• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

MERYEM NAR BÖBREĞİNİ KÜÇÜK KIZINA VERDİ

Meryem Nar böbreğini küçük kızına verdi! Mersin’de böbrek yetmezliğinden dolayı 6 yaşından beri tedavi gören, artık diyalize de cevap vermeyen 15 yaşındaki Menekşe’ye annesi umut oldu.

30 Temmuz 2016 Cumartesi 12:21

Mersin’de annenin örnek davranışı herkes tarafından takdirle karşılandı. Böbrek yetmezliğinden dolayı 6 yaşından beri tedavi gören, 2 yıl ilaç, 7 yılda diyaliz makinasına bağlanan 15 yaşındaki Menekşe Nar, artık tedavilere cevap vermeyince nakil ihtiyacı ortaya çıktı. Anne Meryem Nar’ın "böbreğimi kızıma bağışlamak istiyorum" demesi üzerine yapılan tetkiklerin sonucu olumlu çıkınca, anneden kıza böbrek nakli yapıldı. Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’na bağlı 6 kişilik ekiple gerçekleştirilen nakil, yaklaşık 3 saat sürdü. Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Akbay başkanlığında gerçekleştirilen nakil sonrasında küçük Menekşe’ye nakledilen böbrek 1 saat içinde çalışmaya başladı. Anne ve kız hastanede servis bölümüne alınırken, ikisinin de sağlık durumlarının her geçen gün daha iyiye gittiği belirtildi.

 

"Benim için yeni bir hayat başlayacak, annemi çok seviyorum"

Hastalığı ve şu anki durumuyla ilgili İHA muhabirine konuşan küçük Menekşe, şu anda çok iyi olduğunu söyledi. 6 yaşından beri böbreklerinden hasta olduğunu ifade eden Menekşe, "2 yıl ilaç tedavisi gördüm ancak sonuç alamadım. Ardından diyalize girmeye başladım. 7 yıldır da diyaliz tedavisi görüyorum. Ancak bunla da artık iyi olmamaya başladım. Benim böbrek nakli olmam gerekiyordu. Şimdi annem bana böbreğini bağışladı ve böbrek nakli oldum. Annemi çok seviyorum. Anneme sonsuz teşekkür ediyorum. Şimdi çok iyiyim. Diyalizden kurtuldum. Benim için yeni bir hayat başlayacak. Çok mutluyum, annemi çok seviyorum" şeklinde konuştu.

 

"Organ bağışı yeni bir hayat için herkese mucize olur"

Eğitimiyle ilgili de konuşan Menekşe, "Ana sınıfına giderken bu hastalığım ortaya çıktı ve o günden beri sürüyor. Ancak hastalığım eğitimimi etkilemedi. Bu süreçte de okuluma devam ettim. Akşam diyalize giriyordum, gündüz de okula gidiyordum. Şimdi liseye geçtim. Tabi artık diyalize girmeden, daha sağlıklı bir şekilde okuluma gideceğim. İstediğim şeyleri daha kolay ve mutlu bir şekilde yapacağım. O yüzden herkes organ bağışı yapsın. Yeni bir hayat için herkese mucize olur" diye konuştu.

 

Anne Meryem: "Böbreğimi çok sevdiğim Menekşe kızıma bağışladım"

Gözleri dolarak kızının durumuyla ilgili konuşan anne Meryem Nar ise Menekşe’nin kendilerinin en küçük çocuğu olduğunu söyledi. Menekşe ile birlikte 8 çocuklarının olduğunu belirten Nar, "Diğer hiçbir çocuğumda böyle bir rahatsızlık yok. Menekşe’yi 6 yaşında anaokuluna gönderdim. Kızımı anaokulundan altına kaçırıyor diye geri gönderdiler. Sürekli aynı şikayetle kızımı eve geri göndermeye başladılar. Bende kızımı doktora götürdüm. Yapılan muayene ve test sonuçlarında kızımın böbrek yetmezliği çıktı. Önce 2 yıl ilaç tedavisi gördü, ardından 7 yıl diyaliz tedavisi gördü ama cevap vermedi. MEÜ Tıp Fakültesi’nde 2 ay diyaliz makinesi kullanılmasına yönelik eğitim aldım. 7 yıldır evde kızımı diyalize ben bağlıyordum. Artık diyaliz de fayda etmiyordu. Bende doktora geldim, ben kızıma böbreğimi vermek istiyorum, kızım her gün kriz geçiriyor dedim. Böbreğimi vermeye karar verdim. Böbreğime baktılar, ayrıca tansiyon, kalp, şekerime de baktılar ve hiçbir şey çıkmadı. Değerlerimin hepsi iyi çıktı. Dokularım ve böbreğim de uyduğu için, doktorlar "verebilirsin" dediler. Bende böbreğimi çok sevdiğim Menekşe kızıma bağışladım. Ameliyatta ve serviste emeği geçen Tıp Fakültesi doktorlarına, çalışanlarına teşekkür ediyorum" dedi.

 

"Böbrek kızımda 1 saat içinde çalışmaya başladı"

Naklin ardından Menekşe’nin de kendisinin de çok iyi olduğunun altını çizen Nar, "Böbreğimiz hemen uyum sağladı. Doktorların ifadesine göre nakil edilen böbrek kızımda 1 saat içinde çalışmaya başladı. Çok temiz böbreğim varmış. Herkes nakil yapsın. Özellikle çocuğunu seven nakil yapar ve kurtarır hayatını. Ben çocuğumun hayatını kurtardım" ifadelerini kullandı.

 

Baba Ahmet Nar da Menekşe’nin doğuştan mesanesinin olmadığını kaydederek, " Anaokulunda da altına kaçırmasının sebebinin o olduğu ve böbrek yetmezliği olduğu ortaya çıktı. 6 yaşından beri kızımız için çaba harcıyoruz, tedavi ettiriyoruz. Kızımız yaklaşık 10 yıl ilaç ve diyaliz tedavisi gördü. Artık böbrek nakli yapılması gerekiyordu ve annesi vermek için gönüllü oldu. Yapılan tetkiklerde annesinin böbreğinin kızına uyduğu belirlendi ve nakil yapıldı. Şimdi kızımın da eşimin de sağlık durumu iyi. Çok mutluyuz. Organ nakli çok önemli. Bütün herkes bugünleri düşünerek organ nakli bağışında bulunmalı. Kızımın bugüne kadar ki tedavi süresinde ve ameliyatında emeğe geçen herkese de ayrıca teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

Naylon poşetlerin kullanılması marketlerde yasaklanıyor

Naylon poşetlerin kullanılması marketlerde yasaklanıyor Naylon poşetlerin kullanılması marketlerde yasaklanıyor. TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, Atık Yönetmeliği kapsamında naylon poşetlerin marketlerde ve mağazalarda 1 Ocak 2018'den itibaren yasaklanacağını söyledi.

Akrep zehri kanserleri hastaların umudu olacak

Akrep zehri kanserleri hastaların umudu olacak Akrep zehri kanserleri hastaların umudu olacak. Doç. Dr. Figen Çalışkan, akrep zehirlerinde bulunan bazı maddelerin kanser hücrelerine doğrudan bağlandığını ve sağlıklı hücrelere zarar vermediğini gösteren çalışmalar bulunduğunu söyledi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden Polikistik Over Sendromu açıklaması

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden Polikistik Over Sendromu açıklaması VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden Polikistik Over Sendromu açıklaması. VM Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Doğum ve Hastalıkları Kliniği’nden Op.Dr.Safiye Genç Polistik Over Sendromu hakkında bilgi verdi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Epilepsi Farkındalık Günü’nü kutladı

VM Medical Park Samsun Hastanesi Epilepsi Farkındalık Günü’nü kutladı VM Medical Park Samsun Hastanesi Epilepsi Farkındalık Günü’nü kutladı!Hastane çalışanları “Söylemekten Korkmuyorum!Ben Epilepsiyim! “ mesajı veren tshirtler giyip stand kurarak farkındalık yaratırken;hekimimiz Yrd.Doç.Dr.Hülya İnce Epilepsi Hastalığı ile ilgili sunum yapıp,hastalarıyla pasta keserek Epilepsi Farkındalım Günü’ne anlam kattı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET