• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

MEME KANSERİNİN BAŞLICA SEBEPLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR

Meme kanserinin başlıca sebepleri ve belirtileri nelerdir? Meme kanseri hangi yaş aralıklarında daha sık görülür? Meme kanserinde erken teşhis neden önemlidir? Erkeklerde meme kanseri riski taşır mı? Meme kanseri ile ilgili tüm bilinmesi gerekenleri siz okuyucularımız için toparladık.

07 Eylül 2016 Çarşamba 16:21
Meme kanserinin başlıca sebepleri ve belirtileri nelerdir

Meme kanserinin başlıca sebepleri ve belirtileri nelerdir? Meme kanseri hangi yaş aralıklarında daha sık görülür? Meme kanserinde erken teşhis neden önemlidir? Erkeklerde meme kanseri riski taşır mı? Meme kanseri ile ilgili tüm bilinmesi gerekenleri siz okuyucularımız için toparladık.

 

Meme kanserinin görülme sıklığı her geçen gün arttığı gibi görülme yaşı da  giderek düşüyor. Durum, ülkemiz için endişe verici boyutta. 

 

Öyle ki artık 20 yaşındaki meme kanseri hastaları onkoloji kliniklerinde çare arıyor. Dolayısıyla hastalıktan korunmak için alınacak önlemler daha fazla önem kazanıyor. 

 

Eskiden meme kanserinin orta ve ileri yaş hastalığı olduğu düşünülürdü ancak artık hastalık “hayatının baharında” olanları da yakalıyor.


Hastalığın Türkiye’deki görülme sıklığının arttığına dikkat çeken ve “Meme kanserine yakalanma yaşı çok düştü, 20 veya 23 yaşlarında bile hastalarımız var” diyen Genel Cerrah Prof. Dr. Vahit Özmen, kadınlara önemli bir uyarıda bulundu:


“Bende olmaz’ demeyin, ya da herhangi bir kitle fark ettiğinizde ‘bu önemsiz bir şeydir’ diye düşünmeyin. Meme kanserini artık her yaşta görebiliyoruz. 50 yaşından sonra da sıklık çok artıyor.”


Genetik yatkınlık, erken adet olmak (12 yaşından önce), geç menopoza girmek (55 yaşından sonra), doğurmamış ve emzirmemiş olmak, fazla kilo, hareketsiz yaşam gibi etkenler meme kanserinde riski artıran faktörler arasında.


Hastalık, erken teşhis ile yani sıfır veya birinci evrede yakalandığında tam şifa ile tedavi şansı veren ender kanser türlerinden biri. Erken tehşhiste de düzenli mamografi ve doktor muayenesinin önemli rolü var.


Bu nedenle kadınlara kanser taramalarını aksatmamalarını öneren Prof. Özmen, aynı zamanda İstanbul’da faaliyet gösteren Meme Hastalıkları Derneği’nin de başkanı. MEMEDER’in meme kanseri taramalarını ücretsiz yaptığını söyleyen Özmen, “Dernek, maddi durumu iyi olmayan hastaların muayene, tetkik ve ameliyatlarını ücretsiz yapıyor” dedi. 

Geçtiğimiz günlerde, kendisi gibi cerrah olan oğlu Op. Dr. Tolga Özmen ile birlikte ”Meme Hastalıkları” adlı bir kitap çıkaran Prof. Özmen, bu kitabın MEMEDER’den temin edilebildiğini ve tüm gelirinin de ücretsiz kanser tedavisi yapan bu derneğe bağışlandığını sözlerine ekledi.


Prof. Özmen’in meme kanseriyle ilgili verdiği kötü haber; hastalığın görülme sıklığının özellikle ülkemizde giderek artıyor olması. İyi haber ise tedavideki gelişmeler sayesinde meme kanserinden ölüm oranlarında önemli ölçüde azalma bulunması.


Hastalığın artmasındaki en önemli etken ise yaşam koşulları. Kirlenen hava ve çevre, doğallıktan uzaklaşan besinler, zorlaşan ekonomik şartlar, radyasyon, kadınların artık daha çok strese maruz kalması ve daha çok çalışması bu etkenlerin en önemlileri.


Genetik yatkınlık, erken adet olmak ve geç menopoza girmek gibi meme kanserinde etkili olan faktörleri değiştirmek mümkün değil. Ancak değiştirilebilecek risk faktörleri de var. Prof. Özmen’in bu noktada kadınlara tavsiyeleri şöyle:


1. Kilo kontrolü yapın: Vücut kitle endeksini 25’in altında tutun. Yani ağırlığınız, boyunuzun karesine bölündüğü zaman 25’i geçmesin. Kanser tanısı aldıktan sonra da kilo almayın çünkü östrojen yağ dokusunda üretilir.


2- Haftada toplam 5-6 saat mutlaka egzersiz yapın: Hızlı yürüyün, yani haftada en az 4- 5 gün hızlı tempoyla günde 1 saat yürüyüş yapın.


3- Beslenmenize dikkat edin: Çok doymadan sofradan kalkın. Karbonhidrat yok, şeker yok, bal çok sınırlı. Yumurta yenebilir, haftada iki gün yağsız kırmızı et tüketin. Meyve ve sebzeyi mutlaka mevsiminde yiyin. Meyve tüketiminde aşırıya kaçmayın, ölçülü olun. İnsülin direnciniz varsa, kontrol altında tutun.


4- Stresi kontrol altına alın: Takıntılarınızdan kurtulun. Bunun için kendinizle mücadele edin. Vücudu bu etkilerden korumanın en iyi yolu da düzenli spor yapmaktır. Spor yaparken her şeyi unutursunuz.


5- Kaliteli uyuyun: Düzenli olarak günde en az 6-7 saat uyuyun.


6- Düzenli bir yaşamınız olsun: Yemek saatiniz, uyku saatiniz, spor saatiniz belli olsun.


STRES KANSER YAPAR MI?
Stresin kanser oluşumundaki etkisi, tıp dünyasının tartışmalı konuları arasında. Bazı onkologlar, stresin kanseri tetiklediğine dair bilimsel çalışma bulunmadığı, Prof. Özmen ise stresin hem kanser oluşumunda rol oynadığı hem de hastalığın seyrini önemli ölçüde etkilediği görüşünde.


Stres ile kanser ilişkisini gösteren iki bilimsel çalışma yaptıklarını belirten Özmen, “Bu çalışmalar yakında yayınlanacak. Özetle stresin kanser üzerinde önemli etkisi olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

“SİZİ MUTSUZ EDEN ERKEKLERDEN UZAK DURUN”

“SİZİ MUTSUZ EDEN ERKEKLERDEN UZAK DURUN”
Özellikle majör depresyonun kanseri tetiklediğini gösteren bilimsel çalışmalar olduğunu söyleyen Prof. Dr. Vahit Özmen’in bir erkek olarak kanserden korunmak isteyen kadınlara son tavsiyesi ise erkeklerle ilgili: 


7- “Sizi mutsuz eden, strese sokan erkeklerden uzak durun, onları hayatınızdan çıkarın. Hak etmeyenlere hiçbir zaman değer vermeyin.” 

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

Dünyada ne kadar insan sigara içiyor?

Dünyada ne kadar insan sigara içiyor? Dünyada ne kadar insan sigara içiyor? Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) verilerine göre dünya genelinde sigara içenlerin sayısını 1 milyar 100 milyon. Yılda 6 milyon insan tütün tüketimi sebebiyle hayatını kaybetmekte. Sigaranın tüketicileri 2 noktadan vurduğunu belirten Kardiyoloji uzmanı Dr. Murat Şener, “Türkiye’de sigara içenlerin yarısı, sigaraya bağlı nedenlerle oluşan kalp damar hastalıları ve kanser sebebiyle ölüyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı hastanede skandal haberlerine karşı harekete geçti

Sağlık Bakanlığı hastanede skandal haberlerine karşı harekete geçti. Sağlık Bakanlığı, medyada yer alan ‘Özel hastanede reflü ameliyatına giren genç hayatını kaybetti’ başlıklı haberlere ilişkin, adli soruşturmanın devam ettiğini ve soruşturma sonucunda gerekli olan idari ve yasal işlemlerin uygulanacağını bildirdi.

Samsun'da KİTAM bilimsel araştırma yapmak isteyenlere her türlü imkanı sunuyor

Samsun'da KİTAM bilimsel araştırma yapmak isteyenlere her türlü imkanı sunuyor Samsun'da KİTAM bilimsel araştırma yapmak isteyenlere her türlü imkanı sunuyor. Üç yıl önce kapılarını araştırmacılara açan Karadeniz İleri Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi(KİTAM), bilimsel araştırma yapmak isteyenlere her türlü imkanı sunuyor.

Samsun'da Yeşil kartlı hastalar müjde: Sevksiz gelebilecekler

Samsun'da Yeşil kartlı hastalar müjde: Sevksiz gelebilecekler Samsun'da Yeşil kartlı hastalar müjde: Sevksiz gelebilecekler. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Erişkin Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Recep Sancak, yeşil kartlı hastaların herhangi bir devlet hastanesi sevki almadan direkt olarak hastanelerinde tüm branşlara muayene için başvuru haklarına sahip olduklarını söyledi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET