• 2,929 TL

  • 3,319 TL

  • 126,390 TL

  • 78.146

ncekiler Sonrakiler

SAMSUN CUMHURİYET MEYDANI’NDA VATANDAŞLAR KAN VERİYOR

Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda vatandaşlar kan veriyor! Demokrasi nöbeti kapsamında Samsun Cumhuriyet Meydanı’nı dolduran vatandaşlar, Kızılay mobil kan bağış aracına yoğun ilgi gösterdi

21 Temmuz 2016 Perşembe 10:00
Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda vatandaşlar kan veriyor

TSK içerisindeki FETÖ terör örgütüne bağlı olduğu iddia edilen askerlerin başlattığı kalkışmanın neticesinde halk sokağa dökülmüştü. Demokrasi nöbeti adı altında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla meydanları dolduran Samsunlu vatandaşlar, Türk Kızılay’ı Samsun Şubesi’nin organize ettiği kan bağışı kampanyasına yoğun katılım gösteriyor. Samsun KBM Doktoru Tüba Erdağıstanlı, “Milli hassasiyetleriyle meydanları dolduran halkımız, yine bu hassasiyetle kan vermeye koşuyor” dedi.

 

‘18-65 YAŞ HERKES KAN VEREBİLİR’

Samsun KBM Doktoru Tüba Erdağıstanlı, “18-65 yaş arası sağlıklı her insan kan verebilir. Biz zaten tüm kontrolleri yapıyoruz. Ayrıca sözlü olarak da bir takım sorulardan bağışçımızın sağlık durumunu, kendini iyi hissedip hissetmediğini anlamaya çalışıyoruz. Türkiye’de rakamlara bakılırsa her 4 dakikada 1 ünite kana ihtiyaç var. Dolayısıyla kan gerçekten de hayati bir öneme sahip. Vatandaşlarımızın bu konuda daha çok duyarlı olmasını istiyoruz” dedi.

‘MOBİL ARACIMIZ SÜREKLİ GÖREVDE’

Samsun KBM Doktoru Tüba Erdağıstanlı devam eden açıklamalarında, “Biz mobil kan bağış aracımız ile şehrin önemli noktalarında hali hazırda görevliyiz. Mobil aracımız halkın içinde olduğu için onları kan vermeye teşvik ediyor. Bu hem bizim hem de kana ihtiyacı olan hastalarımız ve vatandaşlarımız için iyi bir durum. Bildiğiniz üzere ülkemizde bazı art niyetliler bir kalkışma girişiminde bulundu. Bu girişim neticesinde halk demokrasi nöbetine başladı. Milli hassasiyetleri öne çıkan vatandaşlarımız, kan vermeyi de bir vatandaşlık görevi olarak görüyor. Kan bağış oranımız normalde 15-20 ünite arasındaydı. Fakat demokrasi nöbeti sebebiyle bağışımız 70-80 üniteye kadar yükseldi. Bu durum kan bekleyen vatandaşlarımız için çok önemli” ifadelerine yer verdi.

 

 

VATANDAŞ DA MEMNUN

Samsun Cumhuriyet Meydanı’ndaki Kızılay kan bağış aracına kan veren vatandaşlar da aldıkları hizmet ve gördükleri ilgiden memnunlar. Gazete Gerçek’e konuşan vatandaşlar, “Sağ olsun Kızılay otobüsünde doktor var. Tansiyonumuzu ölçebiliyor, genel sağlık durumumuz hakkında yönlendiriyor. Kan Bağış Aracının meydana kadar gelmesi de büyük bir şans bizler için. Kan vermenin sağlık açısından iyi bir eylem olduğunu hep biliriz ama merkezine gidip vermeye üşeniriz. İşte bu kan bağış aracı bunun için büyük hizmet” şeklinde konuştular.

Kaynak: gazetegerçek

DİĞER HABERLER

Samsun'da ambulans helikopter 5 aylık Hiranur Çolak bebek için havalandı

Samsun'da ambulans helikopter 5 aylık Hiranur Çolak bebek için havalandı Samsun'da ambulans helikopter 5 aylık Hiranur Çolak bebek için havalandı. Ambulans helikopterler karaciğer nakli olacak olan 5 aylık bebek için havalandı.

Canan Karatay: Palm yağı kokain gibidir

Canan Karatay: Palm yağı kokain gibidir Canan Karatay: Palm yağı kokain gibidir. Ahmet Hakan'ın sunduğu Kanal D Ana Haber'e konuk olan Canan Karatay, "Palm yağı trans yağdır, zeytinyağı gibi değildir.'' dedi.

Çam sakızının faydası saymakla bitmiyor

Çam sakızının faydası saymakla bitmiyor Çam sakızının faydası saymakla bitmiyor. Verilen hediyenin değerini anlatmak için kullanılan 'çam sakızı çoban armağanı' deyimine konu olan çam sakızının farlı bir özelliği de bulunuyor

Türkiye'de ilk şehir hastanesi Yozgat'a açılıyor

Türkiye'de ilk şehir hastanesi Yozgat'a açılıyor Türkiye'nin ilk şehir hastanesinin yapımı tamamlandı. Hastanenin açılışı bugün yapılacak. Erdoğan, şehir hastanelerinin önemini vurgulayarak, "14 yıllık hayalimdi" demişti.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET