• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

KAVURUCU SICAKLARDA MUTLAKA GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANIN

Kavurucu sıcaklarda mutlaka güneş gözlüğü kullanın. Uzmanlar yazın özellikle güneşten ve sıcaktan korunmak için güneş gözlüğü kullanılması gerektiğini söylüyor. Peki Güneş gözlüğünün yanı sıra göz sağlığımızı nasıl korumalıyız. İşte uzmanlardan göz sağlığınızı korumanız için altın öneriler. Gözlerimiz güneş ışınlarına ve enfeksiyonlara karşı en savunmasız olduğu yerimizdir. Gözlerinize iyi baktığını taktirde çoğu hastalıktan kolaylıkla korunabilirsiniz.

15 Temmuz 2016 Cuma 16:03
Kavurucu sıcaklarda mutlaka güneş gözlüğü kullanın

Kavurucu sıcaklarda mutlaka güneş gözlüğü kullanın. Uzmanlar yazın özellikle güneşten ve sıcaktan korunmak için güneş gözlüğü kullanılması gerektiğini söylüyor. Peki Güneş gözlüğünün yanı sıra göz sağlığımızı nasıl korumalıyız. İşte uzmanlardan göz sağlığınızı korumanız için altın öneriler. Gözlerimiz güneş ışınlarına ve enfeksiyonlara karşı en savunmasız olduğu yerimizdir. Gözlerinize iyi baktığını taktirde çoğu hastalıktan kolaylıkla korunabilirsiniz.

 

Kavurucu sıcakların iyice etkisini gösterdiği bu günlerde gerek şehir hayatında gerekse tatiliniz sırasında gözlerinize iyi bakmayı ve onları koruma altına almayı unutmayın. Gözlerinizin güneş ışınlarına ve enfeksiyonlara karşı en savunmasız olduğu yaz günlerinde uygulayabileceğiniz basit önlemeler ile sağlığınızı koruyabilirsiniz. Karaman Özel Mümine Hatun Hastanesi Göz Doktoru Dr. Salih Kamadan 10 adımda gözlerinizi korumanın formülünü veriyor!

 

10 Adımda gözlerinizi koruma altına alın!

 

1-Güneş Gözlüğü Kullanın;

 

Güneş gözlüğü kullanmak göz sağlığı için kesinlikle gereklidir. Güneş ışınlarının kataraktı artırıcı etkileri mevcuttur ve ayrıca retinadaki sarı nokta hastalığıyla ilintisi bilinmektedir. Bu nedenle uygun ultraviyole (morötesi ) korumalı güneş gözlüğü takmak göz sağlığımız için çok önemlidir.

 

Güneş gözlüğü kullanmayı, cildimizi güneşin zararlı etkilerinden korumak için güneş kremi kullanmakla benzer olarak düşünebiliriz.

 

2-Çok koyu renkte güneş gözlüğü iyidir demek değildir;

 

Tercih edeceğiniz güneş gözlüklerinde önceliğiniz ultraviyole A ve B ışınlarını süzen gözlük camları yönünde olsun. Süzme işlerimi tam olarak yerine getirme işleminde camın koyuluğu sizi yanıltmasın. Cam ne kadar koyu ise koruma da o kadar yüksek demek değildir. Eğer gerekli ultraviyole koruma yoksa koyu cam sandığınızın aksine sağlığınızı tehlikeye atar; koyu renk olan gözlüklerde göz bebekleri büyür ve göze giren güneş ışınları artar.

 

Gözlük seçerken yukarıdan aşağıya doğru renk tonlarının açıldığı modelleri de tercih edebilirsiniz.

 

3-Güneş kremlerini göz çevresinden sakının!

 

Yüzümüzde güneş kremi kullanırken gözkapaklarına sürmemek ve göze kaçırmamak gereklidir. Bu durumlarda kremi bol su ile temizlemek gerekir.

 

4- Yüzücü gözlüğü de vazgeçilmeziniz olsun!

 

Deniz ve havuza girdikten sonra gözlerde hafif bir kızarıklık olması normal kabul edilir. Ancak özellikle havuza girdikten sonra havuz suyundaki koruyucu kimyasallar bağlı gözde tahriş ortaya çıkabilir.

 

Daha tehlikeli olan ise havuz suyundan bulaşabilecek göz enfeksiyonlarıdır. Bu enfeksiyonlar birkaç hafta süren ve çok bulaşıcı olabilen bir seyir izleyebilir. Bu nedenlerle yüzücü gözlüğü takmakta fayda vardır.

 

Ayrıca denizden veya havuzdan çıktıktan sonra gözlerinizi bol su ile temizleyin ve temiz olan bir havlu ile kurulanın. Ayrıca temizliğinden emin olmadığınız bölgelerde suya girmekten kaçının.

 

5-Şapka Kullanın

 

Güneş ışınlarının özellikle dik geldiği zamanlarda gözlüğünüz yetersiz kalabilir. Bu nedenle ışınlarının dik geldiği 11.00-16.00 saatleri arasında şapta kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

 

6-Lens ile denize girmeyin;

 

Yapılan en büyük hataların başında lens ile denize veya havuza girmek geliyor. Maalesef lens kullanıcıları zaman zaman unutarak zaman zaman ise bilerek bunu yapabiliyor. Bu durum çok uzun tedavi gerektiren ciddi göz enfeksiyonlarına yol açabilir. Bu durum sonunda da gözün saydam tabakasında kalıcı izler ve görme kaybı gelişebilir.

 

Ayrıca lensle havuza girildiğinde havuz suyundaki kimyasallar lens materyaline sızıp daha uzun süre gözle temas eder ve gözdeki tahrişi artırabilir.

 

Yaz aylarında günlük kullan-at lensler daha pratik olacağından tercih edilebilir.

 

7- Klima kullanımına dikkat edin!

 

Yaz aylarında klima kullanımı arttığı için buna bağlı kuru göz şikayetleri de artabilir. Nedeni ise klimanın yarattığı hava akımı nedeniyle gözyaşının göz yüzeyinden daha çabuk buharlaşmasıdır. Evlerdeki klimanın dışında araçlardaki veya uçaklardaki havalandırma sistemleri de kuruluğu artırabilir.

 

Klimanın gözlerinizi kurutmasına engel olmak için odanızı bol bol havalandırmak ve klimanın ayarlarını olabilecek en az seviyede tutmak gerekir. Tüm bunlara rağmen kontakt lens kullanımına veya örneğin uçakla yolculuğa bağlı gözde kuruluk hissi varsa suni gözyaşı damlaları kullanılabilir. Bol su içmek de gözyaşı miktarını artırmaya faydalı olacaktır.

 

8- Makyaj ile güneşe çıkmayın!

 

Nemli ve sıcak hava yüzünüzdeki makyajın akmasına ve özellikle göz etrafında kullanılan göz kalemi, far, eyeliner gibi malzemelerin gözün içine kaçmasına sebep olabilir. Bu durum gözyaşı salgısı yapan bezlerin ağzını tıkayarak enfeksiyonlara neden olabilir.

 

9- Ellerinizi her zamankinden daha fazla temiz tutun!

 

Sıcak ve nemin etkisi ise bakteriler yaz aylarında her zamankinden daha tehlikeli ve bulaşmaya yatkındır. Gerek temizlemek gerek kaşımak gerekse güneşten korumak için ellerimizi sık sık gözümüze götürebiliriz. Bu gibi durumlarda ellerimizden enfeksiyon kapabiliriz. Bu nedenle göz sağlığımız için ellerimizi de temiz tutmak gerektiğini unutmayalım.

 

10-Doktorunuzu dinleyin, kurallara uyun!

 

Göz operasyonları sonrası hekiminizin tavsiyesi doğrultusunda enfeksiyon ve tahriş riski nedeniyle denize veya havuza girmemek gerekir.

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

Kolon kanserinden koruyan besinler neler: Kolon kanseri neden olur

Kolon kanserinden koruyan besinler neler: Kolon kanseri neden olur Kolon kanserinden koruyan 10 öneri. Kolon kanserinden korunmak için hangi gıdalar tüketilmeli, neler yenilmeli. Kolon kanseri nedir, neden olur. Kolon kanseri riskini neler arttırıyor.

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nde Emine Ünal tekrar hayata döndü

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nde Emine Ünal tekrar hayata döndü VM Medical Park Samsun Hastanesi'nde Emine Ünal tekrar hayata döndü. VM Medical Park Samsun Hastanesi Nöroloji Kliniği’mizden Uzm.Dr.Ömer Faruk Akkaya,beyin kanaması geçirip baygın halde hastaneye getirilen  Emine Ünal’ın tedavi süreci ile ilgili açıklama yaptı

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden yüz dolgusu açıklaması

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden yüz dolgusu açıklaması VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden yüz dolgusu açıklaması. VM Medical Park Samsun Hastanesi Dermatoloji Kliniği’nden Uzm.Dr.Yüksel Oltulu ,yüz dolgusu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Uzmanlar uyardı! Mangalda et pişirenler dikkat

Uzmanlar uyardı! Mangalda et pişirenler dikkat Uzmanlar uyardı! Mangalda et pişirenler dikkat. Prof. Dr. Ömer Alabaz, mangal sevenleri uyardı: kırmızı et ne çok yanmış, ne de az pişmiş olmalı. İsli, dumanlı, fazla kömürleşmiş mangal etlerinden uzak durulmalı. Mangal ile et arasında 15 cm olmasına dikkat etmeli.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET