• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

MEME KANSERİ NEDEN OLUR: MEME KANSERİ BELİRTİLERİ NELER, TEDAVİSİ NASIL YAPILIR

Meme kanseri neden olur: Meme kanseri belirtileri neler, tedavisi nasıl yapılır. Meme kanseri en çok kimlerde görülüyor. Meme kanserinin en belirgin belirtisi ne. Meme kanseri ile ilgili öğrenilmesi gereken önemli bilgiler haberimizde..

28 Eylül 2016 Çarşamba 10:28
Meme kanseri neden olur: Meme kanseri belirtileri neler, tedavisi nasıl yapılır

Meme kanseri neden olur: Meme kanseri belirtileri neler, tedavisi nasıl yapılır.  Meme kanseri en çok kimlerde görülüyor. Meme kanserinin en belirgin belirtisi ne. Meme kanseri ile ilgili öğrenilmesi gereken önemli bilgiler haberimizde..

 

Kadınlarda en çok görülen kanser türlerinden biri de meme kanseridir. Her 8 kadından 1’inin meme kanserine yakalanmaktadır. Meme hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde oluşması sonucu tümör ve kitleleri oluşturur. Kadınların yüzde 1 oranı meme kanserini yaşamak zorunda kalmaktadır.

 

Hayati anlamda büyük bir öneme sahip olan meme kanseri hastalığı memenin dokusunda sinsi bir şekilde ortaya çıkan bir hastalıktır. En sık görülen kanser türü ise meme kanalları içerisinde oluşan doktal kanser çeşididir. Çeşitli nedenler ile ortaya çıkabilen meme kanseri hastalığı kişide meme bölgesinde ağrıların yaşanmasına sebep olmaktadır. Eğer ağrılar uzun sürer ise kişinin günlük aktivitelerini olumsuz yönde etkileyecek şiddet de yaşanır.

 

Meme kanseri yaşın ilerlemesi ile ortaya çıktığı gibi genetik özellikler sonucu da çıkabilmektedir. Meme kanseri hastalığında ilk belirtiler yaşandığı zaman aşama olarak tehlike içermese dahi eğer tedavi edilmez ise tümörlü doku meme bölgesine yayılıp hastada hayati tehlike oluşturmaktadır. Akciğer kanserinden sonra ölümcül olan bir kanser türüdür. Bu sebeple meme kanseri ile ilgili yaşanan ilk belirtiler de mutlaka doktor kontrolüne başvurulmalıdır.

 

- Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

 

Meme uçlarında morarma

Meme çevresinde sivilce görünümlü kızarıklıklar

Meme uçlarında kanlı veya bulanık akıntı olması (bazen)

Meme ucunda küçülme

Meme iç kısım ve yanlarda ağrılar

Meme uçlarında beze şeklinde doku toplanması (en sık görülen belirti)

Meme derisinde çekilme olması

Meme de büyüme, ödem, kızarıklık olması ve derinin portakal kabuğu görünümünde olması

Meme başında yara ve ülser sorunlarının oluşması

 İki meme arasında simetri bozukluğu (biri büyük diğeri küçük gibi)

Meme ucunda içe doğru çökme meydana gelmesi

Koltuk altında şişlik ve beze oluşması

 

Bunların yanında eğer kanser diğer organlara atlamış ise o organlarda da şikayetler oluşur. Örneğin; Kemikte ise kemik ağrısı, beyinde ise baş ağrısı, bulantı, kusma, baş dönmesi ve görme bozukluğu şeklinde sorun teşkil edebilir.

 

- Meme Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

 

Sigara ve alkol kullanımı

Günlük bakıma önem verilmemesi

Beslenme düzensizliği

Kullanılan tıbbi ilaçlar

Hijyenik olmayan ortamlara uzun süre maruz kalınması

Genetik olarak meme kanseri hastalığına yatkın olunması

Meme içlerinde meydana gelen zararlı tümör tabakaları (en belirgin nedeni)

Meme Kanserinin Teşhisi Nasıl Yapılmaktadır?

 

Meme kanserinde ilk olarak memenin röntgen filmleri çekilmektedir. Röntgen çekildiğinde meme içerisi tamamen görüntülenmekte ve hastalığa sebep olan dokular doğru tespit edilebilmektedir.

 

- Meme Kanseri En Çok Kimlerde Görülmektedir?

 

Menopoz sonrası ilaç tedavisi gören bayanlarda

Erken yaşta evlenen bayanlarda

Sigara ve alkol kullanan bayanlarda

Düzensiz beslenen bayanlarda

 

- Meme Kanserinden Korunmanın Yolları Nelerdir?

 

Sigara ve alkol kullanılmamalı

Kişisel bakıma önem verilmeli

Dengeli beslenmeye dikkat edilmeli

Hijyenik olmayan ortamlarda durulmamalı

Kimyasal maddeler bulunan ortamlardan uzak durulmalı

Her gün 30 dk yürünmeli

Formun korunması gerekli

Östrojenden uzak durulmalı

Doğum kontrol ilacı uzun süre kullanılmamalı

Çocuk bol bol emzirilmeli

Anne olmak için yaşı geciktirmemek gerekir

Hormon tedavisinde meme kontrolü yaptırılmalı

Yeşil koyu sebzeler ve kırmızı meyveler tüketilmeli

Strese esir olmayın

Haftada 2 defa kırmızı et tüketilmeli

 

- Meme Kanserinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Tedavi de 4 farklı yöntem uygulanmaktadır. Hormon tedavisi, cerrahi müdahale, radyoterapi ve kemoterapidir. Yapılan bir araştırmaya göre hastalığın tedavisinde eğer erken dönemde iken kanda kanser hücreleri bulunduğu ortaya çıkmıştır ve bu nedenle hastalıkta erken teşhis mümkün olmuştur. Tedavi hastanın yaşına ve hastalığın aşamasına göre belirlenmektedir. Erken evrede olan meme kanserinde cerrahi müdahale yapıldığı gibi radyoterapi, kemoterapi, ve hormon tedavisi de uygulanmaktadır. Çünkü, cerrahi müdahale sonra yapılan bu tedavi yöntemleri kanserin tekrarlamasını engellemeyi ve yaşam süresini uzatmayı sağlamaktadır. Meme kanserinde önemli olan şey hastalığın ilerlememiş olmasıdır. Eğer hastalık ilerlemiş ise yeni geliştirilen iğne ve ilaçlar sayesinde zararlı dokular ortadan kaldırılmaktadır. Ancak hastalık ileri boyuta ulaştığı zaman uzman doktorun gerek gördüğü durumlarda cerrahi bir müdahale uygulanmaktadır. Ameliyat genel olarak 1-2 saat sürmekte ve meme dokusu tamamen alınmaktadır. Ameliyatın tıptaki adı mastektomi olmakla beraber hasta meme kanserinden tamamen kurulmaktadır. Uzman doktor gerek görür ise hastanın bir kaç gün hastane de yatışı yapılır ve taburcu edilir.

 

KANSERDEN KORUYUCU BESİNLER

 

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı öncesinde Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı kanserden koruyucu beslenme planı hakkında bilgi verdi.

 

Salatanızda mutlaka kırmızı lahana olsun


Gün içerisinde en azından bir öğünde salata şeklinde bile tüketilmesi gereken kırmızı lahana, antioksidan etkisi ile cildi ve hücreleri gençleştirir. C vitamini ve folik asit içeriği oldukça yüksektir. Folik asit, meme kanserinden korunmada etkili bir vitamindir. 

 

Turp bağışıklık sistemini geliştirir


Sofraların vazgeçilmezi turp, mümkünse yine her gün salatalarda tüketilmesi gereken bir besindir. Kansere karşı koruyucu bir besin olan turp, çok güçlü bir antioksidandır. Yüksek folik asit ve C vitamini içeriği sayesinde vücut direncinin düşmesini engeller ve bağışıklık sistemini geliştirir. 

 

En güçlü antioksidan kırmızı biber


Antioksidanların içinde en güçlüsü diyebileceğimiz kırmızıbiber, her gün en az bir öğünde yer alması gereken bir besindir. Salatada ya da tek başına çiğ olarak tüketilmesi daha etkili olan kırmızıbiberin kanser önleyici etkisi yüksektir. Aynı zamanda lif açısından da zengin olan kırmızıbiber, hücrelerin yenilenmesine ve iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcıdır.

 

Çiğ domates daha etkili

Yine her gün tüketilmesi tavsiye edilen besinlerden biri de domatestir. Domates çiğ olarak tüketildiği takdirde yüksek dozda antioksidan tedavi sağlayabilir. Yüksek antioksidan etkili domates, likopen içeriği ile kanseri önleme ve kanserden korunma tedavilerinde baş sıralarda yer alır. İçerdiği bileşenler ile hücreleri ve dokuları yeniler ve kanser hücresinin büyüme ve yayılmasını önlemede yardımcı olur. 

 

Ahududu-böğürtlen ikilisi


Ahududu; içerdiği magnezyum, demir, fosfat ve limon asidi sayesinde meme kanseri vakalarında başlıca rol oynayan meyvelerden biridir. Özellikle çayı ya da komposto tarzında tüketilmesi antioksidan etkisini arttırır. Günde 1 avuç kadar tüketilmesi meme kanserine karşı koruyucu özelliktedir. Yine günde 1 avuç kadar tüketilebilen böğürtlen de antioksidan ve magnezyum açısından zengin bir besindir. Meme kanseri vakalarında hastalık seyrinin yavaşlaması ya da iyileşmenin hızlanması için tüketilebilecek etkili besinlerin başında gelir. Böğürtlen, kanı temizler ve ağrıların giderilmesinde yardımcı olur. 

 

1 bardak kırmızı üzüm suyu iç, hücreleri yenile


Özellikle suyu ve kompostosu tüketilirse, yüksek antioksidan ve kanserden önleyici etkisi olan kırmızı üzüm, içerdiği bileşenler ve vitaminler ile kanser sırasında düşen bağışıklık sisteminin toparlanmasına da yardımcı olur. Günde 1 bardak kadar tüketilen üzüm suyu hastalıklara iyi gelir, cildi düzenler ve hücreleri yeniler.

 

Yaban mersini beslenme planında yer almalı


Kansere karşı koruyucu besinlerden biri de yaban mersinidir. İçeriğinde yer alan pterostilben, ellagic asit ile kansere karşı koruyucudur. C vitamininden zengin olan yaban mersini günde 1 avuç kadar tüketildiğinde kansere karşı koruyucu etki gösterir.

 

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden kanser açıklaması

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden kanser açıklaması VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden kanser açıklaması. VM Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği'nden Yrd. Doç. Dr .M. Ali Yılmaz çağımızın hastalığı kanser konusunda , "Hücrelerin, kontrolsüz bir şekilde çoğalması ve yayılması olarak olarak tanımlanan bir grup hastalıktır" dedi.

Karbonatın yüze ve cilde faydaları saymakla bitmiyor

Karbonatın yüze ve cilde faydaları saymakla bitmiyor Karbonatın yüze ve cilde faydaları saymakla bitmiyor. Karbonatın cilde olan faydaları neler. Cilt lekelerine ve sivilcelere karşı karbonat iyi geliyor. Karbonat sivilcelere karşı doğal çözüm. Karbonatın bilinmeyen faydaları. Karbonatla peeling, cilt bakımı ve yüz temizle nasıl yapılır

Doktor Şevket Özkaya: Gıda takviyesi ürün hakkında açıklama yaptı

Doktor Şevket Özkaya: Gıda takviyesi ürün hakkında açıklama yaptı Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Şevket Özkaya; 14 Şubat 2017 yayınlanan basında yer alan “Gıda Takviyesi Ürün” hakkında açıklama yaptı. Dr. Özkaya “Bu olayın şahsımın ve çalıştığım kurum Medical Park’ın hiçbir ilgisi yoktur. Bu ürün ilaç değildir ve hastalıklara ve özellikle kanser hastalarına verildiği doğru değildir. Gıda takviyesi ürün olup bu amaçla kullanılmaktadır.” dedi.

Ağız kokusu nasıl geçer? Ağız kokusu neden olur?

Ağız kokusu nasıl geçer? Ağız kokusu neden olur? Ağız kokusu nasıl geçer? Ağız kokusu neden olur? Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği'nden Dt. Cem Harbalioğlu kişiyi çok zor duruma sokan ağız kokusu ile ilgili, "Ağız kokusu toplumda birçok kişinin yaşadığı ve çözüm bulmaya çalıştığı bir rahatsızlıktır ve   bulunduğunuz ortamda hem sizi, hem de çevrenizdekileri rahatsız eder. Bunun birçok sebebi olabilir. " dedi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET