• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN BÜYÜK ANADOLU DOĞUM OKULUNDA ANNE ADAYLARINA SAĞLIKLI BESLENME BİLGİLERİ VERİLDİ

Samsun Büyük Anadolu Doğum Okulunda anne adaylarına sağlıklı beslenme bilgileri verildi. Samsun Büyük Anadolu Doğum Okulu eğitimleri tarafından anne adaylarına doğum öncesi, esnası ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgiler veriliyor.

30 Ağustos 2016 Salı 21:10
Samsun Büyük Anadolu Doğum Okulunda anne adaylarına sağlıklı beslenme bilgileri verildi

Samsun Büyük Anadolu Doğum Okulunda anne adaylarına sağlıklı beslenme bilgileri verildi. Samsun Büyük Anadolu Doğum Okulu eğitimleri tarafından anne adaylarına doğum öncesi, esnası ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgiler veriliyor. 

 

Samsun Büyük Anadolu Doğum Okulu eğitimleri tarafından anne adaylarına doğum öncesi, esnası ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgilendirmeye yönelik yapılan seminerlerin bir yenisi daha gerçekleştirildi. 


Uzman Psikolog Selin Pekşen, Beslenme ve Diyet Uzmanı Sevinç Sevinçer ve Spor Eğitmeni Deniz Kocaman’ın hem anlatım hem görsel hem de uygulamaya yönelik gerçekleştirdiği eğitim programında anne adayları doğum hakkındaki tüm soru işaretlerini aklından kaldırmış oluyor.


Büyük Anadolu Doğum Okulu hakkında bilgi veren Uzm. Psk. Selin Pekşen, "Okulumuzda bu eğitimlerimizin amacı anneyi gebelik ve doğum anına ilişkin gerçekçi bilgilerle eğitip, korkuları ve kaygıları konusunda destekleyip, doğum tercihlerini özgürce yapmalarını sağlamak ve bilinçli anneler, sağlıklı nesillere öncülük etmektir. Doğuma hazırlıkta destek almak için ideal zaman gebelikten önceki üç aydır. Anne adayının iş kariyer planlaması, aile planlaması, problem çözme becerileri, gebeliğe uyumu hakkında düzenlemeler yapılır, baba da bu sürece hazırlanır. Doğuma hazırlık eğitimlerine başlamak için ise ideal zaman bebeğin en hareketli olduğu 20-28. haftalardır. 37. Haftadan sonrasında ise anne adayı doğum odaklı ve doğum sonrası ile ilgili bir programa alınır” dedi.“Hamilelikte beslenmeye dikkat”


Büyük Anadolu Doğum Okulu Uzman Diyetisyeni Sevinç Sevinçer de anne adaylarına sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verdi. Diyetisyen Sevinç Sevinçer, seminere katılan anne adaylarına hamilelik esnasında yaşanan B12 vitamini eksikliğini, belirtilerinin neler olduğunu, neler yenmesi gerektiğini ve B12 vitaminini deposu olan besin kaynakları anlattı. 


Büyük Anadolu Doğum Okulu'nda anne adaylarını spor ve egzersizin sayesinde daha sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir normal doğuma hazırladıklarını ifade eden Spor Eğitmeni Deniz Kocaman ise, "Spor eğitmeni olarak doğum okulundaki amacım siz anne adaylarımıza bu kutsal görevinizde spor ve egzersizin sayesinde daha sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir normal doğuma hazırlamaktır. Bu hazırlık döneminde en önemlisi olan anne adayımızın ve anne karnındaki bebeğimizin sağlığı bizim için çok önemlidir. Bu yüzden anne adayımızla spor ve egzersizlere başlamadan önce hamileliğin seyrini takip eden kadın doğum uzmanımıza baş vurup, anne adayımız hakkında bilgi alarak durumuna göre spor ve egzersiz çalışmalarımıza başlıyoruz” şeklinde konuştu.


Uzman Psikolog Selin Pekşen, Beslenme ve Diyet Uzmanı Sevinç Sevinçer ve Spor Eğitmeni Deniz Kocaman sonunda anne adaylarının sormuş oldukları sorulara yanıt verdiler. 

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Opr. Dr. Bülent Sürücü Doğum Okulu Semineri'nde normal doğumun bebeğe faydalarını anlatarak anne adaylarını bilgilendirdi. Normal doğumun sezaryen doğumlardan bebeğe daha faydalı olduğunu belirten Opr. Dr. Bülent Sürücü, “Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde yeni doğanın geçici takipnesi denilen solunum sıkıntısı gelişme riski daha azdır. Bunun nedeni bebeğin doğum kanalından geçerken uğradığı baskıdan dolayı akciğerlerindeki amnion suyunun atılmasıdır. Normal doğumla dünyaya gelen bebekler sezaryen ile doğanlara göre yoğun bakıma daha az alınırlar. Bebeğin normal doğum sırasında doğum kanalından geçerken temas ettiği bakterilerin bağışıklık sisteminin gelişmesinde faydalı olduğu düşünülmektedir” açıklamalarında bulundu.“Normal doğum ile dünyaya gelen bebekler sezaryen doğumlara göre daha az alerjik görülmektedir”


Normal doğum ile sezaryen doğum arasındaki farkları anlatan Sürücü, “Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde sezaryen ile dünyaya gelen bebeklere göre alerjik astım ve rinit daha az görülmektedir. Normal doğum sırasında bebekte salgılanan endorfin hormonu (mutluluk hormonu ) bebeğin kordon kanında tespit edilmiştir. Bu hormonlar bebeği dış ortama hazırlar. Normal doğum ile doğan bebeklerin anne memesini emme becerilerinin daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Normal doğum sonrası anne ile bebek arasında cilt teması daha hızlı ve kolay gerçekleşir. Bu temas bebeğin anneye bağlanması ve gelişimi açısından çok önemlidir” ifadelerini kullandı. 

“Annenin iyileşme süresi çok kısa”


Normal doğumdan sonra annenin iyileşmesinin sezaryen doğumuna göre çok kısa olduğunu söyleyen Opr. Dr. Bülent Sürücü şu bilgileri verdi: ”Normal doğumdan sonra annenin iyileşmesi ve günlük hayata dönme süresi sezaryene göre çok kısadır. Normal doğum yapan anneler hastaneden daha kısa sürede taburcu edilirler. Bu hem sağlık açısından hem ekonomik açıdan anneye fayda sağlar. Normal doğum yapan kadınların sütü hemen gelirken sezaryen ile doğum yapanların sütü 2-3 gün sonra gelir. Normal doğumda sezaryene göre annenin hayati riski daha azdır. Normal doğum yapan annenin rahminde bir kesi veya hasar oluşmadığı için sonraki doğumlarını da normal yolla yapma şansı vardır. İleri ki hayatında geçirebileceği karın ameliyatları için bir risk taşımaz. Sezaryenle doğum yapanlarda plasenta(bebeğin eş tabakası) yapışıklığı nedeniyle rahmin alınmasına kadar gidebilen aşırı kanamalar çok daha sıktır. Normal doğumda doğum sonrası enfeksiyon ve kanama benzeri komplikasyonlar sezaryene göre daha azdır. Normal vajinal doğum yapan annenin doğum sonrasında ağrı şikayeti sezaryene göre çok azdır.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

DİĞER HABERLER

Karbonatın yüze ve cilde faydaları saymakla bitmiyor

Karbonatın yüze ve cilde faydaları saymakla bitmiyor Karbonatın yüze ve cilde faydaları saymakla bitmiyor. Karbonatın cilde olan faydaları neler. Cilt lekelerine ve sivilcelere karşı karbonat iyi geliyor. Karbonat sivilcelere karşı doğal çözüm. Karbonatın bilinmeyen faydaları. Karbonatla peeling, cilt bakımı ve yüz temizle nasıl yapılır

Doktor Şevket Özkaya: Gıda takviyesi ürün hakkında açıklama yaptı

Doktor Şevket Özkaya: Gıda takviyesi ürün hakkında açıklama yaptı Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Şevket Özkaya; 14 Şubat 2017 yayınlanan basında yer alan “Gıda Takviyesi Ürün” hakkında açıklama yaptı. Dr. Özkaya “Bu olayın şahsımın ve çalıştığım kurum Medical Park’ın hiçbir ilgisi yoktur. Bu ürün ilaç değildir ve hastalıklara ve özellikle kanser hastalarına verildiği doğru değildir. Gıda takviyesi ürün olup bu amaçla kullanılmaktadır.” dedi.

Ağız kokusu nasıl geçer? Ağız kokusu neden olur?

Ağız kokusu nasıl geçer? Ağız kokusu neden olur? Ağız kokusu nasıl geçer? Ağız kokusu neden olur? Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği'nden Dt. Cem Harbalioğlu kişiyi çok zor duruma sokan ağız kokusu ile ilgili, "Ağız kokusu toplumda birçok kişinin yaşadığı ve çözüm bulmaya çalıştığı bir rahatsızlıktır ve   bulunduğunuz ortamda hem sizi, hem de çevrenizdekileri rahatsız eder. Bunun birçok sebebi olabilir. " dedi.

Samsun'un Yakakent ilçesinde askerlerden kan bağışı

Samsun'un Yakakent ilçesinde askerlerden kan bağışı Samsun'un Yakakent ilçesinde askerlerden kan bağışı. Samsun Yakakent İlçe Jandarma Komutanlığında askerler ve vatandaşlar tarafından Kızılay’a kan bağışında bulunuldu.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET