bozan sigaradan uzak durulması konusunda çevresindekilere uyarılarda bulundu.

 

    - "Şaka gibi, art arda kanser olduğumu öğrendim"

    Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 40 yıl içtiği  sigarının hayatını altüst ettiğini söyledi.

 

    Yedi ay önce ses kısıklığı nedeniyle gittiği hastaneden bir daha  çıkamadığını dile getiren Yıldız, "sanki şaka gibi art arda kanser olduğunu  öğrendiğini, kendisini ameliyat masasında bulduğunu" ifade etti.

 

    Her şeye rağmen hayatta kalmanın mutluluğunu yaşadığını anlatan  Yıldız, şöyle konuştu:

 

    "Her 'kanser' kelimesini duyduğumda şaşırmadım. Hayata sımsıkı  sarıldım. İçime atmayıp, normal yaşamıma devam ettim. Çevremdekiler bile kanser  olduğuma inanmadı. Bana 'kansersin' deseler yine şaşırmam. Kanser bana artık grip  gibi geliyor. Pozitif bir insanım ama keşke hiç sigara içmeseydim. Kimse sigara  içmesin, içerlerse benim gibi olurlar. Büyük bir özveriyle benimle ilgilenen  doktorlarıma teşekkür ederim."

 

    - "Kanser sigaradan kaynaklanıyor"

    Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Ana  Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Altınok, hastaya kulak burun boğaz  servisinde gırtlak kanseri teşhisi konulduğunu söyledi.

 

    Hiç vakit kaybedilmeden hareket edildiğini vurgulayan Altınok, şunları  kaydetti:

    "Hastanın gırtlağı, ses telleri, sağ akciğerin üçte biri ve ciltteki  kanserli bölge dört operasyonla alındı. Kanser, sigaradan kaynaklanıyor. Hastanın  hayatta kalmasının en büyük etkenlerinden biri de erken teşhis oldu. Akciğerin  bir kısmı alınmadan önce hastanın akciğerinde leke tespit edildi. İlk, gırtlak  kanserinin sıçraması olarak değerlendirildi. Leke olan kısım çıkarıldı. Patolojik  sonuçlarda akciğer kanseri görüldü. Bu tür kanser vakalarında erken te

Kaynak: Milliyet

DİĞER HABERLER

Dünyada ne kadar insan sigara içiyor?

Dünyada ne kadar insan sigara içiyor? Dünyada ne kadar insan sigara içiyor? Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) verilerine göre dünya genelinde sigara içenlerin sayısını 1 milyar 100 milyon. Yılda 6 milyon insan tütün tüketimi sebebiyle hayatını kaybetmekte. Sigaranın tüketicileri 2 noktadan vurduğunu belirten Kardiyoloji uzmanı Dr. Murat Şener, “Türkiye’de sigara içenlerin yarısı, sigaraya bağlı nedenlerle oluşan kalp damar hastalıları ve kanser sebebiyle ölüyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı hastanede skandal haberlerine karşı harekete geçti

Sağlık Bakanlığı hastanede skandal haberlerine karşı harekete geçti. Sağlık Bakanlığı, medyada yer alan ‘Özel hastanede reflü ameliyatına giren genç hayatını kaybetti’ başlıklı haberlere ilişkin, adli soruşturmanın devam ettiğini ve soruşturma sonucunda gerekli olan idari ve yasal işlemlerin uygulanacağını bildirdi.

Samsun'da KİTAM bilimsel araştırma yapmak isteyenlere her türlü imkanı sunuyor

Samsun'da KİTAM bilimsel araştırma yapmak isteyenlere her türlü imkanı sunuyor Samsun'da KİTAM bilimsel araştırma yapmak isteyenlere her türlü imkanı sunuyor. Üç yıl önce kapılarını araştırmacılara açan Karadeniz İleri Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi(KİTAM), bilimsel araştırma yapmak isteyenlere her türlü imkanı sunuyor.

Samsun'da Yeşil kartlı hastalar müjde: Sevksiz gelebilecekler

Samsun'da Yeşil kartlı hastalar müjde: Sevksiz gelebilecekler Samsun'da Yeşil kartlı hastalar müjde: Sevksiz gelebilecekler. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Erişkin Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Recep Sancak, yeşil kartlı hastaların herhangi bir devlet hastanesi sevki almadan direkt olarak hastanelerinde tüm branşlara muayene için başvuru haklarına sahip olduklarını söyledi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET