• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DAN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMA: MİDYE SAĞLIĞA ÇOK ZARARLI MI?

Samsun'dan çok önemli açıklama: Midye sağlığa çok zararlı mı? Bölgemizde ve Türkiye genelinde özellikle yaz aylarının vazgeçilmez atıştırmalığı olan midye hakkında öne sürülen iddialar, midye severlerin kafasını karıştırdı

11 Ağustos 2016 Perşembe 09:34
Samsun'dan çok önemli açıklama: Midye sağlığa çok zararlı mı?

Yaz aylarının vazgeçilmez yemek önü atıştırmalığı olan midye, besleyiciliği ve lezzeti yanında bir takım riskler de bulunduruyor. Konu hakkında Gazete Gerçek’e görüş bildiren uzmanların tavsiyesi midye severlerin dikkat etmesi yönünde. Nöroloji Uzmanı Dr. Abdurrahman Akbaş yaptığı açıklamada, “Midye besleyici ve bir o kadar da içerisinde vücuda ve vücudun sinir sitemine zararlı organizma ve ağır metaller olma riski olan bir su ürünüdür. Dikkat ederseniz ihtimali olan diyorum. Direk zarar verir demiyorum, diyemem de. Midye çok faydalı ve besleyiciliği yüksek bir canlıdır. Yalnız bildiğimiz bir şey var ki o da şudur: Midye içerisinde kurşun ve cıva türü ağır metaller barındırabilir. Çünkü midye denizde süzerek beslenen bir canlıdır. Bu ağır metallerin yoğun alınması başta sinir sistemine, karaciğere ve kalp ritmi bozukluklarına neden olabilir. Ayrıca ağır metale maruz kalan böbreklerde de, fonksiyonel bozukluk meydana gelebilir. Bir de midye canlısı bünyesinde nörotoksin barındırabilir. Nörotoksinler, basitçe, sinirlerin kimyasal işlevlerini bozarak onları tahrip eden kimyasallardır. Bu kimyasalların vücuttan uzaklaştırılamaması durumunda sinir dokusu bozulmaya başlayacaktır” şeklinde konuştu.

 

AKBAŞ: ‘BELİRTİLERE DİKKAT’

Gazete Gerçek’e yaptığı açıklamalara devam eden Nöroloji Uzm. Dr. Abdurrahman Akbaş, “Midye zehirlenmesi şeklinde tabir edilen bir durum var. Biz buna tıp dilinde Mussel Poisoning deriz. Bu zehirlenmenin belirtilerine dikkat etmek gerekir. Bunlar, karın krampları, ishal kusma mide bulantısı şeklindedir. Bu durumda müdahale edilmezse, nefes darlığı, aşırı kırmızı yüz ve vücut, kaşınma ve kızarıklıklar baş gösterir. Tüm bunlara rağmen tekrar etmekte fayda var. Midye besleyicidir” dedi.

 

GENÇBAY: SUDA NE VARSA MİDYEDE DE O VAR

Su Ürünleri Mühendisi İshak Gençbay ise, “Midye sudaki tüm partikülleri bünyesinde süzerek beslenen bir deniz ürünüdür. Bir midye günde 5 litre suyu bünyesinden geçirir. Dolayısıyla suda ne varsa midyede de aynısı vardır. Özellikle bizim Samsun’un kıyılarında amatörce çıkarılan midyeler sağlığı ciddi anlamda tehdit edebilir. Teknelerden çıkan atıklar, kanalizasyon atıkları gibi tüm zararlı organizmalar midye içerisinde olabilir. Samsun’un amatörce çıkarılan midyeleri maalesef bu risklere maruzdur. Ben yenmesini tavsiye etmem” şeklinde konuştu.

 

 

PARLAK: SAĞLIKLI ŞARTLAR ÖNEMLİ

Öte yandan midyeciliğin sağlıklı şartlarda yapılması gerektiğini vurgulayan Samsun ve Sinop Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği Başkanı Osman Parlak, “Midye Türkiye için yeni bir konu. Türkiye’de ciddi bir şekilde midye üretimi yapan yok. Bu noktada gündeme amatör midyeciler geliyor. Bu da sağlık için içinde ciddi tehditler barındırıyor. Bugün geçmişe göre bu risk daha fazla. Çünkü denizlerimizi gün geçtikçe daha fazla kirletiyoruz. Profesyonel anlamda ve temiz şartlarda midye üretmeli Türkiye pazarına sunmalı ve ayriyeten Avrupa gibi pazarlara da ihraç etmeliyiz. Çünkü midye barındırdığı risklerin yanında çok lezzetli ve besleyici bir su ürünüdür” dedi.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

AIDS Türkiye’de son 10 yılda yüzde 450 artış gösterdi

AIDS Türkiye’de son 10 yılda yüzde 450 artış gösterdi AIDS Türkiye’de son 10 yılda yüzde 450 artış gösterdi. Türkiye’nin Ukrayna, Moldovya ve Rusya ile birlikte AIDS/HIV’li hasta sayısı artan ülkeler arasında ilk sırada yer aldığı belirtildi.

Medical Park Samsun Hastanesinden kısırlık nedenleri ile ilgili önemli açıklama

Medical Park Samsun Hastanesinden kısırlık nedenleri ile ilgili önemli açıklama Medical Park Samsun Hastanesinden kısırlık nedenleri ile ilgili önemli açıklama. Kısırlık neden olur. Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Safiye Genç, kısırlık nedenleri ile ilgili açıklama yaptı.

Çocuk sahibi olacaklar dikkat! Kadınlar kaç yaşında doğum yapmalı

Çocuk sahibi olacaklar dikkat! Kadınlar kaç yaşında doğum yapmalı Çocuk sahibi olacaklar dikkat! Kadınlar kaç yaşında doğum yapmalı! Kısırlığın çiftler arasında gittikçe yaygınlaşan bir problem olduğunu belirten Op. Dr. Safiye Genç, çiftlerde kısırlığın biyolojik, psikososyal, ekonomik ve kültürel olarak önemli sorunlar oluşturduğunu söyledi.

Emine Çan: AIDS'e karşı tek çare tek eşlilik

Emine Çan: AIDS'e karşı tek çare tek eşlilik Emine Çan: AIDS'e karşı tek çare tek eşlilik! Samsun Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Emine Çan, "HIV virüsüyle savaşmanın en etkili yolu, ondan korunmaktır. Tek çare tek eşliliktir” dedi. 

KÖŞE YAZARLARI

ANKET