• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

MEME KANSERİ NEDEN OLUR: MEME KANSERİ BELİRTİLERİ NELER, TEDAVİSİ NASIL YAPILIR

Meme kanseri neden olur: Meme kanseri belirtileri neler, tedavisi nasıl yapılır. Meme kanseri en çok kimlerde görülüyor. Meme kanserinin en belirgin belirtisi ne. Meme kanseri ile ilgili öğrenilmesi gereken önemli bilgiler haberimizde..

28 Eylül 2016 Çarşamba 10:28
Meme kanseri neden olur: Meme kanseri belirtileri neler, tedavisi nasıl yapılır

Meme kanseri neden olur: Meme kanseri belirtileri neler, tedavisi nasıl yapılır.  Meme kanseri en çok kimlerde görülüyor. Meme kanserinin en belirgin belirtisi ne. Meme kanseri ile ilgili öğrenilmesi gereken önemli bilgiler haberimizde..

 

Kadınlarda en çok görülen kanser türlerinden biri de meme kanseridir. Her 8 kadından 1’inin meme kanserine yakalanmaktadır. Meme hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde oluşması sonucu tümör ve kitleleri oluşturur. Kadınların yüzde 1 oranı meme kanserini yaşamak zorunda kalmaktadır.

 

Hayati anlamda büyük bir öneme sahip olan meme kanseri hastalığı memenin dokusunda sinsi bir şekilde ortaya çıkan bir hastalıktır. En sık görülen kanser türü ise meme kanalları içerisinde oluşan doktal kanser çeşididir. Çeşitli nedenler ile ortaya çıkabilen meme kanseri hastalığı kişide meme bölgesinde ağrıların yaşanmasına sebep olmaktadır. Eğer ağrılar uzun sürer ise kişinin günlük aktivitelerini olumsuz yönde etkileyecek şiddet de yaşanır.

 

Meme kanseri yaşın ilerlemesi ile ortaya çıktığı gibi genetik özellikler sonucu da çıkabilmektedir. Meme kanseri hastalığında ilk belirtiler yaşandığı zaman aşama olarak tehlike içermese dahi eğer tedavi edilmez ise tümörlü doku meme bölgesine yayılıp hastada hayati tehlike oluşturmaktadır. Akciğer kanserinden sonra ölümcül olan bir kanser türüdür. Bu sebeple meme kanseri ile ilgili yaşanan ilk belirtiler de mutlaka doktor kontrolüne başvurulmalıdır.

 

- Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

 

Meme uçlarında morarma

Meme çevresinde sivilce görünümlü kızarıklıklar

Meme uçlarında kanlı veya bulanık akıntı olması (bazen)

Meme ucunda küçülme

Meme iç kısım ve yanlarda ağrılar

Meme uçlarında beze şeklinde doku toplanması (en sık görülen belirti)

Meme derisinde çekilme olması

Meme de büyüme, ödem, kızarıklık olması ve derinin portakal kabuğu görünümünde olması

Meme başında yara ve ülser sorunlarının oluşması

 İki meme arasında simetri bozukluğu (biri büyük diğeri küçük gibi)

Meme ucunda içe doğru çökme meydana gelmesi

Koltuk altında şişlik ve beze oluşması

 

Bunların yanında eğer kanser diğer organlara atlamış ise o organlarda da şikayetler oluşur. Örneğin; Kemikte ise kemik ağrısı, beyinde ise baş ağrısı, bulantı, kusma, baş dönmesi ve görme bozukluğu şeklinde sorun teşkil edebilir.

 

- Meme Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

 

Sigara ve alkol kullanımı

Günlük bakıma önem verilmemesi

Beslenme düzensizliği

Kullanılan tıbbi ilaçlar

Hijyenik olmayan ortamlara uzun süre maruz kalınması

Genetik olarak meme kanseri hastalığına yatkın olunması

Meme içlerinde meydana gelen zararlı tümör tabakaları (en belirgin nedeni)

Meme Kanserinin Teşhisi Nasıl Yapılmaktadır?

 

Meme kanserinde ilk olarak memenin röntgen filmleri çekilmektedir. Röntgen çekildiğinde meme içerisi tamamen görüntülenmekte ve hastalığa sebep olan dokular doğru tespit edilebilmektedir.

 

- Meme Kanseri En Çok Kimlerde Görülmektedir?

 

Menopoz sonrası ilaç tedavisi gören bayanlarda

Erken yaşta evlenen bayanlarda

Sigara ve alkol kullanan bayanlarda

Düzensiz beslenen bayanlarda

 

- Meme Kanserinden Korunmanın Yolları Nelerdir?

 

Sigara ve alkol kullanılmamalı

Kişisel bakıma önem verilmeli

Dengeli beslenmeye dikkat edilmeli

Hijyenik olmayan ortamlarda durulmamalı

Kimyasal maddeler bulunan ortamlardan uzak durulmalı

Her gün 30 dk yürünmeli

Formun korunması gerekli

Östrojenden uzak durulmalı

Doğum kontrol ilacı uzun süre kullanılmamalı

Çocuk bol bol emzirilmeli

Anne olmak için yaşı geciktirmemek gerekir

Hormon tedavisinde meme kontrolü yaptırılmalı

Yeşil koyu sebzeler ve kırmızı meyveler tüketilmeli

Strese esir olmayın

Haftada 2 defa kırmızı et tüketilmeli

 

- Meme Kanserinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Tedavi de 4 farklı yöntem uygulanmaktadır. Hormon tedavisi, cerrahi müdahale, radyoterapi ve kemoterapidir. Yapılan bir araştırmaya göre hastalığın tedavisinde eğer erken dönemde iken kanda kanser hücreleri bulunduğu ortaya çıkmıştır ve bu nedenle hastalıkta erken teşhis mümkün olmuştur. Tedavi hastanın yaşına ve hastalığın aşamasına göre belirlenmektedir. Erken evrede olan meme kanserinde cerrahi müdahale yapıldığı gibi radyoterapi, kemoterapi, ve hormon tedavisi de uygulanmaktadır. Çünkü, cerrahi müdahale sonra yapılan bu tedavi yöntemleri kanserin tekrarlamasını engellemeyi ve yaşam süresini uzatmayı sağlamaktadır. Meme kanserinde önemli olan şey hastalığın ilerlememiş olmasıdır. Eğer hastalık ilerlemiş ise yeni geliştirilen iğne ve ilaçlar sayesinde zararlı dokular ortadan kaldırılmaktadır. Ancak hastalık ileri boyuta ulaştığı zaman uzman doktorun gerek gördüğü durumlarda cerrahi bir müdahale uygulanmaktadır. Ameliyat genel olarak 1-2 saat sürmekte ve meme dokusu tamamen alınmaktadır. Ameliyatın tıptaki adı mastektomi olmakla beraber hasta meme kanserinden tamamen kurulmaktadır. Uzman doktor gerek görür ise hastanın bir kaç gün hastane de yatışı yapılır ve taburcu edilir.

 

KANSERDEN KORUYUCU BESİNLER

 

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı öncesinde Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı kanserden koruyucu beslenme planı hakkında bilgi verdi.

 

Salatanızda mutlaka kırmızı lahana olsun


Gün içerisinde en azından bir öğünde salata şeklinde bile tüketilmesi gereken kırmızı lahana, antioksidan etkisi ile cildi ve hücreleri gençleştirir. C vitamini ve folik asit içeriği oldukça yüksektir. Folik asit, meme kanserinden korunmada etkili bir vitamindir. 

 

Turp bağışıklık sistemini geliştirir


Sofraların vazgeçilmezi turp, mümkünse yine her gün salatalarda tüketilmesi gereken bir besindir. Kansere karşı koruyucu bir besin olan turp, çok güçlü bir antioksidandır. Yüksek folik asit ve C vitamini içeriği sayesinde vücut direncinin düşmesini engeller ve bağışıklık sistemini geliştirir. 

 

En güçlü antioksidan kırmızı biber


Antioksidanların içinde en güçlüsü diyebileceğimiz kırmızıbiber, her gün en az bir öğünde yer alması gereken bir besindir. Salatada ya da tek başına çiğ olarak tüketilmesi daha etkili olan kırmızıbiberin kanser önleyici etkisi yüksektir. Aynı zamanda lif açısından da zengin olan kırmızıbiber, hücrelerin yenilenmesine ve iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcıdır.

 

Çiğ domates daha etkili

Yine her gün tüketilmesi tavsiye edilen besinlerden biri de domatestir. Domates çiğ olarak tüketildiği takdirde yüksek dozda antioksidan tedavi sağlayabilir. Yüksek antioksidan etkili domates, likopen içeriği ile kanseri önleme ve kanserden korunma tedavilerinde baş sıralarda yer alır. İçerdiği bileşenler ile hücreleri ve dokuları yeniler ve kanser hücresinin büyüme ve yayılmasını önlemede yardımcı olur. 

 

Ahududu-böğürtlen ikilisi


Ahududu; içerdiği magnezyum, demir, fosfat ve limon asidi sayesinde meme kanseri vakalarında başlıca rol oynayan meyvelerden biridir. Özellikle çayı ya da komposto tarzında tüketilmesi antioksidan etkisini arttırır. Günde 1 avuç kadar tüketilmesi meme kanserine karşı koruyucu özelliktedir. Yine günde 1 avuç kadar tüketilebilen böğürtlen de antioksidan ve magnezyum açısından zengin bir besindir. Meme kanseri vakalarında hastalık seyrinin yavaşlaması ya da iyileşmenin hızlanması için tüketilebilecek etkili besinlerin başında gelir. Böğürtlen, kanı temizler ve ağrıların giderilmesinde yardımcı olur. 

 

1 bardak kırmızı üzüm suyu iç, hücreleri yenile


Özellikle suyu ve kompostosu tüketilirse, yüksek antioksidan ve kanserden önleyici etkisi olan kırmızı üzüm, içerdiği bileşenler ve vitaminler ile kanser sırasında düşen bağışıklık sisteminin toparlanmasına da yardımcı olur. Günde 1 bardak kadar tüketilen üzüm suyu hastalıklara iyi gelir, cildi düzenler ve hücreleri yeniler.

 

Yaban mersini beslenme planında yer almalı


Kansere karşı koruyucu besinlerden biri de yaban mersinidir. İçeriğinde yer alan pterostilben, ellagic asit ile kansere karşı koruyucudur. C vitamininden zengin olan yaban mersini günde 1 avuç kadar tüketildiğinde kansere karşı koruyucu etki gösterir.

 

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

VM Medical Park Samsun Hastanesi Epilepsi Farkındalık Günü’nü kutladı

VM Medical Park Samsun Hastanesi Epilepsi Farkındalık Günü’nü kutladı VM Medical Park Samsun Hastanesi Epilepsi Farkındalık Günü’nü kutladı!Hastane çalışanları “Söylemekten Korkmuyorum!Ben Epilepsiyim! “ mesajı veren tshirtler giyip stand kurarak farkındalık yaratırken;hekimimiz Yrd.Doç.Dr.Hülya İnce Epilepsi Hastalığı ile ilgili sunum yapıp,hastalarıyla pasta keserek Epilepsi Farkındalım Günü’ne anlam kattı.

Akıllı telefonlar böbrek taşı yapıyor

Akıllı telefonlar böbrek taşı yapıyor Akıllı telefonlar böbrek taşı yapıyor. Televizyon, bilgisayar, akıllı telefonlar, playstation gibi oyunlar , beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler (az su içilmesi,  fazla tuz alınması, aşırı kilo alımı) ve hareketsiz yaşam son yıllarda  taş oluşumunda dramatik bir artışa sebep olmuştur.

Kolon kanserinden koruyan besinler neler: Kolon kanseri neden olur

Kolon kanserinden koruyan besinler neler: Kolon kanseri neden olur Kolon kanserinden koruyan 10 öneri. Kolon kanserinden korunmak için hangi gıdalar tüketilmeli, neler yenilmeli. Kolon kanseri nedir, neden olur. Kolon kanseri riskini neler arttırıyor.

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nde Emine Ünal tekrar hayata döndü

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nde Emine Ünal tekrar hayata döndü VM Medical Park Samsun Hastanesi'nde Emine Ünal tekrar hayata döndü. VM Medical Park Samsun Hastanesi Nöroloji Kliniği’mizden Uzm.Dr.Ömer Faruk Akkaya,beyin kanaması geçirip baygın halde hastaneye getirilen  Emine Ünal’ın tedavi süreci ile ilgili açıklama yaptı

KÖŞE YAZARLARI

ANKET