• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN'DAN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMA: MİDYE SAĞLIĞA ÇOK ZARARLI MI?

Samsun'dan çok önemli açıklama: Midye sağlığa çok zararlı mı? Bölgemizde ve Türkiye genelinde özellikle yaz aylarının vazgeçilmez atıştırmalığı olan midye hakkında öne sürülen iddialar, midye severlerin kafasını karıştırdı

11 Ağustos 2016 Perşembe 09:34
Samsun'dan çok önemli açıklama: Midye sağlığa çok zararlı mı?

Yaz aylarının vazgeçilmez yemek önü atıştırmalığı olan midye, besleyiciliği ve lezzeti yanında bir takım riskler de bulunduruyor. Konu hakkında Gazete Gerçek’e görüş bildiren uzmanların tavsiyesi midye severlerin dikkat etmesi yönünde. Nöroloji Uzmanı Dr. Abdurrahman Akbaş yaptığı açıklamada, “Midye besleyici ve bir o kadar da içerisinde vücuda ve vücudun sinir sitemine zararlı organizma ve ağır metaller olma riski olan bir su ürünüdür. Dikkat ederseniz ihtimali olan diyorum. Direk zarar verir demiyorum, diyemem de. Midye çok faydalı ve besleyiciliği yüksek bir canlıdır. Yalnız bildiğimiz bir şey var ki o da şudur: Midye içerisinde kurşun ve cıva türü ağır metaller barındırabilir. Çünkü midye denizde süzerek beslenen bir canlıdır. Bu ağır metallerin yoğun alınması başta sinir sistemine, karaciğere ve kalp ritmi bozukluklarına neden olabilir. Ayrıca ağır metale maruz kalan böbreklerde de, fonksiyonel bozukluk meydana gelebilir. Bir de midye canlısı bünyesinde nörotoksin barındırabilir. Nörotoksinler, basitçe, sinirlerin kimyasal işlevlerini bozarak onları tahrip eden kimyasallardır. Bu kimyasalların vücuttan uzaklaştırılamaması durumunda sinir dokusu bozulmaya başlayacaktır” şeklinde konuştu.

 

AKBAŞ: ‘BELİRTİLERE DİKKAT’

Gazete Gerçek’e yaptığı açıklamalara devam eden Nöroloji Uzm. Dr. Abdurrahman Akbaş, “Midye zehirlenmesi şeklinde tabir edilen bir durum var. Biz buna tıp dilinde Mussel Poisoning deriz. Bu zehirlenmenin belirtilerine dikkat etmek gerekir. Bunlar, karın krampları, ishal kusma mide bulantısı şeklindedir. Bu durumda müdahale edilmezse, nefes darlığı, aşırı kırmızı yüz ve vücut, kaşınma ve kızarıklıklar baş gösterir. Tüm bunlara rağmen tekrar etmekte fayda var. Midye besleyicidir” dedi.

 

GENÇBAY: SUDA NE VARSA MİDYEDE DE O VAR

Su Ürünleri Mühendisi İshak Gençbay ise, “Midye sudaki tüm partikülleri bünyesinde süzerek beslenen bir deniz ürünüdür. Bir midye günde 5 litre suyu bünyesinden geçirir. Dolayısıyla suda ne varsa midyede de aynısı vardır. Özellikle bizim Samsun’un kıyılarında amatörce çıkarılan midyeler sağlığı ciddi anlamda tehdit edebilir. Teknelerden çıkan atıklar, kanalizasyon atıkları gibi tüm zararlı organizmalar midye içerisinde olabilir. Samsun’un amatörce çıkarılan midyeleri maalesef bu risklere maruzdur. Ben yenmesini tavsiye etmem” şeklinde konuştu.

 

 

PARLAK: SAĞLIKLI ŞARTLAR ÖNEMLİ

Öte yandan midyeciliğin sağlıklı şartlarda yapılması gerektiğini vurgulayan Samsun ve Sinop Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği Başkanı Osman Parlak, “Midye Türkiye için yeni bir konu. Türkiye’de ciddi bir şekilde midye üretimi yapan yok. Bu noktada gündeme amatör midyeciler geliyor. Bu da sağlık için içinde ciddi tehditler barındırıyor. Bugün geçmişe göre bu risk daha fazla. Çünkü denizlerimizi gün geçtikçe daha fazla kirletiyoruz. Profesyonel anlamda ve temiz şartlarda midye üretmeli Türkiye pazarına sunmalı ve ayriyeten Avrupa gibi pazarlara da ihraç etmeliyiz. Çünkü midye barındırdığı risklerin yanında çok lezzetli ve besleyici bir su ürünüdür” dedi.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Akıllı telefonlar böbrek taşı yapıyor

Akıllı telefonlar böbrek taşı yapıyor Akıllı telefonlar böbrek taşı yapıyor. Televizyon, bilgisayar, akıllı telefonlar, playstation gibi oyunlar , beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler (az su içilmesi,  fazla tuz alınması, aşırı kilo alımı) ve hareketsiz yaşam son yıllarda  taş oluşumunda dramatik bir artışa sebep olmuştur.

Kolon kanserinden koruyan besinler neler: Kolon kanseri neden olur

Kolon kanserinden koruyan besinler neler: Kolon kanseri neden olur Kolon kanserinden koruyan 10 öneri. Kolon kanserinden korunmak için hangi gıdalar tüketilmeli, neler yenilmeli. Kolon kanseri nedir, neden olur. Kolon kanseri riskini neler arttırıyor.

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nde Emine Ünal tekrar hayata döndü

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nde Emine Ünal tekrar hayata döndü VM Medical Park Samsun Hastanesi'nde Emine Ünal tekrar hayata döndü. VM Medical Park Samsun Hastanesi Nöroloji Kliniği’mizden Uzm.Dr.Ömer Faruk Akkaya,beyin kanaması geçirip baygın halde hastaneye getirilen  Emine Ünal’ın tedavi süreci ile ilgili açıklama yaptı

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden yüz dolgusu açıklaması

VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden yüz dolgusu açıklaması VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden yüz dolgusu açıklaması. VM Medical Park Samsun Hastanesi Dermatoloji Kliniği’nden Uzm.Dr.Yüksel Oltulu ,yüz dolgusu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET