• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DAN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMA: MİDYE SAĞLIĞA ÇOK ZARARLI MI?

Samsun'dan çok önemli açıklama: Midye sağlığa çok zararlı mı? Bölgemizde ve Türkiye genelinde özellikle yaz aylarının vazgeçilmez atıştırmalığı olan midye hakkında öne sürülen iddialar, midye severlerin kafasını karıştırdı

11 Ağustos 2016 Perşembe 09:34
Samsun'dan çok önemli açıklama: Midye sağlığa çok zararlı mı?

Yaz aylarının vazgeçilmez yemek önü atıştırmalığı olan midye, besleyiciliği ve lezzeti yanında bir takım riskler de bulunduruyor. Konu hakkında Gazete Gerçek’e görüş bildiren uzmanların tavsiyesi midye severlerin dikkat etmesi yönünde. Nöroloji Uzmanı Dr. Abdurrahman Akbaş yaptığı açıklamada, “Midye besleyici ve bir o kadar da içerisinde vücuda ve vücudun sinir sitemine zararlı organizma ve ağır metaller olma riski olan bir su ürünüdür. Dikkat ederseniz ihtimali olan diyorum. Direk zarar verir demiyorum, diyemem de. Midye çok faydalı ve besleyiciliği yüksek bir canlıdır. Yalnız bildiğimiz bir şey var ki o da şudur: Midye içerisinde kurşun ve cıva türü ağır metaller barındırabilir. Çünkü midye denizde süzerek beslenen bir canlıdır. Bu ağır metallerin yoğun alınması başta sinir sistemine, karaciğere ve kalp ritmi bozukluklarına neden olabilir. Ayrıca ağır metale maruz kalan böbreklerde de, fonksiyonel bozukluk meydana gelebilir. Bir de midye canlısı bünyesinde nörotoksin barındırabilir. Nörotoksinler, basitçe, sinirlerin kimyasal işlevlerini bozarak onları tahrip eden kimyasallardır. Bu kimyasalların vücuttan uzaklaştırılamaması durumunda sinir dokusu bozulmaya başlayacaktır” şeklinde konuştu.

 

AKBAŞ: ‘BELİRTİLERE DİKKAT’

Gazete Gerçek’e yaptığı açıklamalara devam eden Nöroloji Uzm. Dr. Abdurrahman Akbaş, “Midye zehirlenmesi şeklinde tabir edilen bir durum var. Biz buna tıp dilinde Mussel Poisoning deriz. Bu zehirlenmenin belirtilerine dikkat etmek gerekir. Bunlar, karın krampları, ishal kusma mide bulantısı şeklindedir. Bu durumda müdahale edilmezse, nefes darlığı, aşırı kırmızı yüz ve vücut, kaşınma ve kızarıklıklar baş gösterir. Tüm bunlara rağmen tekrar etmekte fayda var. Midye besleyicidir” dedi.

 

GENÇBAY: SUDA NE VARSA MİDYEDE DE O VAR

Su Ürünleri Mühendisi İshak Gençbay ise, “Midye sudaki tüm partikülleri bünyesinde süzerek beslenen bir deniz ürünüdür. Bir midye günde 5 litre suyu bünyesinden geçirir. Dolayısıyla suda ne varsa midyede de aynısı vardır. Özellikle bizim Samsun’un kıyılarında amatörce çıkarılan midyeler sağlığı ciddi anlamda tehdit edebilir. Teknelerden çıkan atıklar, kanalizasyon atıkları gibi tüm zararlı organizmalar midye içerisinde olabilir. Samsun’un amatörce çıkarılan midyeleri maalesef bu risklere maruzdur. Ben yenmesini tavsiye etmem” şeklinde konuştu.

 

 

PARLAK: SAĞLIKLI ŞARTLAR ÖNEMLİ

Öte yandan midyeciliğin sağlıklı şartlarda yapılması gerektiğini vurgulayan Samsun ve Sinop Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği Başkanı Osman Parlak, “Midye Türkiye için yeni bir konu. Türkiye’de ciddi bir şekilde midye üretimi yapan yok. Bu noktada gündeme amatör midyeciler geliyor. Bu da sağlık için içinde ciddi tehditler barındırıyor. Bugün geçmişe göre bu risk daha fazla. Çünkü denizlerimizi gün geçtikçe daha fazla kirletiyoruz. Profesyonel anlamda ve temiz şartlarda midye üretmeli Türkiye pazarına sunmalı ve ayriyeten Avrupa gibi pazarlara da ihraç etmeliyiz. Çünkü midye barındırdığı risklerin yanında çok lezzetli ve besleyici bir su ürünüdür” dedi.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Türkiye'de ilk şehir hastanesi Yozgat'a açılıyor

Türkiye'de ilk şehir hastanesi Yozgat'a açılıyor Türkiye'nin ilk şehir hastanesinin yapımı tamamlandı. Hastanenin açılışı bugün yapılacak. Erdoğan, şehir hastanelerinin önemini vurgulayarak, "14 yıllık hayalimdi" demişti.

Ayaklarda oluşan varisler kangren belirtisi olabilir

Ayaklarda oluşan varisler kangren belirtisi olabilir Ayaklarda oluşan varisler kangren belirtisi olabilir. Ayaklarda oluşan varis belirtileri ve sebepleri nelerdir? Ayaklarda oluşan varislerden nasıl kurtulursunuz? Varis tedavisi nasıl yapılır? Varis nedir? Varis tedavisinde hangi doktora başvurmalıyız?

Bakan Müezzinoğlu'ndan üniversite hastanelerine personel alımı açıklaması

Bakan Müezzinoğlu'ndan üniversite hastanelerine personel alımı açıklaması Bakan Müezzinoğlu'ndan üniversite hastanelerine personel alımı açıklaması. Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu üniversite hastanelerine alınacak çok sayıda personel hakkında kritik açıklamalarda bulundu. 

Samsun'da Alo 182-Merkezi Hekim Randevu Sistemine ilgi gösterilmiyor

Samsun'da Alo 182-Merkezi Hekim Randevu Sistemine ilgi gösterilmiyor Samsun'da Alo 182-Merkezi Hekim Randevu Sistemine ilgi gösterilmiyor. Samsun Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Süleyman Sırrı Kılıç, Merkezi Hekim Randevu Sistemi(MHRS) hattı Alo 182'ye olan ilginin azaldığını açıkladı.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET