• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

PARMAK EMEN ÇOCUKLAR DAHA GÜÇLÜ

Parmak emen çocuklar daha güçlü Parmak emen veya tırnak yiyen çocukların daha fazla mikrop ve bakteriye maruz kaldıkları için bağışıklık sistemlerinin güçlendiği ortaya çıktı.

12 Temmuz 2016 Salı 14:45
Parmak emen çocuklar daha güçlü

Parmak emen veya tırnak yiyen çocukların daha fazla mikrop ve bakteriye maruz kaldıkları, bu sayede de bağışıklık sistemlerinin güçlendiği ortaya çıktı.

 

Tıp dergisi Pediatrics'te yer alan bir makalede, Yeni Zelanda'da yapılan bir araştırmanın sonuçları aktarılıyor.

 

Parmak emen veya tırnak yiyen bin kişiyi 5 yaşlarından başlayarak sürekli olarak gözlemleyen bilim insanları, katılımcıların bünyelerinin bazı alerjilerin gelişimini engellediği sonucuna vardı.

 

Araştırma için ilk incelemeler, katılımcılar 5, 7, 9 ve 11 yaşlarındayken yapıldı. Katılımcılar 13 ve 32 yaşlarına geldiklerindeyse alerji testleri uygulandı.

 

Araştırmaya katılan çocukların üçte biri parmak emiyor ya da tırnak yiyordu. 13 yaşına geldiklerinde, bu çocukların bünyelerinin alerjilere karşı diğer çocuklara nazaran daha dirençli olduğu görüldü.

 

Çocukların evdeki toza, kedi ve köpek gibi ev hayvanlarına karşı alerjik olmadıkları da anlaşıldı.

 

'Kötü' alışkanlıkların faydası

Yeni Zelanda'daki Otago Üniversite'nin ekibi, alerjiye dayanıklılığın yetişkinlik hayatında da devam ettiğini gözlemledi.

 

Ancak bu parmak emme ve tırnak yemenin astım ve bahar nezlesi üzerinde bir etkisi saptanamadı.

 

Kanada'nın McMaster Üniversitesi'nden Profesör Malcolm Sears, "Bu alışkanlıkların aileler tarafından desteklenmesini önermesek de, olumlu bir yanları da olduğu ortada" diyor.

 

İngiltere'nin Alerji Araştırma ve Tedavi Kurumu Allergy UK'dan Holly Shaw ise, "Araştırmalara göre çevre faktörü ve bağırsak florasının yemek alerjileri üzerindeki etkisi büyük. Evde hayvan beslemek, kardeşlere sahip olmak ve çiftlik gibi yerlerde yaşamak da alerjik hastalıkların engellenmesinde rol oynayan çevresel faktörler" yorumunu yapıyor.

Kaynak: Ajanslar

DİĞER HABERLER

Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Et, sucuk, salam kolon kanseri riskini arttırıyor

Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Et, sucuk, salam kolon kanseri riskini arttırıyor Dünya Sağlık Örgütü uyardı: Et, sucuk, salam kolon kanseri riskini arttırıyor. Et, Salam, sucuk tüketenler dikkat: Dünya Sağlık Örgütü salam, sucuk, sosis, pastırma gibi işlenmiş et ürünlerinin özelikle kolon kanseri riskini artırdığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı ameliyatlarda en sık yapılan hataların raporunu yayınladı

Sağlık Bakanlığı ameliyatlarda en sık yapılan hataların raporunu yayınladı Sağlık Bakanlığı ameliyatlarda en sık yapılan hataların raporunu yayınladı. Ameliyatlarda en sık yapılan hatalar neler. Sağlık Bakanlığı'nın hastanelerde gerçekleşen ameliyatlarda yapılan hataları belirlemek amacıyla kurduğu Güvenlik Raporlara Sistemine 74 bin 383 hata bildirimi yapıldı.

Cilde mucize dokunuş: Fraksiyonel Karbondioksit Lazer

Cilde mucize dokunuş: Fraksiyonel Karbondioksit Lazer Cilde mucize dokunuş: Fraksiyonel Karbondioksit Lazer. VM Medical Park Samsun Hastanesi Dermotoloji Kliniği'nden Uzm.Dr. Yüksel Oltulu, Derinin yenilenmesini sağlayan Fraksiyonel Karbondioksit Lazer  Tedavisinin , Sivilce sonrası izlerin tedavisinde, yara, yanık, kesik izleri, çatlak ,ince kırışıklıklar ve yüzeysel lekelerin giderilmesinde oldukça etkili bir yöntem olduğunu söyledi.

Yumurtanın mucize faydaları var: İşte yumurtanın bilinmeyen faydaları

Yumurtanın mucize faydaları var: İşte yumurtanın bilinmeyen faydaları Yumurtanın mucize faydaları var: İşte yumurtanın bilinmeyen faydaları. Yumurtanın faydaları nedir. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi yumurta bakın nelere faydalı..

KÖŞE YAZARLARI

ANKET