• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

GENEL SAĞLIK SİGORTAS-GSS BORÇLARINA YAPILANDIRMADA SON BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN

Genel Sağlık Sigortas-GSS borçlarına yapılandırmada son başvuru tarihi ne zaman. GSS borçları nasıl yapılandırılır. GSS borcu olanlar dikkat. Sağlık hizmetlerinden yararlanmak için GSS borçlarınızı bu tarihe kadar mutlaka yapılandırın.

24 Ekim 2016 Pazartesi 18:29
Genel Sağlık Sigortas-GSS borçlarına yapılandırmada son başvuru tarihi ne zaman

Genel Sağlık Sigortas-GSS borçlarına yapılandırmada son başvuru tarihi ne zaman. GSS borçları nasıl yapılandırılır. GSS borcu olanlar dikkat. Sağlık hizmetlerinden yararlanmak için GSS borçlarınızı bu tarihe kadar mutlaka yapılandırın. 

 

Genel Sağlık Sigortası olarak bilinen GSS için borcu olanlara yapılandırma müjdesi verildi. Buna göre GSS borcu yapılandırma yaparak vatandaşlar sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edebilecek.

 

Primlerini yatırmayan ya da gelir testi yaptırmayan milyonlarca kişi için yasal hale gelen 6736 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılması kanunu borcu olanları sevindirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı uzun süredir devam eden borçların yapılandırılması için son tarihi açıkladı. Borcu olup olmadığını ya da ne kadar borcu olduğunu merak eden vatandaşlar E-devlet üzerinden GSS bölümüne giriş yaparak öğrenebilirler.

 

GSS YAPILANDIRMASI İÇİN SON TARİH

 

GSS borcu yapılandırma işlemi için son tarih 2 Ocak 2017 olarak açıklandı. Bu tarihe kadar borcu olan vatandaşların yaşadıkları bölgenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurması gerekiyor. Başvuruda bulunan vatandaşlar gelir testi sonucuna göre belirli bir miktar ödeme yaptıktan sonra kalan ödemeyi taksitlendirebiliyor. İlk ödemeden itibaren sağlık hizmetlerinden de faydalanılmaya başlanıyor. Bakan Süleyman Soylu daha önce bununla ilgili açıklamayı gelir testini aksattığı ve gitmediği için yüksek borçları olan vatandaşlara, yeni bir hak verilecek diyerek duyurdu.  

 

SGK YETKİLİLERİ HİZMETE HAZIR

 

Borç yapılandırma işlemleri sürerken Çanakkale Sosyal Güvenlik İl Müdürü Basri Tümsek bilgilendirici açıklamalarda bulundu. Basri Tümsek bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun, SGK alacakları olmak üzere devletin bazı alacaklarını yeniden yapılandırıyor. Bu kapsamda ilimiz de 12 bine yakın genel sağlık sigortası prim borcu olan var, borcu olanlar 2 Ocak tarihine kadar başvurabilir diyerek vatandaşlara duyuru da bulundu. Vatandaşların duyarlı olmalarını beklediklerini dile getiren Tümsek, müdürlüklerimiz ve il müdürlüğümüz olarak hizmete hazırız cümlelerine yer verdi.

 

BİLGİLER E-DEVLET İLE ÖĞRENİLİYOR

Borcunun miktarı hakkında vatandaşlar "https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu" adresine girerek bilgi alabiliyor. Giriş yapmak için gereken e-devlet şifresine sahip olmayanlar kendilerine en yakın PTT şubesine giderek 2 TL ödeyerek şifre alabiliyor. Vatandaşlar bu şifreyi sadece GSS hizmetlerinde değil diğer devlet hizmetlerinde de kullanabiliyor. Yapılan açıklamalara göre eğitime katkı payı, işsizlik sigorta primi, topluluk sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, damga vergisi, eğitime katkı payı, özel işlem vergisi gibi borçlara gecikme cezası ve zammı tahsili de yapılmayacak.

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

Samsun'da her derde deva Keçiboynuzu'na ilgi arttı

Samsun'da her derde deva Keçiboynuzu'na ilgi arttı Samsun'da her derde deva Keçiboynuzu'na ilgi arttı. Birçok hastalığa iyi geldiği söylenen keçiboynuzu satışı kışla birlikte artış gösteriyor.

İdrar kaçıran kadınlar bu habere dikkat: İşte tedavi yöntemi

İdrar kaçıran kadınlar bu habere dikkat: İşte tedavi yöntemi İdrar kaçıran kadınlar bu habere dikkat: İşte tedavi yöntemi. VM Medical Park Samsun Hastanesi Üroloji Kliniği’nden Op.Dr. Mustafa Çağlar,günümüzde kadınların en büyük sorunlarından biri olan idrar kaçırma hakkında bilgi verdi .

Antibiyotik almak isteyen herkes test yaptırmak zorunda

Antibiyotik almak isteyen herkes test yaptırmak zorunda Antibiyotik almak isteyen herkes test yaptırmak zorunda. Hükümet yılda 1 milyar lira ödenen antibiyotikler için harekete geçti. Bundan sonra antibiyotikler testle verilecek.

Dünyada ne kadar insan sigara içiyor?

Dünyada ne kadar insan sigara içiyor? Dünyada ne kadar insan sigara içiyor? Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) verilerine göre dünya genelinde sigara içenlerin sayısını 1 milyar 100 milyon. Yılda 6 milyon insan tütün tüketimi sebebiyle hayatını kaybetmekte. Sigaranın tüketicileri 2 noktadan vurduğunu belirten Kardiyoloji uzmanı Dr. Murat Şener, “Türkiye’de sigara içenlerin yarısı, sigaraya bağlı nedenlerle oluşan kalp damar hastalıları ve kanser sebebiyle ölüyor” dedi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET